← Which is the better buy? lesson New set →

Better Buy Worksheet

Money maths lesson 16: Which is the better buy? · Set 126 · 40 sums
TalentJR

The method (Same-size compare): Price of one = total ÷ number (or price of 1 kg = total ÷ kg). The smaller price of one is the better buy. Saving per item = bigger price of one − smaller price of one.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.Shop A sells 3 notebooks for ₹135. Shop B sells 4 notebooks for ₹120. What does one notebook cost at the cheaper shop (in ₹)?
  2. 2.Shop A sells 2 cricket balls for ₹240. Shop B sells 3 cricket balls for ₹345. What does one cricket ball cost at the cheaper shop (in ₹)?
  3. 3.A 1 kg bag of sugar costs ₹41. A 2 kg bag costs ₹98. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  4. 4.A 10 kg bag of dal costs ₹1370. A 1 kg bag costs ₹94. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 10 kg bag
  5. 5.A 2 kg bag of sugar costs ₹82. A 10 kg bag costs ₹450. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  6. 6.A 2 kg bag of rice costs ₹156. A 5 kg bag costs ₹355. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 5 kg bag
  7. 7.A 5 kg bag of dal costs ₹670. A 10 kg bag costs ₹1250. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 10 kg bag
  8. 8.Shop A sells 5 pens for ₹75. Shop B sells 2 pens for ₹24. What does one pen cost at the cheaper shop (in ₹)?
  9. 9.Shop A sells 3 samosas for ₹45. Shop B sells 2 samosas for ₹38. Which shop is cheaper for one samosa? (a) Shop A (b) Shop B
  10. 10.Shop A sells 6 mangoes for ₹150. Shop B sells 4 mangoes for ₹80. Which shop is cheaper for one mango? (a) Shop B (b) Shop A
  11. 11.A 10 kg bag of sugar costs ₹480. A 1 kg bag costs ₹47. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  12. 12.Shop A sells 2 samosas for ₹24. Shop B sells 5 samosas for ₹100. What does one samosa cost at the cheaper shop (in ₹)?
  13. 13.Shop A sells 3 cricket balls for ₹315. Shop B sells 4 cricket balls for ₹580. What does one cricket ball cost at the cheaper shop (in ₹)?
  14. 14.Shop A sells 5 pens for ₹120. Shop B sells 3 pens for ₹63. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop A (b) Shop B
  15. 15.Shop A sells 5 pairs of socks for ₹400. Shop B sells 2 pairs of socks for ₹110. What does one pair of socks cost at the cheaper shop (in ₹)?
  16. 16.A 5 kg bag of sugar costs ₹230. A 1 kg bag costs ₹43. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 1 kg bag
  17. 17.Shop A sells 3 geometry boxes for ₹420. Shop B sells 5 geometry boxes for ₹750. What does one geometry box cost at the cheaper shop (in ₹)?
  18. 18.A 2 kg bag of potatoes costs ₹60. A 10 kg bag costs ₹250. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 10 kg bag
  19. 19.Shop A sells 3 pairs of socks for ₹165. Shop B sells 2 pairs of socks for ₹150. What does one pair of socks cost at the cheaper shop (in ₹)?
  20. 20.A 1 kg bag of wheat flour costs ₹39. A 10 kg bag costs ₹340. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  21. 21.A 5 kg bag of dal costs ₹470. A 1 kg bag costs ₹109. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  22. 22.Shop A sells 6 colour pencil sets for ₹720. Shop B sells 3 colour pencil sets for ₹180. Which shop is cheaper for one colour pencil set? (a) Shop A (b) Shop B
  23. 23.A 10 kg bag of potatoes costs ₹340. A 2 kg bag costs ₹78. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  24. 24.A 1 kg bag of wheat flour costs ₹31. A 10 kg bag costs ₹300. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  25. 25.A 10 kg bag of tomatoes costs ₹280. A 1 kg bag costs ₹36. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 1 kg bag
  26. 26.A 10 kg bag of tomatoes costs ₹550. A 1 kg bag costs ₹24. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 1 kg bag
  27. 27.Shop A sells 6 samosas for ₹90. Shop B sells 5 samosas for ₹60. Which shop is cheaper for one samosa? (a) Shop B (b) Shop A
  28. 28.Shop A sells 3 mangoes for ₹75. Shop B sells 2 mangoes for ₹80. What does one mango cost at the cheaper shop (in ₹)?
  29. 29.A 2 kg bag of onions costs ₹104. A 5 kg bag costs ₹115. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 5 kg bag
  30. 30.A 1 kg bag of rice costs ₹50. A 5 kg bag costs ₹300. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 1 kg bag
  31. 31.Shop A sells 2 plates of idli for ₹110. Shop B sells 5 plates of idli for ₹150. What does one plate of idli cost at the cheaper shop (in ₹)?
  32. 32.A 5 kg bag of dal costs ₹475. A 10 kg bag costs ₹1050. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 10 kg bag
  33. 33.A 5 kg bag of dal costs ₹535. A 10 kg bag costs ₹1130. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  34. 34.Shop A sells 3 mangoes for ₹75. Shop B sells 5 mangoes for ₹200. Which shop is cheaper for one mango? (a) Shop B (b) Shop A
  35. 35.A 10 kg bag of sugar costs ₹500. A 5 kg bag costs ₹215. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  36. 36.Shop A sells 5 colour pencil sets for ₹450. Shop B sells 6 colour pencil sets for ₹570. Which shop is cheaper for one colour pencil set? (a) Shop A (b) Shop B
  37. 37.A 10 kg bag of onions costs ₹260. A 5 kg bag costs ₹275. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 5 kg bag
  38. 38.Shop A sells 3 geometry boxes for ₹240. Shop B sells 4 geometry boxes for ₹400. What does one geometry box cost at the cheaper shop (in ₹)?
  39. 39.Shop A sells 4 mangoes for ₹160. Shop B sells 6 mangoes for ₹180. Which shop is cheaper for one mango? (a) Shop B (b) Shop A
  40. 40.Shop A sells 5 samosas for ₹80. Shop B sells 6 samosas for ₹102. Which shop is cheaper for one samosa? (a) Shop B (b) Shop A

Answer key

  1. 30
  2. 115
  3. 8
  4. 1 kg bag
  5. 4
  6. 5 kg bag
  7. 10 kg bag
  8. 12
  9. Shop A
  10. Shop B
  11. 1
  12. 12
  13. 105
  14. Shop B
  15. 55
  16. 1 kg bag
  17. 140
  18. 10 kg bag
  19. 55
  20. 5
  21. 15
  22. Shop B
  23. 5
  24. 1
  25. 10 kg bag
  26. 1 kg bag
  27. Shop B
  28. 25
  29. 5 kg bag
  30. 1 kg bag
  31. 30
  32. 5 kg bag
  33. 6
  34. Shop A
  35. 7
  36. Shop A
  37. 10 kg bag
  38. 80
  39. Shop B
  40. Shop A

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids