← Which is the better buy? lesson New set →

Better Buy Worksheet

Money maths lesson 16: Which is the better buy? · Set 212 · 40 sums
TalentJR

The method (Same-size compare): Price of one = total ÷ number (or price of 1 kg = total ÷ kg). The smaller price of one is the better buy. Saving per item = bigger price of one − smaller price of one.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.A 2 kg bag of tomatoes costs ₹108. A 1 kg bag costs ₹56. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  2. 2.Shop A sells 5 geometry boxes for ₹700. Shop B sells 4 geometry boxes for ₹420. What does one geometry box cost at the cheaper shop (in ₹)?
  3. 3.Shop A sells 5 mangoes for ₹100. Shop B sells 2 mangoes for ₹60. Which shop is cheaper for one mango? (a) Shop B (b) Shop A
  4. 4.A 5 kg bag of rice costs ₹205. A 1 kg bag costs ₹63. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  5. 5.A 1 kg bag of wheat flour costs ₹44. A 2 kg bag costs ₹82. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  6. 6.Shop A sells 5 geometry boxes for ₹700. Shop B sells 2 geometry boxes for ₹240. What does one geometry box cost at the cheaper shop (in ₹)?
  7. 7.Shop A sells 3 samosas for ₹57. Shop B sells 2 samosas for ₹30. Which shop is cheaper for one samosa? (a) Shop A (b) Shop B
  8. 8.A 5 kg bag of wheat flour costs ₹215. A 10 kg bag costs ₹320. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 5 kg bag
  9. 9.A 5 kg bag of dal costs ₹510. A 2 kg bag costs ₹234. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 2 kg bag
  10. 10.Shop A sells 4 geometry boxes for ₹360. Shop B sells 6 geometry boxes for ₹660. Which shop is cheaper for one geometry box? (a) Shop A (b) Shop B
  11. 11.A 10 kg bag of rice costs ₹420. A 2 kg bag costs ₹150. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 2 kg bag
  12. 12.A 10 kg bag of wheat flour costs ₹330. A 5 kg bag costs ₹240. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 10 kg bag
  13. 13.A 1 kg bag of rice costs ₹68. A 10 kg bag costs ₹400. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 1 kg bag
  14. 14.Shop A sells 4 plates of idli for ₹200. Shop B sells 6 plates of idli for ₹330. What does one plate of idli cost at the cheaper shop (in ₹)?
  15. 15.A 2 kg bag of sugar costs ₹100. A 10 kg bag costs ₹430. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  16. 16.A 2 kg bag of onions costs ₹72. A 10 kg bag costs ₹510. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  17. 17.A 1 kg bag of dal costs ₹90. A 10 kg bag costs ₹930. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 1 kg bag
  18. 18.A 1 kg bag of sugar costs ₹50. A 2 kg bag costs ₹84. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 1 kg bag
  19. 19.Shop A sells 4 notebooks for ₹200. Shop B sells 3 notebooks for ₹120. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop B (b) Shop A
  20. 20.A 1 kg bag of tomatoes costs ₹25. A 5 kg bag costs ₹285. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 5 kg bag
  21. 21.A 10 kg bag of wheat flour costs ₹430. A 2 kg bag costs ₹80. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 2 kg bag
  22. 22.Shop A sells 3 notebooks for ₹120. Shop B sells 2 notebooks for ₹100. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop A (b) Shop B
  23. 23.Shop A sells 3 notebooks for ₹165. Shop B sells 6 notebooks for ₹360. What does one notebook cost at the cheaper shop (in ₹)?
  24. 24.A 1 kg bag of sugar costs ₹41. A 5 kg bag costs ₹225. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 1 kg bag
  25. 25.A 10 kg bag of wheat flour costs ₹350. A 1 kg bag costs ₹39. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 10 kg bag
  26. 26.A 1 kg bag of rice costs ₹45. A 5 kg bag costs ₹200. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 5 kg bag
  27. 27.A 2 kg bag of wheat flour costs ₹64. A 10 kg bag costs ₹390. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  28. 28.Shop A sells 6 pairs of socks for ₹360. Shop B sells 2 pairs of socks for ₹160. Which shop is cheaper for one pair of socks? (a) Shop A (b) Shop B
  29. 29.A 1 kg bag of wheat flour costs ₹46. A 2 kg bag costs ₹80. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  30. 30.Shop A sells 4 plates of idli for ₹220. Shop B sells 2 plates of idli for ₹70. What does one plate of idli cost at the cheaper shop (in ₹)?
  31. 31.Shop A sells 2 geometry boxes for ₹220. Shop B sells 5 geometry boxes for ₹725. Which shop is cheaper for one geometry box? (a) Shop B (b) Shop A
  32. 32.Shop A sells 6 pens for ₹84. Shop B sells 2 pens for ₹26. What does one pen cost at the cheaper shop (in ₹)?
  33. 33.Shop A sells 2 cricket balls for ₹280. Shop B sells 5 cricket balls for ₹650. Which shop is cheaper for one cricket ball? (a) Shop A (b) Shop B
  34. 34.Shop A sells 2 plates of idli for ₹110. Shop B sells 3 plates of idli for ₹180. Which shop is cheaper for one plate of idli? (a) Shop B (b) Shop A
  35. 35.A 10 kg bag of tomatoes costs ₹350. A 1 kg bag costs ₹44. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 1 kg bag
  36. 36.A 5 kg bag of sugar costs ₹240. A 2 kg bag costs ₹82. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 2 kg bag
  37. 37.Shop A sells 5 pens for ₹120. Shop B sells 6 pens for ₹102. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop A (b) Shop B
  38. 38.Shop A sells 2 pairs of socks for ₹170. Shop B sells 3 pairs of socks for ₹195. What does one pair of socks cost at the cheaper shop (in ₹)?
  39. 39.Shop A sells 6 geometry boxes for ₹480. Shop B sells 4 geometry boxes for ₹480. What does one geometry box cost at the cheaper shop (in ₹)?
  40. 40.Shop A sells 5 samosas for ₹95. Shop B sells 3 samosas for ₹45. What does one samosa cost at the cheaper shop (in ₹)?

Answer key

  1. 2
  2. 105
  3. Shop A
  4. 22
  5. 3
  6. 120
  7. Shop B
  8. 10 kg bag
  9. 5 kg bag
  10. Shop A
  11. 10 kg bag
  12. 10 kg bag
  13. 10 kg bag
  14. 50
  15. 7
  16. 15
  17. 1 kg bag
  18. 2 kg bag
  19. Shop B
  20. 1 kg bag
  21. 2 kg bag
  22. Shop A
  23. 55
  24. 1 kg bag
  25. 10 kg bag
  26. 5 kg bag
  27. 7
  28. Shop A
  29. 6
  30. 35
  31. Shop A
  32. 13
  33. Shop B
  34. Shop A
  35. 10 kg bag
  36. 2 kg bag
  37. Shop B
  38. 65
  39. 80
  40. 15

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids