Better Buy Worksheet
The method (Same-size compare): Price of one = total ÷ number (or price of 1 kg = total ÷ kg). The smaller price of one is the better buy. Saving per item = bigger price of one − smaller price of one.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.A 1 kg bag of rice costs ₹56. A 5 kg bag costs ₹210. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 2.A 10 kg bag of rice costs ₹590. A 1 kg bag costs ₹80. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 1 kg bag
- 3.Shop A sells 3 mangoes for ₹105. Shop B sells 6 mangoes for ₹240. What does one mango cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 4.Shop A sells 6 pens for ₹114. Shop B sells 2 pens for ₹30. What does one pen cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 5.Shop A sells 3 samosas for ₹51. Shop B sells 5 samosas for ₹95. What does one samosa cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 6.Shop A sells 2 cricket balls for ₹240. Shop B sells 6 cricket balls for ₹630. What does one cricket ball cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 7.Shop A sells 2 pens for ₹20. Shop B sells 4 pens for ₹96. What does one pen cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 8.Shop A sells 3 notebooks for ₹135. Shop B sells 4 notebooks for ₹140. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop A (b) Shop B
- 9.A 2 kg bag of tomatoes costs ₹72. A 1 kg bag costs ₹43. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 1 kg bag
- 10.Shop A sells 6 mangoes for ₹240. Shop B sells 2 mangoes for ₹40. What does one mango cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 11.Shop A sells 4 pens for ₹40. Shop B sells 2 pens for ₹22. What does one pen cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 12.Shop A sells 5 samosas for ₹95. Shop B sells 2 samosas for ₹24. What does one samosa cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 13.Shop A sells 3 cricket balls for ₹345. Shop B sells 2 cricket balls for ₹250. What does one cricket ball cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 14.Shop A sells 6 mangoes for ₹150. Shop B sells 5 mangoes for ₹175. Which shop is cheaper for one mango? (a) Shop B (b) Shop A
- 15.A 1 kg bag of rice costs ₹41. A 5 kg bag costs ₹270. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 5 kg bag
- 16.A 1 kg bag of rice costs ₹59. A 10 kg bag costs ₹600. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 10 kg bag
- 17.A 2 kg bag of tomatoes costs ₹118. A 1 kg bag costs ₹57. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 1 kg bag
- 18.A 1 kg bag of sugar costs ₹48. A 5 kg bag costs ₹205. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 1 kg bag
- 19.A 10 kg bag of sugar costs ₹420. A 1 kg bag costs ₹49. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 20.Shop A sells 2 cricket balls for ₹230. Shop B sells 3 cricket balls for ₹420. What does one cricket ball cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 21.Shop A sells 6 cricket balls for ₹720. Shop B sells 4 cricket balls for ₹460. Which shop is cheaper for one cricket ball? (a) Shop B (b) Shop A
- 22.Shop A sells 6 geometry boxes for ₹570. Shop B sells 2 geometry boxes for ₹290. Which shop is cheaper for one geometry box? (a) Shop A (b) Shop B
- 23.A 5 kg bag of sugar costs ₹225. A 1 kg bag costs ₹43. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 1 kg bag
- 24.Shop A sells 2 plates of idli for ₹100. Shop B sells 4 plates of idli for ₹180. What does one plate of idli cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 25.Shop A sells 6 cricket balls for ₹600. Shop B sells 4 cricket balls for ₹500. What does one cricket ball cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 26.A 1 kg bag of tomatoes costs ₹31. A 2 kg bag costs ₹114. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 27.Shop A sells 2 notebooks for ₹90. Shop B sells 5 notebooks for ₹250. What does one notebook cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 28.A 10 kg bag of sugar costs ₹400. A 5 kg bag costs ₹215. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 10 kg bag
- 29.Shop A sells 4 notebooks for ₹120. Shop B sells 5 notebooks for ₹250. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop A (b) Shop B
- 30.A 1 kg bag of potatoes costs ₹32. A 2 kg bag costs ₹80. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 31.A 2 kg bag of potatoes costs ₹58. A 1 kg bag costs ₹34. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 1 kg bag
- 32.A 10 kg bag of wheat flour costs ₹380. A 5 kg bag costs ₹240. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 10 kg bag
- 33.Shop A sells 4 pens for ₹68. Shop B sells 2 pens for ₹22. What does one pen cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 34.Shop A sells 3 geometry boxes for ₹390. Shop B sells 5 geometry boxes for ₹525. Which shop is cheaper for one geometry box? (a) Shop A (b) Shop B
- 35.A 5 kg bag of wheat flour costs ₹200. A 2 kg bag costs ₹76. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 36.A 10 kg bag of rice costs ₹800. A 1 kg bag costs ₹72. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 37.Shop A sells 6 plates of idli for ₹270. Shop B sells 4 plates of idli for ₹200. What does one plate of idli cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 38.A 5 kg bag of rice costs ₹295. A 1 kg bag costs ₹77. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 39.A 2 kg bag of onions costs ₹40. A 10 kg bag costs ₹370. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 2 kg bag
- 40.A 1 kg bag of sugar costs ₹41. A 5 kg bag costs ₹235. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 1 kg bag
Answer key
- 14
- 10 kg bag
- 35
- 15
- 17
- 105
- 10
- Shop B
- 2 kg bag
- 20
- 10
- 12
- 115
- Shop A
- 1 kg bag
- 1 kg bag
- 1 kg bag
- 5 kg bag
- 7
- 115
- Shop B
- Shop A
- 1 kg bag
- 45
- 100
- 26
- 45
- 10 kg bag
- Shop A
- 8
- 2 kg bag
- 10 kg bag
- 11
- Shop B
- 2
- 8
- 45
- 18
- 2 kg bag
- 1 kg bag
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids