← Which is the better buy? lesson New set →

Better Buy Worksheet

Money maths lesson 16: Which is the better buy? · Set 114 · 40 sums
TalentJR

The method (Same-size compare): Price of one = total ÷ number (or price of 1 kg = total ÷ kg). The smaller price of one is the better buy. Saving per item = bigger price of one − smaller price of one.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.Shop A sells 3 mangoes for ₹105. Shop B sells 2 mangoes for ₹60. What does one mango cost at the cheaper shop (in ₹)?
  2. 2.A 1 kg bag of wheat flour costs ₹47. A 10 kg bag costs ₹310. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 1 kg bag
  3. 3.Shop A sells 5 geometry boxes for ₹675. Shop B sells 3 geometry boxes for ₹420. What does one geometry box cost at the cheaper shop (in ₹)?
  4. 4.A 2 kg bag of dal costs ₹252. A 10 kg bag costs ₹1210. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  5. 5.Shop A sells 6 pens for ₹132. Shop B sells 4 pens for ₹72. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop A (b) Shop B
  6. 6.A 1 kg bag of potatoes costs ₹38. A 5 kg bag costs ₹130. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 5 kg bag
  7. 7.A 10 kg bag of rice costs ₹620. A 1 kg bag costs ₹48. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 10 kg bag
  8. 8.A 2 kg bag of dal costs ₹220. A 5 kg bag costs ₹610. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 2 kg bag
  9. 9.A 1 kg bag of rice costs ₹46. A 10 kg bag costs ₹770. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  10. 10.Shop A sells 6 geometry boxes for ₹600. Shop B sells 5 geometry boxes for ₹425. Which shop is cheaper for one geometry box? (a) Shop B (b) Shop A
  11. 11.Shop A sells 3 colour pencil sets for ₹270. Shop B sells 6 colour pencil sets for ₹360. Which shop is cheaper for one colour pencil set? (a) Shop B (b) Shop A
  12. 12.Shop A sells 5 notebooks for ₹150. Shop B sells 3 notebooks for ₹120. What does one notebook cost at the cheaper shop (in ₹)?
  13. 13.A 5 kg bag of rice costs ₹285. A 10 kg bag costs ₹730. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  14. 14.Shop A sells 3 notebooks for ₹150. Shop B sells 6 notebooks for ₹330. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop A (b) Shop B
  15. 15.A 10 kg bag of tomatoes costs ₹220. A 2 kg bag costs ₹82. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  16. 16.A 5 kg bag of potatoes costs ₹160. A 2 kg bag costs ₹68. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 5 kg bag
  17. 17.Shop A sells 6 pens for ₹72. Shop B sells 4 pens for ₹52. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop A (b) Shop B
  18. 18.Shop A sells 3 mangoes for ₹120. Shop B sells 4 mangoes for ₹100. What does one mango cost at the cheaper shop (in ₹)?
  19. 19.Shop A sells 5 pens for ₹60. Shop B sells 6 pens for ₹114. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop B (b) Shop A
  20. 20.A 1 kg bag of onions costs ₹36. A 2 kg bag costs ₹78. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  21. 21.A 5 kg bag of onions costs ₹200. A 2 kg bag costs ₹48. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  22. 22.Shop A sells 5 geometry boxes for ₹675. Shop B sells 4 geometry boxes for ₹460. Which shop is cheaper for one geometry box? (a) Shop A (b) Shop B
  23. 23.Shop A sells 3 plates of idli for ₹120. Shop B sells 6 plates of idli for ₹300. Which shop is cheaper for one plate of idli? (a) Shop B (b) Shop A
  24. 24.Shop A sells 3 pairs of socks for ₹180. Shop B sells 2 pairs of socks for ₹130. Which shop is cheaper for one pair of socks? (a) Shop A (b) Shop B
  25. 25.Shop A sells 5 colour pencil sets for ₹500. Shop B sells 2 colour pencil sets for ₹180. What does one colour pencil set cost at the cheaper shop (in ₹)?
  26. 26.A 2 kg bag of rice costs ₹140. A 10 kg bag costs ₹500. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 2 kg bag
  27. 27.A 5 kg bag of tomatoes costs ₹235. A 10 kg bag costs ₹540. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 5 kg bag
  28. 28.A 1 kg bag of rice costs ₹63. A 5 kg bag costs ₹225. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 1 kg bag
  29. 29.Shop A sells 5 colour pencil sets for ₹350. Shop B sells 6 colour pencil sets for ₹690. What does one colour pencil set cost at the cheaper shop (in ₹)?
  30. 30.Shop A sells 2 samosas for ₹32. Shop B sells 5 samosas for ₹70. Which shop is cheaper for one samosa? (a) Shop B (b) Shop A
  31. 31.A 10 kg bag of onions costs ₹250. A 2 kg bag costs ₹60. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  32. 32.A 10 kg bag of onions costs ₹340. A 5 kg bag costs ₹290. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  33. 33.A 5 kg bag of onions costs ₹285. A 2 kg bag costs ₹94. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 5 kg bag
  34. 34.Shop A sells 6 mangoes for ₹150. Shop B sells 3 mangoes for ₹105. Which shop is cheaper for one mango? (a) Shop A (b) Shop B
  35. 35.Shop A sells 4 plates of idli for ₹120. Shop B sells 3 plates of idli for ₹105. Which shop is cheaper for one plate of idli? (a) Shop B (b) Shop A
  36. 36.Shop A sells 5 plates of idli for ₹250. Shop B sells 6 plates of idli for ₹270. Which shop is cheaper for one plate of idli? (a) Shop A (b) Shop B
  37. 37.Shop A sells 2 pens for ₹50. Shop B sells 4 pens for ₹96. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop A (b) Shop B
  38. 38.Shop A sells 6 colour pencil sets for ₹390. Shop B sells 3 colour pencil sets for ₹345. Which shop is cheaper for one colour pencil set? (a) Shop B (b) Shop A
  39. 39.A 10 kg bag of sugar costs ₹460. A 2 kg bag costs ₹82. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 10 kg bag
  40. 40.A 1 kg bag of onions costs ₹53. A 2 kg bag costs ₹52. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 1 kg bag

Answer key

  1. 30
  2. 10 kg bag
  3. 135
  4. 5
  5. Shop B
  6. 5 kg bag
  7. 1 kg bag
  8. 2 kg bag
  9. 31
  10. Shop B
  11. Shop B
  12. 30
  13. 16
  14. Shop A
  15. 19
  16. 5 kg bag
  17. Shop A
  18. 25
  19. Shop A
  20. 3
  21. 16
  22. Shop B
  23. Shop A
  24. Shop A
  25. 90
  26. 10 kg bag
  27. 5 kg bag
  28. 5 kg bag
  29. 70
  30. Shop B
  31. 5
  32. 24
  33. 2 kg bag
  34. Shop A
  35. Shop A
  36. Shop B
  37. Shop B
  38. Shop A
  39. 2 kg bag
  40. 2 kg bag

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids