Better Buy Worksheet
The method (Same-size compare): Price of one = total ÷ number (or price of 1 kg = total ÷ kg). The smaller price of one is the better buy. Saving per item = bigger price of one − smaller price of one.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.A 2 kg bag of rice costs ₹142. A 1 kg bag costs ₹47. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 2 kg bag
- 2.A 10 kg bag of onions costs ₹420. A 2 kg bag costs ₹76. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 3.Shop A sells 2 plates of idli for ₹70. Shop B sells 4 plates of idli for ₹180. What does one plate of idli cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 4.Shop A sells 6 notebooks for ₹210. Shop B sells 4 notebooks for ₹120. What does one notebook cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 5.A 5 kg bag of dal costs ₹540. A 2 kg bag costs ₹292. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 5 kg bag
- 6.Shop A sells 3 plates of idli for ₹120. Shop B sells 2 plates of idli for ₹90. What does one plate of idli cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 7.A 2 kg bag of rice costs ₹160. A 10 kg bag costs ₹760. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 8.Shop A sells 4 plates of idli for ₹140. Shop B sells 5 plates of idli for ₹225. Which shop is cheaper for one plate of idli? (a) Shop B (b) Shop A
- 9.Shop A sells 4 pens for ₹64. Shop B sells 2 pens for ₹36. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop A (b) Shop B
- 10.Shop A sells 2 mangoes for ₹80. Shop B sells 4 mangoes for ₹120. What does one mango cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 11.Shop A sells 2 geometry boxes for ₹230. Shop B sells 6 geometry boxes for ₹570. Which shop is cheaper for one geometry box? (a) Shop A (b) Shop B
- 12.A 2 kg bag of dal costs ₹198. A 5 kg bag costs ₹615. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 13.Shop A sells 6 colour pencil sets for ₹540. Shop B sells 5 colour pencil sets for ₹500. Which shop is cheaper for one colour pencil set? (a) Shop B (b) Shop A
- 14.A 2 kg bag of wheat flour costs ₹74. A 10 kg bag costs ₹300. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 10 kg bag
- 15.A 5 kg bag of rice costs ₹285. A 10 kg bag costs ₹750. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 16.A 5 kg bag of wheat flour costs ₹165. A 1 kg bag costs ₹31. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 17.A 1 kg bag of wheat flour costs ₹49. A 2 kg bag costs ₹94. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 18.Shop A sells 3 plates of idli for ₹165. Shop B sells 5 plates of idli for ₹200. Which shop is cheaper for one plate of idli? (a) Shop A (b) Shop B
- 19.Shop A sells 5 plates of idli for ₹200. Shop B sells 6 plates of idli for ₹180. What does one plate of idli cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 20.A 2 kg bag of onions costs ₹62. A 5 kg bag costs ₹175. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 21.A 5 kg bag of potatoes costs ₹125. A 1 kg bag costs ₹23. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 22.A 1 kg bag of wheat flour costs ₹35. A 5 kg bag costs ₹215. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 23.A 2 kg bag of dal costs ₹284. A 10 kg bag costs ₹1430. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 2 kg bag
- 24.Shop A sells 6 cricket balls for ₹720. Shop B sells 2 cricket balls for ₹200. What does one cricket ball cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 25.Shop A sells 3 plates of idli for ₹135. Shop B sells 6 plates of idli for ₹360. Which shop is cheaper for one plate of idli? (a) Shop B (b) Shop A
- 26.Shop A sells 2 pens for ₹36. Shop B sells 6 pens for ₹102. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop B (b) Shop A
- 27.A 10 kg bag of potatoes costs ₹330. A 1 kg bag costs ₹27. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 28.A 5 kg bag of tomatoes costs ₹170. A 1 kg bag costs ₹49. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 5 kg bag
- 29.Shop A sells 2 pens for ₹32. Shop B sells 5 pens for ₹65. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop A (b) Shop B
- 30.A 1 kg bag of tomatoes costs ₹33. A 5 kg bag costs ₹195. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 1 kg bag
- 31.A 10 kg bag of wheat flour costs ₹460. A 5 kg bag costs ₹150. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 32.Shop A sells 2 samosas for ₹26. Shop B sells 3 samosas for ₹36. What does one samosa cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 33.A 10 kg bag of wheat flour costs ₹320. A 1 kg bag costs ₹43. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 34.A 2 kg bag of rice costs ₹102. A 10 kg bag costs ₹600. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 2 kg bag
- 35.A 1 kg bag of tomatoes costs ₹49. A 2 kg bag costs ₹52. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 2 kg bag
- 36.A 2 kg bag of potatoes costs ₹42. A 5 kg bag costs ₹100. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 37.Shop A sells 2 pens for ₹46. Shop B sells 5 pens for ₹60. What does one pen cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 38.A 10 kg bag of tomatoes costs ₹410. A 1 kg bag costs ₹44. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 39.A 1 kg bag of dal costs ₹147. A 2 kg bag costs ₹208. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 40.Shop A sells 3 pens for ₹57. Shop B sells 6 pens for ₹108. What does one pen cost at the cheaper shop (in ₹)?
Answer key
- 1 kg bag
- 4
- 35
- 30
- 5 kg bag
- 40
- 4
- Shop A
- Shop A
- 30
- Shop B
- 24
- Shop A
- 10 kg bag
- 18
- 2
- 2
- Shop B
- 30
- 4
- 2
- 8
- 2 kg bag
- 100
- Shop A
- Shop B
- 6
- 5 kg bag
- Shop B
- 1 kg bag
- 16
- 12
- 11
- 2 kg bag
- 2 kg bag
- 1
- 12
- 3
- 43
- 18
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids