Better Buy Worksheet
The method (Same-size compare): Price of one = total ÷ number (or price of 1 kg = total ÷ kg). The smaller price of one is the better buy. Saving per item = bigger price of one − smaller price of one.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.A 10 kg bag of rice costs ₹450. A 2 kg bag costs ₹132. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 10 kg bag
- 2.A 10 kg bag of onions costs ₹270. A 2 kg bag costs ₹88. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 3.Shop A sells 4 pens for ₹72. Shop B sells 5 pens for ₹115. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop B (b) Shop A
- 4.A 5 kg bag of tomatoes costs ₹235. A 1 kg bag costs ₹21. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 5 kg bag
- 5.A 1 kg bag of wheat flour costs ₹41. A 5 kg bag costs ₹155. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 6.Shop A sells 3 cricket balls for ₹390. Shop B sells 6 cricket balls for ₹750. What does one cricket ball cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 7.Shop A sells 4 plates of idli for ₹200. Shop B sells 2 plates of idli for ₹120. What does one plate of idli cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 8.A 5 kg bag of tomatoes costs ₹235. A 1 kg bag costs ₹53. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 9.Shop A sells 3 cricket balls for ₹420. Shop B sells 6 cricket balls for ₹810. What does one cricket ball cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 10.A 1 kg bag of rice costs ₹55. A 5 kg bag costs ₹210. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 5 kg bag
- 11.Shop A sells 5 cricket balls for ₹675. Shop B sells 2 cricket balls for ₹210. What does one cricket ball cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 12.Shop A sells 3 plates of idli for ₹105. Shop B sells 2 plates of idli for ₹80. Which shop is cheaper for one plate of idli? (a) Shop A (b) Shop B
- 13.A 1 kg bag of rice costs ₹40. A 2 kg bag costs ₹140. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 14.A 10 kg bag of rice costs ₹660. A 1 kg bag costs ₹65. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 10 kg bag
- 15.A 10 kg bag of rice costs ₹510. A 1 kg bag costs ₹66. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 16.A 1 kg bag of tomatoes costs ₹39. A 10 kg bag costs ₹230. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 10 kg bag
- 17.Shop A sells 2 samosas for ₹26. Shop B sells 4 samosas for ₹48. Which shop is cheaper for one samosa? (a) Shop B (b) Shop A
- 18.Shop A sells 2 mangoes for ₹80. Shop B sells 4 mangoes for ₹100. Which shop is cheaper for one mango? (a) Shop B (b) Shop A
- 19.Shop A sells 4 notebooks for ₹120. Shop B sells 3 notebooks for ₹150. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop B (b) Shop A
- 20.A 5 kg bag of potatoes costs ₹100. A 1 kg bag costs ₹28. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 21.Shop A sells 2 notebooks for ₹60. Shop B sells 4 notebooks for ₹240. What does one notebook cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 22.A 10 kg bag of wheat flour costs ₹350. A 2 kg bag costs ₹74. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 10 kg bag
- 23.A 5 kg bag of tomatoes costs ₹280. A 1 kg bag costs ₹46. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 24.Shop A sells 6 mangoes for ₹150. Shop B sells 2 mangoes for ₹40. What does one mango cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 25.A 1 kg bag of sugar costs ₹50. A 10 kg bag costs ₹480. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 1 kg bag
- 26.Shop A sells 2 plates of idli for ₹100. Shop B sells 6 plates of idli for ₹270. What does one plate of idli cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 27.A 2 kg bag of sugar costs ₹88. A 10 kg bag costs ₹420. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 2 kg bag
- 28.Shop A sells 3 notebooks for ₹135. Shop B sells 2 notebooks for ₹100. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop B (b) Shop A
- 29.A 1 kg bag of dal costs ₹129. A 10 kg bag costs ₹1040. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 10 kg bag
- 30.Shop A sells 5 colour pencil sets for ₹325. Shop B sells 6 colour pencil sets for ₹540. What does one colour pencil set cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 31.Shop A sells 2 colour pencil sets for ₹180. Shop B sells 4 colour pencil sets for ₹320. What does one colour pencil set cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 32.A 1 kg bag of sugar costs ₹45. A 2 kg bag costs ₹94. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 1 kg bag
- 33.Shop A sells 2 plates of idli for ₹100. Shop B sells 6 plates of idli for ₹330. Which shop is cheaper for one plate of idli? (a) Shop B (b) Shop A
- 34.A 2 kg bag of sugar costs ₹94. A 1 kg bag costs ₹50. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 2 kg bag
- 35.A 1 kg bag of onions costs ₹48. A 2 kg bag costs ₹46. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 36.Shop A sells 5 samosas for ₹85. Shop B sells 3 samosas for ₹48. Which shop is cheaper for one samosa? (a) Shop B (b) Shop A
- 37.Shop A sells 6 geometry boxes for ₹540. Shop B sells 5 geometry boxes for ₹750. What does one geometry box cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 38.A 1 kg bag of wheat flour costs ₹50. A 5 kg bag costs ₹215. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 39.Shop A sells 5 samosas for ₹95. Shop B sells 2 samosas for ₹36. What does one samosa cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 40.A 2 kg bag of onions costs ₹50. A 1 kg bag costs ₹33. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 1 kg bag
Answer key
- 10 kg bag
- 17
- Shop A
- 1 kg bag
- 10
- 125
- 50
- 6
- 135
- 5 kg bag
- 105
- Shop A
- 30
- 1 kg bag
- 15
- 10 kg bag
- Shop B
- Shop B
- Shop A
- 8
- 30
- 10 kg bag
- 10
- 20
- 10 kg bag
- 45
- 10 kg bag
- Shop A
- 10 kg bag
- 65
- 80
- 1 kg bag
- Shop A
- 2 kg bag
- 25
- Shop B
- 90
- 7
- 18
- 2 kg bag
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids