← Which is the better buy? lesson New set →

Better Buy Worksheet

Money maths lesson 16: Which is the better buy? · Set 243 · 40 sums
TalentJR

The method (Same-size compare): Price of one = total ÷ number (or price of 1 kg = total ÷ kg). The smaller price of one is the better buy. Saving per item = bigger price of one − smaller price of one.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.A 2 kg bag of wheat flour costs ₹70. A 1 kg bag costs ₹37. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 2 kg bag
  2. 2.A 1 kg bag of onions costs ₹28. A 5 kg bag costs ₹295. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  3. 3.A 10 kg bag of sugar costs ₹480. A 2 kg bag costs ₹86. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 2 kg bag
  4. 4.A 5 kg bag of rice costs ₹345. A 1 kg bag costs ₹66. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 1 kg bag
  5. 5.A 1 kg bag of rice costs ₹51. A 5 kg bag costs ₹250. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 5 kg bag
  6. 6.Shop A sells 2 pairs of socks for ₹180. Shop B sells 3 pairs of socks for ₹165. Which shop is cheaper for one pair of socks? (a) Shop A (b) Shop B
  7. 7.Shop A sells 3 colour pencil sets for ₹240. Shop B sells 6 colour pencil sets for ₹600. Which shop is cheaper for one colour pencil set? (a) Shop A (b) Shop B
  8. 8.A 5 kg bag of potatoes costs ₹120. A 10 kg bag costs ₹260. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 5 kg bag
  9. 9.A 2 kg bag of tomatoes costs ₹60. A 5 kg bag costs ₹140. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  10. 10.Shop A sells 2 pens for ₹40. Shop B sells 3 pens for ₹57. What does one pen cost at the cheaper shop (in ₹)?
  11. 11.A 1 kg bag of potatoes costs ₹38. A 2 kg bag costs ₹54. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 2 kg bag
  12. 12.A 1 kg bag of potatoes costs ₹21. A 5 kg bag costs ₹180. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  13. 13.Shop A sells 6 pens for ₹144. Shop B sells 4 pens for ₹64. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop A (b) Shop B
  14. 14.A 10 kg bag of tomatoes costs ₹590. A 1 kg bag costs ₹24. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  15. 15.A 10 kg bag of dal costs ₹1420. A 2 kg bag costs ₹202. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  16. 16.A 1 kg bag of tomatoes costs ₹43. A 2 kg bag costs ₹100. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  17. 17.Shop A sells 2 samosas for ₹38. Shop B sells 5 samosas for ₹100. What does one samosa cost at the cheaper shop (in ₹)?
  18. 18.A 1 kg bag of tomatoes costs ₹44. A 5 kg bag costs ₹280. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 1 kg bag
  19. 19.A 1 kg bag of sugar costs ₹46. A 2 kg bag costs ₹90. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  20. 20.Shop A sells 4 pairs of socks for ₹280. Shop B sells 3 pairs of socks for ₹150. Which shop is cheaper for one pair of socks? (a) Shop B (b) Shop A
  21. 21.A 10 kg bag of tomatoes costs ₹300. A 1 kg bag costs ₹45. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  22. 22.A 10 kg bag of dal costs ₹950. A 1 kg bag costs ₹147. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  23. 23.Shop A sells 5 pens for ₹125. Shop B sells 6 pens for ₹90. What does one pen cost at the cheaper shop (in ₹)?
  24. 24.A 1 kg bag of onions costs ₹30. A 2 kg bag costs ₹84. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  25. 25.A 10 kg bag of potatoes costs ₹310. A 2 kg bag costs ₹64. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  26. 26.A 2 kg bag of rice costs ₹150. A 1 kg bag costs ₹45. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 1 kg bag
  27. 27.Shop A sells 5 samosas for ₹90. Shop B sells 6 samosas for ₹72. What does one samosa cost at the cheaper shop (in ₹)?
  28. 28.Shop A sells 2 cricket balls for ₹280. Shop B sells 4 cricket balls for ₹400. Which shop is cheaper for one cricket ball? (a) Shop A (b) Shop B
  29. 29.A 1 kg bag of onions costs ₹20. A 2 kg bag costs ₹100. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 2 kg bag
  30. 30.A 5 kg bag of wheat flour costs ₹160. A 10 kg bag costs ₹410. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  31. 31.A 1 kg bag of wheat flour costs ₹43. A 10 kg bag costs ₹450. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 10 kg bag
  32. 32.Shop A sells 4 plates of idli for ₹220. Shop B sells 6 plates of idli for ₹210. What does one plate of idli cost at the cheaper shop (in ₹)?
  33. 33.Shop A sells 6 geometry boxes for ₹720. Shop B sells 5 geometry boxes for ₹450. What does one geometry box cost at the cheaper shop (in ₹)?
  34. 34.Shop A sells 5 pens for ₹80. Shop B sells 6 pens for ₹78. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop B (b) Shop A
  35. 35.A 2 kg bag of tomatoes costs ₹116. A 1 kg bag costs ₹21. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  36. 36.A 2 kg bag of dal costs ₹246. A 10 kg bag costs ₹1060. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  37. 37.A 2 kg bag of sugar costs ₹92. A 1 kg bag costs ₹42. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  38. 38.A 5 kg bag of wheat flour costs ₹150. A 2 kg bag costs ₹62. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  39. 39.A 2 kg bag of rice costs ₹98. A 5 kg bag costs ₹365. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 2 kg bag
  40. 40.A 5 kg bag of onions costs ₹205. A 1 kg bag costs ₹56. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 5 kg bag

Answer key

  1. 2 kg bag
  2. 31
  3. 2 kg bag
  4. 1 kg bag
  5. 5 kg bag
  6. Shop B
  7. Shop A
  8. 5 kg bag
  9. 2
  10. 19
  11. 2 kg bag
  12. 15
  13. Shop B
  14. 35
  15. 41
  16. 7
  17. 19
  18. 1 kg bag
  19. 1
  20. Shop B
  21. 15
  22. 52
  23. 15
  24. 12
  25. 1
  26. 1 kg bag
  27. 12
  28. Shop B
  29. 1 kg bag
  30. 9
  31. 1 kg bag
  32. 35
  33. 90
  34. Shop B
  35. 37
  36. 17
  37. 4
  38. 1
  39. 2 kg bag
  40. 5 kg bag

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids