Class 6 Maths Worksheet: Ratio and Proportion
The method (Find one first): Simplest form: divide both terms by their HCF — 12 : 18 = 2 : 3. Equal ratios: multiply (or divide) both terms by the same number — 3 : 4 = 15 : 20. a, b, c, d are in proportion when a × d = b × c. Unitary method: value of one = total ÷ number; then × the number you need. To share in a ratio 2 : 3, split into 2 + 3 = 5 equal parts.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.Write the ratio 12 : 16 in its simplest form. (a) 4 : 5 (b) 4 : 3 (c) 3 : 4 (d) 12 : 16
- 2.Write the ratio 32 : 36 in its simplest form. (a) 9 : 8 (b) 8 : 9 (c) 32 : 36 (d) 9 : 10
- 3.A bus goes 110 km in 2 hours. At the same speed, how many km does it go in 1 hour?
- 4.If 2 pens cost ₹10, how many rupees do 4 pens cost?
- 5.2 : 5 = ? : 20
- 6.Are 2, 4, 5 and 12 in proportion? (a) Yes (b) No
- 7.Write the ratio 15 : 5 in its simplest form. (a) 4 : 2 (b) 3 : 1 (c) 15 : 5 (d) 1 : 3
- 8.Are 10, 35, 18 and 63 in proportion? (a) Yes (b) No
- 9.A train goes 70 km in 2 hours. At the same speed, how many km does it go in 6 hours?
- 10.7 : 8 = ? : 16
- 11.₹1050 is shared between Vivaan and Aditya in the ratio 3 : 4. How many rupees does Aditya get?
- 12.3 : 8 = 30 : ?
- 13.8 : 9 = 24 : ?
- 14.A bus goes 225 km in 3 hours. At the same speed, how many km does it go in 8 hours?
- 15.3 : 8 = 21 : ?
- 16.Write the ratio 49 : 14 in its simplest form. (a) 49 : 14 (b) 7 : 2 (c) 8 : 3 (d) 2 : 7
- 17.3 : 5 = 27 : ?
- 18.If 6 chocolates cost ₹174, how many rupees do 4 chocolates cost?
- 19.Write the ratio 21 : 12 in its simplest form. (a) 7 : 4 (b) 8 : 5 (c) 21 : 12 (d) 4 : 7
- 20.If 3 notebooks cost ₹75, how many rupees do 9 notebooks cost?
- 21.Are 12, 14, 48 and 59 in proportion? (a) Yes (b) No
- 22.A train goes 180 km in 4 hours. At the same speed, how many km does it go in 6 hours?
- 23.If 9 chocolates cost ₹405, how many rupees do 12 chocolates cost?
- 24.If 7 chocolates cost ₹420, how many rupees do 3 chocolates cost?
- 25.If 9 ice creams cost ₹72, how many rupees do 7 ice creams cost?
- 26.If 4 ice creams cost ₹160, how many rupees do 10 ice creams cost?
- 27.₹480 is shared between Tara and Isha in the ratio 1 : 5. How many rupees does Isha get?
- 28.A train goes 130 km in 2 hours. At the same speed, how many km does it go in 5 hours?
- 29.If 2 ice creams cost ₹38, how many rupees do 11 ice creams cost?
- 30.2 : 3 = ? : 9
- 31.Are 3, 15, 8 and 43 in proportion? (a) Yes (b) No
- 32.3 : 4 = ? : 28
- 33.A car goes 160 km in 2 hours. At the same speed, how many km does it go in 3 hours?
- 34.If 6 ice creams cost ₹60, how many rupees do 8 ice creams cost?
- 35.A scooter goes 120 km in 4 hours. At the same speed, how many km does it go in 7 hours?
- 36.A train goes 210 km in 3 hours. At the same speed, how many km does it go in 7 hours?
- 37.If 5 pens cost ₹295, how many rupees do 3 pens cost?
- 38.₹2660 is shared between Dev and Saanvi in the ratio 5 : 9. How many rupees does Dev get?
- 39.Write the ratio 9 : 15 in its simplest form. (a) 5 : 3 (b) 3 : 5 (c) 4 : 6 (d) 9 : 15
- 40.Write the ratio 15 : 18 in its simplest form. (a) 6 : 5 (b) 6 : 7 (c) 15 : 18 (d) 5 : 6
Answer key
- 3 : 4
- 8 : 9
- 55
- 20
- 8
- No
- 3 : 1
- Yes
- 210
- 14
- 600
- 80
- 27
- 600
- 56
- 7 : 2
- 45
- 116
- 7 : 4
- 225
- No
- 270
- 540
- 180
- 56
- 400
- 400
- 325
- 209
- 6
- No
- 21
- 240
- 80
- 210
- 490
- 177
- 950
- 3 : 5
- 5 : 6
Free maths worksheets lessons, practice and worksheets at talentjr.in/maths-worksheets