← Which is the better buy? lesson New set →

Better Buy Worksheet

Money maths lesson 16: Which is the better buy? · Set 110 · 40 sums
TalentJR

The method (Same-size compare): Price of one = total ÷ number (or price of 1 kg = total ÷ kg). The smaller price of one is the better buy. Saving per item = bigger price of one − smaller price of one.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.Shop A sells 6 pens for ₹144. Shop B sells 3 pens for ₹30. What does one pen cost at the cheaper shop (in ₹)?
  2. 2.Shop A sells 5 samosas for ₹60. Shop B sells 3 samosas for ₹51. Which shop is cheaper for one samosa? (a) Shop A (b) Shop B
  3. 3.A 5 kg bag of rice costs ₹200. A 1 kg bag costs ₹67. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  4. 4.Shop A sells 6 pens for ₹84. Shop B sells 2 pens for ₹30. What does one pen cost at the cheaper shop (in ₹)?
  5. 5.A 1 kg bag of tomatoes costs ₹44. A 5 kg bag costs ₹210. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  6. 6.A 2 kg bag of onions costs ₹98. A 10 kg bag costs ₹340. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 10 kg bag
  7. 7.Shop A sells 4 colour pencil sets for ₹300. Shop B sells 6 colour pencil sets for ₹540. Which shop is cheaper for one colour pencil set? (a) Shop B (b) Shop A
  8. 8.Shop A sells 6 pairs of socks for ₹300. Shop B sells 2 pairs of socks for ₹160. Which shop is cheaper for one pair of socks? (a) Shop A (b) Shop B
  9. 9.A 2 kg bag of sugar costs ₹94. A 5 kg bag costs ₹220. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 2 kg bag
  10. 10.Shop A sells 2 plates of idli for ₹60. Shop B sells 3 plates of idli for ₹135. Which shop is cheaper for one plate of idli? (a) Shop B (b) Shop A
  11. 11.A 2 kg bag of potatoes costs ₹64. A 5 kg bag costs ₹155. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  12. 12.A 10 kg bag of tomatoes costs ₹400. A 5 kg bag costs ₹135. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 5 kg bag
  13. 13.Shop A sells 6 colour pencil sets for ₹360. Shop B sells 5 colour pencil sets for ₹600. Which shop is cheaper for one colour pencil set? (a) Shop A (b) Shop B
  14. 14.Shop A sells 2 plates of idli for ₹100. Shop B sells 4 plates of idli for ₹220. Which shop is cheaper for one plate of idli? (a) Shop B (b) Shop A
  15. 15.Shop A sells 3 cricket balls for ₹360. Shop B sells 6 cricket balls for ₹600. Which shop is cheaper for one cricket ball? (a) Shop B (b) Shop A
  16. 16.A 5 kg bag of rice costs ₹370. A 1 kg bag costs ₹75. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  17. 17.Shop A sells 2 samosas for ₹38. Shop B sells 4 samosas for ₹80. Which shop is cheaper for one samosa? (a) Shop B (b) Shop A
  18. 18.A 1 kg bag of sugar costs ₹46. A 5 kg bag costs ₹240. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  19. 19.A 10 kg bag of wheat flour costs ₹340. A 5 kg bag costs ₹180. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  20. 20.Shop A sells 3 geometry boxes for ₹435. Shop B sells 2 geometry boxes for ₹220. Which shop is cheaper for one geometry box? (a) Shop B (b) Shop A
  21. 21.A 2 kg bag of tomatoes costs ₹54. A 5 kg bag costs ₹195. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  22. 22.Shop A sells 2 notebooks for ₹70. Shop B sells 6 notebooks for ₹270. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop B (b) Shop A
  23. 23.Shop A sells 5 cricket balls for ₹675. Shop B sells 4 cricket balls for ₹420. What does one cricket ball cost at the cheaper shop (in ₹)?
  24. 24.Shop A sells 6 notebooks for ₹240. Shop B sells 3 notebooks for ₹180. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop B (b) Shop A
  25. 25.Shop A sells 6 geometry boxes for ₹660. Shop B sells 5 geometry boxes for ₹725. Which shop is cheaper for one geometry box? (a) Shop A (b) Shop B
  26. 26.Shop A sells 6 pens for ₹144. Shop B sells 4 pens for ₹44. What does one pen cost at the cheaper shop (in ₹)?
  27. 27.Shop A sells 6 cricket balls for ₹720. Shop B sells 5 cricket balls for ₹500. Which shop is cheaper for one cricket ball? (a) Shop A (b) Shop B
  28. 28.Shop A sells 2 colour pencil sets for ₹170. Shop B sells 4 colour pencil sets for ₹460. Which shop is cheaper for one colour pencil set? (a) Shop B (b) Shop A
  29. 29.Shop A sells 5 plates of idli for ₹275. Shop B sells 6 plates of idli for ₹240. Which shop is cheaper for one plate of idli? (a) Shop A (b) Shop B
  30. 30.Shop A sells 6 plates of idli for ₹360. Shop B sells 2 plates of idli for ₹60. Which shop is cheaper for one plate of idli? (a) Shop B (b) Shop A
  31. 31.A 1 kg bag of dal costs ₹113. A 5 kg bag costs ₹480. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  32. 32.Shop A sells 2 geometry boxes for ₹270. Shop B sells 5 geometry boxes for ₹600. Which shop is cheaper for one geometry box? (a) Shop A (b) Shop B
  33. 33.Shop A sells 5 samosas for ₹95. Shop B sells 6 samosas for ₹84. What does one samosa cost at the cheaper shop (in ₹)?
  34. 34.A 2 kg bag of sugar costs ₹90. A 10 kg bag costs ₹460. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 2 kg bag
  35. 35.Shop A sells 2 notebooks for ₹60. Shop B sells 5 notebooks for ₹250. What does one notebook cost at the cheaper shop (in ₹)?
  36. 36.Shop A sells 5 pairs of socks for ₹275. Shop B sells 2 pairs of socks for ₹120. Which shop is cheaper for one pair of socks? (a) Shop A (b) Shop B
  37. 37.Shop A sells 6 plates of idli for ₹300. Shop B sells 3 plates of idli for ₹165. What does one plate of idli cost at the cheaper shop (in ₹)?
  38. 38.Shop A sells 6 mangoes for ₹150. Shop B sells 2 mangoes for ₹80. Which shop is cheaper for one mango? (a) Shop A (b) Shop B
  39. 39.Shop A sells 3 geometry boxes for ₹390. Shop B sells 2 geometry boxes for ₹220. Which shop is cheaper for one geometry box? (a) Shop A (b) Shop B
  40. 40.Shop A sells 5 plates of idli for ₹300. Shop B sells 3 plates of idli for ₹150. What does one plate of idli cost at the cheaper shop (in ₹)?

Answer key

  1. 10
  2. Shop A
  3. 27
  4. 14
  5. 2
  6. 10 kg bag
  7. Shop A
  8. Shop A
  9. 5 kg bag
  10. Shop A
  11. 1
  12. 5 kg bag
  13. Shop A
  14. Shop A
  15. Shop B
  16. 1
  17. Shop A
  18. 2
  19. 2
  20. Shop B
  21. 12
  22. Shop A
  23. 105
  24. Shop A
  25. Shop A
  26. 11
  27. Shop B
  28. Shop A
  29. Shop B
  30. Shop B
  31. 17
  32. Shop B
  33. 14
  34. 2 kg bag
  35. 30
  36. Shop A
  37. 50
  38. Shop A
  39. Shop B
  40. 50

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids