← Percentage increase lesson New set →

Percentage Increase Practice Worksheet

Percentage lesson 10: Percentage increase · Set 146 · 40 questions
TalentJR

How to work it out (Divide by the old): Increase = new value − old value. Percentage increase = increase ÷ old value × 100. Increase by p%: new value = old value + p% of the old value.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.The price of a lunch box goes up from ₹60 to ₹72. What is the percentage increase?
  2. 2.A shop sold 300 ice creams on Monday and 414 on Tuesday. What is the percentage increase?
  3. 3.A school club has 20 members. The number grows by 25%. How many members are there now?
  4. 4.A school club grows from 200 members to 340 members. What is the percentage increase?
  5. 5.A school club grows from 80 members to 112 members. What is the percentage increase?
  6. 6.The price of a football goes up from ₹120 to ₹150. What is the percentage increase?
  7. 7.A pencil box costs ₹300. The price goes up by 83%. What is the new price, in rupees?
  8. 8.A shop sold 40 ice creams on Monday and 10% more on Tuesday. How many ice creams did it sell on Tuesday?
  9. 9.A shop sold 60 ice creams on Monday and 20% more on Tuesday. How many ice creams did it sell on Tuesday?
  10. 10.A shop sold 25 ice creams on Monday and 49 on Tuesday. What is the percentage increase?
  11. 11.A school club has 80 members. The number grows by 90%. How many members are there now?
  12. 12.A school club has 400 members. The number grows by 18%. How many members are there now?
  13. 13.A shop sold 50 ice creams on Monday and 80 on Tuesday. What is the percentage increase?
  14. 14.A school club grows from 250 members to 275 members. What is the percentage increase?
  15. 15.A water bottle costs ₹250. The price goes up by 30%. What is the new price, in rupees?
  16. 16.A school club has 150 members. The number grows by 58%. How many members are there now?
  17. 17.A school club has 20 members. The number grows by 35%. How many members are there now?
  18. 18.A kite costs ₹100. The price goes up by 88%. What is the new price, in rupees?
  19. 19.A wall clock costs ₹400. The price goes up by 52%. What is the new price, in rupees?
  20. 20.A torch costs ₹300. The price goes up by 96%. What is the new price, in rupees?
  21. 21.A lunch box costs ₹20. The price goes up by 45%. What is the new price, in rupees?
  22. 22.A school club grows from 200 members to 312 members. What is the percentage increase?
  23. 23.A shop sold 25 ice creams on Monday and 52% more on Tuesday. How many ice creams did it sell on Tuesday?
  24. 24.A shop sold 50 ice creams on Monday and 65 on Tuesday. What is the percentage increase?
  25. 25.The price of a school bag goes up from ₹400 to ₹692. What is the percentage increase?
  26. 26.A school club grows from 50 members to 75 members. What is the percentage increase?
  27. 27.A school bag costs ₹60. The price goes up by 50%. What is the new price, in rupees?
  28. 28.A lunch box costs ₹400. The price goes up by 63%. What is the new price, in rupees?
  29. 29.A school club grows from 200 members to 362 members. What is the percentage increase?
  30. 30.A shop sold 300 ice creams on Monday and 582 on Tuesday. What is the percentage increase?
  31. 31.A storybook costs ₹300. The price goes up by 65%. What is the new price, in rupees?
  32. 32.A shop sold 200 ice creams on Monday and 27% more on Tuesday. How many ice creams did it sell on Tuesday?
  33. 33.A shop sold 500 ice creams on Monday and 620 on Tuesday. What is the percentage increase?
  34. 34.A storybook costs ₹50. The price goes up by 12%. What is the new price, in rupees?
  35. 35.A shop sold 40 ice creams on Monday and 60% more on Tuesday. How many ice creams did it sell on Tuesday?
  36. 36.A kite costs ₹500. The price goes up by 98%. What is the new price, in rupees?
  37. 37.A shop sold 300 ice creams on Monday and 56% more on Tuesday. How many ice creams did it sell on Tuesday?
  38. 38.A shop sold 250 ice creams on Monday and 295 on Tuesday. What is the percentage increase?
  39. 39.A shop sold 50 ice creams on Monday and 90% more on Tuesday. How many ice creams did it sell on Tuesday?
  40. 40.A water bottle costs ₹200. The price goes up by 6%. What is the new price, in rupees?

Answer key

  1. 20
  2. 38
  3. 25
  4. 70
  5. 40
  6. 25
  7. 549
  8. 44
  9. 72
  10. 96
  11. 152
  12. 472
  13. 60
  14. 10
  15. 325
  16. 237
  17. 27
  18. 188
  19. 608
  20. 588
  21. 29
  22. 56
  23. 38
  24. 30
  25. 73
  26. 50
  27. 90
  28. 652
  29. 81
  30. 94
  31. 495
  32. 254
  33. 24
  34. 56
  35. 64
  36. 990
  37. 468
  38. 18
  39. 95
  40. 212

Free percentage lessons, practice and worksheets at talentjr.in/how-to-calculate-percentage