← Which is the better buy? lesson New set →

Better Buy Worksheet

Money maths lesson 16: Which is the better buy? · Set 135 · 40 sums
TalentJR

The method (Same-size compare): Price of one = total ÷ number (or price of 1 kg = total ÷ kg). The smaller price of one is the better buy. Saving per item = bigger price of one − smaller price of one.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.Shop A sells 2 pens for ₹50. Shop B sells 4 pens for ₹80. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop A (b) Shop B
  2. 2.Shop A sells 4 pens for ₹88. Shop B sells 6 pens for ₹96. What does one pen cost at the cheaper shop (in ₹)?
  3. 3.A 1 kg bag of rice costs ₹48. A 5 kg bag costs ₹330. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  4. 4.Shop A sells 2 geometry boxes for ₹270. Shop B sells 4 geometry boxes for ₹580. Which shop is cheaper for one geometry box? (a) Shop B (b) Shop A
  5. 5.A 2 kg bag of onions costs ₹74. A 1 kg bag costs ₹48. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  6. 6.Shop A sells 5 colour pencil sets for ₹375. Shop B sells 3 colour pencil sets for ₹180. What does one colour pencil set cost at the cheaper shop (in ₹)?
  7. 7.Shop A sells 3 notebooks for ₹120. Shop B sells 4 notebooks for ₹140. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop B (b) Shop A
  8. 8.Shop A sells 2 plates of idli for ₹110. Shop B sells 6 plates of idli for ₹300. Which shop is cheaper for one plate of idli? (a) Shop B (b) Shop A
  9. 9.Shop A sells 2 geometry boxes for ₹220. Shop B sells 6 geometry boxes for ₹510. Which shop is cheaper for one geometry box? (a) Shop A (b) Shop B
  10. 10.A 1 kg bag of potatoes costs ₹39. A 5 kg bag costs ₹175. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  11. 11.A 1 kg bag of onions costs ₹36. A 2 kg bag costs ₹70. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 2 kg bag
  12. 12.Shop A sells 6 pens for ₹132. Shop B sells 2 pens for ₹36. What does one pen cost at the cheaper shop (in ₹)?
  13. 13.A 10 kg bag of tomatoes costs ₹310. A 1 kg bag costs ₹28. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 10 kg bag
  14. 14.A 2 kg bag of wheat flour costs ₹94. A 1 kg bag costs ₹45. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  15. 15.Shop A sells 4 samosas for ₹76. Shop B sells 6 samosas for ₹78. What does one samosa cost at the cheaper shop (in ₹)?
  16. 16.Shop A sells 3 mangoes for ₹75. Shop B sells 2 mangoes for ₹40. What does one mango cost at the cheaper shop (in ₹)?
  17. 17.Shop A sells 6 pairs of socks for ₹330. Shop B sells 2 pairs of socks for ₹130. Which shop is cheaper for one pair of socks? (a) Shop B (b) Shop A
  18. 18.A 1 kg bag of onions costs ₹24. A 2 kg bag costs ₹68. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 1 kg bag
  19. 19.A 5 kg bag of rice costs ₹255. A 1 kg bag costs ₹66. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  20. 20.Shop A sells 2 geometry boxes for ₹170. Shop B sells 3 geometry boxes for ₹435. What does one geometry box cost at the cheaper shop (in ₹)?
  21. 21.Shop A sells 5 cricket balls for ₹550. Shop B sells 3 cricket balls for ₹420. What does one cricket ball cost at the cheaper shop (in ₹)?
  22. 22.Shop A sells 2 notebooks for ₹110. Shop B sells 5 notebooks for ₹175. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop A (b) Shop B
  23. 23.A 5 kg bag of potatoes costs ₹165. A 2 kg bag costs ₹64. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 2 kg bag
  24. 24.Shop A sells 3 samosas for ₹39. Shop B sells 6 samosas for ₹84. Which shop is cheaper for one samosa? (a) Shop A (b) Shop B
  25. 25.A 2 kg bag of rice costs ₹108. A 5 kg bag costs ₹240. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  26. 26.Shop A sells 2 geometry boxes for ₹250. Shop B sells 5 geometry boxes for ₹450. What does one geometry box cost at the cheaper shop (in ₹)?
  27. 27.A 10 kg bag of rice costs ₹540. A 1 kg bag costs ₹57. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 1 kg bag
  28. 28.A 10 kg bag of wheat flour costs ₹350. A 1 kg bag costs ₹33. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  29. 29.Shop A sells 2 pens for ₹36. Shop B sells 5 pens for ₹125. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop A (b) Shop B
  30. 30.A 2 kg bag of onions costs ₹114. A 5 kg bag costs ₹170. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 2 kg bag
  31. 31.A 1 kg bag of onions costs ₹36. A 2 kg bag costs ₹44. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  32. 32.A 10 kg bag of wheat flour costs ₹330. A 2 kg bag costs ₹60. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  33. 33.Shop A sells 3 colour pencil sets for ₹285. Shop B sells 5 colour pencil sets for ₹300. What does one colour pencil set cost at the cheaper shop (in ₹)?
  34. 34.Shop A sells 3 pens for ₹33. Shop B sells 5 pens for ₹70. What does one pen cost at the cheaper shop (in ₹)?
  35. 35.A 10 kg bag of sugar costs ₹490. A 5 kg bag costs ₹200. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  36. 36.A 1 kg bag of dal costs ₹122. A 10 kg bag costs ₹1120. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  37. 37.Shop A sells 3 mangoes for ₹60. Shop B sells 2 mangoes for ₹80. Which shop is cheaper for one mango? (a) Shop B (b) Shop A
  38. 38.A 1 kg bag of rice costs ₹49. A 2 kg bag costs ₹138. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  39. 39.A 1 kg bag of wheat flour costs ₹35. A 10 kg bag costs ₹330. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  40. 40.Shop A sells 3 samosas for ₹45. Shop B sells 2 samosas for ₹26. What does one samosa cost at the cheaper shop (in ₹)?

Answer key

  1. Shop B
  2. 16
  3. 18
  4. Shop A
  5. 11
  6. 60
  7. Shop B
  8. Shop B
  9. Shop B
  10. 4
  11. 2 kg bag
  12. 18
  13. 1 kg bag
  14. 2
  15. 13
  16. 20
  17. Shop A
  18. 1 kg bag
  19. 15
  20. 85
  21. 110
  22. Shop B
  23. 2 kg bag
  24. Shop A
  25. 6
  26. 90
  27. 10 kg bag
  28. 2
  29. Shop A
  30. 5 kg bag
  31. 14
  32. 3
  33. 60
  34. 11
  35. 9
  36. 10
  37. Shop A
  38. 20
  39. 2
  40. 13

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids