← Which is the better buy? lesson New set →

Better Buy Worksheet

Money maths lesson 16: Which is the better buy? · Set 221 · 40 sums
TalentJR

The method (Same-size compare): Price of one = total ÷ number (or price of 1 kg = total ÷ kg). The smaller price of one is the better buy. Saving per item = bigger price of one − smaller price of one.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.A 5 kg bag of wheat flour costs ₹245. A 2 kg bag costs ₹68. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 2 kg bag
  2. 2.A 10 kg bag of onions costs ₹410. A 5 kg bag costs ₹200. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  3. 3.Shop A sells 4 geometry boxes for ₹480. Shop B sells 2 geometry boxes for ₹180. Which shop is cheaper for one geometry box? (a) Shop B (b) Shop A
  4. 4.A 5 kg bag of dal costs ₹450. A 1 kg bag costs ₹107. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  5. 5.Shop A sells 4 plates of idli for ₹160. Shop B sells 3 plates of idli for ₹90. Which shop is cheaper for one plate of idli? (a) Shop A (b) Shop B
  6. 6.A 5 kg bag of tomatoes costs ₹160. A 10 kg bag costs ₹220. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  7. 7.Shop A sells 4 samosas for ₹80. Shop B sells 3 samosas for ₹36. Which shop is cheaper for one samosa? (a) Shop A (b) Shop B
  8. 8.Shop A sells 3 samosas for ₹54. Shop B sells 5 samosas for ₹65. What does one samosa cost at the cheaper shop (in ₹)?
  9. 9.Shop A sells 6 samosas for ₹114. Shop B sells 5 samosas for ₹90. Which shop is cheaper for one samosa? (a) Shop A (b) Shop B
  10. 10.Shop A sells 2 cricket balls for ₹300. Shop B sells 4 cricket balls for ₹540. What does one cricket ball cost at the cheaper shop (in ₹)?
  11. 11.A 10 kg bag of wheat flour costs ₹370. A 5 kg bag costs ₹245. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 10 kg bag
  12. 12.Shop A sells 5 notebooks for ₹150. Shop B sells 6 notebooks for ₹360. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop A (b) Shop B
  13. 13.A 1 kg bag of onions costs ₹55. A 10 kg bag costs ₹500. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 1 kg bag
  14. 14.Shop A sells 4 cricket balls for ₹520. Shop B sells 5 cricket balls for ₹625. What does one cricket ball cost at the cheaper shop (in ₹)?
  15. 15.Shop A sells 5 colour pencil sets for ₹375. Shop B sells 2 colour pencil sets for ₹140. Which shop is cheaper for one colour pencil set? (a) Shop B (b) Shop A
  16. 16.Shop A sells 4 notebooks for ₹140. Shop B sells 2 notebooks for ₹60. What does one notebook cost at the cheaper shop (in ₹)?
  17. 17.Shop A sells 4 notebooks for ₹120. Shop B sells 5 notebooks for ₹250. What does one notebook cost at the cheaper shop (in ₹)?
  18. 18.A 10 kg bag of sugar costs ₹410. A 2 kg bag costs ₹86. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 10 kg bag
  19. 19.Shop A sells 4 pairs of socks for ₹260. Shop B sells 6 pairs of socks for ₹510. What does one pair of socks cost at the cheaper shop (in ₹)?
  20. 20.Shop A sells 6 notebooks for ₹330. Shop B sells 4 notebooks for ₹200. What does one notebook cost at the cheaper shop (in ₹)?
  21. 21.Shop A sells 3 geometry boxes for ₹405. Shop B sells 5 geometry boxes for ₹575. What does one geometry box cost at the cheaper shop (in ₹)?
  22. 22.A 10 kg bag of sugar costs ₹410. A 1 kg bag costs ₹46. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 10 kg bag
  23. 23.A 2 kg bag of wheat flour costs ₹72. A 10 kg bag costs ₹440. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  24. 24.A 5 kg bag of tomatoes costs ₹165. A 1 kg bag costs ₹22. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 1 kg bag
  25. 25.A 1 kg bag of onions costs ₹40. A 2 kg bag costs ₹84. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  26. 26.A 1 kg bag of dal costs ₹141. A 5 kg bag costs ₹720. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 5 kg bag
  27. 27.Shop A sells 5 cricket balls for ₹675. Shop B sells 4 cricket balls for ₹440. Which shop is cheaper for one cricket ball? (a) Shop B (b) Shop A
  28. 28.A 10 kg bag of wheat flour costs ₹420. A 1 kg bag costs ₹47. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  29. 29.A 10 kg bag of sugar costs ₹470. A 2 kg bag costs ₹96. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  30. 30.Shop A sells 2 notebooks for ₹100. Shop B sells 4 notebooks for ₹160. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop A (b) Shop B
  31. 31.A 2 kg bag of wheat flour costs ₹94. A 10 kg bag costs ₹430. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  32. 32.Shop A sells 6 colour pencil sets for ₹360. Shop B sells 2 colour pencil sets for ₹130. What does one colour pencil set cost at the cheaper shop (in ₹)?
  33. 33.Shop A sells 2 plates of idli for ₹120. Shop B sells 5 plates of idli for ₹200. Which shop is cheaper for one plate of idli? (a) Shop A (b) Shop B
  34. 34.Shop A sells 4 cricket balls for ₹540. Shop B sells 2 cricket balls for ₹300. Which shop is cheaper for one cricket ball? (a) Shop A (b) Shop B
  35. 35.A 1 kg bag of potatoes costs ₹28. A 5 kg bag costs ₹190. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  36. 36.Shop A sells 6 geometry boxes for ₹570. Shop B sells 2 geometry boxes for ₹230. Which shop is cheaper for one geometry box? (a) Shop B (b) Shop A
  37. 37.A 5 kg bag of wheat flour costs ₹155. A 10 kg bag costs ₹470. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  38. 38.A 1 kg bag of onions costs ₹26. A 2 kg bag costs ₹102. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  39. 39.Shop A sells 2 geometry boxes for ₹270. Shop B sells 4 geometry boxes for ₹500. What does one geometry box cost at the cheaper shop (in ₹)?
  40. 40.Shop A sells 5 samosas for ₹65. Shop B sells 6 samosas for ₹72. Which shop is cheaper for one samosa? (a) Shop A (b) Shop B

Answer key

  1. 2 kg bag
  2. 1
  3. Shop B
  4. 17
  5. Shop B
  6. 10
  7. Shop B
  8. 13
  9. Shop B
  10. 135
  11. 10 kg bag
  12. Shop A
  13. 10 kg bag
  14. 125
  15. Shop B
  16. 30
  17. 30
  18. 10 kg bag
  19. 65
  20. 50
  21. 115
  22. 10 kg bag
  23. 8
  24. 1 kg bag
  25. 2
  26. 1 kg bag
  27. Shop B
  28. 5
  29. 1
  30. Shop B
  31. 4
  32. 60
  33. Shop B
  34. Shop A
  35. 10
  36. Shop A
  37. 16
  38. 25
  39. 125
  40. Shop B

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids