Better Buy Worksheet
The method (Same-size compare): Price of one = total ÷ number (or price of 1 kg = total ÷ kg). The smaller price of one is the better buy. Saving per item = bigger price of one − smaller price of one.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.A 1 kg bag of rice costs ₹48. A 5 kg bag costs ₹310. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 2.A 2 kg bag of sugar costs ₹98. A 5 kg bag costs ₹215. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 3.Shop A sells 6 samosas for ₹96. Shop B sells 3 samosas for ₹42. Which shop is cheaper for one samosa? (a) Shop A (b) Shop B
- 4.A 10 kg bag of sugar costs ₹460. A 5 kg bag costs ₹240. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 5.A 1 kg bag of wheat flour costs ₹41. A 10 kg bag costs ₹320. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 10 kg bag
- 6.A 10 kg bag of potatoes costs ₹280. A 5 kg bag costs ₹100. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 7.A 10 kg bag of tomatoes costs ₹240. A 5 kg bag costs ₹185. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 8.Shop A sells 5 geometry boxes for ₹650. Shop B sells 3 geometry boxes for ₹300. What does one geometry box cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 9.Shop A sells 3 cricket balls for ₹405. Shop B sells 2 cricket balls for ₹280. Which shop is cheaper for one cricket ball? (a) Shop B (b) Shop A
- 10.A 10 kg bag of tomatoes costs ₹490. A 5 kg bag costs ₹160. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 11.A 5 kg bag of sugar costs ₹210. A 10 kg bag costs ₹470. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 5 kg bag
- 12.A 10 kg bag of onions costs ₹390. A 5 kg bag costs ₹285. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 13.Shop A sells 5 pens for ₹100. Shop B sells 6 pens for ₹108. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop B (b) Shop A
- 14.Shop A sells 5 cricket balls for ₹750. Shop B sells 4 cricket balls for ₹560. Which shop is cheaper for one cricket ball? (a) Shop B (b) Shop A
- 15.Shop A sells 3 geometry boxes for ₹240. Shop B sells 5 geometry boxes for ₹450. What does one geometry box cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 16.Shop A sells 6 notebooks for ₹300. Shop B sells 2 notebooks for ₹110. What does one notebook cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 17.A 10 kg bag of rice costs ₹500. A 1 kg bag costs ₹42. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 10 kg bag
- 18.A 2 kg bag of rice costs ₹132. A 10 kg bag costs ₹800. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 10 kg bag
- 19.Shop A sells 5 pairs of socks for ₹250. Shop B sells 3 pairs of socks for ₹255. Which shop is cheaper for one pair of socks? (a) Shop A (b) Shop B
- 20.Shop A sells 4 notebooks for ₹140. Shop B sells 2 notebooks for ₹60. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop B (b) Shop A
- 21.A 1 kg bag of sugar costs ₹44. A 5 kg bag costs ₹235. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 5 kg bag
- 22.Shop A sells 6 pens for ₹78. Shop B sells 4 pens for ₹72. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop A (b) Shop B
- 23.A 1 kg bag of wheat flour costs ₹47. A 2 kg bag costs ₹66. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 2 kg bag
- 24.Shop A sells 3 samosas for ₹54. Shop B sells 4 samosas for ₹60. Which shop is cheaper for one samosa? (a) Shop B (b) Shop A
- 25.A 10 kg bag of rice costs ₹780. A 2 kg bag costs ₹96. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 26.A 10 kg bag of dal costs ₹1470. A 2 kg bag costs ₹186. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 2 kg bag
- 27.Shop A sells 3 plates of idli for ₹105. Shop B sells 6 plates of idli for ₹330. Which shop is cheaper for one plate of idli? (a) Shop B (b) Shop A
- 28.Shop A sells 3 pairs of socks for ₹195. Shop B sells 5 pairs of socks for ₹375. Which shop is cheaper for one pair of socks? (a) Shop A (b) Shop B
- 29.Shop A sells 5 notebooks for ₹150. Shop B sells 4 notebooks for ₹180. What does one notebook cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 30.Shop A sells 3 notebooks for ₹120. Shop B sells 6 notebooks for ₹270. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop A (b) Shop B
- 31.Shop A sells 2 geometry boxes for ₹290. Shop B sells 3 geometry boxes for ₹330. What does one geometry box cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 32.A 5 kg bag of dal costs ₹545. A 2 kg bag costs ₹210. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 2 kg bag
- 33.A 5 kg bag of rice costs ₹345. A 2 kg bag costs ₹152. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 34.Shop A sells 3 notebooks for ₹150. Shop B sells 2 notebooks for ₹80. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop A (b) Shop B
- 35.A 2 kg bag of sugar costs ₹80. A 1 kg bag costs ₹48. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 1 kg bag
- 36.A 2 kg bag of tomatoes costs ₹94. A 10 kg bag costs ₹530. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 37.A 5 kg bag of sugar costs ₹210. A 1 kg bag costs ₹40. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 38.A 1 kg bag of dal costs ₹94. A 5 kg bag costs ₹595. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 5 kg bag
- 39.Shop A sells 3 plates of idli for ₹90. Shop B sells 2 plates of idli for ₹80. What does one plate of idli cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 40.A 10 kg bag of tomatoes costs ₹570. A 5 kg bag costs ₹145. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 5 kg bag
Answer key
- 14
- 6
- Shop B
- 2
- 10 kg bag
- 8
- 13
- 100
- Shop A
- 17
- 5 kg bag
- 18
- Shop B
- Shop B
- 80
- 50
- 1 kg bag
- 2 kg bag
- Shop A
- Shop B
- 1 kg bag
- Shop A
- 2 kg bag
- Shop B
- 30
- 2 kg bag
- Shop A
- Shop A
- 30
- Shop A
- 110
- 2 kg bag
- 7
- Shop B
- 2 kg bag
- 6
- 2
- 1 kg bag
- 30
- 5 kg bag
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids