Better Buy Worksheet
The method (Same-size compare): Price of one = total ÷ number (or price of 1 kg = total ÷ kg). The smaller price of one is the better buy. Saving per item = bigger price of one − smaller price of one.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.A 1 kg bag of rice costs ₹45. A 10 kg bag costs ₹460. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 1 kg bag
- 2.Shop A sells 3 plates of idli for ₹105. Shop B sells 5 plates of idli for ₹200. What does one plate of idli cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 3.Shop A sells 4 geometry boxes for ₹560. Shop B sells 6 geometry boxes for ₹900. Which shop is cheaper for one geometry box? (a) Shop A (b) Shop B
- 4.Shop A sells 6 geometry boxes for ₹750. Shop B sells 4 geometry boxes for ₹380. What does one geometry box cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 5.A 1 kg bag of onions costs ₹59. A 2 kg bag costs ₹120. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 6.Shop A sells 5 plates of idli for ₹175. Shop B sells 6 plates of idli for ₹360. Which shop is cheaper for one plate of idli? (a) Shop A (b) Shop B
- 7.Shop A sells 3 plates of idli for ₹165. Shop B sells 6 plates of idli for ₹270. Which shop is cheaper for one plate of idli? (a) Shop A (b) Shop B
- 8.A 10 kg bag of potatoes costs ₹200. A 5 kg bag costs ₹200. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 10 kg bag
- 9.Shop A sells 2 pens for ₹42. Shop B sells 3 pens for ₹51. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop B (b) Shop A
- 10.Shop A sells 4 pens for ₹60. Shop B sells 6 pens for ₹114. What does one pen cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 11.A 1 kg bag of sugar costs ₹45. A 5 kg bag costs ₹240. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 12.A 2 kg bag of wheat flour costs ₹84. A 1 kg bag costs ₹44. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 13.A 5 kg bag of onions costs ₹190. A 2 kg bag costs ₹108. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 2 kg bag
- 14.A 2 kg bag of onions costs ₹106. A 10 kg bag costs ₹360. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 10 kg bag
- 15.Shop A sells 2 mangoes for ₹80. Shop B sells 4 mangoes for ₹100. What does one mango cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 16.Shop A sells 3 pairs of socks for ₹225. Shop B sells 2 pairs of socks for ₹130. What does one pair of socks cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 17.A 2 kg bag of rice costs ₹82. A 5 kg bag costs ₹375. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 2 kg bag
- 18.Shop A sells 4 notebooks for ₹180. Shop B sells 2 notebooks for ₹100. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop B (b) Shop A
- 19.Shop A sells 5 pens for ₹125. Shop B sells 2 pens for ₹20. What does one pen cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 20.A 10 kg bag of dal costs ₹930. A 2 kg bag costs ₹218. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 21.Shop A sells 4 mangoes for ₹80. Shop B sells 5 mangoes for ₹200. Which shop is cheaper for one mango? (a) Shop B (b) Shop A
- 22.Shop A sells 2 cricket balls for ₹230. Shop B sells 6 cricket balls for ₹630. Which shop is cheaper for one cricket ball? (a) Shop B (b) Shop A
- 23.A 1 kg bag of rice costs ₹60. A 10 kg bag costs ₹570. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 1 kg bag
- 24.Shop A sells 2 pairs of socks for ₹140. Shop B sells 6 pairs of socks for ₹450. What does one pair of socks cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 25.Shop A sells 6 plates of idli for ₹240. Shop B sells 5 plates of idli for ₹300. Which shop is cheaper for one plate of idli? (a) Shop A (b) Shop B
- 26.Shop A sells 6 colour pencil sets for ₹510. Shop B sells 2 colour pencil sets for ₹160. What does one colour pencil set cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 27.Shop A sells 4 geometry boxes for ₹480. Shop B sells 6 geometry boxes for ₹630. What does one geometry box cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 28.A 2 kg bag of dal costs ₹182. A 1 kg bag costs ₹92. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 29.A 1 kg bag of sugar costs ₹45. A 10 kg bag costs ₹460. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 30.A 2 kg bag of onions costs ₹52. A 1 kg bag costs ₹49. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 31.A 2 kg bag of sugar costs ₹100. A 1 kg bag costs ₹45. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 32.Shop A sells 3 samosas for ₹60. Shop B sells 5 samosas for ₹75. What does one samosa cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 33.A 10 kg bag of onions costs ₹200. A 5 kg bag costs ₹140. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 34.Shop A sells 2 cricket balls for ₹240. Shop B sells 3 cricket balls for ₹435. Which shop is cheaper for one cricket ball? (a) Shop A (b) Shop B
- 35.Shop A sells 4 mangoes for ₹100. Shop B sells 6 mangoes for ₹120. Which shop is cheaper for one mango? (a) Shop A (b) Shop B
- 36.Shop A sells 2 geometry boxes for ₹290. Shop B sells 6 geometry boxes for ₹480. What does one geometry box cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 37.A 1 kg bag of onions costs ₹23. A 5 kg bag costs ₹100. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 5 kg bag
- 38.Shop A sells 5 samosas for ₹80. Shop B sells 2 samosas for ₹38. Which shop is cheaper for one samosa? (a) Shop B (b) Shop A
- 39.A 10 kg bag of potatoes costs ₹360. A 1 kg bag costs ₹28. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 1 kg bag
- 40.Shop A sells 5 pairs of socks for ₹250. Shop B sells 2 pairs of socks for ₹170. Which shop is cheaper for one pair of socks? (a) Shop A (b) Shop B
Answer key
- 1 kg bag
- 35
- Shop A
- 95
- 1
- Shop A
- Shop B
- 10 kg bag
- Shop B
- 15
- 3
- 2
- 5 kg bag
- 10 kg bag
- 25
- 65
- 2 kg bag
- Shop A
- 10
- 16
- Shop A
- Shop B
- 10 kg bag
- 70
- Shop A
- 80
- 105
- 1
- 1
- 23
- 5
- 15
- 8
- Shop A
- Shop B
- 80
- 5 kg bag
- Shop A
- 1 kg bag
- Shop A
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids