Class 6 Maths Worksheet: Ratio and Proportion
The method (Find one first): Simplest form: divide both terms by their HCF — 12 : 18 = 2 : 3. Equal ratios: multiply (or divide) both terms by the same number — 3 : 4 = 15 : 20. a, b, c, d are in proportion when a × d = b × c. Unitary method: value of one = total ÷ number; then × the number you need. To share in a ratio 2 : 3, split into 2 + 3 = 5 equal parts.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.A basket has 4 mangoes and 18 apples. What is the ratio of mangoes to apples in its simplest form? (a) 2 : 9 (b) 9 : 2 (c) 3 : 10 (d) 4 : 18
- 2.Write the ratio 15 : 21 in its simplest form. (a) 7 : 5 (b) 6 : 8 (c) 5 : 7 (d) 15 : 21
- 3.A bus goes 135 km in 3 hours. At the same speed, how many km does it go in 6 hours?
- 4.1 : 8 = ? : 16
- 5.A garden has 42 rose plants and 24 marigold plants. What is the ratio of rose plants to marigold plants in its simplest form? (a) 8 : 5 (b) 42 : 24 (c) 7 : 4 (d) 4 : 7
- 6.If 7 notebooks cost ₹42, how many rupees do 4 notebooks cost?
- 7.5 : 7 = ? : 70
- 8.Write the ratio 42 : 48 in its simplest form. (a) 8 : 7 (b) 7 : 8 (c) 42 : 48 (d) 8 : 9
- 9.4 : 7 = 16 : ?
- 10.2 : 9 = ? : 72
- 11.3 : 5 = ? : 45
- 12.A basket has 14 mangoes and 2 apples. What is the ratio of mangoes to apples in its simplest form? (a) 1 : 7 (b) 7 : 1 (c) 14 : 2 (d) 8 : 2
- 13.If 5 notebooks cost ₹140, how many rupees do 8 notebooks cost?
- 14.₹980 is shared between Nisha and Aarav in the ratio 1 : 6. How many rupees does Nisha get?
- 15.A bus goes 300 km in 6 hours. At the same speed, how many km does it go in 8 hours?
- 16.₹770 is shared between Aarav and Ishaan in the ratio 3 : 4. How many rupees does Aarav get?
- 17.A team has 20 batters and 16 bowlers. What is the ratio of batters to bowlers in its simplest form? (a) 5 : 4 (b) 20 : 16 (c) 6 : 5 (d) 4 : 5
- 18.If 5 pens cost ₹85, how many rupees do 10 pens cost?
- 19.A team has 6 batters and 3 bowlers. What is the ratio of batters to bowlers in its simplest form? (a) 3 : 2 (b) 2 : 1 (c) 6 : 3 (d) 1 : 2
- 20.If 5 pens cost ₹90, how many rupees do 12 pens cost?
- 21.If 9 pens cost ₹135, how many rupees do 3 pens cost?
- 22.Are 16, 28, 32 and 56 in proportion? (a) No (b) Yes
- 23.If 9 bus tickets cost ₹207, how many rupees do 3 bus tickets cost?
- 24.If 5 pens cost ₹170, how many rupees do 3 pens cost?
- 25.Write the ratio 35 : 5 in its simplest form. (a) 7 : 1 (b) 1 : 7 (c) 35 : 5 (d) 8 : 2
- 26.If 5 mangoes cost ₹275, how many rupees do 12 mangoes cost?
- 27.A class has 25 boys and 10 girls. What is the ratio of boys to girls in its simplest form? (a) 6 : 3 (b) 2 : 5 (c) 25 : 10 (d) 5 : 2
- 28.Write the ratio 20 : 4 in its simplest form. (a) 20 : 4 (b) 6 : 2 (c) 1 : 5 (d) 5 : 1
- 29.1 : 9 = ? : 81
- 30.A garden has 15 rose plants and 9 marigold plants. What is the ratio of rose plants to marigold plants in its simplest form? (a) 6 : 4 (b) 5 : 3 (c) 15 : 9 (d) 3 : 5
- 31.A scooter goes 110 km in 2 hours. At the same speed, how many km does it go in 5 hours?
- 32.A bus goes 105 km in 3 hours. At the same speed, how many km does it go in 7 hours?
- 33.If 8 mangoes cost ₹400, how many rupees do 3 mangoes cost?
- 34.A team has 6 batters and 30 bowlers. What is the ratio of batters to bowlers in its simplest form? (a) 1 : 5 (b) 2 : 6 (c) 5 : 1 (d) 6 : 30
- 35.If 8 notebooks cost ₹88, how many rupees do 6 notebooks cost?
- 36.Write the ratio 45 : 40 in its simplest form. (a) 10 : 9 (b) 9 : 8 (c) 8 : 9 (d) 45 : 40
- 37.Write the ratio 18 : 16 in its simplest form. (a) 18 : 16 (b) 9 : 8 (c) 10 : 9 (d) 8 : 9
- 38.If 4 pens cost ₹112, how many rupees do 2 pens cost?
- 39.4 : 7 = 8 : ?
- 40.Are 4, 36, 2 and 18 in proportion? (a) No (b) Yes
Answer key
- 2 : 9
- 5 : 7
- 270
- 2
- 7 : 4
- 24
- 50
- 7 : 8
- 28
- 16
- 27
- 7 : 1
- 224
- 140
- 400
- 330
- 5 : 4
- 170
- 2 : 1
- 216
- 45
- Yes
- 69
- 102
- 7 : 1
- 660
- 5 : 2
- 5 : 1
- 9
- 5 : 3
- 275
- 245
- 150
- 1 : 5
- 66
- 9 : 8
- 9 : 8
- 56
- 14
- Yes
Free maths worksheets lessons, practice and worksheets at talentjr.in/maths-worksheets