Better Buy Worksheet
The method (Same-size compare): Price of one = total ÷ number (or price of 1 kg = total ÷ kg). The smaller price of one is the better buy. Saving per item = bigger price of one − smaller price of one.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.A 1 kg bag of rice costs ₹43. A 5 kg bag costs ₹255. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 1 kg bag
- 2.A 10 kg bag of onions costs ₹470. A 2 kg bag costs ₹46. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 2 kg bag
- 3.A 1 kg bag of wheat flour costs ₹31. A 5 kg bag costs ₹195. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 1 kg bag
- 4.A 10 kg bag of potatoes costs ₹380. A 2 kg bag costs ₹64. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 10 kg bag
- 5.Shop A sells 2 plates of idli for ₹110. Shop B sells 3 plates of idli for ₹150. Which shop is cheaper for one plate of idli? (a) Shop A (b) Shop B
- 6.A 1 kg bag of sugar costs ₹48. A 2 kg bag costs ₹84. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 7.A 5 kg bag of dal costs ₹480. A 1 kg bag costs ₹143. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 8.Shop A sells 6 notebooks for ₹360. Shop B sells 5 notebooks for ₹175. What does one notebook cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 9.Shop A sells 4 colour pencil sets for ₹460. Shop B sells 2 colour pencil sets for ₹240. What does one colour pencil set cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 10.A 10 kg bag of onions costs ₹220. A 5 kg bag costs ₹250. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 5 kg bag
- 11.A 5 kg bag of wheat flour costs ₹175. A 10 kg bag costs ₹310. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 12.Shop A sells 4 plates of idli for ₹200. Shop B sells 2 plates of idli for ₹90. What does one plate of idli cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 13.A 5 kg bag of tomatoes costs ₹220. A 1 kg bag costs ₹57. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 1 kg bag
- 14.Shop A sells 2 geometry boxes for ₹190. Shop B sells 5 geometry boxes for ₹675. What does one geometry box cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 15.Shop A sells 4 notebooks for ₹140. Shop B sells 5 notebooks for ₹150. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop B (b) Shop A
- 16.A 1 kg bag of tomatoes costs ₹37. A 2 kg bag costs ₹50. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 2 kg bag
- 17.Shop A sells 4 cricket balls for ₹440. Shop B sells 6 cricket balls for ₹780. What does one cricket ball cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 18.Shop A sells 2 plates of idli for ₹80. Shop B sells 5 plates of idli for ₹300. What does one plate of idli cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 19.A 5 kg bag of wheat flour costs ₹250. A 1 kg bag costs ₹44. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 5 kg bag
- 20.Shop A sells 2 mangoes for ₹60. Shop B sells 4 mangoes for ₹80. What does one mango cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 21.Shop A sells 2 samosas for ₹36. Shop B sells 6 samosas for ₹78. Which shop is cheaper for one samosa? (a) Shop B (b) Shop A
- 22.Shop A sells 3 notebooks for ₹105. Shop B sells 5 notebooks for ₹200. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop B (b) Shop A
- 23.A 1 kg bag of rice costs ₹46. A 10 kg bag costs ₹620. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 24.Shop A sells 3 pairs of socks for ₹180. Shop B sells 5 pairs of socks for ₹325. What does one pair of socks cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 25.Shop A sells 3 notebooks for ₹105. Shop B sells 4 notebooks for ₹120. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop B (b) Shop A
- 26.Shop A sells 6 cricket balls for ₹630. Shop B sells 4 cricket balls for ₹500. What does one cricket ball cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 27.Shop A sells 6 pairs of socks for ₹420. Shop B sells 2 pairs of socks for ₹100. What does one pair of socks cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 28.A 2 kg bag of sugar costs ₹100. A 5 kg bag costs ₹200. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 29.Shop A sells 3 geometry boxes for ₹330. Shop B sells 2 geometry boxes for ₹230. Which shop is cheaper for one geometry box? (a) Shop A (b) Shop B
- 30.A 1 kg bag of rice costs ₹41. A 5 kg bag costs ₹390. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 1 kg bag
- 31.A 10 kg bag of potatoes costs ₹370. A 1 kg bag costs ₹27. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 1 kg bag
- 32.A 1 kg bag of sugar costs ₹40. A 5 kg bag costs ₹230. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 33.Shop A sells 6 notebooks for ₹240. Shop B sells 2 notebooks for ₹70. What does one notebook cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 34.A 2 kg bag of onions costs ₹108. A 5 kg bag costs ₹155. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 35.A 1 kg bag of tomatoes costs ₹26. A 2 kg bag costs ₹102. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 1 kg bag
- 36.Shop A sells 4 colour pencil sets for ₹340. Shop B sells 3 colour pencil sets for ₹210. Which shop is cheaper for one colour pencil set? (a) Shop B (b) Shop A
- 37.A 10 kg bag of onions costs ₹480. A 2 kg bag costs ₹86. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 10 kg bag
- 38.A 2 kg bag of onions costs ₹42. A 1 kg bag costs ₹49. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 1 kg bag
- 39.A 1 kg bag of tomatoes costs ₹26. A 10 kg bag costs ₹400. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 40.A 10 kg bag of rice costs ₹450. A 2 kg bag costs ₹138. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
Answer key
- 1 kg bag
- 2 kg bag
- 1 kg bag
- 2 kg bag
- Shop B
- 6
- 47
- 35
- 115
- 10 kg bag
- 4
- 45
- 5 kg bag
- 95
- Shop B
- 2 kg bag
- 110
- 40
- 1 kg bag
- 20
- Shop B
- Shop A
- 16
- 60
- Shop B
- 105
- 50
- 10
- Shop A
- 1 kg bag
- 1 kg bag
- 6
- 35
- 23
- 1 kg bag
- Shop B
- 2 kg bag
- 2 kg bag
- 14
- 24
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids