← Which is the better buy? lesson New set →

Better Buy Worksheet

Money maths lesson 16: Which is the better buy? · Set 291 · 40 sums
TalentJR

The method (Same-size compare): Price of one = total ÷ number (or price of 1 kg = total ÷ kg). The smaller price of one is the better buy. Saving per item = bigger price of one − smaller price of one.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.A 10 kg bag of rice costs ₹450. A 2 kg bag costs ₹132. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 10 kg bag
  2. 2.A 10 kg bag of onions costs ₹270. A 2 kg bag costs ₹88. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  3. 3.Shop A sells 4 pens for ₹72. Shop B sells 5 pens for ₹115. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop B (b) Shop A
  4. 4.A 5 kg bag of tomatoes costs ₹235. A 1 kg bag costs ₹21. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 5 kg bag
  5. 5.A 1 kg bag of wheat flour costs ₹41. A 5 kg bag costs ₹155. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  6. 6.Shop A sells 3 cricket balls for ₹390. Shop B sells 6 cricket balls for ₹750. What does one cricket ball cost at the cheaper shop (in ₹)?
  7. 7.Shop A sells 4 plates of idli for ₹200. Shop B sells 2 plates of idli for ₹120. What does one plate of idli cost at the cheaper shop (in ₹)?
  8. 8.A 5 kg bag of tomatoes costs ₹235. A 1 kg bag costs ₹53. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  9. 9.Shop A sells 3 cricket balls for ₹420. Shop B sells 6 cricket balls for ₹810. What does one cricket ball cost at the cheaper shop (in ₹)?
  10. 10.A 1 kg bag of rice costs ₹55. A 5 kg bag costs ₹210. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 5 kg bag
  11. 11.Shop A sells 5 cricket balls for ₹675. Shop B sells 2 cricket balls for ₹210. What does one cricket ball cost at the cheaper shop (in ₹)?
  12. 12.Shop A sells 3 plates of idli for ₹105. Shop B sells 2 plates of idli for ₹80. Which shop is cheaper for one plate of idli? (a) Shop A (b) Shop B
  13. 13.A 1 kg bag of rice costs ₹40. A 2 kg bag costs ₹140. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  14. 14.A 10 kg bag of rice costs ₹660. A 1 kg bag costs ₹65. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 10 kg bag
  15. 15.A 10 kg bag of rice costs ₹510. A 1 kg bag costs ₹66. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  16. 16.A 1 kg bag of tomatoes costs ₹39. A 10 kg bag costs ₹230. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 10 kg bag
  17. 17.Shop A sells 2 samosas for ₹26. Shop B sells 4 samosas for ₹48. Which shop is cheaper for one samosa? (a) Shop B (b) Shop A
  18. 18.Shop A sells 2 mangoes for ₹80. Shop B sells 4 mangoes for ₹100. Which shop is cheaper for one mango? (a) Shop B (b) Shop A
  19. 19.Shop A sells 4 notebooks for ₹120. Shop B sells 3 notebooks for ₹150. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop B (b) Shop A
  20. 20.A 5 kg bag of potatoes costs ₹100. A 1 kg bag costs ₹28. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  21. 21.Shop A sells 2 notebooks for ₹60. Shop B sells 4 notebooks for ₹240. What does one notebook cost at the cheaper shop (in ₹)?
  22. 22.A 10 kg bag of wheat flour costs ₹350. A 2 kg bag costs ₹74. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 10 kg bag
  23. 23.A 5 kg bag of tomatoes costs ₹280. A 1 kg bag costs ₹46. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  24. 24.Shop A sells 6 mangoes for ₹150. Shop B sells 2 mangoes for ₹40. What does one mango cost at the cheaper shop (in ₹)?
  25. 25.A 1 kg bag of sugar costs ₹50. A 10 kg bag costs ₹480. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 1 kg bag
  26. 26.Shop A sells 2 plates of idli for ₹100. Shop B sells 6 plates of idli for ₹270. What does one plate of idli cost at the cheaper shop (in ₹)?
  27. 27.A 2 kg bag of sugar costs ₹88. A 10 kg bag costs ₹420. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 2 kg bag
  28. 28.Shop A sells 3 notebooks for ₹135. Shop B sells 2 notebooks for ₹100. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop B (b) Shop A
  29. 29.A 1 kg bag of dal costs ₹129. A 10 kg bag costs ₹1040. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 10 kg bag
  30. 30.Shop A sells 5 colour pencil sets for ₹325. Shop B sells 6 colour pencil sets for ₹540. What does one colour pencil set cost at the cheaper shop (in ₹)?
  31. 31.Shop A sells 2 colour pencil sets for ₹180. Shop B sells 4 colour pencil sets for ₹320. What does one colour pencil set cost at the cheaper shop (in ₹)?
  32. 32.A 1 kg bag of sugar costs ₹45. A 2 kg bag costs ₹94. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 1 kg bag
  33. 33.Shop A sells 2 plates of idli for ₹100. Shop B sells 6 plates of idli for ₹330. Which shop is cheaper for one plate of idli? (a) Shop B (b) Shop A
  34. 34.A 2 kg bag of sugar costs ₹94. A 1 kg bag costs ₹50. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 2 kg bag
  35. 35.A 1 kg bag of onions costs ₹48. A 2 kg bag costs ₹46. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  36. 36.Shop A sells 5 samosas for ₹85. Shop B sells 3 samosas for ₹48. Which shop is cheaper for one samosa? (a) Shop B (b) Shop A
  37. 37.Shop A sells 6 geometry boxes for ₹540. Shop B sells 5 geometry boxes for ₹750. What does one geometry box cost at the cheaper shop (in ₹)?
  38. 38.A 1 kg bag of wheat flour costs ₹50. A 5 kg bag costs ₹215. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  39. 39.Shop A sells 5 samosas for ₹95. Shop B sells 2 samosas for ₹36. What does one samosa cost at the cheaper shop (in ₹)?
  40. 40.A 2 kg bag of onions costs ₹50. A 1 kg bag costs ₹33. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 1 kg bag

Answer key

  1. 10 kg bag
  2. 17
  3. Shop A
  4. 1 kg bag
  5. 10
  6. 125
  7. 50
  8. 6
  9. 135
  10. 5 kg bag
  11. 105
  12. Shop A
  13. 30
  14. 1 kg bag
  15. 15
  16. 10 kg bag
  17. Shop B
  18. Shop B
  19. Shop A
  20. 8
  21. 30
  22. 10 kg bag
  23. 10
  24. 20
  25. 10 kg bag
  26. 45
  27. 10 kg bag
  28. Shop A
  29. 10 kg bag
  30. 65
  31. 80
  32. 1 kg bag
  33. Shop A
  34. 2 kg bag
  35. 25
  36. Shop B
  37. 90
  38. 7
  39. 18
  40. 2 kg bag

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids