Better Buy Worksheet
The method (Same-size compare): Price of one = total ÷ number (or price of 1 kg = total ÷ kg). The smaller price of one is the better buy. Saving per item = bigger price of one − smaller price of one.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.A 1 kg bag of rice costs ₹66. A 5 kg bag costs ₹355. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 1 kg bag
- 2.A 10 kg bag of onions costs ₹210. A 1 kg bag costs ₹45. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 3.A 2 kg bag of wheat flour costs ₹96. A 1 kg bag costs ₹46. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 2 kg bag
- 4.Shop A sells 2 mangoes for ₹40. Shop B sells 5 mangoes for ₹125. Which shop is cheaper for one mango? (a) Shop A (b) Shop B
- 5.A 10 kg bag of potatoes costs ₹400. A 2 kg bag costs ₹60. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 6.A 5 kg bag of sugar costs ₹205. A 10 kg bag costs ₹420. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 5 kg bag
- 7.A 5 kg bag of sugar costs ₹220. A 1 kg bag costs ₹43. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 5 kg bag
- 8.A 10 kg bag of onions costs ₹470. A 5 kg bag costs ₹245. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 10 kg bag
- 9.A 10 kg bag of sugar costs ₹430. A 2 kg bag costs ₹98. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 10.Shop A sells 2 colour pencil sets for ₹150. Shop B sells 3 colour pencil sets for ₹270. What does one colour pencil set cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 11.A 10 kg bag of dal costs ₹1430. A 5 kg bag costs ₹575. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 5 kg bag
- 12.A 10 kg bag of dal costs ₹1480. A 1 kg bag costs ₹144. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 13.A 5 kg bag of potatoes costs ₹150. A 10 kg bag costs ₹290. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 10 kg bag
- 14.Shop A sells 5 pairs of socks for ₹325. Shop B sells 6 pairs of socks for ₹300. What does one pair of socks cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 15.A 10 kg bag of rice costs ₹570. A 1 kg bag costs ₹73. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 10 kg bag
- 16.Shop A sells 5 notebooks for ₹150. Shop B sells 4 notebooks for ₹240. What does one notebook cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 17.A 1 kg bag of onions costs ₹21. A 5 kg bag costs ₹110. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 18.A 10 kg bag of tomatoes costs ₹440. A 2 kg bag costs ₹70. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 19.A 2 kg bag of sugar costs ₹80. A 1 kg bag costs ₹47. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 20.A 5 kg bag of dal costs ₹490. A 1 kg bag costs ₹126. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 21.A 2 kg bag of potatoes costs ₹76. A 10 kg bag costs ₹230. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 22.A 1 kg bag of wheat flour costs ₹48. A 5 kg bag costs ₹190. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 1 kg bag
- 23.A 1 kg bag of sugar costs ₹40. A 2 kg bag costs ₹100. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 24.A 10 kg bag of onions costs ₹220. A 2 kg bag costs ₹70. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 25.Shop A sells 3 mangoes for ₹90. Shop B sells 6 mangoes for ₹240. Which shop is cheaper for one mango? (a) Shop A (b) Shop B
- 26.Shop A sells 6 geometry boxes for ₹810. Shop B sells 3 geometry boxes for ₹315. What does one geometry box cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 27.Shop A sells 5 notebooks for ₹250. Shop B sells 2 notebooks for ₹60. What does one notebook cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 28.Shop A sells 3 geometry boxes for ₹390. Shop B sells 6 geometry boxes for ₹570. What does one geometry box cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 29.A 2 kg bag of rice costs ₹120. A 10 kg bag costs ₹660. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 10 kg bag
- 30.A 5 kg bag of tomatoes costs ₹220. A 10 kg bag costs ₹200. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 31.A 10 kg bag of sugar costs ₹430. A 5 kg bag costs ₹250. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 5 kg bag
- 32.A 10 kg bag of wheat flour costs ₹410. A 5 kg bag costs ₹230. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 5 kg bag
- 33.A 1 kg bag of sugar costs ₹47. A 5 kg bag costs ₹250. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 34.A 10 kg bag of wheat flour costs ₹320. A 1 kg bag costs ₹31. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 10 kg bag
- 35.Shop A sells 6 pairs of socks for ₹450. Shop B sells 4 pairs of socks for ₹200. Which shop is cheaper for one pair of socks? (a) Shop A (b) Shop B
- 36.A 5 kg bag of rice costs ₹205. A 2 kg bag costs ₹136. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 5 kg bag
- 37.A 10 kg bag of sugar costs ₹460. A 2 kg bag costs ₹80. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 10 kg bag
- 38.A 2 kg bag of tomatoes costs ₹54. A 1 kg bag costs ₹25. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 39.A 1 kg bag of sugar costs ₹46. A 10 kg bag costs ₹440. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 10 kg bag
- 40.Shop A sells 2 cricket balls for ₹200. Shop B sells 4 cricket balls for ₹440. Which shop is cheaper for one cricket ball? (a) Shop B (b) Shop A
Answer key
- 1 kg bag
- 24
- 1 kg bag
- Shop A
- 10
- 5 kg bag
- 1 kg bag
- 10 kg bag
- 6
- 75
- 5 kg bag
- 4
- 10 kg bag
- 50
- 10 kg bag
- 30
- 1
- 9
- 7
- 28
- 15
- 5 kg bag
- 10
- 13
- Shop A
- 105
- 30
- 95
- 2 kg bag
- 24
- 10 kg bag
- 10 kg bag
- 3
- 1 kg bag
- Shop B
- 5 kg bag
- 2 kg bag
- 2
- 10 kg bag
- Shop A
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids