Better Buy Worksheet
The method (Same-size compare): Price of one = total ÷ number (or price of 1 kg = total ÷ kg). The smaller price of one is the better buy. Saving per item = bigger price of one − smaller price of one.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.A 2 kg bag of tomatoes costs ₹108. A 1 kg bag costs ₹56. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 2.Shop A sells 5 geometry boxes for ₹700. Shop B sells 4 geometry boxes for ₹420. What does one geometry box cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 3.Shop A sells 5 mangoes for ₹100. Shop B sells 2 mangoes for ₹60. Which shop is cheaper for one mango? (a) Shop B (b) Shop A
- 4.A 5 kg bag of rice costs ₹205. A 1 kg bag costs ₹63. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 5.A 1 kg bag of wheat flour costs ₹44. A 2 kg bag costs ₹82. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 6.Shop A sells 5 geometry boxes for ₹700. Shop B sells 2 geometry boxes for ₹240. What does one geometry box cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 7.Shop A sells 3 samosas for ₹57. Shop B sells 2 samosas for ₹30. Which shop is cheaper for one samosa? (a) Shop A (b) Shop B
- 8.A 5 kg bag of wheat flour costs ₹215. A 10 kg bag costs ₹320. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 5 kg bag
- 9.A 5 kg bag of dal costs ₹510. A 2 kg bag costs ₹234. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 2 kg bag
- 10.Shop A sells 4 geometry boxes for ₹360. Shop B sells 6 geometry boxes for ₹660. Which shop is cheaper for one geometry box? (a) Shop A (b) Shop B
- 11.A 10 kg bag of rice costs ₹420. A 2 kg bag costs ₹150. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 2 kg bag
- 12.A 10 kg bag of wheat flour costs ₹330. A 5 kg bag costs ₹240. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 10 kg bag
- 13.A 1 kg bag of rice costs ₹68. A 10 kg bag costs ₹400. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 1 kg bag
- 14.Shop A sells 4 plates of idli for ₹200. Shop B sells 6 plates of idli for ₹330. What does one plate of idli cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 15.A 2 kg bag of sugar costs ₹100. A 10 kg bag costs ₹430. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 16.A 2 kg bag of onions costs ₹72. A 10 kg bag costs ₹510. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 17.A 1 kg bag of dal costs ₹90. A 10 kg bag costs ₹930. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 1 kg bag
- 18.A 1 kg bag of sugar costs ₹50. A 2 kg bag costs ₹84. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 1 kg bag
- 19.Shop A sells 4 notebooks for ₹200. Shop B sells 3 notebooks for ₹120. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop B (b) Shop A
- 20.A 1 kg bag of tomatoes costs ₹25. A 5 kg bag costs ₹285. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 5 kg bag
- 21.A 10 kg bag of wheat flour costs ₹430. A 2 kg bag costs ₹80. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 2 kg bag
- 22.Shop A sells 3 notebooks for ₹120. Shop B sells 2 notebooks for ₹100. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop A (b) Shop B
- 23.Shop A sells 3 notebooks for ₹165. Shop B sells 6 notebooks for ₹360. What does one notebook cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 24.A 1 kg bag of sugar costs ₹41. A 5 kg bag costs ₹225. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 1 kg bag
- 25.A 10 kg bag of wheat flour costs ₹350. A 1 kg bag costs ₹39. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 10 kg bag
- 26.A 1 kg bag of rice costs ₹45. A 5 kg bag costs ₹200. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 5 kg bag
- 27.A 2 kg bag of wheat flour costs ₹64. A 10 kg bag costs ₹390. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 28.Shop A sells 6 pairs of socks for ₹360. Shop B sells 2 pairs of socks for ₹160. Which shop is cheaper for one pair of socks? (a) Shop A (b) Shop B
- 29.A 1 kg bag of wheat flour costs ₹46. A 2 kg bag costs ₹80. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 30.Shop A sells 4 plates of idli for ₹220. Shop B sells 2 plates of idli for ₹70. What does one plate of idli cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 31.Shop A sells 2 geometry boxes for ₹220. Shop B sells 5 geometry boxes for ₹725. Which shop is cheaper for one geometry box? (a) Shop B (b) Shop A
- 32.Shop A sells 6 pens for ₹84. Shop B sells 2 pens for ₹26. What does one pen cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 33.Shop A sells 2 cricket balls for ₹280. Shop B sells 5 cricket balls for ₹650. Which shop is cheaper for one cricket ball? (a) Shop A (b) Shop B
- 34.Shop A sells 2 plates of idli for ₹110. Shop B sells 3 plates of idli for ₹180. Which shop is cheaper for one plate of idli? (a) Shop B (b) Shop A
- 35.A 10 kg bag of tomatoes costs ₹350. A 1 kg bag costs ₹44. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 1 kg bag
- 36.A 5 kg bag of sugar costs ₹240. A 2 kg bag costs ₹82. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 2 kg bag
- 37.Shop A sells 5 pens for ₹120. Shop B sells 6 pens for ₹102. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop A (b) Shop B
- 38.Shop A sells 2 pairs of socks for ₹170. Shop B sells 3 pairs of socks for ₹195. What does one pair of socks cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 39.Shop A sells 6 geometry boxes for ₹480. Shop B sells 4 geometry boxes for ₹480. What does one geometry box cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 40.Shop A sells 5 samosas for ₹95. Shop B sells 3 samosas for ₹45. What does one samosa cost at the cheaper shop (in ₹)?
Answer key
- 2
- 105
- Shop A
- 22
- 3
- 120
- Shop B
- 10 kg bag
- 5 kg bag
- Shop A
- 10 kg bag
- 10 kg bag
- 10 kg bag
- 50
- 7
- 15
- 1 kg bag
- 2 kg bag
- Shop B
- 1 kg bag
- 2 kg bag
- Shop A
- 55
- 1 kg bag
- 10 kg bag
- 5 kg bag
- 7
- Shop A
- 6
- 35
- Shop A
- 13
- Shop B
- Shop A
- 10 kg bag
- 2 kg bag
- Shop B
- 65
- 80
- 15
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids