Better Buy Worksheet
The method (Same-size compare): Price of one = total ÷ number (or price of 1 kg = total ÷ kg). The smaller price of one is the better buy. Saving per item = bigger price of one − smaller price of one.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.A 2 kg bag of wheat flour costs ₹70. A 1 kg bag costs ₹37. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 2 kg bag
- 2.A 1 kg bag of onions costs ₹28. A 5 kg bag costs ₹295. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 3.A 10 kg bag of sugar costs ₹480. A 2 kg bag costs ₹86. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 2 kg bag
- 4.A 5 kg bag of rice costs ₹345. A 1 kg bag costs ₹66. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 1 kg bag
- 5.A 1 kg bag of rice costs ₹51. A 5 kg bag costs ₹250. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 5 kg bag
- 6.Shop A sells 2 pairs of socks for ₹180. Shop B sells 3 pairs of socks for ₹165. Which shop is cheaper for one pair of socks? (a) Shop A (b) Shop B
- 7.Shop A sells 3 colour pencil sets for ₹240. Shop B sells 6 colour pencil sets for ₹600. Which shop is cheaper for one colour pencil set? (a) Shop A (b) Shop B
- 8.A 5 kg bag of potatoes costs ₹120. A 10 kg bag costs ₹260. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 5 kg bag
- 9.A 2 kg bag of tomatoes costs ₹60. A 5 kg bag costs ₹140. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 10.Shop A sells 2 pens for ₹40. Shop B sells 3 pens for ₹57. What does one pen cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 11.A 1 kg bag of potatoes costs ₹38. A 2 kg bag costs ₹54. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 2 kg bag
- 12.A 1 kg bag of potatoes costs ₹21. A 5 kg bag costs ₹180. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 13.Shop A sells 6 pens for ₹144. Shop B sells 4 pens for ₹64. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop A (b) Shop B
- 14.A 10 kg bag of tomatoes costs ₹590. A 1 kg bag costs ₹24. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 15.A 10 kg bag of dal costs ₹1420. A 2 kg bag costs ₹202. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 16.A 1 kg bag of tomatoes costs ₹43. A 2 kg bag costs ₹100. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 17.Shop A sells 2 samosas for ₹38. Shop B sells 5 samosas for ₹100. What does one samosa cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 18.A 1 kg bag of tomatoes costs ₹44. A 5 kg bag costs ₹280. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 1 kg bag
- 19.A 1 kg bag of sugar costs ₹46. A 2 kg bag costs ₹90. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 20.Shop A sells 4 pairs of socks for ₹280. Shop B sells 3 pairs of socks for ₹150. Which shop is cheaper for one pair of socks? (a) Shop B (b) Shop A
- 21.A 10 kg bag of tomatoes costs ₹300. A 1 kg bag costs ₹45. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 22.A 10 kg bag of dal costs ₹950. A 1 kg bag costs ₹147. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 23.Shop A sells 5 pens for ₹125. Shop B sells 6 pens for ₹90. What does one pen cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 24.A 1 kg bag of onions costs ₹30. A 2 kg bag costs ₹84. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 25.A 10 kg bag of potatoes costs ₹310. A 2 kg bag costs ₹64. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 26.A 2 kg bag of rice costs ₹150. A 1 kg bag costs ₹45. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 1 kg bag
- 27.Shop A sells 5 samosas for ₹90. Shop B sells 6 samosas for ₹72. What does one samosa cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 28.Shop A sells 2 cricket balls for ₹280. Shop B sells 4 cricket balls for ₹400. Which shop is cheaper for one cricket ball? (a) Shop A (b) Shop B
- 29.A 1 kg bag of onions costs ₹20. A 2 kg bag costs ₹100. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 2 kg bag
- 30.A 5 kg bag of wheat flour costs ₹160. A 10 kg bag costs ₹410. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 31.A 1 kg bag of wheat flour costs ₹43. A 10 kg bag costs ₹450. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 10 kg bag
- 32.Shop A sells 4 plates of idli for ₹220. Shop B sells 6 plates of idli for ₹210. What does one plate of idli cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 33.Shop A sells 6 geometry boxes for ₹720. Shop B sells 5 geometry boxes for ₹450. What does one geometry box cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 34.Shop A sells 5 pens for ₹80. Shop B sells 6 pens for ₹78. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop B (b) Shop A
- 35.A 2 kg bag of tomatoes costs ₹116. A 1 kg bag costs ₹21. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 36.A 2 kg bag of dal costs ₹246. A 10 kg bag costs ₹1060. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 37.A 2 kg bag of sugar costs ₹92. A 1 kg bag costs ₹42. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 38.A 5 kg bag of wheat flour costs ₹150. A 2 kg bag costs ₹62. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 39.A 2 kg bag of rice costs ₹98. A 5 kg bag costs ₹365. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 2 kg bag
- 40.A 5 kg bag of onions costs ₹205. A 1 kg bag costs ₹56. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 5 kg bag
Answer key
- 2 kg bag
- 31
- 2 kg bag
- 1 kg bag
- 5 kg bag
- Shop B
- Shop A
- 5 kg bag
- 2
- 19
- 2 kg bag
- 15
- Shop B
- 35
- 41
- 7
- 19
- 1 kg bag
- 1
- Shop B
- 15
- 52
- 15
- 12
- 1
- 1 kg bag
- 12
- Shop B
- 1 kg bag
- 9
- 1 kg bag
- 35
- 90
- Shop B
- 37
- 17
- 4
- 1
- 2 kg bag
- 5 kg bag
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids