Better Buy Worksheet
The method (Same-size compare): Price of one = total ÷ number (or price of 1 kg = total ÷ kg). The smaller price of one is the better buy. Saving per item = bigger price of one − smaller price of one.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.A 2 kg bag of rice costs ₹138. A 1 kg bag costs ₹46. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 2 kg bag
- 2.Shop A sells 6 cricket balls for ₹750. Shop B sells 4 cricket balls for ₹600. What does one cricket ball cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 3.A 2 kg bag of sugar costs ₹84. A 5 kg bag costs ₹240. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 2 kg bag
- 4.A 10 kg bag of potatoes costs ₹230. A 1 kg bag costs ₹24. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 10 kg bag
- 5.A 10 kg bag of wheat flour costs ₹450. A 2 kg bag costs ₹96. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 6.Shop A sells 5 geometry boxes for ₹500. Shop B sells 3 geometry boxes for ₹285. Which shop is cheaper for one geometry box? (a) Shop B (b) Shop A
- 7.Shop A sells 4 samosas for ₹56. Shop B sells 3 samosas for ₹36. Which shop is cheaper for one samosa? (a) Shop A (b) Shop B
- 8.A 5 kg bag of wheat flour costs ₹195. A 10 kg bag costs ₹450. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 5 kg bag
- 9.Shop A sells 5 plates of idli for ₹175. Shop B sells 4 plates of idli for ₹120. Which shop is cheaper for one plate of idli? (a) Shop A (b) Shop B
- 10.Shop A sells 4 pens for ₹44. Shop B sells 3 pens for ₹63. What does one pen cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 11.Shop A sells 4 geometry boxes for ₹440. Shop B sells 2 geometry boxes for ₹160. Which shop is cheaper for one geometry box? (a) Shop B (b) Shop A
- 12.Shop A sells 4 pens for ₹76. Shop B sells 6 pens for ₹96. What does one pen cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 13.Shop A sells 5 pens for ₹110. Shop B sells 2 pens for ₹46. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop A (b) Shop B
- 14.Shop A sells 6 cricket balls for ₹690. Shop B sells 3 cricket balls for ₹420. What does one cricket ball cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 15.Shop A sells 2 geometry boxes for ₹180. Shop B sells 3 geometry boxes for ₹360. What does one geometry box cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 16.A 1 kg bag of dal costs ₹98. A 5 kg bag costs ₹505. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 5 kg bag
- 17.A 2 kg bag of sugar costs ₹90. A 10 kg bag costs ₹490. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 18.A 10 kg bag of dal costs ₹970. A 2 kg bag costs ₹216. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 10 kg bag
- 19.Shop A sells 5 pairs of socks for ₹325. Shop B sells 6 pairs of socks for ₹360. Which shop is cheaper for one pair of socks? (a) Shop B (b) Shop A
- 20.A 1 kg bag of potatoes costs ₹37. A 2 kg bag costs ₹42. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 21.A 5 kg bag of wheat flour costs ₹160. A 1 kg bag costs ₹49. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 1 kg bag
- 22.Shop A sells 2 mangoes for ₹80. Shop B sells 5 mangoes for ₹100. Which shop is cheaper for one mango? (a) Shop A (b) Shop B
- 23.A 1 kg bag of wheat flour costs ₹49. A 5 kg bag costs ₹205. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 24.Shop A sells 5 samosas for ₹75. Shop B sells 2 samosas for ₹36. What does one samosa cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 25.Shop A sells 5 notebooks for ₹275. Shop B sells 6 notebooks for ₹180. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop A (b) Shop B
- 26.A 10 kg bag of potatoes costs ₹250. A 5 kg bag costs ₹200. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 27.Shop A sells 6 pens for ₹132. Shop B sells 5 pens for ₹75. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop A (b) Shop B
- 28.Shop A sells 3 geometry boxes for ₹315. Shop B sells 6 geometry boxes for ₹810. Which shop is cheaper for one geometry box? (a) Shop B (b) Shop A
- 29.Shop A sells 6 pairs of socks for ₹300. Shop B sells 2 pairs of socks for ₹110. Which shop is cheaper for one pair of socks? (a) Shop B (b) Shop A
- 30.Shop A sells 2 geometry boxes for ₹210. Shop B sells 3 geometry boxes for ₹450. Which shop is cheaper for one geometry box? (a) Shop A (b) Shop B
- 31.Shop A sells 3 mangoes for ₹75. Shop B sells 4 mangoes for ₹160. What does one mango cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 32.Shop A sells 5 pairs of socks for ₹250. Shop B sells 2 pairs of socks for ₹140. What does one pair of socks cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 33.Shop A sells 4 mangoes for ₹140. Shop B sells 2 mangoes for ₹50. What does one mango cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 34.Shop A sells 4 plates of idli for ₹240. Shop B sells 2 plates of idli for ₹60. What does one plate of idli cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 35.Shop A sells 4 samosas for ₹72. Shop B sells 2 samosas for ₹34. Which shop is cheaper for one samosa? (a) Shop B (b) Shop A
- 36.A 5 kg bag of dal costs ₹550. A 1 kg bag costs ₹114. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 37.Shop A sells 4 mangoes for ₹120. Shop B sells 2 mangoes for ₹70. What does one mango cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 38.A 1 kg bag of potatoes costs ₹22. A 5 kg bag costs ₹120. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 1 kg bag
- 39.Shop A sells 3 plates of idli for ₹165. Shop B sells 6 plates of idli for ₹210. Which shop is cheaper for one plate of idli? (a) Shop B (b) Shop A
- 40.Shop A sells 4 plates of idli for ₹120. Shop B sells 2 plates of idli for ₹120. Which shop is cheaper for one plate of idli? (a) Shop B (b) Shop A
Answer key
- 1 kg bag
- 125
- 2 kg bag
- 10 kg bag
- 3
- Shop B
- Shop B
- 5 kg bag
- Shop B
- 11
- Shop B
- 16
- Shop A
- 115
- 90
- 1 kg bag
- 4
- 10 kg bag
- Shop B
- 16
- 5 kg bag
- Shop B
- 8
- 15
- Shop B
- 15
- Shop B
- Shop A
- Shop A
- Shop A
- 25
- 50
- 25
- 30
- Shop B
- 4
- 30
- 1 kg bag
- Shop B
- Shop A
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids