← Budgets lesson New set →

Entrepreneurship Worksheet: Business Budget

Entrepreneurship lesson 13: Budgets · Set 261 · 40 questions
TalentJR

Business tip (Plan before you spend): One-time cost: bought once and used many times. Running cost: bought again for every batch. Money left = budget − all the costs. Total budget needed = materials for every item + one-time costs. Greatest number you can buy = money ÷ price of one, rounded down to a whole number.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.Which of these is a running cost? (a) a cash box (b) a cloth banner (c) a cooler box (d) card paper
  2. 2.Which of these is a one-time cost? (a) seeds and soil (b) a folding table (c) card paper (d) lemons
  3. 3.Which of these is a one-time cost? (a) card paper (b) paper cups (c) ice (d) a juicer
  4. 4.True or false: “a cloth banner” is a one-time cost. (a) False (b) True
  5. 5.📒 One-time cost or running cost: seeds and soil? (a) a running cost (b) a one-time cost
  6. 6.Vihaan’s stall budget is ₹650. Seeds cost ₹100, a price board cost ₹180 and paper cups cost ₹150. How many rupees of the budget are left?
  7. 7.Saanvi plans to make 24 clay diyas. Each needs ₹9 of materials, and a banner costs ₹250 once. What total budget is needed (in ₹)?
  8. 8.Farhan’s stall budget is ₹880. Card paper cost ₹280, sugar cost ₹260 and napkins cost ₹110. How many rupees of the budget are left?
  9. 9.🔍 Which is the odd one out? (a) a juicer (b) tea leaves and milk (c) a cloth banner (d) a folding table
  10. 10.Diya plans to make 39 cupcakes. Each needs ₹9 of materials, and a banner costs ₹90 once. What total budget is needed (in ₹)?
  11. 11.📒 One-time cost or running cost: ice? (a) a one-time cost (b) a running cost
  12. 12.Joseph’s stall budget is ₹520. Sugar cost ₹270, a banner cost ₹90 and pots cost ₹100. How many rupees of the budget are left?
  13. 13.Ishaan has ₹220 to spend on packets of seeds. One packet of seeds costs ₹5. What is the greatest number of packets of seeds Ishaan can buy?
  14. 14.Farhan plans to make 23 bags of popcorn. Each needs ₹2 of materials, and a banner costs ₹70 once. What total budget is needed (in ₹)?
  15. 15.📒 One-time cost or running cost: a juicer? (a) a one-time cost (b) a running cost
  16. 16.Farhan has ₹340 to spend on packets of seeds. One packet of seeds costs ₹20. What is the greatest number of packets of seeds Farhan can buy?
  17. 17.Dev plans to make 39 glasses of chai. Each needs ₹8 of materials, and a banner costs ₹140 once. What total budget is needed (in ₹)?
  18. 18.🔍 Which is the odd one out? (a) card paper (b) a cash box (c) a cooler box (d) a juicer
  19. 19.Which of these is a running cost? (a) sugar (b) a juicer (c) a cooler box (d) a cloth banner
  20. 20.Meera has a budget of ₹800. The stock costs ₹90 and the stall fee is ₹700. Is the budget enough? (a) No (b) Yes
  21. 21.Lakshmi’s stall budget is ₹470. A banner cost ₹280, napkins cost ₹110 and lemons cost ₹30. How many rupees of the budget are left?
  22. 22.Farhan has a budget of ₹900. The stock costs ₹100 and the stall fee is ₹820. Is the budget enough? (a) Yes (b) No
  23. 23.True or false: “paper cups” is a one-time cost. (a) True (b) False
  24. 24.📒 One-time cost or running cost: a cash box? (a) a one-time cost (b) a running cost
  25. 25.Lakshmi’s stall budget is ₹820. A price board cost ₹280, sugar cost ₹300 and card paper cost ₹200. How many rupees of the budget are left?
  26. 26.True or false: “tea leaves and milk” is a running cost. (a) False (b) True
  27. 27.🔍 Which is the odd one out? (a) card paper (b) paper cups (c) a cash box (d) ice
  28. 28.Which of these is a running cost? (a) a juicer (b) seeds and soil (c) a folding table (d) a cooler box
  29. 29.🔍 Which is the odd one out? (a) ice (b) seeds and soil (c) tea leaves and milk (d) a price board
  30. 30.Saanvi’s stall budget is ₹470. Paper cups cost ₹240, card paper cost ₹50 and ribbon cost ₹60. How many rupees of the budget are left?
  31. 31.Farhan plans to make 21 fruit cups. Each needs ₹2 of materials, and a banner costs ₹120 once. What total budget is needed (in ₹)?
  32. 32.Riya’s stall budget is ₹590. Paper cups cost ₹230, seeds cost ₹60 and pots cost ₹150. How many rupees of the budget are left?
  33. 33.🔍 Which is the odd one out? (a) seeds and soil (b) paper cups (c) ice (d) a folding table
  34. 34.Which of these is a running cost? (a) ice (b) a juicer (c) a price board (d) a cloth banner
  35. 35.Rohan plans to make 49 fruit cups. Each needs ₹5 of materials, and a banner costs ₹140 once. What total budget is needed (in ₹)?
  36. 36.🔍 Which is the odd one out? (a) a folding table (b) a cloth banner (c) paper cups (d) a juicer
  37. 37.Diya has ₹210 to spend on packets of seeds. One packet of seeds costs ₹12. What is the greatest number of packets of seeds Diya can buy?
  38. 38.🔍 Which is the odd one out? (a) seeds and soil (b) a cloth banner (c) ice (d) sugar
  39. 39.Ananya’s stall budget is ₹790. A banner cost ₹200, lemons cost ₹290 and sugar cost ₹20. How many rupees of the budget are left?
  40. 40.Meera has a budget of ₹900. The stock costs ₹410 and the stall fee is ₹490. Is the budget enough? (a) Yes (b) No

Answer key

  1. card paper
  2. a folding table
  3. a juicer
  4. True
  5. a running cost
  6. 220
  7. 466
  8. 230
  9. tea leaves and milk
  10. 441
  11. a running cost
  12. 60
  13. 44
  14. 116
  15. a one-time cost
  16. 17
  17. 452
  18. card paper
  19. sugar
  20. Yes
  21. 50
  22. No
  23. False
  24. a one-time cost
  25. 40
  26. True
  27. a cash box
  28. seeds and soil
  29. a price board
  30. 120
  31. 162
  32. 150
  33. a folding table
  34. ice
  35. 385
  36. paper cups
  37. 17
  38. a cloth banner
  39. 280
  40. Yes

Free entrepreneurship lessons, practice and worksheets at talentjr.in/entrepreneurship-for-kids