← Which is the better buy? lesson New set →

Better Buy Worksheet

Money maths lesson 16: Which is the better buy? · Set 200 · 40 sums
TalentJR

The method (Same-size compare): Price of one = total ÷ number (or price of 1 kg = total ÷ kg). The smaller price of one is the better buy. Saving per item = bigger price of one − smaller price of one.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.A 1 kg bag of rice costs ₹56. A 5 kg bag costs ₹210. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  2. 2.A 10 kg bag of rice costs ₹590. A 1 kg bag costs ₹80. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 1 kg bag
  3. 3.Shop A sells 3 mangoes for ₹105. Shop B sells 6 mangoes for ₹240. What does one mango cost at the cheaper shop (in ₹)?
  4. 4.Shop A sells 6 pens for ₹114. Shop B sells 2 pens for ₹30. What does one pen cost at the cheaper shop (in ₹)?
  5. 5.Shop A sells 3 samosas for ₹51. Shop B sells 5 samosas for ₹95. What does one samosa cost at the cheaper shop (in ₹)?
  6. 6.Shop A sells 2 cricket balls for ₹240. Shop B sells 6 cricket balls for ₹630. What does one cricket ball cost at the cheaper shop (in ₹)?
  7. 7.Shop A sells 2 pens for ₹20. Shop B sells 4 pens for ₹96. What does one pen cost at the cheaper shop (in ₹)?
  8. 8.Shop A sells 3 notebooks for ₹135. Shop B sells 4 notebooks for ₹140. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop A (b) Shop B
  9. 9.A 2 kg bag of tomatoes costs ₹72. A 1 kg bag costs ₹43. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 1 kg bag
  10. 10.Shop A sells 6 mangoes for ₹240. Shop B sells 2 mangoes for ₹40. What does one mango cost at the cheaper shop (in ₹)?
  11. 11.Shop A sells 4 pens for ₹40. Shop B sells 2 pens for ₹22. What does one pen cost at the cheaper shop (in ₹)?
  12. 12.Shop A sells 5 samosas for ₹95. Shop B sells 2 samosas for ₹24. What does one samosa cost at the cheaper shop (in ₹)?
  13. 13.Shop A sells 3 cricket balls for ₹345. Shop B sells 2 cricket balls for ₹250. What does one cricket ball cost at the cheaper shop (in ₹)?
  14. 14.Shop A sells 6 mangoes for ₹150. Shop B sells 5 mangoes for ₹175. Which shop is cheaper for one mango? (a) Shop B (b) Shop A
  15. 15.A 1 kg bag of rice costs ₹41. A 5 kg bag costs ₹270. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 5 kg bag
  16. 16.A 1 kg bag of rice costs ₹59. A 10 kg bag costs ₹600. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 10 kg bag
  17. 17.A 2 kg bag of tomatoes costs ₹118. A 1 kg bag costs ₹57. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 1 kg bag
  18. 18.A 1 kg bag of sugar costs ₹48. A 5 kg bag costs ₹205. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 1 kg bag
  19. 19.A 10 kg bag of sugar costs ₹420. A 1 kg bag costs ₹49. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  20. 20.Shop A sells 2 cricket balls for ₹230. Shop B sells 3 cricket balls for ₹420. What does one cricket ball cost at the cheaper shop (in ₹)?
  21. 21.Shop A sells 6 cricket balls for ₹720. Shop B sells 4 cricket balls for ₹460. Which shop is cheaper for one cricket ball? (a) Shop B (b) Shop A
  22. 22.Shop A sells 6 geometry boxes for ₹570. Shop B sells 2 geometry boxes for ₹290. Which shop is cheaper for one geometry box? (a) Shop A (b) Shop B
  23. 23.A 5 kg bag of sugar costs ₹225. A 1 kg bag costs ₹43. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 1 kg bag
  24. 24.Shop A sells 2 plates of idli for ₹100. Shop B sells 4 plates of idli for ₹180. What does one plate of idli cost at the cheaper shop (in ₹)?
  25. 25.Shop A sells 6 cricket balls for ₹600. Shop B sells 4 cricket balls for ₹500. What does one cricket ball cost at the cheaper shop (in ₹)?
  26. 26.A 1 kg bag of tomatoes costs ₹31. A 2 kg bag costs ₹114. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  27. 27.Shop A sells 2 notebooks for ₹90. Shop B sells 5 notebooks for ₹250. What does one notebook cost at the cheaper shop (in ₹)?
  28. 28.A 10 kg bag of sugar costs ₹400. A 5 kg bag costs ₹215. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 10 kg bag
  29. 29.Shop A sells 4 notebooks for ₹120. Shop B sells 5 notebooks for ₹250. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop A (b) Shop B
  30. 30.A 1 kg bag of potatoes costs ₹32. A 2 kg bag costs ₹80. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  31. 31.A 2 kg bag of potatoes costs ₹58. A 1 kg bag costs ₹34. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 1 kg bag
  32. 32.A 10 kg bag of wheat flour costs ₹380. A 5 kg bag costs ₹240. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 10 kg bag
  33. 33.Shop A sells 4 pens for ₹68. Shop B sells 2 pens for ₹22. What does one pen cost at the cheaper shop (in ₹)?
  34. 34.Shop A sells 3 geometry boxes for ₹390. Shop B sells 5 geometry boxes for ₹525. Which shop is cheaper for one geometry box? (a) Shop A (b) Shop B
  35. 35.A 5 kg bag of wheat flour costs ₹200. A 2 kg bag costs ₹76. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  36. 36.A 10 kg bag of rice costs ₹800. A 1 kg bag costs ₹72. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  37. 37.Shop A sells 6 plates of idli for ₹270. Shop B sells 4 plates of idli for ₹200. What does one plate of idli cost at the cheaper shop (in ₹)?
  38. 38.A 5 kg bag of rice costs ₹295. A 1 kg bag costs ₹77. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  39. 39.A 2 kg bag of onions costs ₹40. A 10 kg bag costs ₹370. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 2 kg bag
  40. 40.A 1 kg bag of sugar costs ₹41. A 5 kg bag costs ₹235. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 1 kg bag

Answer key

  1. 14
  2. 10 kg bag
  3. 35
  4. 15
  5. 17
  6. 105
  7. 10
  8. Shop B
  9. 2 kg bag
  10. 20
  11. 10
  12. 12
  13. 115
  14. Shop A
  15. 1 kg bag
  16. 1 kg bag
  17. 1 kg bag
  18. 5 kg bag
  19. 7
  20. 115
  21. Shop B
  22. Shop A
  23. 1 kg bag
  24. 45
  25. 100
  26. 26
  27. 45
  28. 10 kg bag
  29. Shop A
  30. 8
  31. 2 kg bag
  32. 10 kg bag
  33. 11
  34. Shop B
  35. 2
  36. 8
  37. 45
  38. 18
  39. 2 kg bag
  40. 1 kg bag

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids