← Which is the better buy? lesson New set →

Better Buy Worksheet

Money maths lesson 16: Which is the better buy? · Set 232 · 40 sums
TalentJR

The method (Same-size compare): Price of one = total ÷ number (or price of 1 kg = total ÷ kg). The smaller price of one is the better buy. Saving per item = bigger price of one − smaller price of one.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.A 1 kg bag of onions costs ₹48. A 2 kg bag costs ₹52. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  2. 2.Shop A sells 2 pens for ₹26. Shop B sells 4 pens for ₹40. What does one pen cost at the cheaper shop (in ₹)?
  3. 3.A 10 kg bag of wheat flour costs ₹310. A 2 kg bag costs ₹96. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  4. 4.A 1 kg bag of wheat flour costs ₹31. A 5 kg bag costs ₹160. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 1 kg bag
  5. 5.Shop A sells 2 notebooks for ₹120. Shop B sells 6 notebooks for ₹210. What does one notebook cost at the cheaper shop (in ₹)?
  6. 6.Shop A sells 6 pens for ₹150. Shop B sells 2 pens for ₹40. What does one pen cost at the cheaper shop (in ₹)?
  7. 7.A 1 kg bag of sugar costs ₹50. A 2 kg bag costs ₹98. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  8. 8.Shop A sells 6 mangoes for ₹240. Shop B sells 5 mangoes for ₹100. Which shop is cheaper for one mango? (a) Shop B (b) Shop A
  9. 9.A 10 kg bag of sugar costs ₹400. A 2 kg bag costs ₹94. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  10. 10.A 5 kg bag of potatoes costs ₹165. A 10 kg bag costs ₹380. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 5 kg bag
  11. 11.A 5 kg bag of wheat flour costs ₹240. A 1 kg bag costs ₹41. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 1 kg bag
  12. 12.Shop A sells 5 samosas for ₹80. Shop B sells 6 samosas for ₹108. What does one samosa cost at the cheaper shop (in ₹)?
  13. 13.A 5 kg bag of onions costs ₹230. A 1 kg bag costs ₹25. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 1 kg bag
  14. 14.Shop A sells 3 plates of idli for ₹120. Shop B sells 5 plates of idli for ₹150. What does one plate of idli cost at the cheaper shop (in ₹)?
  15. 15.Shop A sells 6 plates of idli for ₹360. Shop B sells 5 plates of idli for ₹250. Which shop is cheaper for one plate of idli? (a) Shop B (b) Shop A
  16. 16.A 10 kg bag of potatoes costs ₹300. A 1 kg bag costs ₹38. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 1 kg bag
  17. 17.A 1 kg bag of onions costs ₹20. A 5 kg bag costs ₹165. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  18. 18.A 1 kg bag of wheat flour costs ₹48. A 2 kg bag costs ₹70. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  19. 19.Shop A sells 4 samosas for ₹64. Shop B sells 5 samosas for ₹95. Which shop is cheaper for one samosa? (a) Shop B (b) Shop A
  20. 20.A 2 kg bag of potatoes costs ₹48. A 1 kg bag costs ₹29. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  21. 21.A 5 kg bag of tomatoes costs ₹195. A 2 kg bag costs ₹94. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  22. 22.Shop A sells 4 cricket balls for ₹580. Shop B sells 2 cricket balls for ₹220. What does one cricket ball cost at the cheaper shop (in ₹)?
  23. 23.Shop A sells 3 cricket balls for ₹450. Shop B sells 4 cricket balls for ₹540. Which shop is cheaper for one cricket ball? (a) Shop B (b) Shop A
  24. 24.Shop A sells 3 geometry boxes for ₹315. Shop B sells 5 geometry boxes for ₹650. Which shop is cheaper for one geometry box? (a) Shop A (b) Shop B
  25. 25.A 10 kg bag of sugar costs ₹490. A 1 kg bag costs ₹42. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  26. 26.Shop A sells 6 colour pencil sets for ₹540. Shop B sells 2 colour pencil sets for ₹200. What does one colour pencil set cost at the cheaper shop (in ₹)?
  27. 27.A 2 kg bag of onions costs ₹58. A 10 kg bag costs ₹220. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  28. 28.Shop A sells 2 mangoes for ₹70. Shop B sells 3 mangoes for ₹90. What does one mango cost at the cheaper shop (in ₹)?
  29. 29.Shop A sells 3 colour pencil sets for ₹330. Shop B sells 4 colour pencil sets for ₹340. What does one colour pencil set cost at the cheaper shop (in ₹)?
  30. 30.A 10 kg bag of potatoes costs ₹260. A 1 kg bag costs ₹20. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 10 kg bag
  31. 31.Shop A sells 3 colour pencil sets for ₹330. Shop B sells 2 colour pencil sets for ₹240. What does one colour pencil set cost at the cheaper shop (in ₹)?
  32. 32.Shop A sells 4 samosas for ₹60. Shop B sells 5 samosas for ₹65. Which shop is cheaper for one samosa? (a) Shop B (b) Shop A
  33. 33.Shop A sells 3 geometry boxes for ₹255. Shop B sells 2 geometry boxes for ₹190. What does one geometry box cost at the cheaper shop (in ₹)?
  34. 34.A 1 kg bag of sugar costs ₹44. A 2 kg bag costs ₹82. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 2 kg bag
  35. 35.Shop A sells 2 cricket balls for ₹210. Shop B sells 3 cricket balls for ₹345. Which shop is cheaper for one cricket ball? (a) Shop A (b) Shop B
  36. 36.Shop A sells 2 pairs of socks for ₹180. Shop B sells 3 pairs of socks for ₹195. What does one pair of socks cost at the cheaper shop (in ₹)?
  37. 37.Shop A sells 5 pens for ₹55. Shop B sells 2 pens for ₹46. What does one pen cost at the cheaper shop (in ₹)?
  38. 38.A 5 kg bag of wheat flour costs ₹160. A 1 kg bag costs ₹50. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 5 kg bag
  39. 39.Shop A sells 6 notebooks for ₹210. Shop B sells 3 notebooks for ₹150. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop B (b) Shop A
  40. 40.Shop A sells 4 pens for ₹96. Shop B sells 2 pens for ₹28. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop B (b) Shop A

Answer key

  1. 22
  2. 10
  3. 17
  4. 1 kg bag
  5. 35
  6. 20
  7. 1
  8. Shop B
  9. 7
  10. 5 kg bag
  11. 1 kg bag
  12. 16
  13. 1 kg bag
  14. 30
  15. Shop B
  16. 10 kg bag
  17. 13
  18. 13
  19. Shop A
  20. 5
  21. 8
  22. 110
  23. Shop B
  24. Shop A
  25. 7
  26. 90
  27. 7
  28. 30
  29. 85
  30. 1 kg bag
  31. 110
  32. Shop B
  33. 85
  34. 2 kg bag
  35. Shop A
  36. 65
  37. 11
  38. 5 kg bag
  39. Shop A
  40. Shop B

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids