← Which is the better buy? lesson New set →

Better Buy Worksheet

Money maths lesson 16: Which is the better buy? · Set 226 · 40 sums
TalentJR

The method (Same-size compare): Price of one = total ÷ number (or price of 1 kg = total ÷ kg). The smaller price of one is the better buy. Saving per item = bigger price of one − smaller price of one.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.A 1 kg bag of rice costs ₹48. A 5 kg bag costs ₹310. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  2. 2.A 2 kg bag of sugar costs ₹98. A 5 kg bag costs ₹215. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  3. 3.Shop A sells 6 samosas for ₹96. Shop B sells 3 samosas for ₹42. Which shop is cheaper for one samosa? (a) Shop A (b) Shop B
  4. 4.A 10 kg bag of sugar costs ₹460. A 5 kg bag costs ₹240. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  5. 5.A 1 kg bag of wheat flour costs ₹41. A 10 kg bag costs ₹320. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 10 kg bag
  6. 6.A 10 kg bag of potatoes costs ₹280. A 5 kg bag costs ₹100. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  7. 7.A 10 kg bag of tomatoes costs ₹240. A 5 kg bag costs ₹185. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  8. 8.Shop A sells 5 geometry boxes for ₹650. Shop B sells 3 geometry boxes for ₹300. What does one geometry box cost at the cheaper shop (in ₹)?
  9. 9.Shop A sells 3 cricket balls for ₹405. Shop B sells 2 cricket balls for ₹280. Which shop is cheaper for one cricket ball? (a) Shop B (b) Shop A
  10. 10.A 10 kg bag of tomatoes costs ₹490. A 5 kg bag costs ₹160. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  11. 11.A 5 kg bag of sugar costs ₹210. A 10 kg bag costs ₹470. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 5 kg bag
  12. 12.A 10 kg bag of onions costs ₹390. A 5 kg bag costs ₹285. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  13. 13.Shop A sells 5 pens for ₹100. Shop B sells 6 pens for ₹108. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop B (b) Shop A
  14. 14.Shop A sells 5 cricket balls for ₹750. Shop B sells 4 cricket balls for ₹560. Which shop is cheaper for one cricket ball? (a) Shop B (b) Shop A
  15. 15.Shop A sells 3 geometry boxes for ₹240. Shop B sells 5 geometry boxes for ₹450. What does one geometry box cost at the cheaper shop (in ₹)?
  16. 16.Shop A sells 6 notebooks for ₹300. Shop B sells 2 notebooks for ₹110. What does one notebook cost at the cheaper shop (in ₹)?
  17. 17.A 10 kg bag of rice costs ₹500. A 1 kg bag costs ₹42. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 10 kg bag
  18. 18.A 2 kg bag of rice costs ₹132. A 10 kg bag costs ₹800. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 10 kg bag
  19. 19.Shop A sells 5 pairs of socks for ₹250. Shop B sells 3 pairs of socks for ₹255. Which shop is cheaper for one pair of socks? (a) Shop A (b) Shop B
  20. 20.Shop A sells 4 notebooks for ₹140. Shop B sells 2 notebooks for ₹60. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop B (b) Shop A
  21. 21.A 1 kg bag of sugar costs ₹44. A 5 kg bag costs ₹235. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 5 kg bag
  22. 22.Shop A sells 6 pens for ₹78. Shop B sells 4 pens for ₹72. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop A (b) Shop B
  23. 23.A 1 kg bag of wheat flour costs ₹47. A 2 kg bag costs ₹66. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 2 kg bag
  24. 24.Shop A sells 3 samosas for ₹54. Shop B sells 4 samosas for ₹60. Which shop is cheaper for one samosa? (a) Shop B (b) Shop A
  25. 25.A 10 kg bag of rice costs ₹780. A 2 kg bag costs ₹96. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  26. 26.A 10 kg bag of dal costs ₹1470. A 2 kg bag costs ₹186. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 2 kg bag
  27. 27.Shop A sells 3 plates of idli for ₹105. Shop B sells 6 plates of idli for ₹330. Which shop is cheaper for one plate of idli? (a) Shop B (b) Shop A
  28. 28.Shop A sells 3 pairs of socks for ₹195. Shop B sells 5 pairs of socks for ₹375. Which shop is cheaper for one pair of socks? (a) Shop A (b) Shop B
  29. 29.Shop A sells 5 notebooks for ₹150. Shop B sells 4 notebooks for ₹180. What does one notebook cost at the cheaper shop (in ₹)?
  30. 30.Shop A sells 3 notebooks for ₹120. Shop B sells 6 notebooks for ₹270. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop A (b) Shop B
  31. 31.Shop A sells 2 geometry boxes for ₹290. Shop B sells 3 geometry boxes for ₹330. What does one geometry box cost at the cheaper shop (in ₹)?
  32. 32.A 5 kg bag of dal costs ₹545. A 2 kg bag costs ₹210. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 2 kg bag
  33. 33.A 5 kg bag of rice costs ₹345. A 2 kg bag costs ₹152. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  34. 34.Shop A sells 3 notebooks for ₹150. Shop B sells 2 notebooks for ₹80. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop A (b) Shop B
  35. 35.A 2 kg bag of sugar costs ₹80. A 1 kg bag costs ₹48. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 1 kg bag
  36. 36.A 2 kg bag of tomatoes costs ₹94. A 10 kg bag costs ₹530. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  37. 37.A 5 kg bag of sugar costs ₹210. A 1 kg bag costs ₹40. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  38. 38.A 1 kg bag of dal costs ₹94. A 5 kg bag costs ₹595. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 5 kg bag
  39. 39.Shop A sells 3 plates of idli for ₹90. Shop B sells 2 plates of idli for ₹80. What does one plate of idli cost at the cheaper shop (in ₹)?
  40. 40.A 10 kg bag of tomatoes costs ₹570. A 5 kg bag costs ₹145. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 5 kg bag

Answer key

  1. 14
  2. 6
  3. Shop B
  4. 2
  5. 10 kg bag
  6. 8
  7. 13
  8. 100
  9. Shop A
  10. 17
  11. 5 kg bag
  12. 18
  13. Shop B
  14. Shop B
  15. 80
  16. 50
  17. 1 kg bag
  18. 2 kg bag
  19. Shop A
  20. Shop B
  21. 1 kg bag
  22. Shop A
  23. 2 kg bag
  24. Shop B
  25. 30
  26. 2 kg bag
  27. Shop A
  28. Shop A
  29. 30
  30. Shop A
  31. 110
  32. 2 kg bag
  33. 7
  34. Shop B
  35. 2 kg bag
  36. 6
  37. 2
  38. 1 kg bag
  39. 30
  40. 5 kg bag

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids