Better Buy Worksheet
The method (Same-size compare): Price of one = total ÷ number (or price of 1 kg = total ÷ kg). The smaller price of one is the better buy. Saving per item = bigger price of one − smaller price of one.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.A 2 kg bag of rice costs ₹106. A 5 kg bag costs ₹210. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 2.A 1 kg bag of wheat flour costs ₹44. A 5 kg bag costs ₹235. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 3.A 2 kg bag of dal costs ₹190. A 1 kg bag costs ₹134. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 1 kg bag
- 4.Shop A sells 4 geometry boxes for ₹520. Shop B sells 6 geometry boxes for ₹510. What does one geometry box cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 5.A 10 kg bag of dal costs ₹1280. A 5 kg bag costs ₹530. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 5 kg bag
- 6.Shop A sells 5 notebooks for ₹175. Shop B sells 3 notebooks for ₹180. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop B (b) Shop A
- 7.A 10 kg bag of wheat flour costs ₹400. A 2 kg bag costs ₹96. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 2 kg bag
- 8.Shop A sells 5 colour pencil sets for ₹550. Shop B sells 6 colour pencil sets for ₹420. What does one colour pencil set cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 9.A 2 kg bag of wheat flour costs ₹72. A 5 kg bag costs ₹185. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 2 kg bag
- 10.A 1 kg bag of onions costs ₹21. A 10 kg bag costs ₹510. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 1 kg bag
- 11.A 10 kg bag of wheat flour costs ₹370. A 1 kg bag costs ₹49. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 1 kg bag
- 12.Shop A sells 6 geometry boxes for ₹780. Shop B sells 4 geometry boxes for ₹440. What does one geometry box cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 13.A 1 kg bag of tomatoes costs ₹47. A 5 kg bag costs ₹210. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 14.A 1 kg bag of rice costs ₹56. A 2 kg bag costs ₹158. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 15.A 5 kg bag of dal costs ₹475. A 10 kg bag costs ₹1470. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 10 kg bag
- 16.Shop A sells 6 plates of idli for ₹270. Shop B sells 4 plates of idli for ₹200. What does one plate of idli cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 17.Shop A sells 3 geometry boxes for ₹375. Shop B sells 6 geometry boxes for ₹600. Which shop is cheaper for one geometry box? (a) Shop A (b) Shop B
- 18.Shop A sells 4 samosas for ₹64. Shop B sells 3 samosas for ₹36. What does one samosa cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 19.A 5 kg bag of potatoes costs ₹180. A 2 kg bag costs ₹76. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 20.Shop A sells 2 samosas for ₹26. Shop B sells 3 samosas for ₹48. Which shop is cheaper for one samosa? (a) Shop A (b) Shop B
- 21.Shop A sells 2 notebooks for ₹110. Shop B sells 6 notebooks for ₹210. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop B (b) Shop A
- 22.Shop A sells 2 pens for ₹44. Shop B sells 3 pens for ₹63. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop B (b) Shop A
- 23.Shop A sells 5 colour pencil sets for ₹475. Shop B sells 3 colour pencil sets for ₹240. What does one colour pencil set cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 24.A 2 kg bag of sugar costs ₹86. A 5 kg bag costs ₹245. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 5 kg bag
- 25.Shop A sells 6 mangoes for ₹150. Shop B sells 5 mangoes for ₹150. What does one mango cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 26.Shop A sells 4 cricket balls for ₹460. Shop B sells 6 cricket balls for ₹630. What does one cricket ball cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 27.Shop A sells 3 plates of idli for ₹90. Shop B sells 2 plates of idli for ₹110. Which shop is cheaper for one plate of idli? (a) Shop B (b) Shop A
- 28.A 10 kg bag of dal costs ₹1100. A 1 kg bag costs ₹144. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 1 kg bag
- 29.Shop A sells 5 cricket balls for ₹625. Shop B sells 4 cricket balls for ₹420. Which shop is cheaper for one cricket ball? (a) Shop B (b) Shop A
- 30.A 5 kg bag of tomatoes costs ₹220. A 2 kg bag costs ₹86. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 2 kg bag
- 31.Shop A sells 4 cricket balls for ₹500. Shop B sells 5 cricket balls for ₹575. What does one cricket ball cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 32.Shop A sells 5 geometry boxes for ₹725. Shop B sells 6 geometry boxes for ₹840. Which shop is cheaper for one geometry box? (a) Shop A (b) Shop B
- 33.A 2 kg bag of onions costs ₹60. A 1 kg bag costs ₹54. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 34.Shop A sells 2 plates of idli for ₹70. Shop B sells 5 plates of idli for ₹200. Which shop is cheaper for one plate of idli? (a) Shop B (b) Shop A
- 35.Shop A sells 5 plates of idli for ₹300. Shop B sells 4 plates of idli for ₹220. Which shop is cheaper for one plate of idli? (a) Shop B (b) Shop A
- 36.Shop A sells 2 cricket balls for ₹230. Shop B sells 3 cricket balls for ₹435. Which shop is cheaper for one cricket ball? (a) Shop A (b) Shop B
- 37.A 5 kg bag of rice costs ₹400. A 10 kg bag costs ₹730. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 5 kg bag
- 38.A 1 kg bag of dal costs ₹124. A 2 kg bag costs ₹300. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 1 kg bag
- 39.A 5 kg bag of onions costs ₹275. A 10 kg bag costs ₹310. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 10 kg bag
- 40.Shop A sells 5 geometry boxes for ₹700. Shop B sells 3 geometry boxes for ₹270. Which shop is cheaper for one geometry box? (a) Shop B (b) Shop A
Answer key
- 11
- 3
- 2 kg bag
- 85
- 5 kg bag
- Shop A
- 10 kg bag
- 70
- 2 kg bag
- 1 kg bag
- 10 kg bag
- 110
- 5
- 23
- 5 kg bag
- 45
- Shop B
- 12
- 2
- Shop A
- Shop B
- Shop B
- 80
- 2 kg bag
- 25
- 105
- Shop A
- 10 kg bag
- Shop B
- 2 kg bag
- 115
- Shop B
- 24
- Shop A
- Shop B
- Shop A
- 10 kg bag
- 1 kg bag
- 10 kg bag
- Shop B
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids