Better Buy Worksheet
The method (Same-size compare): Price of one = total ÷ number (or price of 1 kg = total ÷ kg). The smaller price of one is the better buy. Saving per item = bigger price of one − smaller price of one.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.A 1 kg bag of wheat flour costs ₹46. A 5 kg bag costs ₹245. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 1 kg bag
- 2.Shop A sells 2 colour pencil sets for ₹170. Shop B sells 3 colour pencil sets for ₹285. Which shop is cheaper for one colour pencil set? (a) Shop B (b) Shop A
- 3.A 5 kg bag of tomatoes costs ₹255. A 2 kg bag costs ₹52. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 4.Shop A sells 6 mangoes for ₹210. Shop B sells 4 mangoes for ₹80. Which shop is cheaper for one mango? (a) Shop A (b) Shop B
- 5.Shop A sells 3 pairs of socks for ₹150. Shop B sells 5 pairs of socks for ₹275. Which shop is cheaper for one pair of socks? (a) Shop A (b) Shop B
- 6.Shop A sells 3 cricket balls for ₹345. Shop B sells 6 cricket balls for ₹810. Which shop is cheaper for one cricket ball? (a) Shop B (b) Shop A
- 7.Shop A sells 4 mangoes for ₹100. Shop B sells 5 mangoes for ₹150. What does one mango cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 8.A 5 kg bag of sugar costs ₹205. A 10 kg bag costs ₹450. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 10 kg bag
- 9.Shop A sells 3 mangoes for ₹120. Shop B sells 2 mangoes for ₹60. What does one mango cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 10.A 10 kg bag of wheat flour costs ₹450. A 2 kg bag costs ₹92. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 11.Shop A sells 3 samosas for ₹36. Shop B sells 6 samosas for ₹102. What does one samosa cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 12.Shop A sells 2 pairs of socks for ₹150. Shop B sells 6 pairs of socks for ₹330. Which shop is cheaper for one pair of socks? (a) Shop A (b) Shop B
- 13.Shop A sells 6 notebooks for ₹210. Shop B sells 3 notebooks for ₹180. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop B (b) Shop A
- 14.A 10 kg bag of potatoes costs ₹210. A 2 kg bag costs ₹60. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 10 kg bag
- 15.A 10 kg bag of dal costs ₹1320. A 2 kg bag costs ₹236. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 16.Shop A sells 3 geometry boxes for ₹345. Shop B sells 2 geometry boxes for ₹190. What does one geometry box cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 17.Shop A sells 3 samosas for ₹48. Shop B sells 5 samosas for ₹95. What does one samosa cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 18.Shop A sells 5 cricket balls for ₹625. Shop B sells 4 cricket balls for ₹420. What does one cricket ball cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 19.A 10 kg bag of sugar costs ₹500. A 2 kg bag costs ₹82. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 2 kg bag
- 20.Shop A sells 5 samosas for ₹80. Shop B sells 6 samosas for ₹84. Which shop is cheaper for one samosa? (a) Shop A (b) Shop B
- 21.Shop A sells 6 geometry boxes for ₹690. Shop B sells 3 geometry boxes for ₹360. Which shop is cheaper for one geometry box? (a) Shop B (b) Shop A
- 22.Shop A sells 4 mangoes for ₹140. Shop B sells 2 mangoes for ₹40. Which shop is cheaper for one mango? (a) Shop B (b) Shop A
- 23.A 10 kg bag of dal costs ₹1090. A 2 kg bag costs ₹206. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 2 kg bag
- 24.Shop A sells 3 cricket balls for ₹450. Shop B sells 5 cricket balls for ₹650. Which shop is cheaper for one cricket ball? (a) Shop B (b) Shop A
- 25.A 10 kg bag of tomatoes costs ₹300. A 2 kg bag costs ₹64. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 2 kg bag
- 26.A 10 kg bag of rice costs ₹620. A 2 kg bag costs ₹98. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 27.Shop A sells 5 plates of idli for ₹175. Shop B sells 4 plates of idli for ₹240. What does one plate of idli cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 28.A 10 kg bag of rice costs ₹520. A 5 kg bag costs ₹400. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 10 kg bag
- 29.Shop A sells 3 plates of idli for ₹105. Shop B sells 2 plates of idli for ₹60. Which shop is cheaper for one plate of idli? (a) Shop B (b) Shop A
- 30.Shop A sells 2 plates of idli for ₹90. Shop B sells 6 plates of idli for ₹210. What does one plate of idli cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 31.A 5 kg bag of tomatoes costs ₹285. A 2 kg bag costs ₹42. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 2 kg bag
- 32.A 2 kg bag of sugar costs ₹88. A 10 kg bag costs ₹430. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 2 kg bag
- 33.Shop A sells 3 cricket balls for ₹300. Shop B sells 5 cricket balls for ₹650. What does one cricket ball cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 34.A 10 kg bag of rice costs ₹730. A 1 kg bag costs ₹66. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 10 kg bag
- 35.A 10 kg bag of tomatoes costs ₹270. A 1 kg bag costs ₹20. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 10 kg bag
- 36.Shop A sells 2 geometry boxes for ₹290. Shop B sells 6 geometry boxes for ₹840. What does one geometry box cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 37.Shop A sells 6 pairs of socks for ₹360. Shop B sells 5 pairs of socks for ₹325. Which shop is cheaper for one pair of socks? (a) Shop A (b) Shop B
- 38.Shop A sells 2 colour pencil sets for ₹190. Shop B sells 3 colour pencil sets for ₹240. Which shop is cheaper for one colour pencil set? (a) Shop A (b) Shop B
- 39.Shop A sells 3 pens for ₹69. Shop B sells 2 pens for ₹22. What does one pen cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 40.Shop A sells 3 colour pencil sets for ₹330. Shop B sells 4 colour pencil sets for ₹400. What does one colour pencil set cost at the cheaper shop (in ₹)?
Answer key
- 1 kg bag
- Shop A
- 25
- Shop B
- Shop A
- Shop A
- 25
- 5 kg bag
- 30
- 1
- 12
- Shop B
- Shop A
- 10 kg bag
- 14
- 95
- 16
- 105
- 2 kg bag
- Shop B
- Shop A
- Shop B
- 2 kg bag
- Shop B
- 10 kg bag
- 13
- 35
- 10 kg bag
- Shop B
- 35
- 2 kg bag
- 10 kg bag
- 100
- 1 kg bag
- 1 kg bag
- 140
- Shop A
- Shop B
- 11
- 100
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids