Class 6 Maths Worksheet: Ratio and Proportion
The method (Find one first): Simplest form: divide both terms by their HCF — 12 : 18 = 2 : 3. Equal ratios: multiply (or divide) both terms by the same number — 3 : 4 = 15 : 20. a, b, c, d are in proportion when a × d = b × c. Unitary method: value of one = total ÷ number; then × the number you need. To share in a ratio 2 : 3, split into 2 + 3 = 5 equal parts.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.₹360 is shared between Diya and Lakshmi in the ratio 4 : 5. How many rupees does Lakshmi get?
- 2.Are 4, 18, 6 and 28 in proportion? (a) Yes (b) No
- 3.Write the ratio 2 : 18 in its simplest form. (a) 1 : 9 (b) 9 : 1 (c) 2 : 10 (d) 2 : 18
- 4.5 : 6 = 35 : ?
- 5.A train goes 225 km in 3 hours. At the same speed, how many km does it go in 7 hours?
- 6.4 : 9 = ? : 81
- 7.Are 10, 25, 18 and 46 in proportion? (a) No (b) Yes
- 8.If 4 mangoes cost ₹96, how many rupees do 12 mangoes cost?
- 9.A car goes 150 km in 2 hours. At the same speed, how many km does it go in 4 hours?
- 10.5 : 8 = ? : 32
- 11.If 5 ice creams cost ₹280, how many rupees do 2 ice creams cost?
- 12.If 6 pens cost ₹42, how many rupees do 2 pens cost?
- 13.₹1140 is shared between Riya and Diya in the ratio 1 : 5. How many rupees does Riya get?
- 14.Write the ratio 56 : 49 in its simplest form. (a) 56 : 49 (b) 7 : 8 (c) 9 : 8 (d) 8 : 7
- 15.5 : 9 = ? : 81
- 16.₹500 is shared between Isha and Farhan in the ratio 3 : 7. How many rupees does Farhan get?
- 17.Write the ratio 30 : 35 in its simplest form. (a) 7 : 8 (b) 7 : 6 (c) 30 : 35 (d) 6 : 7
- 18.5 : 6 = ? : 18
- 19.If 3 ice creams cost ₹96, how many rupees do 7 ice creams cost?
- 20.If 7 pens cost ₹175, how many rupees do 2 pens cost?
- 21.A bus goes 60 km in 2 hours. At the same speed, how many km does it go in 7 hours?
- 22.Are 12, 30, 10 and 25 in proportion? (a) Yes (b) No
- 23.Are 10, 18, 35 and 63 in proportion? (a) Yes (b) No
- 24.Are 5, 20, 4 and 16 in proportion? (a) No (b) Yes
- 25.A box has 18 red pens and 6 blue pens. What is the ratio of red pens to blue pens in its simplest form? (a) 4 : 2 (b) 1 : 3 (c) 18 : 6 (d) 3 : 1
- 26.Write the ratio 20 : 4 in its simplest form. (a) 20 : 4 (b) 1 : 5 (c) 5 : 1 (d) 6 : 2
- 27.₹1210 is shared between Tara and Rohan in the ratio 5 : 6. How many rupees does Rohan get?
- 28.Write the ratio 12 : 18 in its simplest form. (a) 3 : 2 (b) 12 : 18 (c) 3 : 4 (d) 2 : 3
- 29.A team has 27 batters and 15 bowlers. What is the ratio of batters to bowlers in its simplest form? (a) 10 : 6 (b) 5 : 9 (c) 27 : 15 (d) 9 : 5
- 30.If 2 ice creams cost ₹30, how many rupees do 4 ice creams cost?
- 31.If 3 pens cost ₹12, how many rupees do 11 pens cost?
- 32.5 : 8 = 40 : ?
- 33.1 : 8 = 3 : ?
- 34.₹1710 is shared between Tara and Lakshmi in the ratio 4 : 5. How many rupees does Tara get?
- 35.If 8 ice creams cost ₹368, how many rupees do 10 ice creams cost?
- 36.A car goes 90 km in 2 hours. At the same speed, how many km does it go in 1 hour?
- 37.A car goes 165 km in 3 hours. At the same speed, how many km does it go in 6 hours?
- 38.Write the ratio 12 : 20 in its simplest form. (a) 3 : 5 (b) 12 : 20 (c) 4 : 6 (d) 5 : 3
- 39.5 : 9 = ? : 36
- 40.A train goes 330 km in 6 hours. At the same speed, how many km does it go in 2 hours?
Answer key
- 200
- No
- 1 : 9
- 42
- 525
- 36
- No
- 288
- 300
- 20
- 112
- 14
- 190
- 8 : 7
- 45
- 350
- 6 : 7
- 15
- 224
- 50
- 210
- Yes
- Yes
- Yes
- 3 : 1
- 5 : 1
- 660
- 2 : 3
- 9 : 5
- 60
- 44
- 64
- 24
- 760
- 460
- 45
- 330
- 3 : 5
- 20
- 110
Free maths worksheets lessons, practice and worksheets at talentjr.in/maths-worksheets