Better Buy Worksheet
The method (Same-size compare): Price of one = total ÷ number (or price of 1 kg = total ÷ kg). The smaller price of one is the better buy. Saving per item = bigger price of one − smaller price of one.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.Shop A sells 3 plates of idli for ₹135. Shop B sells 6 plates of idli for ₹330. Which shop is cheaper for one plate of idli? (a) Shop B (b) Shop A
- 2.Shop A sells 2 samosas for ₹26. Shop B sells 5 samosas for ₹75. Which shop is cheaper for one samosa? (a) Shop B (b) Shop A
- 3.A 5 kg bag of sugar costs ₹235. A 1 kg bag costs ₹45. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 4.A 5 kg bag of onions costs ₹250. A 10 kg bag costs ₹510. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 10 kg bag
- 5.A 2 kg bag of wheat flour costs ₹94. A 1 kg bag costs ₹33. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 6.Shop A sells 4 notebooks for ₹220. Shop B sells 2 notebooks for ₹120. What does one notebook cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 7.Shop A sells 4 pens for ₹64. Shop B sells 2 pens for ₹46. What does one pen cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 8.Shop A sells 3 cricket balls for ₹375. Shop B sells 2 cricket balls for ₹290. Which shop is cheaper for one cricket ball? (a) Shop B (b) Shop A
- 9.A 1 kg bag of rice costs ₹60. A 2 kg bag costs ₹158. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 10.Shop A sells 5 cricket balls for ₹525. Shop B sells 6 cricket balls for ₹600. What does one cricket ball cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 11.A 1 kg bag of potatoes costs ₹32. A 10 kg bag costs ₹390. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 12.A 2 kg bag of onions costs ₹44. A 10 kg bag costs ₹450. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 13.Shop A sells 4 cricket balls for ₹460. Shop B sells 5 cricket balls for ₹500. Which shop is cheaper for one cricket ball? (a) Shop B (b) Shop A
- 14.Shop A sells 6 mangoes for ₹210. Shop B sells 5 mangoes for ₹100. Which shop is cheaper for one mango? (a) Shop B (b) Shop A
- 15.A 2 kg bag of sugar costs ₹92. A 5 kg bag costs ₹210. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 16.Shop A sells 4 notebooks for ₹140. Shop B sells 5 notebooks for ₹150. What does one notebook cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 17.A 10 kg bag of tomatoes costs ₹580. A 1 kg bag costs ₹36. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 10 kg bag
- 18.Shop A sells 2 notebooks for ₹100. Shop B sells 5 notebooks for ₹175. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop B (b) Shop A
- 19.A 1 kg bag of rice costs ₹77. A 10 kg bag costs ₹750. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 1 kg bag
- 20.A 2 kg bag of sugar costs ₹88. A 10 kg bag costs ₹410. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 10 kg bag
- 21.A 1 kg bag of rice costs ₹60. A 10 kg bag costs ₹710. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 22.A 2 kg bag of dal costs ₹258. A 10 kg bag costs ₹1310. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 23.A 5 kg bag of potatoes costs ₹140. A 10 kg bag costs ₹210. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 10 kg bag
- 24.Shop A sells 2 pens for ₹48. Shop B sells 3 pens for ₹51. What does one pen cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 25.A 5 kg bag of rice costs ₹210. A 2 kg bag costs ₹128. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 2 kg bag
- 26.A 1 kg bag of sugar costs ₹40. A 2 kg bag costs ₹94. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 27.Shop A sells 2 plates of idli for ₹70. Shop B sells 6 plates of idli for ₹180. Which shop is cheaper for one plate of idli? (a) Shop A (b) Shop B
- 28.A 1 kg bag of onions costs ₹34. A 2 kg bag costs ₹42. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 29.Shop A sells 3 pairs of socks for ₹255. Shop B sells 2 pairs of socks for ₹110. Which shop is cheaper for one pair of socks? (a) Shop A (b) Shop B
- 30.Shop A sells 6 cricket balls for ₹600. Shop B sells 5 cricket balls for ₹750. Which shop is cheaper for one cricket ball? (a) Shop A (b) Shop B
- 31.A 5 kg bag of rice costs ₹255. A 2 kg bag costs ₹100. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 5 kg bag
- 32.Shop A sells 2 pens for ₹44. Shop B sells 5 pens for ₹60. What does one pen cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 33.A 10 kg bag of rice costs ₹740. A 1 kg bag costs ₹78. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 34.Shop A sells 6 geometry boxes for ₹510. Shop B sells 4 geometry boxes for ₹440. Which shop is cheaper for one geometry box? (a) Shop B (b) Shop A
- 35.A 10 kg bag of dal costs ₹1470. A 5 kg bag costs ₹475. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 36.A 1 kg bag of onions costs ₹55. A 10 kg bag costs ₹440. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 37.Shop A sells 2 cricket balls for ₹230. Shop B sells 5 cricket balls for ₹750. What does one cricket ball cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 38.A 1 kg bag of wheat flour costs ₹36. A 5 kg bag costs ₹205. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 1 kg bag
- 39.A 10 kg bag of potatoes costs ₹360. A 2 kg bag costs ₹52. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 40.A 1 kg bag of dal costs ₹140. A 10 kg bag costs ₹970. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 1 kg bag
Answer key
- Shop A
- Shop A
- 2
- 5 kg bag
- 14
- 55
- 16
- Shop A
- 19
- 100
- 7
- 23
- Shop B
- Shop B
- 4
- 30
- 1 kg bag
- Shop B
- 10 kg bag
- 10 kg bag
- 11
- 2
- 10 kg bag
- 17
- 5 kg bag
- 7
- Shop B
- 13
- Shop B
- Shop A
- 2 kg bag
- 12
- 4
- Shop A
- 52
- 11
- 115
- 1 kg bag
- 10
- 10 kg bag
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids