Better Buy Worksheet
The method (Same-size compare): Price of one = total ÷ number (or price of 1 kg = total ÷ kg). The smaller price of one is the better buy. Saving per item = bigger price of one − smaller price of one.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.A 10 kg bag of rice costs ₹720. A 2 kg bag costs ₹108. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 2.Shop A sells 2 geometry boxes for ₹160. Shop B sells 4 geometry boxes for ₹560. What does one geometry box cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 3.A 2 kg bag of sugar costs ₹94. A 1 kg bag costs ₹46. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 1 kg bag
- 4.A 10 kg bag of onions costs ₹320. A 2 kg bag costs ₹62. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 10 kg bag
- 5.A 10 kg bag of sugar costs ₹430. A 5 kg bag costs ₹225. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 10 kg bag
- 6.Shop A sells 6 notebooks for ₹300. Shop B sells 4 notebooks for ₹140. What does one notebook cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 7.Shop A sells 5 colour pencil sets for ₹500. Shop B sells 3 colour pencil sets for ₹210. Which shop is cheaper for one colour pencil set? (a) Shop B (b) Shop A
- 8.A 5 kg bag of rice costs ₹275. A 2 kg bag costs ₹104. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 5 kg bag
- 9.A 5 kg bag of rice costs ₹205. A 2 kg bag costs ₹88. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 2 kg bag
- 10.Shop A sells 2 pens for ₹22. Shop B sells 6 pens for ₹78. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop A (b) Shop B
- 11.Shop A sells 5 notebooks for ₹175. Shop B sells 3 notebooks for ₹165. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop B (b) Shop A
- 12.A 5 kg bag of wheat flour costs ₹170. A 10 kg bag costs ₹380. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 10 kg bag
- 13.Shop A sells 3 samosas for ₹48. Shop B sells 4 samosas for ₹80. Which shop is cheaper for one samosa? (a) Shop A (b) Shop B
- 14.A 1 kg bag of rice costs ₹57. A 5 kg bag costs ₹355. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 15.A 1 kg bag of potatoes costs ₹25. A 5 kg bag costs ₹140. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 16.A 5 kg bag of onions costs ₹270. A 10 kg bag costs ₹560. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 17.A 2 kg bag of rice costs ₹104. A 10 kg bag costs ₹680. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 2 kg bag
- 18.Shop A sells 2 mangoes for ₹50. Shop B sells 3 mangoes for ₹90. Which shop is cheaper for one mango? (a) Shop B (b) Shop A
- 19.Shop A sells 6 cricket balls for ₹900. Shop B sells 5 cricket balls for ₹625. Which shop is cheaper for one cricket ball? (a) Shop A (b) Shop B
- 20.A 10 kg bag of dal costs ₹1340. A 1 kg bag costs ₹139. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 1 kg bag
- 21.A 2 kg bag of sugar costs ₹96. A 10 kg bag costs ₹400. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 10 kg bag
- 22.Shop A sells 2 samosas for ₹38. Shop B sells 6 samosas for ₹78. Which shop is cheaper for one samosa? (a) Shop A (b) Shop B
- 23.Shop A sells 6 mangoes for ₹120. Shop B sells 3 mangoes for ₹120. Which shop is cheaper for one mango? (a) Shop A (b) Shop B
- 24.A 5 kg bag of wheat flour costs ₹215. A 1 kg bag costs ₹48. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 25.Shop A sells 6 notebooks for ₹360. Shop B sells 2 notebooks for ₹80. What does one notebook cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 26.A 1 kg bag of tomatoes costs ₹21. A 2 kg bag costs ₹46. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 27.A 10 kg bag of dal costs ₹1070. A 1 kg bag costs ₹115. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 1 kg bag
- 28.A 10 kg bag of wheat flour costs ₹310. A 1 kg bag costs ₹44. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 10 kg bag
- 29.A 10 kg bag of potatoes costs ₹330. A 5 kg bag costs ₹150. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 10 kg bag
- 30.A 5 kg bag of dal costs ₹590. A 10 kg bag costs ₹970. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 31.A 2 kg bag of sugar costs ₹98. A 10 kg bag costs ₹470. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 32.A 2 kg bag of onions costs ₹108. A 5 kg bag costs ₹145. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 2 kg bag
- 33.A 10 kg bag of potatoes costs ₹400. A 2 kg bag costs ₹78. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 10 kg bag
- 34.Shop A sells 4 mangoes for ₹80. Shop B sells 6 mangoes for ₹180. What does one mango cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 35.A 2 kg bag of wheat flour costs ₹66. A 1 kg bag costs ₹41. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 36.A 5 kg bag of tomatoes costs ₹225. A 2 kg bag costs ₹70. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 5 kg bag
- 37.A 1 kg bag of potatoes costs ₹27. A 2 kg bag costs ₹50. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 38.A 10 kg bag of dal costs ₹940. A 1 kg bag costs ₹119. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 10 kg bag
- 39.A 10 kg bag of potatoes costs ₹390. A 2 kg bag costs ₹68. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 10 kg bag
- 40.Shop A sells 4 colour pencil sets for ₹400. Shop B sells 3 colour pencil sets for ₹330. What does one colour pencil set cost at the cheaper shop (in ₹)?
Answer key
- 18
- 80
- 1 kg bag
- 2 kg bag
- 10 kg bag
- 35
- Shop B
- 2 kg bag
- 5 kg bag
- Shop A
- Shop A
- 5 kg bag
- Shop A
- 14
- 3
- 2
- 2 kg bag
- Shop A
- Shop B
- 10 kg bag
- 10 kg bag
- Shop B
- Shop A
- 5
- 40
- 2
- 10 kg bag
- 10 kg bag
- 5 kg bag
- 21
- 2
- 5 kg bag
- 2 kg bag
- 20
- 8
- 2 kg bag
- 2
- 10 kg bag
- 2 kg bag
- 100
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids