← Which is the better buy? lesson New set →

Better Buy Worksheet

Money maths lesson 16: Which is the better buy? · Set 241 · 40 sums
TalentJR

The method (Same-size compare): Price of one = total ÷ number (or price of 1 kg = total ÷ kg). The smaller price of one is the better buy. Saving per item = bigger price of one − smaller price of one.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.A 10 kg bag of rice costs ₹720. A 2 kg bag costs ₹108. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  2. 2.Shop A sells 2 geometry boxes for ₹160. Shop B sells 4 geometry boxes for ₹560. What does one geometry box cost at the cheaper shop (in ₹)?
  3. 3.A 2 kg bag of sugar costs ₹94. A 1 kg bag costs ₹46. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 1 kg bag
  4. 4.A 10 kg bag of onions costs ₹320. A 2 kg bag costs ₹62. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 10 kg bag
  5. 5.A 10 kg bag of sugar costs ₹430. A 5 kg bag costs ₹225. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 10 kg bag
  6. 6.Shop A sells 6 notebooks for ₹300. Shop B sells 4 notebooks for ₹140. What does one notebook cost at the cheaper shop (in ₹)?
  7. 7.Shop A sells 5 colour pencil sets for ₹500. Shop B sells 3 colour pencil sets for ₹210. Which shop is cheaper for one colour pencil set? (a) Shop B (b) Shop A
  8. 8.A 5 kg bag of rice costs ₹275. A 2 kg bag costs ₹104. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 5 kg bag
  9. 9.A 5 kg bag of rice costs ₹205. A 2 kg bag costs ₹88. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 2 kg bag
  10. 10.Shop A sells 2 pens for ₹22. Shop B sells 6 pens for ₹78. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop A (b) Shop B
  11. 11.Shop A sells 5 notebooks for ₹175. Shop B sells 3 notebooks for ₹165. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop B (b) Shop A
  12. 12.A 5 kg bag of wheat flour costs ₹170. A 10 kg bag costs ₹380. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 10 kg bag
  13. 13.Shop A sells 3 samosas for ₹48. Shop B sells 4 samosas for ₹80. Which shop is cheaper for one samosa? (a) Shop A (b) Shop B
  14. 14.A 1 kg bag of rice costs ₹57. A 5 kg bag costs ₹355. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  15. 15.A 1 kg bag of potatoes costs ₹25. A 5 kg bag costs ₹140. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  16. 16.A 5 kg bag of onions costs ₹270. A 10 kg bag costs ₹560. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  17. 17.A 2 kg bag of rice costs ₹104. A 10 kg bag costs ₹680. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 2 kg bag
  18. 18.Shop A sells 2 mangoes for ₹50. Shop B sells 3 mangoes for ₹90. Which shop is cheaper for one mango? (a) Shop B (b) Shop A
  19. 19.Shop A sells 6 cricket balls for ₹900. Shop B sells 5 cricket balls for ₹625. Which shop is cheaper for one cricket ball? (a) Shop A (b) Shop B
  20. 20.A 10 kg bag of dal costs ₹1340. A 1 kg bag costs ₹139. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 1 kg bag
  21. 21.A 2 kg bag of sugar costs ₹96. A 10 kg bag costs ₹400. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 10 kg bag
  22. 22.Shop A sells 2 samosas for ₹38. Shop B sells 6 samosas for ₹78. Which shop is cheaper for one samosa? (a) Shop A (b) Shop B
  23. 23.Shop A sells 6 mangoes for ₹120. Shop B sells 3 mangoes for ₹120. Which shop is cheaper for one mango? (a) Shop A (b) Shop B
  24. 24.A 5 kg bag of wheat flour costs ₹215. A 1 kg bag costs ₹48. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  25. 25.Shop A sells 6 notebooks for ₹360. Shop B sells 2 notebooks for ₹80. What does one notebook cost at the cheaper shop (in ₹)?
  26. 26.A 1 kg bag of tomatoes costs ₹21. A 2 kg bag costs ₹46. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  27. 27.A 10 kg bag of dal costs ₹1070. A 1 kg bag costs ₹115. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 1 kg bag
  28. 28.A 10 kg bag of wheat flour costs ₹310. A 1 kg bag costs ₹44. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 10 kg bag
  29. 29.A 10 kg bag of potatoes costs ₹330. A 5 kg bag costs ₹150. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 10 kg bag
  30. 30.A 5 kg bag of dal costs ₹590. A 10 kg bag costs ₹970. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  31. 31.A 2 kg bag of sugar costs ₹98. A 10 kg bag costs ₹470. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  32. 32.A 2 kg bag of onions costs ₹108. A 5 kg bag costs ₹145. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 2 kg bag
  33. 33.A 10 kg bag of potatoes costs ₹400. A 2 kg bag costs ₹78. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 10 kg bag
  34. 34.Shop A sells 4 mangoes for ₹80. Shop B sells 6 mangoes for ₹180. What does one mango cost at the cheaper shop (in ₹)?
  35. 35.A 2 kg bag of wheat flour costs ₹66. A 1 kg bag costs ₹41. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  36. 36.A 5 kg bag of tomatoes costs ₹225. A 2 kg bag costs ₹70. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 5 kg bag
  37. 37.A 1 kg bag of potatoes costs ₹27. A 2 kg bag costs ₹50. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  38. 38.A 10 kg bag of dal costs ₹940. A 1 kg bag costs ₹119. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 10 kg bag
  39. 39.A 10 kg bag of potatoes costs ₹390. A 2 kg bag costs ₹68. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 10 kg bag
  40. 40.Shop A sells 4 colour pencil sets for ₹400. Shop B sells 3 colour pencil sets for ₹330. What does one colour pencil set cost at the cheaper shop (in ₹)?

Answer key

  1. 18
  2. 80
  3. 1 kg bag
  4. 2 kg bag
  5. 10 kg bag
  6. 35
  7. Shop B
  8. 2 kg bag
  9. 5 kg bag
  10. Shop A
  11. Shop A
  12. 5 kg bag
  13. Shop A
  14. 14
  15. 3
  16. 2
  17. 2 kg bag
  18. Shop A
  19. Shop B
  20. 10 kg bag
  21. 10 kg bag
  22. Shop B
  23. Shop A
  24. 5
  25. 40
  26. 2
  27. 10 kg bag
  28. 10 kg bag
  29. 5 kg bag
  30. 21
  31. 2
  32. 5 kg bag
  33. 2 kg bag
  34. 20
  35. 8
  36. 2 kg bag
  37. 2
  38. 10 kg bag
  39. 2 kg bag
  40. 100

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids