Better Buy Worksheet
The method (Same-size compare): Price of one = total ÷ number (or price of 1 kg = total ÷ kg). The smaller price of one is the better buy. Saving per item = bigger price of one − smaller price of one.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.Shop A sells 2 notebooks for ₹70. Shop B sells 4 notebooks for ₹120. What does one notebook cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 2.Shop A sells 2 pens for ₹26. Shop B sells 4 pens for ₹100. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop B (b) Shop A
- 3.A 2 kg bag of wheat flour costs ₹100. A 5 kg bag costs ₹150. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 5 kg bag
- 4.A 2 kg bag of sugar costs ₹90. A 5 kg bag costs ₹210. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 5.Shop A sells 5 geometry boxes for ₹500. Shop B sells 4 geometry boxes for ₹420. What does one geometry box cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 6.Shop A sells 3 geometry boxes for ₹255. Shop B sells 5 geometry boxes for ₹500. Which shop is cheaper for one geometry box? (a) Shop B (b) Shop A
- 7.Shop A sells 4 mangoes for ₹80. Shop B sells 2 mangoes for ₹50. Which shop is cheaper for one mango? (a) Shop A (b) Shop B
- 8.A 1 kg bag of rice costs ₹77. A 2 kg bag costs ₹90. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 9.A 1 kg bag of potatoes costs ₹21. A 2 kg bag costs ₹46. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 10.A 5 kg bag of rice costs ₹215. A 2 kg bag costs ₹158. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 5 kg bag
- 11.Shop A sells 4 geometry boxes for ₹360. Shop B sells 2 geometry boxes for ₹200. What does one geometry box cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 12.A 1 kg bag of potatoes costs ₹30. A 5 kg bag costs ₹185. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 5 kg bag
- 13.Shop A sells 2 cricket balls for ₹280. Shop B sells 3 cricket balls for ₹450. What does one cricket ball cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 14.Shop A sells 6 plates of idli for ₹180. Shop B sells 5 plates of idli for ₹275. What does one plate of idli cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 15.Shop A sells 2 geometry boxes for ₹210. Shop B sells 5 geometry boxes for ₹425. Which shop is cheaper for one geometry box? (a) Shop A (b) Shop B
- 16.A 5 kg bag of onions costs ₹260. A 10 kg bag costs ₹300. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 10 kg bag
- 17.A 10 kg bag of wheat flour costs ₹410. A 5 kg bag costs ₹245. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 18.Shop A sells 2 mangoes for ₹50. Shop B sells 6 mangoes for ₹240. Which shop is cheaper for one mango? (a) Shop B (b) Shop A
- 19.A 1 kg bag of wheat flour costs ₹39. A 2 kg bag costs ₹92. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 20.Shop A sells 4 plates of idli for ₹160. Shop B sells 3 plates of idli for ₹105. What does one plate of idli cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 21.A 1 kg bag of rice costs ₹59. A 10 kg bag costs ₹530. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 1 kg bag
- 22.Shop A sells 4 pens for ₹92. Shop B sells 2 pens for ₹22. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop A (b) Shop B
- 23.Shop A sells 6 notebooks for ₹210. Shop B sells 2 notebooks for ₹90. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop A (b) Shop B
- 24.Shop A sells 6 notebooks for ₹330. Shop B sells 3 notebooks for ₹180. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop A (b) Shop B
- 25.Shop A sells 4 cricket balls for ₹420. Shop B sells 3 cricket balls for ₹345. Which shop is cheaper for one cricket ball? (a) Shop A (b) Shop B
- 26.Shop A sells 5 geometry boxes for ₹600. Shop B sells 4 geometry boxes for ₹520. Which shop is cheaper for one geometry box? (a) Shop B (b) Shop A
- 27.Shop A sells 2 notebooks for ₹110. Shop B sells 4 notebooks for ₹120. What does one notebook cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 28.Shop A sells 5 geometry boxes for ₹725. Shop B sells 6 geometry boxes for ₹900. What does one geometry box cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 29.A 5 kg bag of tomatoes costs ₹155. A 2 kg bag costs ₹42. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 2 kg bag
- 30.Shop A sells 2 geometry boxes for ₹180. Shop B sells 5 geometry boxes for ₹525. What does one geometry box cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 31.A 1 kg bag of tomatoes costs ₹50. A 5 kg bag costs ₹295. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 32.Shop A sells 3 pairs of socks for ₹270. Shop B sells 5 pairs of socks for ₹325. Which shop is cheaper for one pair of socks? (a) Shop A (b) Shop B
- 33.A 1 kg bag of sugar costs ₹46. A 5 kg bag costs ₹205. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 34.Shop A sells 2 samosas for ₹32. Shop B sells 3 samosas for ₹39. What does one samosa cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 35.Shop A sells 6 plates of idli for ₹360. Shop B sells 2 plates of idli for ₹80. What does one plate of idli cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 36.A 5 kg bag of rice costs ₹300. A 1 kg bag costs ₹59. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 37.A 1 kg bag of onions costs ₹29. A 5 kg bag costs ₹130. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 1 kg bag
- 38.Shop A sells 3 plates of idli for ₹120. Shop B sells 4 plates of idli for ₹220. Which shop is cheaper for one plate of idli? (a) Shop A (b) Shop B
- 39.A 1 kg bag of rice costs ₹46. A 2 kg bag costs ₹100. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 40.A 5 kg bag of rice costs ₹200. A 1 kg bag costs ₹73. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
Answer key
- 30
- Shop A
- 5 kg bag
- 3
- 100
- Shop A
- Shop A
- 32
- 2
- 5 kg bag
- 90
- 1 kg bag
- 140
- 30
- Shop B
- 10 kg bag
- 8
- Shop A
- 7
- 35
- 10 kg bag
- Shop B
- Shop A
- Shop A
- Shop A
- Shop A
- 30
- 145
- 2 kg bag
- 90
- 9
- Shop B
- 5
- 13
- 40
- 1
- 5 kg bag
- Shop A
- 4
- 33
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids