← Which is the better buy? lesson New set →

Better Buy Worksheet

Money maths lesson 16: Which is the better buy? · Set 171 · 40 sums
TalentJR

The method (Same-size compare): Price of one = total ÷ number (or price of 1 kg = total ÷ kg). The smaller price of one is the better buy. Saving per item = bigger price of one − smaller price of one.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.Shop A sells 6 pairs of socks for ₹300. Shop B sells 3 pairs of socks for ₹180. What does one pair of socks cost at the cheaper shop (in ₹)?
  2. 2.A 2 kg bag of wheat flour costs ₹78. A 5 kg bag costs ₹160. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  3. 3.A 10 kg bag of rice costs ₹400. A 5 kg bag costs ₹345. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  4. 4.A 1 kg bag of potatoes costs ₹25. A 2 kg bag costs ₹70. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 1 kg bag
  5. 5.Shop A sells 2 pairs of socks for ₹140. Shop B sells 5 pairs of socks for ₹275. Which shop is cheaper for one pair of socks? (a) Shop B (b) Shop A
  6. 6.Shop A sells 5 mangoes for ₹175. Shop B sells 2 mangoes for ₹40. What does one mango cost at the cheaper shop (in ₹)?
  7. 7.A 10 kg bag of rice costs ₹560. A 2 kg bag costs ₹160. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  8. 8.A 5 kg bag of onions costs ₹260. A 2 kg bag costs ₹90. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 5 kg bag
  9. 9.Shop A sells 2 plates of idli for ₹70. Shop B sells 4 plates of idli for ₹220. Which shop is cheaper for one plate of idli? (a) Shop B (b) Shop A
  10. 10.Shop A sells 3 cricket balls for ₹360. Shop B sells 2 cricket balls for ₹250. Which shop is cheaper for one cricket ball? (a) Shop B (b) Shop A
  11. 11.A 2 kg bag of onions costs ₹80. A 5 kg bag costs ₹215. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 5 kg bag
  12. 12.A 2 kg bag of dal costs ₹272. A 1 kg bag costs ₹142. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  13. 13.Shop A sells 6 pens for ₹90. Shop B sells 3 pens for ₹39. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop A (b) Shop B
  14. 14.A 1 kg bag of wheat flour costs ₹45. A 2 kg bag costs ₹98. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  15. 15.Shop A sells 3 samosas for ₹42. Shop B sells 5 samosas for ₹65. Which shop is cheaper for one samosa? (a) Shop B (b) Shop A
  16. 16.Shop A sells 4 mangoes for ₹80. Shop B sells 3 mangoes for ₹120. Which shop is cheaper for one mango? (a) Shop B (b) Shop A
  17. 17.Shop A sells 3 cricket balls for ₹315. Shop B sells 4 cricket balls for ₹460. Which shop is cheaper for one cricket ball? (a) Shop A (b) Shop B
  18. 18.Shop A sells 5 cricket balls for ₹500. Shop B sells 6 cricket balls for ₹660. What does one cricket ball cost at the cheaper shop (in ₹)?
  19. 19.Shop A sells 5 pens for ₹115. Shop B sells 2 pens for ₹32. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop A (b) Shop B
  20. 20.Shop A sells 4 mangoes for ₹100. Shop B sells 3 mangoes for ₹105. What does one mango cost at the cheaper shop (in ₹)?
  21. 21.Shop A sells 5 mangoes for ₹100. Shop B sells 3 mangoes for ₹120. Which shop is cheaper for one mango? (a) Shop B (b) Shop A
  22. 22.A 5 kg bag of onions costs ₹200. A 10 kg bag costs ₹200. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 10 kg bag
  23. 23.Shop A sells 4 plates of idli for ₹240. Shop B sells 5 plates of idli for ₹150. What does one plate of idli cost at the cheaper shop (in ₹)?
  24. 24.Shop A sells 6 plates of idli for ₹360. Shop B sells 5 plates of idli for ₹200. What does one plate of idli cost at the cheaper shop (in ₹)?
  25. 25.Shop A sells 2 notebooks for ₹110. Shop B sells 3 notebooks for ₹150. What does one notebook cost at the cheaper shop (in ₹)?
  26. 26.Shop A sells 4 mangoes for ₹120. Shop B sells 3 mangoes for ₹60. What does one mango cost at the cheaper shop (in ₹)?
  27. 27.A 2 kg bag of wheat flour costs ₹68. A 1 kg bag costs ₹35. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  28. 28.A 2 kg bag of tomatoes costs ₹104. A 1 kg bag costs ₹43. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  29. 29.Shop A sells 4 colour pencil sets for ₹460. Shop B sells 2 colour pencil sets for ₹220. Which shop is cheaper for one colour pencil set? (a) Shop B (b) Shop A
  30. 30.Shop A sells 3 cricket balls for ₹300. Shop B sells 4 cricket balls for ₹500. What does one cricket ball cost at the cheaper shop (in ₹)?
  31. 31.A 10 kg bag of rice costs ₹460. A 2 kg bag costs ₹138. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  32. 32.A 1 kg bag of potatoes costs ₹31. A 5 kg bag costs ₹175. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  33. 33.A 1 kg bag of onions costs ₹30. A 10 kg bag costs ₹390. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  34. 34.Shop A sells 4 pairs of socks for ₹340. Shop B sells 5 pairs of socks for ₹275. What does one pair of socks cost at the cheaper shop (in ₹)?
  35. 35.Shop A sells 3 colour pencil sets for ₹210. Shop B sells 4 colour pencil sets for ₹380. Which shop is cheaper for one colour pencil set? (a) Shop B (b) Shop A
  36. 36.Shop A sells 6 samosas for ₹78. Shop B sells 5 samosas for ₹70. Which shop is cheaper for one samosa? (a) Shop A (b) Shop B
  37. 37.Shop A sells 6 geometry boxes for ₹690. Shop B sells 2 geometry boxes for ₹190. What does one geometry box cost at the cheaper shop (in ₹)?
  38. 38.A 5 kg bag of onions costs ₹235. A 1 kg bag costs ₹35. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  39. 39.A 10 kg bag of dal costs ₹1010. A 5 kg bag costs ₹455. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  40. 40.Shop A sells 4 mangoes for ₹80. Shop B sells 6 mangoes for ₹240. What does one mango cost at the cheaper shop (in ₹)?

Answer key

  1. 50
  2. 7
  3. 29
  4. 1 kg bag
  5. Shop B
  6. 20
  7. 24
  8. 2 kg bag
  9. Shop A
  10. Shop A
  11. 2 kg bag
  12. 6
  13. Shop B
  14. 4
  15. Shop B
  16. Shop A
  17. Shop A
  18. 100
  19. Shop B
  20. 25
  21. Shop A
  22. 10 kg bag
  23. 30
  24. 40
  25. 50
  26. 20
  27. 1
  28. 9
  29. Shop B
  30. 100
  31. 23
  32. 4
  33. 9
  34. 55
  35. Shop A
  36. Shop A
  37. 95
  38. 12
  39. 10
  40. 20

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids