Better Buy Worksheet
The method (Same-size compare): Price of one = total ÷ number (or price of 1 kg = total ÷ kg). The smaller price of one is the better buy. Saving per item = bigger price of one − smaller price of one.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.Shop A sells 3 mangoes for ₹105. Shop B sells 2 mangoes for ₹60. What does one mango cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 2.A 1 kg bag of wheat flour costs ₹47. A 10 kg bag costs ₹310. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 1 kg bag
- 3.Shop A sells 5 geometry boxes for ₹675. Shop B sells 3 geometry boxes for ₹420. What does one geometry box cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 4.A 2 kg bag of dal costs ₹252. A 10 kg bag costs ₹1210. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 5.Shop A sells 6 pens for ₹132. Shop B sells 4 pens for ₹72. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop A (b) Shop B
- 6.A 1 kg bag of potatoes costs ₹38. A 5 kg bag costs ₹130. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 5 kg bag
- 7.A 10 kg bag of rice costs ₹620. A 1 kg bag costs ₹48. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 10 kg bag
- 8.A 2 kg bag of dal costs ₹220. A 5 kg bag costs ₹610. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 2 kg bag
- 9.A 1 kg bag of rice costs ₹46. A 10 kg bag costs ₹770. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 10.Shop A sells 6 geometry boxes for ₹600. Shop B sells 5 geometry boxes for ₹425. Which shop is cheaper for one geometry box? (a) Shop B (b) Shop A
- 11.Shop A sells 3 colour pencil sets for ₹270. Shop B sells 6 colour pencil sets for ₹360. Which shop is cheaper for one colour pencil set? (a) Shop B (b) Shop A
- 12.Shop A sells 5 notebooks for ₹150. Shop B sells 3 notebooks for ₹120. What does one notebook cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 13.A 5 kg bag of rice costs ₹285. A 10 kg bag costs ₹730. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 14.Shop A sells 3 notebooks for ₹150. Shop B sells 6 notebooks for ₹330. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop A (b) Shop B
- 15.A 10 kg bag of tomatoes costs ₹220. A 2 kg bag costs ₹82. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 16.A 5 kg bag of potatoes costs ₹160. A 2 kg bag costs ₹68. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 5 kg bag
- 17.Shop A sells 6 pens for ₹72. Shop B sells 4 pens for ₹52. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop A (b) Shop B
- 18.Shop A sells 3 mangoes for ₹120. Shop B sells 4 mangoes for ₹100. What does one mango cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 19.Shop A sells 5 pens for ₹60. Shop B sells 6 pens for ₹114. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop B (b) Shop A
- 20.A 1 kg bag of onions costs ₹36. A 2 kg bag costs ₹78. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 21.A 5 kg bag of onions costs ₹200. A 2 kg bag costs ₹48. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 22.Shop A sells 5 geometry boxes for ₹675. Shop B sells 4 geometry boxes for ₹460. Which shop is cheaper for one geometry box? (a) Shop A (b) Shop B
- 23.Shop A sells 3 plates of idli for ₹120. Shop B sells 6 plates of idli for ₹300. Which shop is cheaper for one plate of idli? (a) Shop B (b) Shop A
- 24.Shop A sells 3 pairs of socks for ₹180. Shop B sells 2 pairs of socks for ₹130. Which shop is cheaper for one pair of socks? (a) Shop A (b) Shop B
- 25.Shop A sells 5 colour pencil sets for ₹500. Shop B sells 2 colour pencil sets for ₹180. What does one colour pencil set cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 26.A 2 kg bag of rice costs ₹140. A 10 kg bag costs ₹500. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 2 kg bag
- 27.A 5 kg bag of tomatoes costs ₹235. A 10 kg bag costs ₹540. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 5 kg bag
- 28.A 1 kg bag of rice costs ₹63. A 5 kg bag costs ₹225. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 1 kg bag
- 29.Shop A sells 5 colour pencil sets for ₹350. Shop B sells 6 colour pencil sets for ₹690. What does one colour pencil set cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 30.Shop A sells 2 samosas for ₹32. Shop B sells 5 samosas for ₹70. Which shop is cheaper for one samosa? (a) Shop B (b) Shop A
- 31.A 10 kg bag of onions costs ₹250. A 2 kg bag costs ₹60. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 32.A 10 kg bag of onions costs ₹340. A 5 kg bag costs ₹290. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 33.A 5 kg bag of onions costs ₹285. A 2 kg bag costs ₹94. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 5 kg bag
- 34.Shop A sells 6 mangoes for ₹150. Shop B sells 3 mangoes for ₹105. Which shop is cheaper for one mango? (a) Shop A (b) Shop B
- 35.Shop A sells 4 plates of idli for ₹120. Shop B sells 3 plates of idli for ₹105. Which shop is cheaper for one plate of idli? (a) Shop B (b) Shop A
- 36.Shop A sells 5 plates of idli for ₹250. Shop B sells 6 plates of idli for ₹270. Which shop is cheaper for one plate of idli? (a) Shop A (b) Shop B
- 37.Shop A sells 2 pens for ₹50. Shop B sells 4 pens for ₹96. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop A (b) Shop B
- 38.Shop A sells 6 colour pencil sets for ₹390. Shop B sells 3 colour pencil sets for ₹345. Which shop is cheaper for one colour pencil set? (a) Shop B (b) Shop A
- 39.A 10 kg bag of sugar costs ₹460. A 2 kg bag costs ₹82. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 10 kg bag
- 40.A 1 kg bag of onions costs ₹53. A 2 kg bag costs ₹52. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 1 kg bag
Answer key
- 30
- 10 kg bag
- 135
- 5
- Shop B
- 5 kg bag
- 1 kg bag
- 2 kg bag
- 31
- Shop B
- Shop B
- 30
- 16
- Shop A
- 19
- 5 kg bag
- Shop A
- 25
- Shop A
- 3
- 16
- Shop B
- Shop A
- Shop A
- 90
- 10 kg bag
- 5 kg bag
- 5 kg bag
- 70
- Shop B
- 5
- 24
- 2 kg bag
- Shop A
- Shop A
- Shop B
- Shop B
- Shop A
- 2 kg bag
- 2 kg bag
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids