← Cost of one item from a batch lesson New set →

Entrepreneurship Worksheet: Cost Per Item

Entrepreneurship lesson 10: Cost of one item from a batch · Set 83 · 40 questions
TalentJR

Business tip (Share the batch cost): Batch cost = the sum of every material (and fee) used for the batch. Cost of one = batch cost ÷ number made. Profit on each = selling price − cost of one; total profit = money from sales − batch cost.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.A batch of 20 cups of lemonade costs ₹180 to make. Lakshmi sells each one for ₹17. What is the profit on each one (in ₹)?
  2. 2.🔁 Making a bigger batch usually makes each item… (a) much costlier (b) free (c) always the same (d) a little cheaper
  3. 3.A batch of 10 potted plants costs ₹100 to make. Arjun sells each one for ₹16. What is the profit on each one (in ₹)?
  4. 4.To make 10 potted plants, Aarav spends ₹70 on pots, ₹25 on soil and ₹15 on seeds. What does one cost to make (in ₹)?
  5. 5.A batch of 20 potted plants costs ₹180 to make. What does one cost to make (in ₹)?
  6. 6.A batch of 10 potted plants costs ₹40 to make. Kabir sells all 10 at ₹12 each. What is the total profit on the batch (in ₹)?
  7. 7.A batch of 25 fruit cups costs ₹250 to make. What does one cost to make (in ₹)?
  8. 8.🧾 What belongs in the batch cost? (a) the selling price (b) your pocket money (c) every material used (d) only the cheapest one
  9. 9.A batch of 10 glasses of chai costs ₹70 to make. Diya sells all 10 at ₹16 each. What is the total profit on the batch (in ₹)?
  10. 10.🧮 Cost of one item from a batch = (a) batch cost × number (b) price − cost (c) number ÷ batch cost (d) batch cost ÷ number
  11. 11.To make 10 bags of popcorn, Kavya spends ₹10 on corn, ₹35 on oil and ₹5 on paper bags. What does one cost to make (in ₹)?
  12. 12.To make 10 fruit cups, Kavya spends ₹70 on fruit, ₹25 on cups and ₹5 on spoons. What does one cost to make (in ₹)?
  13. 13.To make 25 glasses of chai, Dev spends ₹40 on tea leaves, ₹5 on milk and ₹5 on paper cups. What does one cost to make (in ₹)?
  14. 14.A batch of 50 fruit cups costs ₹500 to make. Saanvi sells each one for ₹17. What is the profit on each one (in ₹)?
  15. 15.A batch of 10 paper bookmarks costs ₹40 to make. Nisha sells all 10 at ₹7 each. What is the total profit on the batch (in ₹)?
  16. 16.A batch of 20 glasses of chai costs ₹120 to make. Vihaan sells all 20 at ₹15 each. What is the total profit on the batch (in ₹)?
  17. 17.A batch of 10 cups of lemonade costs ₹70 to make. Aarav sells each one for ₹8. What is the profit on each one (in ₹)?
  18. 18.A batch of 50 paper bookmarks costs ₹400 to make. Arjun sells each one for ₹14. What is the profit on each one (in ₹)?
  19. 19.A batch of 25 cups of lemonade costs ₹250 to make. Kabir sells all 25 at ₹19 each. What is the total profit on the batch (in ₹)?
  20. 20.A batch of 50 glasses of chai costs ₹500 to make. What does one cost to make (in ₹)?
  21. 21.To make 25 cupcakes, Diya spends ₹20 on flour, ₹5 on butter and ₹50 on paper cases. What does one cost to make (in ₹)?
  22. 22.To make 20 potted plants, Lakshmi spends ₹40 on pots, ₹20 on soil and ₹60 on seeds. What does one cost to make (in ₹)?
  23. 23.A batch of 25 cupcakes costs ₹100 to make. Kabir sells all 25 at ₹14 each. What is the total profit on the batch (in ₹)?
  24. 24.To make 25 fruit cups, Aarav spends ₹35 on fruit, ₹140 on cups and ₹50 on spoons. What does one cost to make (in ₹)?
  25. 25.A batch of 20 glasses of chai costs ₹40 to make. What does one cost to make (in ₹)?
  26. 26.A batch of 25 handmade cards costs ₹225 to make. Diya sells all 25 at ₹15 each. What is the total profit on the batch (in ₹)?
  27. 27.To make 50 fruit cups, Diya spends ₹20 on fruit, ₹35 on cups and ₹445 on spoons. What does one cost to make (in ₹)?
  28. 28.To make 10 cups of lemonade, Saanvi spends ₹10 on lemons, ₹15 on sugar and ₹5 on paper cups. What does one cost to make (in ₹)?
  29. 29.A batch of 10 cupcakes costs ₹30 to make. What does one cost to make (in ₹)?
  30. 30.A batch of 25 glasses of chai costs ₹50 to make. What does one cost to make (in ₹)?
  31. 31.To make 50 handmade cards, Riya spends ₹200 on card paper, ₹40 on colour pens and ₹10 on envelopes. What does one cost to make (in ₹)?
  32. 32.A batch of 25 paper bookmarks costs ₹125 to make. Diya sells all 25 at ₹11 each. What is the total profit on the batch (in ₹)?
  33. 33.A batch of 10 potted plants costs ₹110 to make. Kabir sells all 10 at ₹17 each. What is the total profit on the batch (in ₹)?
  34. 34.To make 25 bags of popcorn, Kavya spends ₹140 on corn, ₹5 on oil and ₹55 on paper bags. What does one cost to make (in ₹)?
  35. 35.To make 20 glasses of chai, Ishaan spends ₹15 on tea leaves, ₹125 on milk and ₹20 on paper cups. What does one cost to make (in ₹)?
  36. 36.A batch of 10 bags of popcorn costs ₹40 to make. Tara sells all 10 at ₹11 each. What is the total profit on the batch (in ₹)?
  37. 37.A batch of 20 cupcakes costs ₹180 to make. Tara sells all 20 at ₹19 each. What is the total profit on the batch (in ₹)?
  38. 38.A batch of 20 cups of lemonade costs ₹200 to make. Tara sells each one for ₹20. What is the profit on each one (in ₹)?
  39. 39.To make 10 fruit cups, Zoya spends ₹60 on fruit, ₹10 on cups and ₹10 on spoons. What does one cost to make (in ₹)?
  40. 40.To make 50 potted plants, Gurpreet spends ₹55 on pots, ₹35 on soil and ₹60 on seeds. What does one cost to make (in ₹)?

Answer key

  1. 8
  2. a little cheaper
  3. 6
  4. 11
  5. 9
  6. 80
  7. 10
  8. every material used
  9. 90
  10. batch cost ÷ number
  11. 5
  12. 10
  13. 2
  14. 7
  15. 30
  16. 180
  17. 1
  18. 6
  19. 225
  20. 10
  21. 3
  22. 6
  23. 250
  24. 9
  25. 2
  26. 150
  27. 10
  28. 3
  29. 3
  30. 2
  31. 5
  32. 150
  33. 60
  34. 8
  35. 8
  36. 70
  37. 200
  38. 10
  39. 8
  40. 3

Free entrepreneurship lessons, practice and worksheets at talentjr.in/entrepreneurship-for-kids