Better Buy Worksheet
The method (Same-size compare): Price of one = total ÷ number (or price of 1 kg = total ÷ kg). The smaller price of one is the better buy. Saving per item = bigger price of one − smaller price of one.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.Shop A sells 2 cricket balls for ₹220. Shop B sells 3 cricket balls for ₹450. Which shop is cheaper for one cricket ball? (a) Shop B (b) Shop A
- 2.Shop A sells 3 samosas for ₹48. Shop B sells 6 samosas for ₹84. Which shop is cheaper for one samosa? (a) Shop A (b) Shop B
- 3.Shop A sells 3 pens for ₹33. Shop B sells 4 pens for ₹72. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop A (b) Shop B
- 4.Shop A sells 5 cricket balls for ₹625. Shop B sells 6 cricket balls for ₹690. Which shop is cheaper for one cricket ball? (a) Shop B (b) Shop A
- 5.Shop A sells 3 plates of idli for ₹105. Shop B sells 4 plates of idli for ₹120. Which shop is cheaper for one plate of idli? (a) Shop A (b) Shop B
- 6.Shop A sells 5 mangoes for ₹150. Shop B sells 4 mangoes for ₹80. Which shop is cheaper for one mango? (a) Shop A (b) Shop B
- 7.Shop A sells 4 colour pencil sets for ₹400. Shop B sells 5 colour pencil sets for ₹300. What does one colour pencil set cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 8.Shop A sells 3 pens for ₹63. Shop B sells 2 pens for ₹20. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop A (b) Shop B
- 9.Shop A sells 2 pens for ₹32. Shop B sells 3 pens for ₹39. What does one pen cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 10.Shop A sells 6 plates of idli for ₹360. Shop B sells 2 plates of idli for ₹60. What does one plate of idli cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 11.Shop A sells 5 cricket balls for ₹500. Shop B sells 6 cricket balls for ₹660. Which shop is cheaper for one cricket ball? (a) Shop A (b) Shop B
- 12.Shop A sells 4 pens for ₹52. Shop B sells 2 pens for ₹42. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop B (b) Shop A
- 13.A 2 kg bag of rice costs ₹100. A 5 kg bag costs ₹220. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 14.A 1 kg bag of tomatoes costs ₹44. A 2 kg bag costs ₹44. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 15.A 5 kg bag of tomatoes costs ₹200. A 1 kg bag costs ₹30. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 5 kg bag
- 16.Shop A sells 5 geometry boxes for ₹450. Shop B sells 4 geometry boxes for ₹320. What does one geometry box cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 17.A 1 kg bag of wheat flour costs ₹45. A 5 kg bag costs ₹180. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 1 kg bag
- 18.Shop A sells 3 cricket balls for ₹330. Shop B sells 6 cricket balls for ₹840. Which shop is cheaper for one cricket ball? (a) Shop B (b) Shop A
- 19.A 10 kg bag of tomatoes costs ₹500. A 1 kg bag costs ₹22. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 10 kg bag
- 20.Shop A sells 5 colour pencil sets for ₹375. Shop B sells 3 colour pencil sets for ₹360. Which shop is cheaper for one colour pencil set? (a) Shop B (b) Shop A
- 21.Shop A sells 6 colour pencil sets for ₹540. Shop B sells 5 colour pencil sets for ₹425. Which shop is cheaper for one colour pencil set? (a) Shop A (b) Shop B
- 22.Shop A sells 5 notebooks for ₹200. Shop B sells 2 notebooks for ₹70. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop B (b) Shop A
- 23.A 5 kg bag of tomatoes costs ₹185. A 2 kg bag costs ₹120. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 5 kg bag
- 24.Shop A sells 4 pairs of socks for ₹220. Shop B sells 5 pairs of socks for ₹375. What does one pair of socks cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 25.Shop A sells 3 cricket balls for ₹315. Shop B sells 6 cricket balls for ₹600. Which shop is cheaper for one cricket ball? (a) Shop A (b) Shop B
- 26.A 2 kg bag of rice costs ₹156. A 5 kg bag costs ₹225. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 27.A 5 kg bag of wheat flour costs ₹215. A 1 kg bag costs ₹33. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 28.Shop A sells 3 pairs of socks for ₹180. Shop B sells 6 pairs of socks for ₹540. Which shop is cheaper for one pair of socks? (a) Shop B (b) Shop A
- 29.A 1 kg bag of tomatoes costs ₹50. A 5 kg bag costs ₹170. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 1 kg bag
- 30.Shop A sells 5 plates of idli for ₹300. Shop B sells 6 plates of idli for ₹180. Which shop is cheaper for one plate of idli? (a) Shop B (b) Shop A
- 31.Shop A sells 5 pens for ₹105. Shop B sells 4 pens for ₹60. What does one pen cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 32.Shop A sells 6 pens for ₹66. Shop B sells 5 pens for ₹125. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop B (b) Shop A
- 33.A 2 kg bag of rice costs ₹124. A 10 kg bag costs ₹400. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 10 kg bag
- 34.Shop A sells 6 pairs of socks for ₹300. Shop B sells 2 pairs of socks for ₹140. What does one pair of socks cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 35.A 5 kg bag of sugar costs ₹210. A 1 kg bag costs ₹45. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 36.A 10 kg bag of tomatoes costs ₹330. A 1 kg bag costs ₹53. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 37.Shop A sells 6 samosas for ₹96. Shop B sells 3 samosas for ₹36. What does one samosa cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 38.A 10 kg bag of onions costs ₹540. A 1 kg bag costs ₹50. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 1 kg bag
- 39.Shop A sells 5 plates of idli for ₹150. Shop B sells 3 plates of idli for ₹120. What does one plate of idli cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 40.A 2 kg bag of dal costs ₹258. A 5 kg bag costs ₹600. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
Answer key
- Shop A
- Shop B
- Shop A
- Shop B
- Shop B
- Shop B
- 60
- Shop B
- 13
- 30
- Shop A
- Shop A
- 6
- 22
- 1 kg bag
- 80
- 5 kg bag
- Shop A
- 1 kg bag
- Shop A
- Shop B
- Shop B
- 5 kg bag
- 55
- Shop B
- 33
- 10
- Shop A
- 5 kg bag
- Shop B
- 15
- Shop A
- 10 kg bag
- 50
- 3
- 20
- 12
- 1 kg bag
- 30
- 9
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids