← Which is the better buy? lesson New set →

Better Buy Worksheet

Money maths lesson 16: Which is the better buy? · Set 178 · 40 sums
TalentJR

The method (Same-size compare): Price of one = total ÷ number (or price of 1 kg = total ÷ kg). The smaller price of one is the better buy. Saving per item = bigger price of one − smaller price of one.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.Shop A sells 2 cricket balls for ₹220. Shop B sells 3 cricket balls for ₹450. Which shop is cheaper for one cricket ball? (a) Shop B (b) Shop A
  2. 2.Shop A sells 3 samosas for ₹48. Shop B sells 6 samosas for ₹84. Which shop is cheaper for one samosa? (a) Shop A (b) Shop B
  3. 3.Shop A sells 3 pens for ₹33. Shop B sells 4 pens for ₹72. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop A (b) Shop B
  4. 4.Shop A sells 5 cricket balls for ₹625. Shop B sells 6 cricket balls for ₹690. Which shop is cheaper for one cricket ball? (a) Shop B (b) Shop A
  5. 5.Shop A sells 3 plates of idli for ₹105. Shop B sells 4 plates of idli for ₹120. Which shop is cheaper for one plate of idli? (a) Shop A (b) Shop B
  6. 6.Shop A sells 5 mangoes for ₹150. Shop B sells 4 mangoes for ₹80. Which shop is cheaper for one mango? (a) Shop A (b) Shop B
  7. 7.Shop A sells 4 colour pencil sets for ₹400. Shop B sells 5 colour pencil sets for ₹300. What does one colour pencil set cost at the cheaper shop (in ₹)?
  8. 8.Shop A sells 3 pens for ₹63. Shop B sells 2 pens for ₹20. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop A (b) Shop B
  9. 9.Shop A sells 2 pens for ₹32. Shop B sells 3 pens for ₹39. What does one pen cost at the cheaper shop (in ₹)?
  10. 10.Shop A sells 6 plates of idli for ₹360. Shop B sells 2 plates of idli for ₹60. What does one plate of idli cost at the cheaper shop (in ₹)?
  11. 11.Shop A sells 5 cricket balls for ₹500. Shop B sells 6 cricket balls for ₹660. Which shop is cheaper for one cricket ball? (a) Shop A (b) Shop B
  12. 12.Shop A sells 4 pens for ₹52. Shop B sells 2 pens for ₹42. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop B (b) Shop A
  13. 13.A 2 kg bag of rice costs ₹100. A 5 kg bag costs ₹220. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  14. 14.A 1 kg bag of tomatoes costs ₹44. A 2 kg bag costs ₹44. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  15. 15.A 5 kg bag of tomatoes costs ₹200. A 1 kg bag costs ₹30. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 5 kg bag
  16. 16.Shop A sells 5 geometry boxes for ₹450. Shop B sells 4 geometry boxes for ₹320. What does one geometry box cost at the cheaper shop (in ₹)?
  17. 17.A 1 kg bag of wheat flour costs ₹45. A 5 kg bag costs ₹180. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 1 kg bag
  18. 18.Shop A sells 3 cricket balls for ₹330. Shop B sells 6 cricket balls for ₹840. Which shop is cheaper for one cricket ball? (a) Shop B (b) Shop A
  19. 19.A 10 kg bag of tomatoes costs ₹500. A 1 kg bag costs ₹22. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 10 kg bag
  20. 20.Shop A sells 5 colour pencil sets for ₹375. Shop B sells 3 colour pencil sets for ₹360. Which shop is cheaper for one colour pencil set? (a) Shop B (b) Shop A
  21. 21.Shop A sells 6 colour pencil sets for ₹540. Shop B sells 5 colour pencil sets for ₹425. Which shop is cheaper for one colour pencil set? (a) Shop A (b) Shop B
  22. 22.Shop A sells 5 notebooks for ₹200. Shop B sells 2 notebooks for ₹70. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop B (b) Shop A
  23. 23.A 5 kg bag of tomatoes costs ₹185. A 2 kg bag costs ₹120. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 5 kg bag
  24. 24.Shop A sells 4 pairs of socks for ₹220. Shop B sells 5 pairs of socks for ₹375. What does one pair of socks cost at the cheaper shop (in ₹)?
  25. 25.Shop A sells 3 cricket balls for ₹315. Shop B sells 6 cricket balls for ₹600. Which shop is cheaper for one cricket ball? (a) Shop A (b) Shop B
  26. 26.A 2 kg bag of rice costs ₹156. A 5 kg bag costs ₹225. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  27. 27.A 5 kg bag of wheat flour costs ₹215. A 1 kg bag costs ₹33. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  28. 28.Shop A sells 3 pairs of socks for ₹180. Shop B sells 6 pairs of socks for ₹540. Which shop is cheaper for one pair of socks? (a) Shop B (b) Shop A
  29. 29.A 1 kg bag of tomatoes costs ₹50. A 5 kg bag costs ₹170. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 1 kg bag
  30. 30.Shop A sells 5 plates of idli for ₹300. Shop B sells 6 plates of idli for ₹180. Which shop is cheaper for one plate of idli? (a) Shop B (b) Shop A
  31. 31.Shop A sells 5 pens for ₹105. Shop B sells 4 pens for ₹60. What does one pen cost at the cheaper shop (in ₹)?
  32. 32.Shop A sells 6 pens for ₹66. Shop B sells 5 pens for ₹125. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop B (b) Shop A
  33. 33.A 2 kg bag of rice costs ₹124. A 10 kg bag costs ₹400. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 10 kg bag
  34. 34.Shop A sells 6 pairs of socks for ₹300. Shop B sells 2 pairs of socks for ₹140. What does one pair of socks cost at the cheaper shop (in ₹)?
  35. 35.A 5 kg bag of sugar costs ₹210. A 1 kg bag costs ₹45. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  36. 36.A 10 kg bag of tomatoes costs ₹330. A 1 kg bag costs ₹53. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  37. 37.Shop A sells 6 samosas for ₹96. Shop B sells 3 samosas for ₹36. What does one samosa cost at the cheaper shop (in ₹)?
  38. 38.A 10 kg bag of onions costs ₹540. A 1 kg bag costs ₹50. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 1 kg bag
  39. 39.Shop A sells 5 plates of idli for ₹150. Shop B sells 3 plates of idli for ₹120. What does one plate of idli cost at the cheaper shop (in ₹)?
  40. 40.A 2 kg bag of dal costs ₹258. A 5 kg bag costs ₹600. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?

Answer key

  1. Shop A
  2. Shop B
  3. Shop A
  4. Shop B
  5. Shop B
  6. Shop B
  7. 60
  8. Shop B
  9. 13
  10. 30
  11. Shop A
  12. Shop A
  13. 6
  14. 22
  15. 1 kg bag
  16. 80
  17. 5 kg bag
  18. Shop A
  19. 1 kg bag
  20. Shop A
  21. Shop B
  22. Shop B
  23. 5 kg bag
  24. 55
  25. Shop B
  26. 33
  27. 10
  28. Shop A
  29. 5 kg bag
  30. Shop B
  31. 15
  32. Shop A
  33. 10 kg bag
  34. 50
  35. 3
  36. 20
  37. 12
  38. 1 kg bag
  39. 30
  40. 9

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids