← Which is the better buy? lesson New set →

Better Buy Worksheet

Money maths lesson 16: Which is the better buy? · Set 133 · 40 sums
TalentJR

The method (Same-size compare): Price of one = total ÷ number (or price of 1 kg = total ÷ kg). The smaller price of one is the better buy. Saving per item = bigger price of one − smaller price of one.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.A 2 kg bag of dal costs ₹196. A 1 kg bag costs ₹102. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 2 kg bag
  2. 2.Shop A sells 2 notebooks for ₹80. Shop B sells 4 notebooks for ₹240. What does one notebook cost at the cheaper shop (in ₹)?
  3. 3.Shop A sells 6 notebooks for ₹180. Shop B sells 3 notebooks for ₹120. What does one notebook cost at the cheaper shop (in ₹)?
  4. 4.Shop A sells 2 mangoes for ₹80. Shop B sells 6 mangoes for ₹150. What does one mango cost at the cheaper shop (in ₹)?
  5. 5.A 1 kg bag of wheat flour costs ₹39. A 10 kg bag costs ₹440. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  6. 6.Shop A sells 3 plates of idli for ₹180. Shop B sells 4 plates of idli for ₹160. What does one plate of idli cost at the cheaper shop (in ₹)?
  7. 7.A 1 kg bag of dal costs ₹97. A 10 kg bag costs ₹1090. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  8. 8.Shop A sells 3 mangoes for ₹75. Shop B sells 5 mangoes for ₹150. Which shop is cheaper for one mango? (a) Shop B (b) Shop A
  9. 9.A 10 kg bag of rice costs ₹640. A 1 kg bag costs ₹72. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 10 kg bag
  10. 10.Shop A sells 3 colour pencil sets for ₹195. Shop B sells 4 colour pencil sets for ₹440. What does one colour pencil set cost at the cheaper shop (in ₹)?
  11. 11.A 10 kg bag of rice costs ₹510. A 1 kg bag costs ₹42. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  12. 12.Shop A sells 2 plates of idli for ₹120. Shop B sells 3 plates of idli for ₹150. Which shop is cheaper for one plate of idli? (a) Shop A (b) Shop B
  13. 13.Shop A sells 4 pairs of socks for ₹340. Shop B sells 2 pairs of socks for ₹150. Which shop is cheaper for one pair of socks? (a) Shop A (b) Shop B
  14. 14.Shop A sells 4 plates of idli for ₹240. Shop B sells 6 plates of idli for ₹180. What does one plate of idli cost at the cheaper shop (in ₹)?
  15. 15.A 10 kg bag of rice costs ₹750. A 2 kg bag costs ₹82. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  16. 16.A 10 kg bag of potatoes costs ₹380. A 5 kg bag costs ₹155. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  17. 17.A 10 kg bag of potatoes costs ₹250. A 5 kg bag costs ₹150. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 10 kg bag
  18. 18.A 2 kg bag of tomatoes costs ₹42. A 10 kg bag costs ₹590. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 2 kg bag
  19. 19.A 5 kg bag of onions costs ₹245. A 1 kg bag costs ₹36. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 1 kg bag
  20. 20.Shop A sells 2 pens for ₹22. Shop B sells 5 pens for ₹75. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop B (b) Shop A
  21. 21.Shop A sells 3 mangoes for ₹120. Shop B sells 4 mangoes for ₹120. Which shop is cheaper for one mango? (a) Shop A (b) Shop B
  22. 22.Shop A sells 5 plates of idli for ₹225. Shop B sells 2 plates of idli for ₹80. Which shop is cheaper for one plate of idli? (a) Shop A (b) Shop B
  23. 23.A 10 kg bag of tomatoes costs ₹300. A 1 kg bag costs ₹57. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 10 kg bag
  24. 24.A 2 kg bag of rice costs ₹82. A 5 kg bag costs ₹305. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  25. 25.A 1 kg bag of potatoes costs ₹35. A 2 kg bag costs ₹80. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  26. 26.A 2 kg bag of rice costs ₹120. A 10 kg bag costs ₹510. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  27. 27.Shop A sells 5 plates of idli for ₹175. Shop B sells 3 plates of idli for ₹120. Which shop is cheaper for one plate of idli? (a) Shop B (b) Shop A
  28. 28.Shop A sells 4 plates of idli for ₹140. Shop B sells 5 plates of idli for ₹250. What does one plate of idli cost at the cheaper shop (in ₹)?
  29. 29.A 1 kg bag of tomatoes costs ₹57. A 2 kg bag costs ₹58. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  30. 30.Shop A sells 4 notebooks for ₹200. Shop B sells 6 notebooks for ₹360. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop B (b) Shop A
  31. 31.Shop A sells 6 pairs of socks for ₹300. Shop B sells 4 pairs of socks for ₹340. Which shop is cheaper for one pair of socks? (a) Shop A (b) Shop B
  32. 32.A 5 kg bag of potatoes costs ₹200. A 2 kg bag costs ₹42. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 2 kg bag
  33. 33.A 5 kg bag of tomatoes costs ₹125. A 10 kg bag costs ₹550. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  34. 34.A 5 kg bag of tomatoes costs ₹260. A 10 kg bag costs ₹400. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  35. 35.A 5 kg bag of onions costs ₹285. A 1 kg bag costs ₹20. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 5 kg bag
  36. 36.A 1 kg bag of dal costs ₹102. A 5 kg bag costs ₹710. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  37. 37.A 5 kg bag of potatoes costs ₹150. A 10 kg bag costs ₹360. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  38. 38.A 5 kg bag of potatoes costs ₹175. A 2 kg bag costs ₹50. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 2 kg bag
  39. 39.Shop A sells 3 plates of idli for ₹135. Shop B sells 2 plates of idli for ₹80. Which shop is cheaper for one plate of idli? (a) Shop A (b) Shop B
  40. 40.Shop A sells 6 plates of idli for ₹360. Shop B sells 5 plates of idli for ₹250. What does one plate of idli cost at the cheaper shop (in ₹)?

Answer key

  1. 2 kg bag
  2. 40
  3. 30
  4. 25
  5. 5
  6. 40
  7. 12
  8. Shop A
  9. 10 kg bag
  10. 65
  11. 9
  12. Shop B
  13. Shop B
  14. 30
  15. 34
  16. 7
  17. 10 kg bag
  18. 2 kg bag
  19. 1 kg bag
  20. Shop A
  21. Shop B
  22. Shop B
  23. 10 kg bag
  24. 20
  25. 5
  26. 9
  27. Shop A
  28. 35
  29. 28
  30. Shop A
  31. Shop A
  32. 2 kg bag
  33. 30
  34. 12
  35. 1 kg bag
  36. 40
  37. 6
  38. 2 kg bag
  39. Shop B
  40. 50

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids