← Which is the better buy? lesson New set →

Better Buy Worksheet

Money maths lesson 16: Which is the better buy? · Set 131 · 40 sums
TalentJR

The method (Same-size compare): Price of one = total ÷ number (or price of 1 kg = total ÷ kg). The smaller price of one is the better buy. Saving per item = bigger price of one − smaller price of one.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.Shop A sells 2 notebooks for ₹70. Shop B sells 4 notebooks for ₹120. What does one notebook cost at the cheaper shop (in ₹)?
  2. 2.Shop A sells 2 pens for ₹26. Shop B sells 4 pens for ₹100. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop B (b) Shop A
  3. 3.A 2 kg bag of wheat flour costs ₹100. A 5 kg bag costs ₹150. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 5 kg bag
  4. 4.A 2 kg bag of sugar costs ₹90. A 5 kg bag costs ₹210. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  5. 5.Shop A sells 5 geometry boxes for ₹500. Shop B sells 4 geometry boxes for ₹420. What does one geometry box cost at the cheaper shop (in ₹)?
  6. 6.Shop A sells 3 geometry boxes for ₹255. Shop B sells 5 geometry boxes for ₹500. Which shop is cheaper for one geometry box? (a) Shop B (b) Shop A
  7. 7.Shop A sells 4 mangoes for ₹80. Shop B sells 2 mangoes for ₹50. Which shop is cheaper for one mango? (a) Shop A (b) Shop B
  8. 8.A 1 kg bag of rice costs ₹77. A 2 kg bag costs ₹90. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  9. 9.A 1 kg bag of potatoes costs ₹21. A 2 kg bag costs ₹46. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  10. 10.A 5 kg bag of rice costs ₹215. A 2 kg bag costs ₹158. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 5 kg bag
  11. 11.Shop A sells 4 geometry boxes for ₹360. Shop B sells 2 geometry boxes for ₹200. What does one geometry box cost at the cheaper shop (in ₹)?
  12. 12.A 1 kg bag of potatoes costs ₹30. A 5 kg bag costs ₹185. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 5 kg bag
  13. 13.Shop A sells 2 cricket balls for ₹280. Shop B sells 3 cricket balls for ₹450. What does one cricket ball cost at the cheaper shop (in ₹)?
  14. 14.Shop A sells 6 plates of idli for ₹180. Shop B sells 5 plates of idli for ₹275. What does one plate of idli cost at the cheaper shop (in ₹)?
  15. 15.Shop A sells 2 geometry boxes for ₹210. Shop B sells 5 geometry boxes for ₹425. Which shop is cheaper for one geometry box? (a) Shop A (b) Shop B
  16. 16.A 5 kg bag of onions costs ₹260. A 10 kg bag costs ₹300. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 10 kg bag
  17. 17.A 10 kg bag of wheat flour costs ₹410. A 5 kg bag costs ₹245. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  18. 18.Shop A sells 2 mangoes for ₹50. Shop B sells 6 mangoes for ₹240. Which shop is cheaper for one mango? (a) Shop B (b) Shop A
  19. 19.A 1 kg bag of wheat flour costs ₹39. A 2 kg bag costs ₹92. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  20. 20.Shop A sells 4 plates of idli for ₹160. Shop B sells 3 plates of idli for ₹105. What does one plate of idli cost at the cheaper shop (in ₹)?
  21. 21.A 1 kg bag of rice costs ₹59. A 10 kg bag costs ₹530. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 1 kg bag
  22. 22.Shop A sells 4 pens for ₹92. Shop B sells 2 pens for ₹22. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop A (b) Shop B
  23. 23.Shop A sells 6 notebooks for ₹210. Shop B sells 2 notebooks for ₹90. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop A (b) Shop B
  24. 24.Shop A sells 6 notebooks for ₹330. Shop B sells 3 notebooks for ₹180. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop A (b) Shop B
  25. 25.Shop A sells 4 cricket balls for ₹420. Shop B sells 3 cricket balls for ₹345. Which shop is cheaper for one cricket ball? (a) Shop A (b) Shop B
  26. 26.Shop A sells 5 geometry boxes for ₹600. Shop B sells 4 geometry boxes for ₹520. Which shop is cheaper for one geometry box? (a) Shop B (b) Shop A
  27. 27.Shop A sells 2 notebooks for ₹110. Shop B sells 4 notebooks for ₹120. What does one notebook cost at the cheaper shop (in ₹)?
  28. 28.Shop A sells 5 geometry boxes for ₹725. Shop B sells 6 geometry boxes for ₹900. What does one geometry box cost at the cheaper shop (in ₹)?
  29. 29.A 5 kg bag of tomatoes costs ₹155. A 2 kg bag costs ₹42. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 2 kg bag
  30. 30.Shop A sells 2 geometry boxes for ₹180. Shop B sells 5 geometry boxes for ₹525. What does one geometry box cost at the cheaper shop (in ₹)?
  31. 31.A 1 kg bag of tomatoes costs ₹50. A 5 kg bag costs ₹295. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  32. 32.Shop A sells 3 pairs of socks for ₹270. Shop B sells 5 pairs of socks for ₹325. Which shop is cheaper for one pair of socks? (a) Shop A (b) Shop B
  33. 33.A 1 kg bag of sugar costs ₹46. A 5 kg bag costs ₹205. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  34. 34.Shop A sells 2 samosas for ₹32. Shop B sells 3 samosas for ₹39. What does one samosa cost at the cheaper shop (in ₹)?
  35. 35.Shop A sells 6 plates of idli for ₹360. Shop B sells 2 plates of idli for ₹80. What does one plate of idli cost at the cheaper shop (in ₹)?
  36. 36.A 5 kg bag of rice costs ₹300. A 1 kg bag costs ₹59. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  37. 37.A 1 kg bag of onions costs ₹29. A 5 kg bag costs ₹130. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 1 kg bag
  38. 38.Shop A sells 3 plates of idli for ₹120. Shop B sells 4 plates of idli for ₹220. Which shop is cheaper for one plate of idli? (a) Shop A (b) Shop B
  39. 39.A 1 kg bag of rice costs ₹46. A 2 kg bag costs ₹100. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  40. 40.A 5 kg bag of rice costs ₹200. A 1 kg bag costs ₹73. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?

Answer key

  1. 30
  2. Shop A
  3. 5 kg bag
  4. 3
  5. 100
  6. Shop A
  7. Shop A
  8. 32
  9. 2
  10. 5 kg bag
  11. 90
  12. 1 kg bag
  13. 140
  14. 30
  15. Shop B
  16. 10 kg bag
  17. 8
  18. Shop A
  19. 7
  20. 35
  21. 10 kg bag
  22. Shop B
  23. Shop A
  24. Shop A
  25. Shop A
  26. Shop A
  27. 30
  28. 145
  29. 2 kg bag
  30. 90
  31. 9
  32. Shop B
  33. 5
  34. 13
  35. 40
  36. 1
  37. 5 kg bag
  38. Shop A
  39. 4
  40. 33

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids