← Which is the better buy? lesson New set →

Better Buy Worksheet

Money maths lesson 16: Which is the better buy? · Set 169 · 40 sums
TalentJR

The method (Same-size compare): Price of one = total ÷ number (or price of 1 kg = total ÷ kg). The smaller price of one is the better buy. Saving per item = bigger price of one − smaller price of one.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.A 2 kg bag of rice costs ₹152. A 10 kg bag costs ₹670. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  2. 2.Shop A sells 3 geometry boxes for ₹420. Shop B sells 5 geometry boxes for ₹400. What does one geometry box cost at the cheaper shop (in ₹)?
  3. 3.A 1 kg bag of sugar costs ₹44. A 5 kg bag costs ₹205. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 5 kg bag
  4. 4.Shop A sells 2 geometry boxes for ₹280. Shop B sells 4 geometry boxes for ₹360. What does one geometry box cost at the cheaper shop (in ₹)?
  5. 5.Shop A sells 2 plates of idli for ₹70. Shop B sells 3 plates of idli for ₹165. What does one plate of idli cost at the cheaper shop (in ₹)?
  6. 6.A 2 kg bag of rice costs ₹132. A 10 kg bag costs ₹540. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 10 kg bag
  7. 7.A 2 kg bag of dal costs ₹254. A 10 kg bag costs ₹1110. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 2 kg bag
  8. 8.Shop A sells 3 geometry boxes for ₹285. Shop B sells 5 geometry boxes for ₹450. Which shop is cheaper for one geometry box? (a) Shop A (b) Shop B
  9. 9.A 1 kg bag of potatoes costs ₹29. A 5 kg bag costs ₹115. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  10. 10.A 2 kg bag of rice costs ₹94. A 5 kg bag costs ₹200. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 5 kg bag
  11. 11.A 1 kg bag of rice costs ₹60. A 2 kg bag costs ₹128. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  12. 12.A 1 kg bag of potatoes costs ₹29. A 5 kg bag costs ₹130. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  13. 13.A 10 kg bag of wheat flour costs ₹500. A 2 kg bag costs ₹94. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  14. 14.A 2 kg bag of tomatoes costs ₹78. A 10 kg bag costs ₹320. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  15. 15.Shop A sells 5 samosas for ₹65. Shop B sells 3 samosas for ₹51. What does one samosa cost at the cheaper shop (in ₹)?
  16. 16.Shop A sells 2 colour pencil sets for ₹170. Shop B sells 4 colour pencil sets for ₹460. What does one colour pencil set cost at the cheaper shop (in ₹)?
  17. 17.Shop A sells 2 pens for ₹20. Shop B sells 4 pens for ₹72. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop A (b) Shop B
  18. 18.A 5 kg bag of wheat flour costs ₹240. A 10 kg bag costs ₹320. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 5 kg bag
  19. 19.Shop A sells 2 notebooks for ₹90. Shop B sells 6 notebooks for ₹360. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop B (b) Shop A
  20. 20.A 2 kg bag of potatoes costs ₹46. A 10 kg bag costs ₹250. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 10 kg bag
  21. 21.Shop A sells 2 notebooks for ₹120. Shop B sells 4 notebooks for ₹220. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop A (b) Shop B
  22. 22.Shop A sells 4 notebooks for ₹180. Shop B sells 5 notebooks for ₹200. What does one notebook cost at the cheaper shop (in ₹)?
  23. 23.Shop A sells 3 cricket balls for ₹330. Shop B sells 6 cricket balls for ₹780. Which shop is cheaper for one cricket ball? (a) Shop A (b) Shop B
  24. 24.Shop A sells 3 notebooks for ₹165. Shop B sells 2 notebooks for ₹100. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop A (b) Shop B
  25. 25.Shop A sells 5 pens for ₹95. Shop B sells 2 pens for ₹30. What does one pen cost at the cheaper shop (in ₹)?
  26. 26.Shop A sells 5 notebooks for ₹275. Shop B sells 4 notebooks for ₹180. What does one notebook cost at the cheaper shop (in ₹)?
  27. 27.Shop A sells 3 pairs of socks for ₹210. Shop B sells 2 pairs of socks for ₹120. What does one pair of socks cost at the cheaper shop (in ₹)?
  28. 28.Shop A sells 5 pairs of socks for ₹375. Shop B sells 3 pairs of socks for ₹270. What does one pair of socks cost at the cheaper shop (in ₹)?
  29. 29.Shop A sells 5 plates of idli for ₹175. Shop B sells 2 plates of idli for ₹100. Which shop is cheaper for one plate of idli? (a) Shop B (b) Shop A
  30. 30.A 10 kg bag of onions costs ₹360. A 5 kg bag costs ₹145. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 10 kg bag
  31. 31.Shop A sells 3 cricket balls for ₹300. Shop B sells 6 cricket balls for ₹660. What does one cricket ball cost at the cheaper shop (in ₹)?
  32. 32.A 1 kg bag of potatoes costs ₹32. A 2 kg bag costs ₹54. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 2 kg bag
  33. 33.A 10 kg bag of wheat flour costs ₹450. A 2 kg bag costs ₹100. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  34. 34.A 2 kg bag of wheat flour costs ₹82. A 1 kg bag costs ₹30. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 1 kg bag
  35. 35.A 5 kg bag of onions costs ₹170. A 1 kg bag costs ₹59. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 1 kg bag
  36. 36.A 1 kg bag of onions costs ₹29. A 2 kg bag costs ₹102. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  37. 37.Shop A sells 4 notebooks for ₹140. Shop B sells 5 notebooks for ₹225. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop A (b) Shop B
  38. 38.A 10 kg bag of tomatoes costs ₹290. A 2 kg bag costs ₹40. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 2 kg bag
  39. 39.Shop A sells 5 pens for ₹85. Shop B sells 2 pens for ₹44. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop B (b) Shop A
  40. 40.Shop A sells 6 mangoes for ₹120. Shop B sells 2 mangoes for ₹50. What does one mango cost at the cheaper shop (in ₹)?

Answer key

  1. 9
  2. 80
  3. 5 kg bag
  4. 90
  5. 35
  6. 10 kg bag
  7. 10 kg bag
  8. Shop B
  9. 6
  10. 5 kg bag
  11. 4
  12. 3
  13. 3
  14. 7
  15. 13
  16. 85
  17. Shop A
  18. 10 kg bag
  19. Shop A
  20. 2 kg bag
  21. Shop B
  22. 40
  23. Shop A
  24. Shop B
  25. 15
  26. 45
  27. 60
  28. 75
  29. Shop A
  30. 5 kg bag
  31. 100
  32. 2 kg bag
  33. 5
  34. 1 kg bag
  35. 5 kg bag
  36. 22
  37. Shop A
  38. 2 kg bag
  39. Shop A
  40. 20

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids