Better Buy Worksheet
The method (Same-size compare): Price of one = total ÷ number (or price of 1 kg = total ÷ kg). The smaller price of one is the better buy. Saving per item = bigger price of one − smaller price of one.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.A 1 kg bag of onions costs ₹48. A 2 kg bag costs ₹52. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 2.Shop A sells 2 pens for ₹26. Shop B sells 4 pens for ₹40. What does one pen cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 3.A 10 kg bag of wheat flour costs ₹310. A 2 kg bag costs ₹96. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 4.A 1 kg bag of wheat flour costs ₹31. A 5 kg bag costs ₹160. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 1 kg bag
- 5.Shop A sells 2 notebooks for ₹120. Shop B sells 6 notebooks for ₹210. What does one notebook cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 6.Shop A sells 6 pens for ₹150. Shop B sells 2 pens for ₹40. What does one pen cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 7.A 1 kg bag of sugar costs ₹50. A 2 kg bag costs ₹98. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 8.Shop A sells 6 mangoes for ₹240. Shop B sells 5 mangoes for ₹100. Which shop is cheaper for one mango? (a) Shop B (b) Shop A
- 9.A 10 kg bag of sugar costs ₹400. A 2 kg bag costs ₹94. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 10.A 5 kg bag of potatoes costs ₹165. A 10 kg bag costs ₹380. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 5 kg bag
- 11.A 5 kg bag of wheat flour costs ₹240. A 1 kg bag costs ₹41. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 1 kg bag
- 12.Shop A sells 5 samosas for ₹80. Shop B sells 6 samosas for ₹108. What does one samosa cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 13.A 5 kg bag of onions costs ₹230. A 1 kg bag costs ₹25. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 1 kg bag
- 14.Shop A sells 3 plates of idli for ₹120. Shop B sells 5 plates of idli for ₹150. What does one plate of idli cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 15.Shop A sells 6 plates of idli for ₹360. Shop B sells 5 plates of idli for ₹250. Which shop is cheaper for one plate of idli? (a) Shop B (b) Shop A
- 16.A 10 kg bag of potatoes costs ₹300. A 1 kg bag costs ₹38. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 1 kg bag
- 17.A 1 kg bag of onions costs ₹20. A 5 kg bag costs ₹165. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 18.A 1 kg bag of wheat flour costs ₹48. A 2 kg bag costs ₹70. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 19.Shop A sells 4 samosas for ₹64. Shop B sells 5 samosas for ₹95. Which shop is cheaper for one samosa? (a) Shop B (b) Shop A
- 20.A 2 kg bag of potatoes costs ₹48. A 1 kg bag costs ₹29. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 21.A 5 kg bag of tomatoes costs ₹195. A 2 kg bag costs ₹94. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 22.Shop A sells 4 cricket balls for ₹580. Shop B sells 2 cricket balls for ₹220. What does one cricket ball cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 23.Shop A sells 3 cricket balls for ₹450. Shop B sells 4 cricket balls for ₹540. Which shop is cheaper for one cricket ball? (a) Shop B (b) Shop A
- 24.Shop A sells 3 geometry boxes for ₹315. Shop B sells 5 geometry boxes for ₹650. Which shop is cheaper for one geometry box? (a) Shop A (b) Shop B
- 25.A 10 kg bag of sugar costs ₹490. A 1 kg bag costs ₹42. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 26.Shop A sells 6 colour pencil sets for ₹540. Shop B sells 2 colour pencil sets for ₹200. What does one colour pencil set cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 27.A 2 kg bag of onions costs ₹58. A 10 kg bag costs ₹220. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 28.Shop A sells 2 mangoes for ₹70. Shop B sells 3 mangoes for ₹90. What does one mango cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 29.Shop A sells 3 colour pencil sets for ₹330. Shop B sells 4 colour pencil sets for ₹340. What does one colour pencil set cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 30.A 10 kg bag of potatoes costs ₹260. A 1 kg bag costs ₹20. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 10 kg bag
- 31.Shop A sells 3 colour pencil sets for ₹330. Shop B sells 2 colour pencil sets for ₹240. What does one colour pencil set cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 32.Shop A sells 4 samosas for ₹60. Shop B sells 5 samosas for ₹65. Which shop is cheaper for one samosa? (a) Shop B (b) Shop A
- 33.Shop A sells 3 geometry boxes for ₹255. Shop B sells 2 geometry boxes for ₹190. What does one geometry box cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 34.A 1 kg bag of sugar costs ₹44. A 2 kg bag costs ₹82. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 2 kg bag
- 35.Shop A sells 2 cricket balls for ₹210. Shop B sells 3 cricket balls for ₹345. Which shop is cheaper for one cricket ball? (a) Shop A (b) Shop B
- 36.Shop A sells 2 pairs of socks for ₹180. Shop B sells 3 pairs of socks for ₹195. What does one pair of socks cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 37.Shop A sells 5 pens for ₹55. Shop B sells 2 pens for ₹46. What does one pen cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 38.A 5 kg bag of wheat flour costs ₹160. A 1 kg bag costs ₹50. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 5 kg bag
- 39.Shop A sells 6 notebooks for ₹210. Shop B sells 3 notebooks for ₹150. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop B (b) Shop A
- 40.Shop A sells 4 pens for ₹96. Shop B sells 2 pens for ₹28. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop B (b) Shop A
Answer key
- 22
- 10
- 17
- 1 kg bag
- 35
- 20
- 1
- Shop B
- 7
- 5 kg bag
- 1 kg bag
- 16
- 1 kg bag
- 30
- Shop B
- 10 kg bag
- 13
- 13
- Shop A
- 5
- 8
- 110
- Shop B
- Shop A
- 7
- 90
- 7
- 30
- 85
- 1 kg bag
- 110
- Shop B
- 85
- 2 kg bag
- Shop A
- 65
- 11
- 5 kg bag
- Shop A
- Shop B
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids