Better Buy Worksheet
The method (Same-size compare): Price of one = total ÷ number (or price of 1 kg = total ÷ kg). The smaller price of one is the better buy. Saving per item = bigger price of one − smaller price of one.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.Shop A sells 3 samosas for ₹51. Shop B sells 6 samosas for ₹78. Which shop is cheaper for one samosa? (a) Shop B (b) Shop A
- 2.A 1 kg bag of potatoes costs ₹21. A 5 kg bag costs ₹185. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 3.A 2 kg bag of dal costs ₹252. A 5 kg bag costs ₹700. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 5 kg bag
- 4.A 5 kg bag of tomatoes costs ₹185. A 2 kg bag costs ₹70. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 2 kg bag
- 5.Shop A sells 6 mangoes for ₹150. Shop B sells 2 mangoes for ₹70. Which shop is cheaper for one mango? (a) Shop B (b) Shop A
- 6.Shop A sells 3 plates of idli for ₹150. Shop B sells 6 plates of idli for ₹360. What does one plate of idli cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 7.Shop A sells 6 notebooks for ₹300. Shop B sells 2 notebooks for ₹110. What does one notebook cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 8.Shop A sells 2 mangoes for ₹80. Shop B sells 3 mangoes for ₹90. Which shop is cheaper for one mango? (a) Shop B (b) Shop A
- 9.Shop A sells 5 samosas for ₹95. Shop B sells 6 samosas for ₹72. What does one samosa cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 10.A 1 kg bag of onions costs ₹22. A 2 kg bag costs ₹118. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 1 kg bag
- 11.A 2 kg bag of wheat flour costs ₹62. A 5 kg bag costs ₹235. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 5 kg bag
- 12.A 5 kg bag of rice costs ₹330. A 10 kg bag costs ₹740. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 5 kg bag
- 13.A 1 kg bag of onions costs ₹45. A 5 kg bag costs ₹125. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 14.A 2 kg bag of sugar costs ₹86. A 10 kg bag costs ₹410. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 15.Shop A sells 6 pens for ₹108. Shop B sells 2 pens for ₹26. What does one pen cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 16.A 10 kg bag of dal costs ₹1380. A 2 kg bag costs ₹182. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 2 kg bag
- 17.A 5 kg bag of dal costs ₹600. A 10 kg bag costs ₹990. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 5 kg bag
- 18.Shop A sells 3 mangoes for ₹120. Shop B sells 6 mangoes for ₹120. What does one mango cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 19.Shop A sells 5 pens for ₹70. Shop B sells 3 pens for ₹39. What does one pen cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 20.Shop A sells 2 colour pencil sets for ₹120. Shop B sells 6 colour pencil sets for ₹570. Which shop is cheaper for one colour pencil set? (a) Shop B (b) Shop A
- 21.Shop A sells 5 cricket balls for ₹500. Shop B sells 2 cricket balls for ₹230. Which shop is cheaper for one cricket ball? (a) Shop A (b) Shop B
- 22.Shop A sells 3 colour pencil sets for ₹270. Shop B sells 6 colour pencil sets for ₹600. What does one colour pencil set cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 23.A 5 kg bag of potatoes costs ₹190. A 1 kg bag costs ₹36. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 5 kg bag
- 24.Shop A sells 6 geometry boxes for ₹570. Shop B sells 5 geometry boxes for ₹650. Which shop is cheaper for one geometry box? (a) Shop A (b) Shop B
- 25.Shop A sells 4 pens for ₹72. Shop B sells 2 pens for ₹50. What does one pen cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 26.A 1 kg bag of sugar costs ₹40. A 10 kg bag costs ₹430. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 27.A 1 kg bag of onions costs ₹20. A 5 kg bag costs ₹205. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 28.A 2 kg bag of onions costs ₹50. A 1 kg bag costs ₹32. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 29.A 2 kg bag of rice costs ₹88. A 10 kg bag costs ₹730. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 2 kg bag
- 30.A 5 kg bag of rice costs ₹380. A 1 kg bag costs ₹68. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 1 kg bag
- 31.A 1 kg bag of potatoes costs ₹24. A 10 kg bag costs ₹200. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 1 kg bag
- 32.A 5 kg bag of onions costs ₹295. A 1 kg bag costs ₹31. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 33.A 1 kg bag of wheat flour costs ₹38. A 5 kg bag costs ₹170. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 34.A 2 kg bag of wheat flour costs ₹68. A 1 kg bag costs ₹33. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 1 kg bag
- 35.Shop A sells 5 geometry boxes for ₹725. Shop B sells 2 geometry boxes for ₹250. Which shop is cheaper for one geometry box? (a) Shop A (b) Shop B
- 36.A 10 kg bag of sugar costs ₹400. A 1 kg bag costs ₹50. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 37.A 10 kg bag of sugar costs ₹400. A 5 kg bag costs ₹250. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 10 kg bag
- 38.Shop A sells 4 colour pencil sets for ₹440. Shop B sells 3 colour pencil sets for ₹210. Which shop is cheaper for one colour pencil set? (a) Shop A (b) Shop B
- 39.Shop A sells 3 cricket balls for ₹360. Shop B sells 6 cricket balls for ₹840. Which shop is cheaper for one cricket ball? (a) Shop A (b) Shop B
- 40.Shop A sells 6 colour pencil sets for ₹390. Shop B sells 2 colour pencil sets for ₹150. What does one colour pencil set cost at the cheaper shop (in ₹)?
Answer key
- Shop B
- 16
- 2 kg bag
- 2 kg bag
- Shop A
- 50
- 50
- Shop B
- 12
- 1 kg bag
- 2 kg bag
- 5 kg bag
- 20
- 2
- 13
- 2 kg bag
- 10 kg bag
- 20
- 13
- Shop A
- Shop A
- 90
- 1 kg bag
- Shop A
- 18
- 3
- 21
- 7
- 2 kg bag
- 1 kg bag
- 10 kg bag
- 28
- 4
- 1 kg bag
- Shop B
- 10
- 10 kg bag
- Shop B
- Shop A
- 65
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids