← Budgets lesson New set →

Entrepreneurship Worksheet: Business Budget

Entrepreneurship lesson 13: Budgets · Set 435 · 40 questions
TalentJR

Business tip (Plan before you spend): One-time cost: bought once and used many times. Running cost: bought again for every batch. Money left = budget − all the costs. Total budget needed = materials for every item + one-time costs. Greatest number you can buy = money ÷ price of one, rounded down to a whole number.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.Joseph has ₹460 to spend on packets of seeds. One packet of seeds costs ₹20. What is the greatest number of packets of seeds Joseph can buy?
  2. 2.Dev plans to make 47 bags of popcorn. Each needs ₹7 of materials, and a banner costs ₹200 once. What total budget is needed (in ₹)?
  3. 3.Which of these is a running cost? (a) a price board (b) tea leaves and milk (c) a cloth banner (d) a folding table
  4. 4.Nisha’s stall budget is ₹390. Card paper cost ₹60, sugar cost ₹100 and lemons cost ₹220. How many rupees of the budget are left?
  5. 5.🔍 Which is the odd one out? (a) sugar (b) lemons (c) seeds and soil (d) a folding table
  6. 6.Which of these is a one-time cost? (a) sugar (b) ice (c) seeds and soil (d) a cooler box
  7. 7.True or false: “tea leaves and milk” is a one-time cost. (a) False (b) True
  8. 8.Which of these is a one-time cost? (a) seeds and soil (b) lemons (c) a price board (d) tea leaves and milk
  9. 9.Kabir plans to make 11 bags of popcorn. Each needs ₹8 of materials, and a banner costs ₹260 once. What total budget is needed (in ₹)?
  10. 10.📒 One-time cost or running cost: seeds and soil? (a) a running cost (b) a one-time cost
  11. 11.True or false: “paper cups” is a running cost. (a) True (b) False
  12. 12.📒 One-time cost or running cost: card paper? (a) a one-time cost (b) a running cost
  13. 13.Which of these is a running cost? (a) card paper (b) a price board (c) a cooler box (d) a juicer
  14. 14.Which of these is a one-time cost? (a) paper cups (b) a cloth banner (c) seeds and soil (d) sugar
  15. 15.📒 One-time cost or running cost: lemons? (a) a running cost (b) a one-time cost
  16. 16.Rohan has a budget of ₹1000. The stock costs ₹380 and the stall fee is ₹640. Is the budget enough? (a) No (b) Yes
  17. 17.🔍 Which is the odd one out? (a) a juicer (b) a folding table (c) ice (d) a price board
  18. 18.True or false: “card paper” is a running cost. (a) True (b) False
  19. 19.Riya has a budget of ₹500. The stock costs ₹190 and the stall fee is ₹260. Is the budget enough? (a) Yes (b) No
  20. 20.True or false: “paper cups” is a one-time cost. (a) False (b) True
  21. 21.Ishaan has ₹130 to spend on sheets of card paper. One sheet of card paper costs ₹8. What is the greatest number of sheets of card paper Ishaan can buy?
  22. 22.🔍 Which is the odd one out? (a) sugar (b) tea leaves and milk (c) a cooler box (d) paper cups
  23. 23.Riya has a budget of ₹300. The stock costs ₹50 and the stall fee is ₹230. Is the budget enough? (a) No (b) Yes
  24. 24.🔍 Which is the odd one out? (a) a price board (b) a juicer (c) seeds and soil (d) a cooler box
  25. 25.Aarav’s stall budget is ₹660. Lemons cost ₹200, napkins cost ₹30 and a price board cost ₹270. How many rupees of the budget are left?
  26. 26.Ananya has a budget of ₹500. The stock costs ₹100 and the stall fee is ₹360. Is the budget enough? (a) No (b) Yes
  27. 27.Which of these is a running cost? (a) a juicer (b) a cash box (c) lemons (d) a price board
  28. 28.Aarav’s stall budget is ₹510. Napkins cost ₹90, lemons cost ₹180 and pots cost ₹200. How many rupees of the budget are left?
  29. 29.🔍 Which is the odd one out? (a) a juicer (b) tea leaves and milk (c) a folding table (d) a cooler box
  30. 30.Which of these is a running cost? (a) a folding table (b) paper cups (c) a cash box (d) a cooler box
  31. 31.Saanvi plans to make 48 bags of popcorn. Each needs ₹4 of materials, and a banner costs ₹220 once. What total budget is needed (in ₹)?
  32. 32.True or false: “a folding table” is a one-time cost. (a) False (b) True
  33. 33.True or false: “tea leaves and milk” is a running cost. (a) True (b) False
  34. 34.📒 One-time cost or running cost: a price board? (a) a running cost (b) a one-time cost
  35. 35.Ishaan plans to make 20 jute bags. Each needs ₹10 of materials, and a banner costs ₹220 once. What total budget is needed (in ₹)?
  36. 36.Joseph has ₹300 to spend on packets of seeds. One packet of seeds costs ₹4. What is the greatest number of packets of seeds Joseph can buy?
  37. 37.Tara plans to make 36 fruit cups. Each needs ₹2 of materials, and a banner costs ₹70 once. What total budget is needed (in ₹)?
  38. 38.📒 One-time cost or running cost: tea leaves and milk? (a) a one-time cost (b) a running cost
  39. 39.📒 One-time cost or running cost: a cooler box? (a) a running cost (b) a one-time cost
  40. 40.Which of these is a one-time cost? (a) sugar (b) a folding table (c) seeds and soil (d) card paper

Answer key

  1. 23
  2. 529
  3. tea leaves and milk
  4. 10
  5. a folding table
  6. a cooler box
  7. False
  8. a price board
  9. 348
  10. a running cost
  11. True
  12. a running cost
  13. card paper
  14. a cloth banner
  15. a running cost
  16. No
  17. ice
  18. True
  19. Yes
  20. False
  21. 16
  22. a cooler box
  23. Yes
  24. seeds and soil
  25. 160
  26. Yes
  27. lemons
  28. 40
  29. tea leaves and milk
  30. paper cups
  31. 412
  32. True
  33. True
  34. a one-time cost
  35. 420
  36. 75
  37. 142
  38. a running cost
  39. a one-time cost
  40. a folding table

Free entrepreneurship lessons, practice and worksheets at talentjr.in/entrepreneurship-for-kids