Better Buy Worksheet
The method (Same-size compare): Price of one = total ÷ number (or price of 1 kg = total ÷ kg). The smaller price of one is the better buy. Saving per item = bigger price of one − smaller price of one.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.A 2 kg bag of wheat flour costs ₹88. A 1 kg bag costs ₹34. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 2.Shop A sells 4 colour pencil sets for ₹440. Shop B sells 2 colour pencil sets for ₹150. What does one colour pencil set cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 3.Shop A sells 4 plates of idli for ₹240. Shop B sells 6 plates of idli for ₹240. Which shop is cheaper for one plate of idli? (a) Shop A (b) Shop B
- 4.Shop A sells 3 pens for ₹72. Shop B sells 4 pens for ₹88. What does one pen cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 5.Shop A sells 2 plates of idli for ₹100. Shop B sells 3 plates of idli for ₹165. What does one plate of idli cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 6.Shop A sells 6 geometry boxes for ₹840. Shop B sells 3 geometry boxes for ₹345. What does one geometry box cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 7.Shop A sells 3 geometry boxes for ₹345. Shop B sells 6 geometry boxes for ₹570. Which shop is cheaper for one geometry box? (a) Shop A (b) Shop B
- 8.A 10 kg bag of sugar costs ₹420. A 1 kg bag costs ₹40. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 10 kg bag
- 9.Shop A sells 2 colour pencil sets for ₹140. Shop B sells 4 colour pencil sets for ₹260. What does one colour pencil set cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 10.A 2 kg bag of potatoes costs ₹50. A 5 kg bag costs ₹110. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 2 kg bag
- 11.Shop A sells 6 colour pencil sets for ₹510. Shop B sells 3 colour pencil sets for ₹360. Which shop is cheaper for one colour pencil set? (a) Shop A (b) Shop B
- 12.A 10 kg bag of tomatoes costs ₹390. A 1 kg bag costs ₹28. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 13.A 10 kg bag of sugar costs ₹440. A 5 kg bag costs ₹230. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 10 kg bag
- 14.Shop A sells 3 geometry boxes for ₹285. Shop B sells 5 geometry boxes for ₹625. What does one geometry box cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 15.A 1 kg bag of rice costs ₹74. A 10 kg bag costs ₹580. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 10 kg bag
- 16.Shop A sells 2 plates of idli for ₹80. Shop B sells 3 plates of idli for ₹150. Which shop is cheaper for one plate of idli? (a) Shop A (b) Shop B
- 17.Shop A sells 4 plates of idli for ₹140. Shop B sells 3 plates of idli for ₹90. What does one plate of idli cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 18.Shop A sells 3 mangoes for ₹75. Shop B sells 5 mangoes for ₹100. Which shop is cheaper for one mango? (a) Shop A (b) Shop B
- 19.A 1 kg bag of potatoes costs ₹21. A 10 kg bag costs ₹230. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 20.Shop A sells 6 colour pencil sets for ₹420. Shop B sells 2 colour pencil sets for ₹170. Which shop is cheaper for one colour pencil set? (a) Shop A (b) Shop B
- 21.Shop A sells 6 colour pencil sets for ₹570. Shop B sells 2 colour pencil sets for ₹240. Which shop is cheaper for one colour pencil set? (a) Shop B (b) Shop A
- 22.A 2 kg bag of dal costs ₹296. A 1 kg bag costs ₹127. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 1 kg bag
- 23.Shop A sells 4 plates of idli for ₹220. Shop B sells 6 plates of idli for ₹180. What does one plate of idli cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 24.Shop A sells 5 pens for ₹50. Shop B sells 4 pens for ₹60. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop A (b) Shop B
- 25.Shop A sells 3 notebooks for ₹105. Shop B sells 4 notebooks for ₹240. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop A (b) Shop B
- 26.Shop A sells 2 colour pencil sets for ₹130. Shop B sells 5 colour pencil sets for ₹350. Which shop is cheaper for one colour pencil set? (a) Shop A (b) Shop B
- 27.Shop A sells 3 colour pencil sets for ₹270. Shop B sells 5 colour pencil sets for ₹350. Which shop is cheaper for one colour pencil set? (a) Shop A (b) Shop B
- 28.A 2 kg bag of onions costs ₹88. A 10 kg bag costs ₹250. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 29.A 5 kg bag of onions costs ₹100. A 10 kg bag costs ₹370. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 10 kg bag
- 30.Shop A sells 5 pairs of socks for ₹275. Shop B sells 2 pairs of socks for ₹130. Which shop is cheaper for one pair of socks? (a) Shop A (b) Shop B
- 31.Shop A sells 4 pens for ₹56. Shop B sells 2 pens for ₹44. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop B (b) Shop A
- 32.A 10 kg bag of rice costs ₹460. A 2 kg bag costs ₹102. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 10 kg bag
- 33.Shop A sells 6 colour pencil sets for ₹510. Shop B sells 2 colour pencil sets for ₹210. What does one colour pencil set cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 34.Shop A sells 6 samosas for ₹78. Shop B sells 5 samosas for ₹70. Which shop is cheaper for one samosa? (a) Shop B (b) Shop A
- 35.Shop A sells 2 colour pencil sets for ₹230. Shop B sells 5 colour pencil sets for ₹525. What does one colour pencil set cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 36.A 1 kg bag of wheat flour costs ₹41. A 2 kg bag costs ₹80. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 1 kg bag
- 37.A 5 kg bag of sugar costs ₹240. A 2 kg bag costs ₹90. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 2 kg bag
- 38.A 1 kg bag of wheat flour costs ₹33. A 5 kg bag costs ₹220. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 39.Shop A sells 3 pens for ₹30. Shop B sells 4 pens for ₹88. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop B (b) Shop A
- 40.A 2 kg bag of tomatoes costs ₹76. A 1 kg bag costs ₹54. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 1 kg bag
Answer key
- 10
- 75
- Shop B
- 22
- 50
- 115
- Shop B
- 1 kg bag
- 65
- 5 kg bag
- Shop A
- 11
- 10 kg bag
- 95
- 10 kg bag
- Shop A
- 30
- Shop B
- 2
- Shop A
- Shop A
- 1 kg bag
- 30
- Shop A
- Shop A
- Shop A
- Shop B
- 19
- 5 kg bag
- Shop A
- Shop A
- 10 kg bag
- 85
- Shop A
- 105
- 2 kg bag
- 2 kg bag
- 11
- Shop A
- 2 kg bag
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids