← Which is the better buy? lesson New set →

Better Buy Worksheet

Money maths lesson 16: Which is the better buy? · Set 191 · 40 sums
TalentJR

The method (Same-size compare): Price of one = total ÷ number (or price of 1 kg = total ÷ kg). The smaller price of one is the better buy. Saving per item = bigger price of one − smaller price of one.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.A 2 kg bag of wheat flour costs ₹88. A 1 kg bag costs ₹34. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  2. 2.Shop A sells 4 colour pencil sets for ₹440. Shop B sells 2 colour pencil sets for ₹150. What does one colour pencil set cost at the cheaper shop (in ₹)?
  3. 3.Shop A sells 4 plates of idli for ₹240. Shop B sells 6 plates of idli for ₹240. Which shop is cheaper for one plate of idli? (a) Shop A (b) Shop B
  4. 4.Shop A sells 3 pens for ₹72. Shop B sells 4 pens for ₹88. What does one pen cost at the cheaper shop (in ₹)?
  5. 5.Shop A sells 2 plates of idli for ₹100. Shop B sells 3 plates of idli for ₹165. What does one plate of idli cost at the cheaper shop (in ₹)?
  6. 6.Shop A sells 6 geometry boxes for ₹840. Shop B sells 3 geometry boxes for ₹345. What does one geometry box cost at the cheaper shop (in ₹)?
  7. 7.Shop A sells 3 geometry boxes for ₹345. Shop B sells 6 geometry boxes for ₹570. Which shop is cheaper for one geometry box? (a) Shop A (b) Shop B
  8. 8.A 10 kg bag of sugar costs ₹420. A 1 kg bag costs ₹40. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 10 kg bag
  9. 9.Shop A sells 2 colour pencil sets for ₹140. Shop B sells 4 colour pencil sets for ₹260. What does one colour pencil set cost at the cheaper shop (in ₹)?
  10. 10.A 2 kg bag of potatoes costs ₹50. A 5 kg bag costs ₹110. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 2 kg bag
  11. 11.Shop A sells 6 colour pencil sets for ₹510. Shop B sells 3 colour pencil sets for ₹360. Which shop is cheaper for one colour pencil set? (a) Shop A (b) Shop B
  12. 12.A 10 kg bag of tomatoes costs ₹390. A 1 kg bag costs ₹28. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  13. 13.A 10 kg bag of sugar costs ₹440. A 5 kg bag costs ₹230. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 10 kg bag
  14. 14.Shop A sells 3 geometry boxes for ₹285. Shop B sells 5 geometry boxes for ₹625. What does one geometry box cost at the cheaper shop (in ₹)?
  15. 15.A 1 kg bag of rice costs ₹74. A 10 kg bag costs ₹580. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 10 kg bag
  16. 16.Shop A sells 2 plates of idli for ₹80. Shop B sells 3 plates of idli for ₹150. Which shop is cheaper for one plate of idli? (a) Shop A (b) Shop B
  17. 17.Shop A sells 4 plates of idli for ₹140. Shop B sells 3 plates of idli for ₹90. What does one plate of idli cost at the cheaper shop (in ₹)?
  18. 18.Shop A sells 3 mangoes for ₹75. Shop B sells 5 mangoes for ₹100. Which shop is cheaper for one mango? (a) Shop A (b) Shop B
  19. 19.A 1 kg bag of potatoes costs ₹21. A 10 kg bag costs ₹230. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  20. 20.Shop A sells 6 colour pencil sets for ₹420. Shop B sells 2 colour pencil sets for ₹170. Which shop is cheaper for one colour pencil set? (a) Shop A (b) Shop B
  21. 21.Shop A sells 6 colour pencil sets for ₹570. Shop B sells 2 colour pencil sets for ₹240. Which shop is cheaper for one colour pencil set? (a) Shop B (b) Shop A
  22. 22.A 2 kg bag of dal costs ₹296. A 1 kg bag costs ₹127. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 1 kg bag
  23. 23.Shop A sells 4 plates of idli for ₹220. Shop B sells 6 plates of idli for ₹180. What does one plate of idli cost at the cheaper shop (in ₹)?
  24. 24.Shop A sells 5 pens for ₹50. Shop B sells 4 pens for ₹60. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop A (b) Shop B
  25. 25.Shop A sells 3 notebooks for ₹105. Shop B sells 4 notebooks for ₹240. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop A (b) Shop B
  26. 26.Shop A sells 2 colour pencil sets for ₹130. Shop B sells 5 colour pencil sets for ₹350. Which shop is cheaper for one colour pencil set? (a) Shop A (b) Shop B
  27. 27.Shop A sells 3 colour pencil sets for ₹270. Shop B sells 5 colour pencil sets for ₹350. Which shop is cheaper for one colour pencil set? (a) Shop A (b) Shop B
  28. 28.A 2 kg bag of onions costs ₹88. A 10 kg bag costs ₹250. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  29. 29.A 5 kg bag of onions costs ₹100. A 10 kg bag costs ₹370. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 10 kg bag
  30. 30.Shop A sells 5 pairs of socks for ₹275. Shop B sells 2 pairs of socks for ₹130. Which shop is cheaper for one pair of socks? (a) Shop A (b) Shop B
  31. 31.Shop A sells 4 pens for ₹56. Shop B sells 2 pens for ₹44. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop B (b) Shop A
  32. 32.A 10 kg bag of rice costs ₹460. A 2 kg bag costs ₹102. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 10 kg bag
  33. 33.Shop A sells 6 colour pencil sets for ₹510. Shop B sells 2 colour pencil sets for ₹210. What does one colour pencil set cost at the cheaper shop (in ₹)?
  34. 34.Shop A sells 6 samosas for ₹78. Shop B sells 5 samosas for ₹70. Which shop is cheaper for one samosa? (a) Shop B (b) Shop A
  35. 35.Shop A sells 2 colour pencil sets for ₹230. Shop B sells 5 colour pencil sets for ₹525. What does one colour pencil set cost at the cheaper shop (in ₹)?
  36. 36.A 1 kg bag of wheat flour costs ₹41. A 2 kg bag costs ₹80. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 1 kg bag
  37. 37.A 5 kg bag of sugar costs ₹240. A 2 kg bag costs ₹90. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 2 kg bag
  38. 38.A 1 kg bag of wheat flour costs ₹33. A 5 kg bag costs ₹220. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  39. 39.Shop A sells 3 pens for ₹30. Shop B sells 4 pens for ₹88. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop B (b) Shop A
  40. 40.A 2 kg bag of tomatoes costs ₹76. A 1 kg bag costs ₹54. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 1 kg bag

Answer key

  1. 10
  2. 75
  3. Shop B
  4. 22
  5. 50
  6. 115
  7. Shop B
  8. 1 kg bag
  9. 65
  10. 5 kg bag
  11. Shop A
  12. 11
  13. 10 kg bag
  14. 95
  15. 10 kg bag
  16. Shop A
  17. 30
  18. Shop B
  19. 2
  20. Shop A
  21. Shop A
  22. 1 kg bag
  23. 30
  24. Shop A
  25. Shop A
  26. Shop A
  27. Shop B
  28. 19
  29. 5 kg bag
  30. Shop A
  31. Shop A
  32. 10 kg bag
  33. 85
  34. Shop A
  35. 105
  36. 2 kg bag
  37. 2 kg bag
  38. 11
  39. Shop A
  40. 2 kg bag

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids