Better Buy Worksheet
The method (Same-size compare): Price of one = total ÷ number (or price of 1 kg = total ÷ kg). The smaller price of one is the better buy. Saving per item = bigger price of one − smaller price of one.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.Shop A sells 6 pens for ₹144. Shop B sells 3 pens for ₹30. What does one pen cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 2.Shop A sells 5 samosas for ₹60. Shop B sells 3 samosas for ₹51. Which shop is cheaper for one samosa? (a) Shop A (b) Shop B
- 3.A 5 kg bag of rice costs ₹200. A 1 kg bag costs ₹67. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 4.Shop A sells 6 pens for ₹84. Shop B sells 2 pens for ₹30. What does one pen cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 5.A 1 kg bag of tomatoes costs ₹44. A 5 kg bag costs ₹210. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 6.A 2 kg bag of onions costs ₹98. A 10 kg bag costs ₹340. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 10 kg bag
- 7.Shop A sells 4 colour pencil sets for ₹300. Shop B sells 6 colour pencil sets for ₹540. Which shop is cheaper for one colour pencil set? (a) Shop B (b) Shop A
- 8.Shop A sells 6 pairs of socks for ₹300. Shop B sells 2 pairs of socks for ₹160. Which shop is cheaper for one pair of socks? (a) Shop A (b) Shop B
- 9.A 2 kg bag of sugar costs ₹94. A 5 kg bag costs ₹220. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 2 kg bag
- 10.Shop A sells 2 plates of idli for ₹60. Shop B sells 3 plates of idli for ₹135. Which shop is cheaper for one plate of idli? (a) Shop B (b) Shop A
- 11.A 2 kg bag of potatoes costs ₹64. A 5 kg bag costs ₹155. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 12.A 10 kg bag of tomatoes costs ₹400. A 5 kg bag costs ₹135. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 5 kg bag
- 13.Shop A sells 6 colour pencil sets for ₹360. Shop B sells 5 colour pencil sets for ₹600. Which shop is cheaper for one colour pencil set? (a) Shop A (b) Shop B
- 14.Shop A sells 2 plates of idli for ₹100. Shop B sells 4 plates of idli for ₹220. Which shop is cheaper for one plate of idli? (a) Shop B (b) Shop A
- 15.Shop A sells 3 cricket balls for ₹360. Shop B sells 6 cricket balls for ₹600. Which shop is cheaper for one cricket ball? (a) Shop B (b) Shop A
- 16.A 5 kg bag of rice costs ₹370. A 1 kg bag costs ₹75. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 17.Shop A sells 2 samosas for ₹38. Shop B sells 4 samosas for ₹80. Which shop is cheaper for one samosa? (a) Shop B (b) Shop A
- 18.A 1 kg bag of sugar costs ₹46. A 5 kg bag costs ₹240. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 19.A 10 kg bag of wheat flour costs ₹340. A 5 kg bag costs ₹180. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 20.Shop A sells 3 geometry boxes for ₹435. Shop B sells 2 geometry boxes for ₹220. Which shop is cheaper for one geometry box? (a) Shop B (b) Shop A
- 21.A 2 kg bag of tomatoes costs ₹54. A 5 kg bag costs ₹195. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 22.Shop A sells 2 notebooks for ₹70. Shop B sells 6 notebooks for ₹270. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop B (b) Shop A
- 23.Shop A sells 5 cricket balls for ₹675. Shop B sells 4 cricket balls for ₹420. What does one cricket ball cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 24.Shop A sells 6 notebooks for ₹240. Shop B sells 3 notebooks for ₹180. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop B (b) Shop A
- 25.Shop A sells 6 geometry boxes for ₹660. Shop B sells 5 geometry boxes for ₹725. Which shop is cheaper for one geometry box? (a) Shop A (b) Shop B
- 26.Shop A sells 6 pens for ₹144. Shop B sells 4 pens for ₹44. What does one pen cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 27.Shop A sells 6 cricket balls for ₹720. Shop B sells 5 cricket balls for ₹500. Which shop is cheaper for one cricket ball? (a) Shop A (b) Shop B
- 28.Shop A sells 2 colour pencil sets for ₹170. Shop B sells 4 colour pencil sets for ₹460. Which shop is cheaper for one colour pencil set? (a) Shop B (b) Shop A
- 29.Shop A sells 5 plates of idli for ₹275. Shop B sells 6 plates of idli for ₹240. Which shop is cheaper for one plate of idli? (a) Shop A (b) Shop B
- 30.Shop A sells 6 plates of idli for ₹360. Shop B sells 2 plates of idli for ₹60. Which shop is cheaper for one plate of idli? (a) Shop B (b) Shop A
- 31.A 1 kg bag of dal costs ₹113. A 5 kg bag costs ₹480. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 32.Shop A sells 2 geometry boxes for ₹270. Shop B sells 5 geometry boxes for ₹600. Which shop is cheaper for one geometry box? (a) Shop A (b) Shop B
- 33.Shop A sells 5 samosas for ₹95. Shop B sells 6 samosas for ₹84. What does one samosa cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 34.A 2 kg bag of sugar costs ₹90. A 10 kg bag costs ₹460. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 2 kg bag
- 35.Shop A sells 2 notebooks for ₹60. Shop B sells 5 notebooks for ₹250. What does one notebook cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 36.Shop A sells 5 pairs of socks for ₹275. Shop B sells 2 pairs of socks for ₹120. Which shop is cheaper for one pair of socks? (a) Shop A (b) Shop B
- 37.Shop A sells 6 plates of idli for ₹300. Shop B sells 3 plates of idli for ₹165. What does one plate of idli cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 38.Shop A sells 6 mangoes for ₹150. Shop B sells 2 mangoes for ₹80. Which shop is cheaper for one mango? (a) Shop A (b) Shop B
- 39.Shop A sells 3 geometry boxes for ₹390. Shop B sells 2 geometry boxes for ₹220. Which shop is cheaper for one geometry box? (a) Shop A (b) Shop B
- 40.Shop A sells 5 plates of idli for ₹300. Shop B sells 3 plates of idli for ₹150. What does one plate of idli cost at the cheaper shop (in ₹)?
Answer key
- 10
- Shop A
- 27
- 14
- 2
- 10 kg bag
- Shop A
- Shop A
- 5 kg bag
- Shop A
- 1
- 5 kg bag
- Shop A
- Shop A
- Shop B
- 1
- Shop A
- 2
- 2
- Shop B
- 12
- Shop A
- 105
- Shop A
- Shop A
- 11
- Shop B
- Shop A
- Shop B
- Shop B
- 17
- Shop B
- 14
- 2 kg bag
- 30
- Shop A
- 50
- Shop A
- Shop B
- 50
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids