Better Buy Worksheet
The method (Same-size compare): Price of one = total ÷ number (or price of 1 kg = total ÷ kg). The smaller price of one is the better buy. Saving per item = bigger price of one − smaller price of one.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.Shop A sells 3 pens for ₹54. Shop B sells 2 pens for ₹26. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop B (b) Shop A
- 2.A 1 kg bag of onions costs ₹21. A 10 kg bag costs ₹370. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 3.Shop A sells 2 notebooks for ₹60. Shop B sells 6 notebooks for ₹300. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop B (b) Shop A
- 4.Shop A sells 5 notebooks for ₹150. Shop B sells 2 notebooks for ₹120. What does one notebook cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 5.A 2 kg bag of rice costs ₹104. A 5 kg bag costs ₹295. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 2 kg bag
- 6.Shop A sells 4 notebooks for ₹160. Shop B sells 5 notebooks for ₹150. What does one notebook cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 7.Shop A sells 2 notebooks for ₹80. Shop B sells 3 notebooks for ₹165. What does one notebook cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 8.A 10 kg bag of onions costs ₹210. A 5 kg bag costs ₹170. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 5 kg bag
- 9.A 2 kg bag of wheat flour costs ₹78. A 10 kg bag costs ₹310. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 10.A 1 kg bag of rice costs ₹51. A 2 kg bag costs ₹96. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 2 kg bag
- 11.A 2 kg bag of rice costs ₹110. A 5 kg bag costs ₹365. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 12.A 1 kg bag of tomatoes costs ₹26. A 5 kg bag costs ₹165. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 13.A 1 kg bag of dal costs ₹131. A 2 kg bag costs ₹210. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 14.A 1 kg bag of sugar costs ₹41. A 10 kg bag costs ₹420. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 1 kg bag
- 15.Shop A sells 5 cricket balls for ₹575. Shop B sells 2 cricket balls for ₹290. What does one cricket ball cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 16.A 10 kg bag of onions costs ₹270. A 5 kg bag costs ₹270. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 5 kg bag
- 17.Shop A sells 2 geometry boxes for ₹220. Shop B sells 5 geometry boxes for ₹475. Which shop is cheaper for one geometry box? (a) Shop A (b) Shop B
- 18.Shop A sells 5 cricket balls for ₹650. Shop B sells 6 cricket balls for ₹900. Which shop is cheaper for one cricket ball? (a) Shop A (b) Shop B
- 19.A 1 kg bag of tomatoes costs ₹59. A 5 kg bag costs ₹140. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 1 kg bag
- 20.A 1 kg bag of rice costs ₹44. A 5 kg bag costs ₹200. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 21.Shop A sells 3 plates of idli for ₹150. Shop B sells 6 plates of idli for ₹180. Which shop is cheaper for one plate of idli? (a) Shop A (b) Shop B
- 22.A 2 kg bag of wheat flour costs ₹88. A 5 kg bag costs ₹170. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 5 kg bag
- 23.Shop A sells 3 cricket balls for ₹375. Shop B sells 2 cricket balls for ₹230. Which shop is cheaper for one cricket ball? (a) Shop A (b) Shop B
- 24.Shop A sells 2 samosas for ₹24. Shop B sells 3 samosas for ₹51. Which shop is cheaper for one samosa? (a) Shop B (b) Shop A
- 25.A 1 kg bag of rice costs ₹52. A 5 kg bag costs ₹210. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 1 kg bag
- 26.A 5 kg bag of sugar costs ₹220. A 2 kg bag costs ₹90. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 27.A 5 kg bag of sugar costs ₹205. A 1 kg bag costs ₹50. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 28.Shop A sells 3 pens for ₹51. Shop B sells 4 pens for ₹88. What does one pen cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 29.A 5 kg bag of wheat flour costs ₹175. A 10 kg bag costs ₹340. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 30.Shop A sells 3 cricket balls for ₹420. Shop B sells 4 cricket balls for ₹600. What does one cricket ball cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 31.A 10 kg bag of rice costs ₹500. A 2 kg bag costs ₹94. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 2 kg bag
- 32.A 5 kg bag of rice costs ₹390. A 1 kg bag costs ₹48. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 1 kg bag
- 33.Shop A sells 6 notebooks for ₹300. Shop B sells 2 notebooks for ₹70. What does one notebook cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 34.Shop A sells 5 notebooks for ₹200. Shop B sells 3 notebooks for ₹90. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop A (b) Shop B
- 35.Shop A sells 3 plates of idli for ₹180. Shop B sells 5 plates of idli for ₹150. Which shop is cheaper for one plate of idli? (a) Shop A (b) Shop B
- 36.Shop A sells 5 geometry boxes for ₹625. Shop B sells 4 geometry boxes for ₹360. Which shop is cheaper for one geometry box? (a) Shop A (b) Shop B
- 37.A 1 kg bag of dal costs ₹96. A 10 kg bag costs ₹1420. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 1 kg bag
- 38.Shop A sells 3 cricket balls for ₹450. Shop B sells 4 cricket balls for ₹400. What does one cricket ball cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 39.A 5 kg bag of dal costs ₹555. A 2 kg bag costs ₹300. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 5 kg bag
- 40.Shop A sells 6 pairs of socks for ₹420. Shop B sells 4 pairs of socks for ₹240. What does one pair of socks cost at the cheaper shop (in ₹)?
Answer key
- Shop B
- 16
- Shop A
- 30
- 2 kg bag
- 30
- 40
- 10 kg bag
- 8
- 2 kg bag
- 18
- 7
- 26
- 1 kg bag
- 115
- 10 kg bag
- Shop B
- Shop A
- 5 kg bag
- 4
- Shop B
- 5 kg bag
- Shop B
- Shop A
- 5 kg bag
- 1
- 9
- 17
- 1
- 140
- 2 kg bag
- 1 kg bag
- 35
- Shop B
- Shop B
- Shop B
- 1 kg bag
- 100
- 5 kg bag
- 60
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids