← Which is the better buy? lesson New set →

Better Buy Worksheet

Money maths lesson 16: Which is the better buy? · Set 137 · 40 sums
TalentJR

The method (Same-size compare): Price of one = total ÷ number (or price of 1 kg = total ÷ kg). The smaller price of one is the better buy. Saving per item = bigger price of one − smaller price of one.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.A 1 kg bag of rice costs ₹45. A 10 kg bag costs ₹460. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 1 kg bag
  2. 2.Shop A sells 3 plates of idli for ₹105. Shop B sells 5 plates of idli for ₹200. What does one plate of idli cost at the cheaper shop (in ₹)?
  3. 3.Shop A sells 4 geometry boxes for ₹560. Shop B sells 6 geometry boxes for ₹900. Which shop is cheaper for one geometry box? (a) Shop A (b) Shop B
  4. 4.Shop A sells 6 geometry boxes for ₹750. Shop B sells 4 geometry boxes for ₹380. What does one geometry box cost at the cheaper shop (in ₹)?
  5. 5.A 1 kg bag of onions costs ₹59. A 2 kg bag costs ₹120. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  6. 6.Shop A sells 5 plates of idli for ₹175. Shop B sells 6 plates of idli for ₹360. Which shop is cheaper for one plate of idli? (a) Shop A (b) Shop B
  7. 7.Shop A sells 3 plates of idli for ₹165. Shop B sells 6 plates of idli for ₹270. Which shop is cheaper for one plate of idli? (a) Shop A (b) Shop B
  8. 8.A 10 kg bag of potatoes costs ₹200. A 5 kg bag costs ₹200. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 10 kg bag
  9. 9.Shop A sells 2 pens for ₹42. Shop B sells 3 pens for ₹51. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop B (b) Shop A
  10. 10.Shop A sells 4 pens for ₹60. Shop B sells 6 pens for ₹114. What does one pen cost at the cheaper shop (in ₹)?
  11. 11.A 1 kg bag of sugar costs ₹45. A 5 kg bag costs ₹240. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  12. 12.A 2 kg bag of wheat flour costs ₹84. A 1 kg bag costs ₹44. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  13. 13.A 5 kg bag of onions costs ₹190. A 2 kg bag costs ₹108. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 2 kg bag
  14. 14.A 2 kg bag of onions costs ₹106. A 10 kg bag costs ₹360. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 10 kg bag
  15. 15.Shop A sells 2 mangoes for ₹80. Shop B sells 4 mangoes for ₹100. What does one mango cost at the cheaper shop (in ₹)?
  16. 16.Shop A sells 3 pairs of socks for ₹225. Shop B sells 2 pairs of socks for ₹130. What does one pair of socks cost at the cheaper shop (in ₹)?
  17. 17.A 2 kg bag of rice costs ₹82. A 5 kg bag costs ₹375. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 2 kg bag
  18. 18.Shop A sells 4 notebooks for ₹180. Shop B sells 2 notebooks for ₹100. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop B (b) Shop A
  19. 19.Shop A sells 5 pens for ₹125. Shop B sells 2 pens for ₹20. What does one pen cost at the cheaper shop (in ₹)?
  20. 20.A 10 kg bag of dal costs ₹930. A 2 kg bag costs ₹218. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  21. 21.Shop A sells 4 mangoes for ₹80. Shop B sells 5 mangoes for ₹200. Which shop is cheaper for one mango? (a) Shop B (b) Shop A
  22. 22.Shop A sells 2 cricket balls for ₹230. Shop B sells 6 cricket balls for ₹630. Which shop is cheaper for one cricket ball? (a) Shop B (b) Shop A
  23. 23.A 1 kg bag of rice costs ₹60. A 10 kg bag costs ₹570. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 1 kg bag
  24. 24.Shop A sells 2 pairs of socks for ₹140. Shop B sells 6 pairs of socks for ₹450. What does one pair of socks cost at the cheaper shop (in ₹)?
  25. 25.Shop A sells 6 plates of idli for ₹240. Shop B sells 5 plates of idli for ₹300. Which shop is cheaper for one plate of idli? (a) Shop A (b) Shop B
  26. 26.Shop A sells 6 colour pencil sets for ₹510. Shop B sells 2 colour pencil sets for ₹160. What does one colour pencil set cost at the cheaper shop (in ₹)?
  27. 27.Shop A sells 4 geometry boxes for ₹480. Shop B sells 6 geometry boxes for ₹630. What does one geometry box cost at the cheaper shop (in ₹)?
  28. 28.A 2 kg bag of dal costs ₹182. A 1 kg bag costs ₹92. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  29. 29.A 1 kg bag of sugar costs ₹45. A 10 kg bag costs ₹460. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  30. 30.A 2 kg bag of onions costs ₹52. A 1 kg bag costs ₹49. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  31. 31.A 2 kg bag of sugar costs ₹100. A 1 kg bag costs ₹45. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  32. 32.Shop A sells 3 samosas for ₹60. Shop B sells 5 samosas for ₹75. What does one samosa cost at the cheaper shop (in ₹)?
  33. 33.A 10 kg bag of onions costs ₹200. A 5 kg bag costs ₹140. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  34. 34.Shop A sells 2 cricket balls for ₹240. Shop B sells 3 cricket balls for ₹435. Which shop is cheaper for one cricket ball? (a) Shop A (b) Shop B
  35. 35.Shop A sells 4 mangoes for ₹100. Shop B sells 6 mangoes for ₹120. Which shop is cheaper for one mango? (a) Shop A (b) Shop B
  36. 36.Shop A sells 2 geometry boxes for ₹290. Shop B sells 6 geometry boxes for ₹480. What does one geometry box cost at the cheaper shop (in ₹)?
  37. 37.A 1 kg bag of onions costs ₹23. A 5 kg bag costs ₹100. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 5 kg bag
  38. 38.Shop A sells 5 samosas for ₹80. Shop B sells 2 samosas for ₹38. Which shop is cheaper for one samosa? (a) Shop B (b) Shop A
  39. 39.A 10 kg bag of potatoes costs ₹360. A 1 kg bag costs ₹28. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 1 kg bag
  40. 40.Shop A sells 5 pairs of socks for ₹250. Shop B sells 2 pairs of socks for ₹170. Which shop is cheaper for one pair of socks? (a) Shop A (b) Shop B

Answer key

  1. 1 kg bag
  2. 35
  3. Shop A
  4. 95
  5. 1
  6. Shop A
  7. Shop B
  8. 10 kg bag
  9. Shop B
  10. 15
  11. 3
  12. 2
  13. 5 kg bag
  14. 10 kg bag
  15. 25
  16. 65
  17. 2 kg bag
  18. Shop A
  19. 10
  20. 16
  21. Shop A
  22. Shop B
  23. 10 kg bag
  24. 70
  25. Shop A
  26. 80
  27. 105
  28. 1
  29. 1
  30. 23
  31. 5
  32. 15
  33. 8
  34. Shop A
  35. Shop B
  36. 80
  37. 5 kg bag
  38. Shop A
  39. 1 kg bag
  40. Shop A

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids