← Which is the better buy? lesson New set →

Better Buy Worksheet

Money maths lesson 16: Which is the better buy? · Set 205 · 40 sums
TalentJR

The method (Same-size compare): Price of one = total ÷ number (or price of 1 kg = total ÷ kg). The smaller price of one is the better buy. Saving per item = bigger price of one − smaller price of one.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.A 1 kg bag of rice costs ₹43. A 5 kg bag costs ₹255. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 1 kg bag
  2. 2.A 10 kg bag of onions costs ₹470. A 2 kg bag costs ₹46. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 2 kg bag
  3. 3.A 1 kg bag of wheat flour costs ₹31. A 5 kg bag costs ₹195. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 1 kg bag
  4. 4.A 10 kg bag of potatoes costs ₹380. A 2 kg bag costs ₹64. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 10 kg bag
  5. 5.Shop A sells 2 plates of idli for ₹110. Shop B sells 3 plates of idli for ₹150. Which shop is cheaper for one plate of idli? (a) Shop A (b) Shop B
  6. 6.A 1 kg bag of sugar costs ₹48. A 2 kg bag costs ₹84. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  7. 7.A 5 kg bag of dal costs ₹480. A 1 kg bag costs ₹143. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  8. 8.Shop A sells 6 notebooks for ₹360. Shop B sells 5 notebooks for ₹175. What does one notebook cost at the cheaper shop (in ₹)?
  9. 9.Shop A sells 4 colour pencil sets for ₹460. Shop B sells 2 colour pencil sets for ₹240. What does one colour pencil set cost at the cheaper shop (in ₹)?
  10. 10.A 10 kg bag of onions costs ₹220. A 5 kg bag costs ₹250. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 5 kg bag
  11. 11.A 5 kg bag of wheat flour costs ₹175. A 10 kg bag costs ₹310. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  12. 12.Shop A sells 4 plates of idli for ₹200. Shop B sells 2 plates of idli for ₹90. What does one plate of idli cost at the cheaper shop (in ₹)?
  13. 13.A 5 kg bag of tomatoes costs ₹220. A 1 kg bag costs ₹57. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 1 kg bag
  14. 14.Shop A sells 2 geometry boxes for ₹190. Shop B sells 5 geometry boxes for ₹675. What does one geometry box cost at the cheaper shop (in ₹)?
  15. 15.Shop A sells 4 notebooks for ₹140. Shop B sells 5 notebooks for ₹150. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop B (b) Shop A
  16. 16.A 1 kg bag of tomatoes costs ₹37. A 2 kg bag costs ₹50. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 2 kg bag
  17. 17.Shop A sells 4 cricket balls for ₹440. Shop B sells 6 cricket balls for ₹780. What does one cricket ball cost at the cheaper shop (in ₹)?
  18. 18.Shop A sells 2 plates of idli for ₹80. Shop B sells 5 plates of idli for ₹300. What does one plate of idli cost at the cheaper shop (in ₹)?
  19. 19.A 5 kg bag of wheat flour costs ₹250. A 1 kg bag costs ₹44. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 5 kg bag
  20. 20.Shop A sells 2 mangoes for ₹60. Shop B sells 4 mangoes for ₹80. What does one mango cost at the cheaper shop (in ₹)?
  21. 21.Shop A sells 2 samosas for ₹36. Shop B sells 6 samosas for ₹78. Which shop is cheaper for one samosa? (a) Shop B (b) Shop A
  22. 22.Shop A sells 3 notebooks for ₹105. Shop B sells 5 notebooks for ₹200. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop B (b) Shop A
  23. 23.A 1 kg bag of rice costs ₹46. A 10 kg bag costs ₹620. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  24. 24.Shop A sells 3 pairs of socks for ₹180. Shop B sells 5 pairs of socks for ₹325. What does one pair of socks cost at the cheaper shop (in ₹)?
  25. 25.Shop A sells 3 notebooks for ₹105. Shop B sells 4 notebooks for ₹120. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop B (b) Shop A
  26. 26.Shop A sells 6 cricket balls for ₹630. Shop B sells 4 cricket balls for ₹500. What does one cricket ball cost at the cheaper shop (in ₹)?
  27. 27.Shop A sells 6 pairs of socks for ₹420. Shop B sells 2 pairs of socks for ₹100. What does one pair of socks cost at the cheaper shop (in ₹)?
  28. 28.A 2 kg bag of sugar costs ₹100. A 5 kg bag costs ₹200. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  29. 29.Shop A sells 3 geometry boxes for ₹330. Shop B sells 2 geometry boxes for ₹230. Which shop is cheaper for one geometry box? (a) Shop A (b) Shop B
  30. 30.A 1 kg bag of rice costs ₹41. A 5 kg bag costs ₹390. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 1 kg bag
  31. 31.A 10 kg bag of potatoes costs ₹370. A 1 kg bag costs ₹27. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 1 kg bag
  32. 32.A 1 kg bag of sugar costs ₹40. A 5 kg bag costs ₹230. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  33. 33.Shop A sells 6 notebooks for ₹240. Shop B sells 2 notebooks for ₹70. What does one notebook cost at the cheaper shop (in ₹)?
  34. 34.A 2 kg bag of onions costs ₹108. A 5 kg bag costs ₹155. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  35. 35.A 1 kg bag of tomatoes costs ₹26. A 2 kg bag costs ₹102. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 1 kg bag
  36. 36.Shop A sells 4 colour pencil sets for ₹340. Shop B sells 3 colour pencil sets for ₹210. Which shop is cheaper for one colour pencil set? (a) Shop B (b) Shop A
  37. 37.A 10 kg bag of onions costs ₹480. A 2 kg bag costs ₹86. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 10 kg bag
  38. 38.A 2 kg bag of onions costs ₹42. A 1 kg bag costs ₹49. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 1 kg bag
  39. 39.A 1 kg bag of tomatoes costs ₹26. A 10 kg bag costs ₹400. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  40. 40.A 10 kg bag of rice costs ₹450. A 2 kg bag costs ₹138. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?

Answer key

  1. 1 kg bag
  2. 2 kg bag
  3. 1 kg bag
  4. 2 kg bag
  5. Shop B
  6. 6
  7. 47
  8. 35
  9. 115
  10. 10 kg bag
  11. 4
  12. 45
  13. 5 kg bag
  14. 95
  15. Shop B
  16. 2 kg bag
  17. 110
  18. 40
  19. 1 kg bag
  20. 20
  21. Shop B
  22. Shop A
  23. 16
  24. 60
  25. Shop B
  26. 105
  27. 50
  28. 10
  29. Shop A
  30. 1 kg bag
  31. 1 kg bag
  32. 6
  33. 35
  34. 23
  35. 1 kg bag
  36. Shop B
  37. 2 kg bag
  38. 2 kg bag
  39. 14
  40. 24

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids