Better Buy Worksheet
The method (Same-size compare): Price of one = total ÷ number (or price of 1 kg = total ÷ kg). The smaller price of one is the better buy. Saving per item = bigger price of one − smaller price of one.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.A 5 kg bag of wheat flour costs ₹245. A 2 kg bag costs ₹68. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 2 kg bag
- 2.A 10 kg bag of onions costs ₹410. A 5 kg bag costs ₹200. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 3.Shop A sells 4 geometry boxes for ₹480. Shop B sells 2 geometry boxes for ₹180. Which shop is cheaper for one geometry box? (a) Shop B (b) Shop A
- 4.A 5 kg bag of dal costs ₹450. A 1 kg bag costs ₹107. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 5.Shop A sells 4 plates of idli for ₹160. Shop B sells 3 plates of idli for ₹90. Which shop is cheaper for one plate of idli? (a) Shop A (b) Shop B
- 6.A 5 kg bag of tomatoes costs ₹160. A 10 kg bag costs ₹220. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 7.Shop A sells 4 samosas for ₹80. Shop B sells 3 samosas for ₹36. Which shop is cheaper for one samosa? (a) Shop A (b) Shop B
- 8.Shop A sells 3 samosas for ₹54. Shop B sells 5 samosas for ₹65. What does one samosa cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 9.Shop A sells 6 samosas for ₹114. Shop B sells 5 samosas for ₹90. Which shop is cheaper for one samosa? (a) Shop A (b) Shop B
- 10.Shop A sells 2 cricket balls for ₹300. Shop B sells 4 cricket balls for ₹540. What does one cricket ball cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 11.A 10 kg bag of wheat flour costs ₹370. A 5 kg bag costs ₹245. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 10 kg bag
- 12.Shop A sells 5 notebooks for ₹150. Shop B sells 6 notebooks for ₹360. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop A (b) Shop B
- 13.A 1 kg bag of onions costs ₹55. A 10 kg bag costs ₹500. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 1 kg bag
- 14.Shop A sells 4 cricket balls for ₹520. Shop B sells 5 cricket balls for ₹625. What does one cricket ball cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 15.Shop A sells 5 colour pencil sets for ₹375. Shop B sells 2 colour pencil sets for ₹140. Which shop is cheaper for one colour pencil set? (a) Shop B (b) Shop A
- 16.Shop A sells 4 notebooks for ₹140. Shop B sells 2 notebooks for ₹60. What does one notebook cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 17.Shop A sells 4 notebooks for ₹120. Shop B sells 5 notebooks for ₹250. What does one notebook cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 18.A 10 kg bag of sugar costs ₹410. A 2 kg bag costs ₹86. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 10 kg bag
- 19.Shop A sells 4 pairs of socks for ₹260. Shop B sells 6 pairs of socks for ₹510. What does one pair of socks cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 20.Shop A sells 6 notebooks for ₹330. Shop B sells 4 notebooks for ₹200. What does one notebook cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 21.Shop A sells 3 geometry boxes for ₹405. Shop B sells 5 geometry boxes for ₹575. What does one geometry box cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 22.A 10 kg bag of sugar costs ₹410. A 1 kg bag costs ₹46. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 10 kg bag
- 23.A 2 kg bag of wheat flour costs ₹72. A 10 kg bag costs ₹440. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 24.A 5 kg bag of tomatoes costs ₹165. A 1 kg bag costs ₹22. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 1 kg bag
- 25.A 1 kg bag of onions costs ₹40. A 2 kg bag costs ₹84. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 26.A 1 kg bag of dal costs ₹141. A 5 kg bag costs ₹720. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 5 kg bag
- 27.Shop A sells 5 cricket balls for ₹675. Shop B sells 4 cricket balls for ₹440. Which shop is cheaper for one cricket ball? (a) Shop B (b) Shop A
- 28.A 10 kg bag of wheat flour costs ₹420. A 1 kg bag costs ₹47. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 29.A 10 kg bag of sugar costs ₹470. A 2 kg bag costs ₹96. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 30.Shop A sells 2 notebooks for ₹100. Shop B sells 4 notebooks for ₹160. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop A (b) Shop B
- 31.A 2 kg bag of wheat flour costs ₹94. A 10 kg bag costs ₹430. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 32.Shop A sells 6 colour pencil sets for ₹360. Shop B sells 2 colour pencil sets for ₹130. What does one colour pencil set cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 33.Shop A sells 2 plates of idli for ₹120. Shop B sells 5 plates of idli for ₹200. Which shop is cheaper for one plate of idli? (a) Shop A (b) Shop B
- 34.Shop A sells 4 cricket balls for ₹540. Shop B sells 2 cricket balls for ₹300. Which shop is cheaper for one cricket ball? (a) Shop A (b) Shop B
- 35.A 1 kg bag of potatoes costs ₹28. A 5 kg bag costs ₹190. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 36.Shop A sells 6 geometry boxes for ₹570. Shop B sells 2 geometry boxes for ₹230. Which shop is cheaper for one geometry box? (a) Shop B (b) Shop A
- 37.A 5 kg bag of wheat flour costs ₹155. A 10 kg bag costs ₹470. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 38.A 1 kg bag of onions costs ₹26. A 2 kg bag costs ₹102. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 39.Shop A sells 2 geometry boxes for ₹270. Shop B sells 4 geometry boxes for ₹500. What does one geometry box cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 40.Shop A sells 5 samosas for ₹65. Shop B sells 6 samosas for ₹72. Which shop is cheaper for one samosa? (a) Shop A (b) Shop B
Answer key
- 2 kg bag
- 1
- Shop B
- 17
- Shop B
- 10
- Shop B
- 13
- Shop B
- 135
- 10 kg bag
- Shop A
- 10 kg bag
- 125
- Shop B
- 30
- 30
- 10 kg bag
- 65
- 50
- 115
- 10 kg bag
- 8
- 1 kg bag
- 2
- 1 kg bag
- Shop B
- 5
- 1
- Shop B
- 4
- 60
- Shop B
- Shop A
- 10
- Shop A
- 16
- 25
- 125
- Shop B
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids