Better Buy Worksheet
The method (Same-size compare): Price of one = total ÷ number (or price of 1 kg = total ÷ kg). The smaller price of one is the better buy. Saving per item = bigger price of one − smaller price of one.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.A 2 kg bag of rice costs ₹152. A 10 kg bag costs ₹670. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 2.Shop A sells 3 geometry boxes for ₹420. Shop B sells 5 geometry boxes for ₹400. What does one geometry box cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 3.A 1 kg bag of sugar costs ₹44. A 5 kg bag costs ₹205. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 5 kg bag
- 4.Shop A sells 2 geometry boxes for ₹280. Shop B sells 4 geometry boxes for ₹360. What does one geometry box cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 5.Shop A sells 2 plates of idli for ₹70. Shop B sells 3 plates of idli for ₹165. What does one plate of idli cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 6.A 2 kg bag of rice costs ₹132. A 10 kg bag costs ₹540. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 10 kg bag
- 7.A 2 kg bag of dal costs ₹254. A 10 kg bag costs ₹1110. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 2 kg bag
- 8.Shop A sells 3 geometry boxes for ₹285. Shop B sells 5 geometry boxes for ₹450. Which shop is cheaper for one geometry box? (a) Shop A (b) Shop B
- 9.A 1 kg bag of potatoes costs ₹29. A 5 kg bag costs ₹115. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 10.A 2 kg bag of rice costs ₹94. A 5 kg bag costs ₹200. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 5 kg bag
- 11.A 1 kg bag of rice costs ₹60. A 2 kg bag costs ₹128. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 12.A 1 kg bag of potatoes costs ₹29. A 5 kg bag costs ₹130. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 13.A 10 kg bag of wheat flour costs ₹500. A 2 kg bag costs ₹94. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 14.A 2 kg bag of tomatoes costs ₹78. A 10 kg bag costs ₹320. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 15.Shop A sells 5 samosas for ₹65. Shop B sells 3 samosas for ₹51. What does one samosa cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 16.Shop A sells 2 colour pencil sets for ₹170. Shop B sells 4 colour pencil sets for ₹460. What does one colour pencil set cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 17.Shop A sells 2 pens for ₹20. Shop B sells 4 pens for ₹72. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop A (b) Shop B
- 18.A 5 kg bag of wheat flour costs ₹240. A 10 kg bag costs ₹320. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 5 kg bag
- 19.Shop A sells 2 notebooks for ₹90. Shop B sells 6 notebooks for ₹360. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop B (b) Shop A
- 20.A 2 kg bag of potatoes costs ₹46. A 10 kg bag costs ₹250. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 10 kg bag
- 21.Shop A sells 2 notebooks for ₹120. Shop B sells 4 notebooks for ₹220. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop A (b) Shop B
- 22.Shop A sells 4 notebooks for ₹180. Shop B sells 5 notebooks for ₹200. What does one notebook cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 23.Shop A sells 3 cricket balls for ₹330. Shop B sells 6 cricket balls for ₹780. Which shop is cheaper for one cricket ball? (a) Shop A (b) Shop B
- 24.Shop A sells 3 notebooks for ₹165. Shop B sells 2 notebooks for ₹100. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop A (b) Shop B
- 25.Shop A sells 5 pens for ₹95. Shop B sells 2 pens for ₹30. What does one pen cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 26.Shop A sells 5 notebooks for ₹275. Shop B sells 4 notebooks for ₹180. What does one notebook cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 27.Shop A sells 3 pairs of socks for ₹210. Shop B sells 2 pairs of socks for ₹120. What does one pair of socks cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 28.Shop A sells 5 pairs of socks for ₹375. Shop B sells 3 pairs of socks for ₹270. What does one pair of socks cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 29.Shop A sells 5 plates of idli for ₹175. Shop B sells 2 plates of idli for ₹100. Which shop is cheaper for one plate of idli? (a) Shop B (b) Shop A
- 30.A 10 kg bag of onions costs ₹360. A 5 kg bag costs ₹145. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 10 kg bag
- 31.Shop A sells 3 cricket balls for ₹300. Shop B sells 6 cricket balls for ₹660. What does one cricket ball cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 32.A 1 kg bag of potatoes costs ₹32. A 2 kg bag costs ₹54. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 2 kg bag
- 33.A 10 kg bag of wheat flour costs ₹450. A 2 kg bag costs ₹100. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 34.A 2 kg bag of wheat flour costs ₹82. A 1 kg bag costs ₹30. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 1 kg bag
- 35.A 5 kg bag of onions costs ₹170. A 1 kg bag costs ₹59. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 1 kg bag
- 36.A 1 kg bag of onions costs ₹29. A 2 kg bag costs ₹102. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 37.Shop A sells 4 notebooks for ₹140. Shop B sells 5 notebooks for ₹225. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop A (b) Shop B
- 38.A 10 kg bag of tomatoes costs ₹290. A 2 kg bag costs ₹40. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 2 kg bag
- 39.Shop A sells 5 pens for ₹85. Shop B sells 2 pens for ₹44. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop B (b) Shop A
- 40.Shop A sells 6 mangoes for ₹120. Shop B sells 2 mangoes for ₹50. What does one mango cost at the cheaper shop (in ₹)?
Answer key
- 9
- 80
- 5 kg bag
- 90
- 35
- 10 kg bag
- 10 kg bag
- Shop B
- 6
- 5 kg bag
- 4
- 3
- 3
- 7
- 13
- 85
- Shop A
- 10 kg bag
- Shop A
- 2 kg bag
- Shop B
- 40
- Shop A
- Shop B
- 15
- 45
- 60
- 75
- Shop A
- 5 kg bag
- 100
- 2 kg bag
- 5
- 1 kg bag
- 5 kg bag
- 22
- Shop A
- 2 kg bag
- Shop A
- 20
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids