Better Buy Worksheet
The method (Same-size compare): Price of one = total ÷ number (or price of 1 kg = total ÷ kg). The smaller price of one is the better buy. Saving per item = bigger price of one − smaller price of one.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.Shop A sells 2 pens for ₹50. Shop B sells 4 pens for ₹80. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop A (b) Shop B
- 2.Shop A sells 4 pens for ₹88. Shop B sells 6 pens for ₹96. What does one pen cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 3.A 1 kg bag of rice costs ₹48. A 5 kg bag costs ₹330. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 4.Shop A sells 2 geometry boxes for ₹270. Shop B sells 4 geometry boxes for ₹580. Which shop is cheaper for one geometry box? (a) Shop B (b) Shop A
- 5.A 2 kg bag of onions costs ₹74. A 1 kg bag costs ₹48. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 6.Shop A sells 5 colour pencil sets for ₹375. Shop B sells 3 colour pencil sets for ₹180. What does one colour pencil set cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 7.Shop A sells 3 notebooks for ₹120. Shop B sells 4 notebooks for ₹140. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop B (b) Shop A
- 8.Shop A sells 2 plates of idli for ₹110. Shop B sells 6 plates of idli for ₹300. Which shop is cheaper for one plate of idli? (a) Shop B (b) Shop A
- 9.Shop A sells 2 geometry boxes for ₹220. Shop B sells 6 geometry boxes for ₹510. Which shop is cheaper for one geometry box? (a) Shop A (b) Shop B
- 10.A 1 kg bag of potatoes costs ₹39. A 5 kg bag costs ₹175. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 11.A 1 kg bag of onions costs ₹36. A 2 kg bag costs ₹70. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 2 kg bag
- 12.Shop A sells 6 pens for ₹132. Shop B sells 2 pens for ₹36. What does one pen cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 13.A 10 kg bag of tomatoes costs ₹310. A 1 kg bag costs ₹28. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 10 kg bag
- 14.A 2 kg bag of wheat flour costs ₹94. A 1 kg bag costs ₹45. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 15.Shop A sells 4 samosas for ₹76. Shop B sells 6 samosas for ₹78. What does one samosa cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 16.Shop A sells 3 mangoes for ₹75. Shop B sells 2 mangoes for ₹40. What does one mango cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 17.Shop A sells 6 pairs of socks for ₹330. Shop B sells 2 pairs of socks for ₹130. Which shop is cheaper for one pair of socks? (a) Shop B (b) Shop A
- 18.A 1 kg bag of onions costs ₹24. A 2 kg bag costs ₹68. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 1 kg bag
- 19.A 5 kg bag of rice costs ₹255. A 1 kg bag costs ₹66. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 20.Shop A sells 2 geometry boxes for ₹170. Shop B sells 3 geometry boxes for ₹435. What does one geometry box cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 21.Shop A sells 5 cricket balls for ₹550. Shop B sells 3 cricket balls for ₹420. What does one cricket ball cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 22.Shop A sells 2 notebooks for ₹110. Shop B sells 5 notebooks for ₹175. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop A (b) Shop B
- 23.A 5 kg bag of potatoes costs ₹165. A 2 kg bag costs ₹64. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 2 kg bag
- 24.Shop A sells 3 samosas for ₹39. Shop B sells 6 samosas for ₹84. Which shop is cheaper for one samosa? (a) Shop A (b) Shop B
- 25.A 2 kg bag of rice costs ₹108. A 5 kg bag costs ₹240. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 26.Shop A sells 2 geometry boxes for ₹250. Shop B sells 5 geometry boxes for ₹450. What does one geometry box cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 27.A 10 kg bag of rice costs ₹540. A 1 kg bag costs ₹57. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 1 kg bag
- 28.A 10 kg bag of wheat flour costs ₹350. A 1 kg bag costs ₹33. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 29.Shop A sells 2 pens for ₹36. Shop B sells 5 pens for ₹125. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop A (b) Shop B
- 30.A 2 kg bag of onions costs ₹114. A 5 kg bag costs ₹170. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 2 kg bag
- 31.A 1 kg bag of onions costs ₹36. A 2 kg bag costs ₹44. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 32.A 10 kg bag of wheat flour costs ₹330. A 2 kg bag costs ₹60. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 33.Shop A sells 3 colour pencil sets for ₹285. Shop B sells 5 colour pencil sets for ₹300. What does one colour pencil set cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 34.Shop A sells 3 pens for ₹33. Shop B sells 5 pens for ₹70. What does one pen cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 35.A 10 kg bag of sugar costs ₹490. A 5 kg bag costs ₹200. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 36.A 1 kg bag of dal costs ₹122. A 10 kg bag costs ₹1120. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 37.Shop A sells 3 mangoes for ₹60. Shop B sells 2 mangoes for ₹80. Which shop is cheaper for one mango? (a) Shop B (b) Shop A
- 38.A 1 kg bag of rice costs ₹49. A 2 kg bag costs ₹138. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 39.A 1 kg bag of wheat flour costs ₹35. A 10 kg bag costs ₹330. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 40.Shop A sells 3 samosas for ₹45. Shop B sells 2 samosas for ₹26. What does one samosa cost at the cheaper shop (in ₹)?
Answer key
- Shop B
- 16
- 18
- Shop A
- 11
- 60
- Shop B
- Shop B
- Shop B
- 4
- 2 kg bag
- 18
- 1 kg bag
- 2
- 13
- 20
- Shop A
- 1 kg bag
- 15
- 85
- 110
- Shop B
- 2 kg bag
- Shop A
- 6
- 90
- 10 kg bag
- 2
- Shop A
- 5 kg bag
- 14
- 3
- 60
- 11
- 9
- 10
- Shop A
- 20
- 2
- 13
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids