← Which is the better buy? lesson New set →

Better Buy Worksheet

Money maths lesson 16: Which is the better buy? · Set 141 · 40 sums
TalentJR

The method (Same-size compare): Price of one = total ÷ number (or price of 1 kg = total ÷ kg). The smaller price of one is the better buy. Saving per item = bigger price of one − smaller price of one.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.A 2 kg bag of rice costs ₹142. A 1 kg bag costs ₹47. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 2 kg bag
  2. 2.A 10 kg bag of onions costs ₹420. A 2 kg bag costs ₹76. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  3. 3.Shop A sells 2 plates of idli for ₹70. Shop B sells 4 plates of idli for ₹180. What does one plate of idli cost at the cheaper shop (in ₹)?
  4. 4.Shop A sells 6 notebooks for ₹210. Shop B sells 4 notebooks for ₹120. What does one notebook cost at the cheaper shop (in ₹)?
  5. 5.A 5 kg bag of dal costs ₹540. A 2 kg bag costs ₹292. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 5 kg bag
  6. 6.Shop A sells 3 plates of idli for ₹120. Shop B sells 2 plates of idli for ₹90. What does one plate of idli cost at the cheaper shop (in ₹)?
  7. 7.A 2 kg bag of rice costs ₹160. A 10 kg bag costs ₹760. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  8. 8.Shop A sells 4 plates of idli for ₹140. Shop B sells 5 plates of idli for ₹225. Which shop is cheaper for one plate of idli? (a) Shop B (b) Shop A
  9. 9.Shop A sells 4 pens for ₹64. Shop B sells 2 pens for ₹36. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop A (b) Shop B
  10. 10.Shop A sells 2 mangoes for ₹80. Shop B sells 4 mangoes for ₹120. What does one mango cost at the cheaper shop (in ₹)?
  11. 11.Shop A sells 2 geometry boxes for ₹230. Shop B sells 6 geometry boxes for ₹570. Which shop is cheaper for one geometry box? (a) Shop A (b) Shop B
  12. 12.A 2 kg bag of dal costs ₹198. A 5 kg bag costs ₹615. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  13. 13.Shop A sells 6 colour pencil sets for ₹540. Shop B sells 5 colour pencil sets for ₹500. Which shop is cheaper for one colour pencil set? (a) Shop B (b) Shop A
  14. 14.A 2 kg bag of wheat flour costs ₹74. A 10 kg bag costs ₹300. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 10 kg bag
  15. 15.A 5 kg bag of rice costs ₹285. A 10 kg bag costs ₹750. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  16. 16.A 5 kg bag of wheat flour costs ₹165. A 1 kg bag costs ₹31. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  17. 17.A 1 kg bag of wheat flour costs ₹49. A 2 kg bag costs ₹94. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  18. 18.Shop A sells 3 plates of idli for ₹165. Shop B sells 5 plates of idli for ₹200. Which shop is cheaper for one plate of idli? (a) Shop A (b) Shop B
  19. 19.Shop A sells 5 plates of idli for ₹200. Shop B sells 6 plates of idli for ₹180. What does one plate of idli cost at the cheaper shop (in ₹)?
  20. 20.A 2 kg bag of onions costs ₹62. A 5 kg bag costs ₹175. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  21. 21.A 5 kg bag of potatoes costs ₹125. A 1 kg bag costs ₹23. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  22. 22.A 1 kg bag of wheat flour costs ₹35. A 5 kg bag costs ₹215. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  23. 23.A 2 kg bag of dal costs ₹284. A 10 kg bag costs ₹1430. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 2 kg bag
  24. 24.Shop A sells 6 cricket balls for ₹720. Shop B sells 2 cricket balls for ₹200. What does one cricket ball cost at the cheaper shop (in ₹)?
  25. 25.Shop A sells 3 plates of idli for ₹135. Shop B sells 6 plates of idli for ₹360. Which shop is cheaper for one plate of idli? (a) Shop B (b) Shop A
  26. 26.Shop A sells 2 pens for ₹36. Shop B sells 6 pens for ₹102. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop B (b) Shop A
  27. 27.A 10 kg bag of potatoes costs ₹330. A 1 kg bag costs ₹27. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  28. 28.A 5 kg bag of tomatoes costs ₹170. A 1 kg bag costs ₹49. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 5 kg bag
  29. 29.Shop A sells 2 pens for ₹32. Shop B sells 5 pens for ₹65. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop A (b) Shop B
  30. 30.A 1 kg bag of tomatoes costs ₹33. A 5 kg bag costs ₹195. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 1 kg bag
  31. 31.A 10 kg bag of wheat flour costs ₹460. A 5 kg bag costs ₹150. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  32. 32.Shop A sells 2 samosas for ₹26. Shop B sells 3 samosas for ₹36. What does one samosa cost at the cheaper shop (in ₹)?
  33. 33.A 10 kg bag of wheat flour costs ₹320. A 1 kg bag costs ₹43. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  34. 34.A 2 kg bag of rice costs ₹102. A 10 kg bag costs ₹600. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 2 kg bag
  35. 35.A 1 kg bag of tomatoes costs ₹49. A 2 kg bag costs ₹52. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 2 kg bag
  36. 36.A 2 kg bag of potatoes costs ₹42. A 5 kg bag costs ₹100. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  37. 37.Shop A sells 2 pens for ₹46. Shop B sells 5 pens for ₹60. What does one pen cost at the cheaper shop (in ₹)?
  38. 38.A 10 kg bag of tomatoes costs ₹410. A 1 kg bag costs ₹44. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  39. 39.A 1 kg bag of dal costs ₹147. A 2 kg bag costs ₹208. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  40. 40.Shop A sells 3 pens for ₹57. Shop B sells 6 pens for ₹108. What does one pen cost at the cheaper shop (in ₹)?

Answer key

  1. 1 kg bag
  2. 4
  3. 35
  4. 30
  5. 5 kg bag
  6. 40
  7. 4
  8. Shop A
  9. Shop A
  10. 30
  11. Shop B
  12. 24
  13. Shop A
  14. 10 kg bag
  15. 18
  16. 2
  17. 2
  18. Shop B
  19. 30
  20. 4
  21. 2
  22. 8
  23. 2 kg bag
  24. 100
  25. Shop A
  26. Shop B
  27. 6
  28. 5 kg bag
  29. Shop B
  30. 1 kg bag
  31. 16
  32. 12
  33. 11
  34. 2 kg bag
  35. 2 kg bag
  36. 1
  37. 12
  38. 3
  39. 43
  40. 18

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids