← Which is the better buy? lesson New set →

Better Buy Worksheet

Money maths lesson 16: Which is the better buy? · Set 252 · 40 sums
TalentJR

The method (Same-size compare): Price of one = total ÷ number (or price of 1 kg = total ÷ kg). The smaller price of one is the better buy. Saving per item = bigger price of one − smaller price of one.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.A 1 kg bag of rice costs ₹66. A 5 kg bag costs ₹355. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 1 kg bag
  2. 2.A 10 kg bag of onions costs ₹210. A 1 kg bag costs ₹45. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  3. 3.A 2 kg bag of wheat flour costs ₹96. A 1 kg bag costs ₹46. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 2 kg bag
  4. 4.Shop A sells 2 mangoes for ₹40. Shop B sells 5 mangoes for ₹125. Which shop is cheaper for one mango? (a) Shop A (b) Shop B
  5. 5.A 10 kg bag of potatoes costs ₹400. A 2 kg bag costs ₹60. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  6. 6.A 5 kg bag of sugar costs ₹205. A 10 kg bag costs ₹420. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 5 kg bag
  7. 7.A 5 kg bag of sugar costs ₹220. A 1 kg bag costs ₹43. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 5 kg bag
  8. 8.A 10 kg bag of onions costs ₹470. A 5 kg bag costs ₹245. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 10 kg bag
  9. 9.A 10 kg bag of sugar costs ₹430. A 2 kg bag costs ₹98. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  10. 10.Shop A sells 2 colour pencil sets for ₹150. Shop B sells 3 colour pencil sets for ₹270. What does one colour pencil set cost at the cheaper shop (in ₹)?
  11. 11.A 10 kg bag of dal costs ₹1430. A 5 kg bag costs ₹575. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 5 kg bag
  12. 12.A 10 kg bag of dal costs ₹1480. A 1 kg bag costs ₹144. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  13. 13.A 5 kg bag of potatoes costs ₹150. A 10 kg bag costs ₹290. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 10 kg bag
  14. 14.Shop A sells 5 pairs of socks for ₹325. Shop B sells 6 pairs of socks for ₹300. What does one pair of socks cost at the cheaper shop (in ₹)?
  15. 15.A 10 kg bag of rice costs ₹570. A 1 kg bag costs ₹73. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 10 kg bag
  16. 16.Shop A sells 5 notebooks for ₹150. Shop B sells 4 notebooks for ₹240. What does one notebook cost at the cheaper shop (in ₹)?
  17. 17.A 1 kg bag of onions costs ₹21. A 5 kg bag costs ₹110. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  18. 18.A 10 kg bag of tomatoes costs ₹440. A 2 kg bag costs ₹70. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  19. 19.A 2 kg bag of sugar costs ₹80. A 1 kg bag costs ₹47. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  20. 20.A 5 kg bag of dal costs ₹490. A 1 kg bag costs ₹126. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  21. 21.A 2 kg bag of potatoes costs ₹76. A 10 kg bag costs ₹230. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  22. 22.A 1 kg bag of wheat flour costs ₹48. A 5 kg bag costs ₹190. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 1 kg bag
  23. 23.A 1 kg bag of sugar costs ₹40. A 2 kg bag costs ₹100. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  24. 24.A 10 kg bag of onions costs ₹220. A 2 kg bag costs ₹70. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  25. 25.Shop A sells 3 mangoes for ₹90. Shop B sells 6 mangoes for ₹240. Which shop is cheaper for one mango? (a) Shop A (b) Shop B
  26. 26.Shop A sells 6 geometry boxes for ₹810. Shop B sells 3 geometry boxes for ₹315. What does one geometry box cost at the cheaper shop (in ₹)?
  27. 27.Shop A sells 5 notebooks for ₹250. Shop B sells 2 notebooks for ₹60. What does one notebook cost at the cheaper shop (in ₹)?
  28. 28.Shop A sells 3 geometry boxes for ₹390. Shop B sells 6 geometry boxes for ₹570. What does one geometry box cost at the cheaper shop (in ₹)?
  29. 29.A 2 kg bag of rice costs ₹120. A 10 kg bag costs ₹660. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 10 kg bag
  30. 30.A 5 kg bag of tomatoes costs ₹220. A 10 kg bag costs ₹200. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  31. 31.A 10 kg bag of sugar costs ₹430. A 5 kg bag costs ₹250. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 5 kg bag
  32. 32.A 10 kg bag of wheat flour costs ₹410. A 5 kg bag costs ₹230. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 5 kg bag
  33. 33.A 1 kg bag of sugar costs ₹47. A 5 kg bag costs ₹250. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  34. 34.A 10 kg bag of wheat flour costs ₹320. A 1 kg bag costs ₹31. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 10 kg bag
  35. 35.Shop A sells 6 pairs of socks for ₹450. Shop B sells 4 pairs of socks for ₹200. Which shop is cheaper for one pair of socks? (a) Shop A (b) Shop B
  36. 36.A 5 kg bag of rice costs ₹205. A 2 kg bag costs ₹136. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 5 kg bag
  37. 37.A 10 kg bag of sugar costs ₹460. A 2 kg bag costs ₹80. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 10 kg bag
  38. 38.A 2 kg bag of tomatoes costs ₹54. A 1 kg bag costs ₹25. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  39. 39.A 1 kg bag of sugar costs ₹46. A 10 kg bag costs ₹440. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 10 kg bag
  40. 40.Shop A sells 2 cricket balls for ₹200. Shop B sells 4 cricket balls for ₹440. Which shop is cheaper for one cricket ball? (a) Shop B (b) Shop A

Answer key

  1. 1 kg bag
  2. 24
  3. 1 kg bag
  4. Shop A
  5. 10
  6. 5 kg bag
  7. 1 kg bag
  8. 10 kg bag
  9. 6
  10. 75
  11. 5 kg bag
  12. 4
  13. 10 kg bag
  14. 50
  15. 10 kg bag
  16. 30
  17. 1
  18. 9
  19. 7
  20. 28
  21. 15
  22. 5 kg bag
  23. 10
  24. 13
  25. Shop A
  26. 105
  27. 30
  28. 95
  29. 2 kg bag
  30. 24
  31. 10 kg bag
  32. 10 kg bag
  33. 3
  34. 1 kg bag
  35. Shop B
  36. 5 kg bag
  37. 2 kg bag
  38. 2
  39. 10 kg bag
  40. Shop A

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids