Entrepreneurship Worksheet: Business Budget
Business tip (Plan before you spend): One-time cost: bought once and used many times. Running cost: bought again for every batch. Money left = budget − all the costs. Total budget needed = materials for every item + one-time costs. Greatest number you can buy = money ÷ price of one, rounded down to a whole number.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.📒 One-time cost or running cost: a cooler box? (a) a running cost (b) a one-time cost
- 2.Which of these is a one-time cost? (a) tea leaves and milk (b) a folding table (c) paper cups (d) sugar
- 3.Kabir plans to make 27 potted plants. Each needs ₹8 of materials, and a banner costs ₹60 once. What total budget is needed (in ₹)?
- 4.Kabir has ₹110 to spend on packets of seeds. One packet of seeds costs ₹5. What is the greatest number of packets of seeds Kabir can buy?
- 5.True or false: “a cloth banner” is a running cost. (a) True (b) False
- 6.Dev plans to make 47 cups of lemonade. Each needs ₹2 of materials, and a banner costs ₹270 once. What total budget is needed (in ₹)?
- 7.🔍 Which is the odd one out? (a) a price board (b) paper cups (c) a cooler box (d) a cloth banner
- 8.Which of these is a running cost? (a) a price board (b) a cloth banner (c) seeds and soil (d) a cooler box
- 9.Ishaan’s stall budget is ₹830. Ribbon cost ₹190, napkins cost ₹210 and lemons cost ₹260. How many rupees of the budget are left?
- 10.True or false: “sugar” is a running cost. (a) False (b) True
- 11.True or false: “a folding table” is a running cost. (a) True (b) False
- 12.Nisha has a budget of ₹700. The stock costs ₹340 and the stall fee is ₹380. Is the budget enough? (a) No (b) Yes
- 13.📒 One-time cost or running cost: a cash box? (a) a one-time cost (b) a running cost
- 14.📒 One-time cost or running cost: paper cups? (a) a running cost (b) a one-time cost
- 15.Which of these is a running cost? (a) a folding table (b) a juicer (c) sugar (d) a cooler box
- 16.Saanvi plans to make 29 handmade cards. Each needs ₹4 of materials, and a banner costs ₹210 once. What total budget is needed (in ₹)?
- 17.Kavya plans to make 37 bags of popcorn. Each needs ₹5 of materials, and a banner costs ₹230 once. What total budget is needed (in ₹)?
- 18.Which of these is a running cost? (a) a price board (b) a cloth banner (c) a cash box (d) paper cups
- 19.Riya has a budget of ₹600. The stock costs ₹70 and the stall fee is ₹540. Is the budget enough? (a) Yes (b) No
- 20.🔍 Which is the odd one out? (a) a cash box (b) paper cups (c) tea leaves and milk (d) seeds and soil
- 21.Which of these is a one-time cost? (a) lemons (b) tea leaves and milk (c) a cooler box (d) paper cups
- 22.True or false: “card paper” is a running cost. (a) True (b) False
- 23.Which of these is a running cost? (a) a cooler box (b) a cloth banner (c) tea leaves and milk (d) a folding table
- 24.📒 One-time cost or running cost: lemons? (a) a one-time cost (b) a running cost
- 25.Saanvi’s stall budget is ₹530. Paper cups cost ₹50, sugar cost ₹40 and a banner cost ₹190. How many rupees of the budget are left?
- 26.Ishaan’s stall budget is ₹690. Paper cups cost ₹40, napkins cost ₹210 and lemons cost ₹300. How many rupees of the budget are left?
- 27.Aarav has a budget of ₹900. The stock costs ₹90 and the stall fee is ₹850. Is the budget enough? (a) Yes (b) No
- 28.Saanvi’s stall budget is ₹320. Paper cups cost ₹60, pots cost ₹80 and lemons cost ₹30. How many rupees of the budget are left?
- 29.Joseph has a budget of ₹600. The stock costs ₹50 and the stall fee is ₹550. Is the budget enough? (a) No (b) Yes
- 30.Arjun plans to make 17 fruit cups. Each needs ₹8 of materials, and a banner costs ₹60 once. What total budget is needed (in ₹)?
- 31.True or false: “a cooler box” is a running cost. (a) False (b) True
- 32.Ananya plans to make 31 cupcakes. Each needs ₹3 of materials, and a banner costs ₹80 once. What total budget is needed (in ₹)?
- 33.True or false: “seeds and soil” is a one-time cost. (a) True (b) False
- 34.Nisha has ₹380 to spend on sheets of card paper. One sheet of card paper costs ₹10. What is the greatest number of sheets of card paper Nisha can buy?
- 35.🔍 Which is the odd one out? (a) ice (b) sugar (c) card paper (d) a cloth banner
- 36.True or false: “seeds and soil” is a running cost. (a) False (b) True
- 37.Kavya has a budget of ₹900. The stock costs ₹330 and the stall fee is ₹620. Is the budget enough? (a) No (b) Yes
- 38.Which of these is a one-time cost? (a) a cash box (b) tea leaves and milk (c) card paper (d) paper cups
- 39.Zoya plans to make 33 friendship bands. Each needs ₹8 of materials, and a banner costs ₹260 once. What total budget is needed (in ₹)?
- 40.Farhan has ₹140 to spend on packets of seeds. One packet of seeds costs ₹15. What is the greatest number of packets of seeds Farhan can buy?
Answer key
- a one-time cost
- a folding table
- 276
- 22
- False
- 364
- paper cups
- seeds and soil
- 170
- True
- False
- No
- a one-time cost
- a running cost
- sugar
- 326
- 415
- paper cups
- No
- a cash box
- a cooler box
- True
- tea leaves and milk
- a running cost
- 250
- 140
- No
- 150
- Yes
- 196
- False
- 173
- False
- 38
- a cloth banner
- True
- No
- a cash box
- 524
- 9
Free entrepreneurship lessons, practice and worksheets at talentjr.in/entrepreneurship-for-kids