← Which is the better buy? lesson New set →

Better Buy Worksheet

Money maths lesson 16: Which is the better buy? · Set 180 · 40 sums
TalentJR

The method (Same-size compare): Price of one = total ÷ number (or price of 1 kg = total ÷ kg). The smaller price of one is the better buy. Saving per item = bigger price of one − smaller price of one.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.Shop A sells 3 pens for ₹54. Shop B sells 2 pens for ₹26. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop B (b) Shop A
  2. 2.A 1 kg bag of onions costs ₹21. A 10 kg bag costs ₹370. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  3. 3.Shop A sells 2 notebooks for ₹60. Shop B sells 6 notebooks for ₹300. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop B (b) Shop A
  4. 4.Shop A sells 5 notebooks for ₹150. Shop B sells 2 notebooks for ₹120. What does one notebook cost at the cheaper shop (in ₹)?
  5. 5.A 2 kg bag of rice costs ₹104. A 5 kg bag costs ₹295. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 2 kg bag
  6. 6.Shop A sells 4 notebooks for ₹160. Shop B sells 5 notebooks for ₹150. What does one notebook cost at the cheaper shop (in ₹)?
  7. 7.Shop A sells 2 notebooks for ₹80. Shop B sells 3 notebooks for ₹165. What does one notebook cost at the cheaper shop (in ₹)?
  8. 8.A 10 kg bag of onions costs ₹210. A 5 kg bag costs ₹170. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 5 kg bag
  9. 9.A 2 kg bag of wheat flour costs ₹78. A 10 kg bag costs ₹310. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  10. 10.A 1 kg bag of rice costs ₹51. A 2 kg bag costs ₹96. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 2 kg bag
  11. 11.A 2 kg bag of rice costs ₹110. A 5 kg bag costs ₹365. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  12. 12.A 1 kg bag of tomatoes costs ₹26. A 5 kg bag costs ₹165. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  13. 13.A 1 kg bag of dal costs ₹131. A 2 kg bag costs ₹210. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  14. 14.A 1 kg bag of sugar costs ₹41. A 10 kg bag costs ₹420. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 1 kg bag
  15. 15.Shop A sells 5 cricket balls for ₹575. Shop B sells 2 cricket balls for ₹290. What does one cricket ball cost at the cheaper shop (in ₹)?
  16. 16.A 10 kg bag of onions costs ₹270. A 5 kg bag costs ₹270. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 5 kg bag
  17. 17.Shop A sells 2 geometry boxes for ₹220. Shop B sells 5 geometry boxes for ₹475. Which shop is cheaper for one geometry box? (a) Shop A (b) Shop B
  18. 18.Shop A sells 5 cricket balls for ₹650. Shop B sells 6 cricket balls for ₹900. Which shop is cheaper for one cricket ball? (a) Shop A (b) Shop B
  19. 19.A 1 kg bag of tomatoes costs ₹59. A 5 kg bag costs ₹140. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 1 kg bag
  20. 20.A 1 kg bag of rice costs ₹44. A 5 kg bag costs ₹200. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  21. 21.Shop A sells 3 plates of idli for ₹150. Shop B sells 6 plates of idli for ₹180. Which shop is cheaper for one plate of idli? (a) Shop A (b) Shop B
  22. 22.A 2 kg bag of wheat flour costs ₹88. A 5 kg bag costs ₹170. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 5 kg bag
  23. 23.Shop A sells 3 cricket balls for ₹375. Shop B sells 2 cricket balls for ₹230. Which shop is cheaper for one cricket ball? (a) Shop A (b) Shop B
  24. 24.Shop A sells 2 samosas for ₹24. Shop B sells 3 samosas for ₹51. Which shop is cheaper for one samosa? (a) Shop B (b) Shop A
  25. 25.A 1 kg bag of rice costs ₹52. A 5 kg bag costs ₹210. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 1 kg bag
  26. 26.A 5 kg bag of sugar costs ₹220. A 2 kg bag costs ₹90. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  27. 27.A 5 kg bag of sugar costs ₹205. A 1 kg bag costs ₹50. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  28. 28.Shop A sells 3 pens for ₹51. Shop B sells 4 pens for ₹88. What does one pen cost at the cheaper shop (in ₹)?
  29. 29.A 5 kg bag of wheat flour costs ₹175. A 10 kg bag costs ₹340. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  30. 30.Shop A sells 3 cricket balls for ₹420. Shop B sells 4 cricket balls for ₹600. What does one cricket ball cost at the cheaper shop (in ₹)?
  31. 31.A 10 kg bag of rice costs ₹500. A 2 kg bag costs ₹94. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 2 kg bag
  32. 32.A 5 kg bag of rice costs ₹390. A 1 kg bag costs ₹48. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 1 kg bag
  33. 33.Shop A sells 6 notebooks for ₹300. Shop B sells 2 notebooks for ₹70. What does one notebook cost at the cheaper shop (in ₹)?
  34. 34.Shop A sells 5 notebooks for ₹200. Shop B sells 3 notebooks for ₹90. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop A (b) Shop B
  35. 35.Shop A sells 3 plates of idli for ₹180. Shop B sells 5 plates of idli for ₹150. Which shop is cheaper for one plate of idli? (a) Shop A (b) Shop B
  36. 36.Shop A sells 5 geometry boxes for ₹625. Shop B sells 4 geometry boxes for ₹360. Which shop is cheaper for one geometry box? (a) Shop A (b) Shop B
  37. 37.A 1 kg bag of dal costs ₹96. A 10 kg bag costs ₹1420. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 1 kg bag
  38. 38.Shop A sells 3 cricket balls for ₹450. Shop B sells 4 cricket balls for ₹400. What does one cricket ball cost at the cheaper shop (in ₹)?
  39. 39.A 5 kg bag of dal costs ₹555. A 2 kg bag costs ₹300. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 5 kg bag
  40. 40.Shop A sells 6 pairs of socks for ₹420. Shop B sells 4 pairs of socks for ₹240. What does one pair of socks cost at the cheaper shop (in ₹)?

Answer key

  1. Shop B
  2. 16
  3. Shop A
  4. 30
  5. 2 kg bag
  6. 30
  7. 40
  8. 10 kg bag
  9. 8
  10. 2 kg bag
  11. 18
  12. 7
  13. 26
  14. 1 kg bag
  15. 115
  16. 10 kg bag
  17. Shop B
  18. Shop A
  19. 5 kg bag
  20. 4
  21. Shop B
  22. 5 kg bag
  23. Shop B
  24. Shop A
  25. 5 kg bag
  26. 1
  27. 9
  28. 17
  29. 1
  30. 140
  31. 2 kg bag
  32. 1 kg bag
  33. 35
  34. Shop B
  35. Shop B
  36. Shop B
  37. 1 kg bag
  38. 100
  39. 5 kg bag
  40. 60

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids