Better Buy Worksheet
The method (Same-size compare): Price of one = total ÷ number (or price of 1 kg = total ÷ kg). The smaller price of one is the better buy. Saving per item = bigger price of one − smaller price of one.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.A 1 kg bag of onions costs ₹55. A 2 kg bag costs ₹96. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 2.Shop A sells 2 pairs of socks for ₹120. Shop B sells 4 pairs of socks for ₹340. What does one pair of socks cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 3.Shop A sells 4 pens for ₹48. Shop B sells 2 pens for ₹32. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop B (b) Shop A
- 4.A 1 kg bag of tomatoes costs ₹21. A 2 kg bag costs ₹50. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 1 kg bag
- 5.Shop A sells 5 geometry boxes for ₹650. Shop B sells 3 geometry boxes for ₹240. Which shop is cheaper for one geometry box? (a) Shop A (b) Shop B
- 6.Shop A sells 5 plates of idli for ₹175. Shop B sells 6 plates of idli for ₹360. Which shop is cheaper for one plate of idli? (a) Shop B (b) Shop A
- 7.Shop A sells 6 colour pencil sets for ₹630. Shop B sells 5 colour pencil sets for ₹500. What does one colour pencil set cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 8.Shop A sells 5 colour pencil sets for ₹600. Shop B sells 3 colour pencil sets for ₹285. What does one colour pencil set cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 9.Shop A sells 4 cricket balls for ₹600. Shop B sells 5 cricket balls for ₹650. Which shop is cheaper for one cricket ball? (a) Shop A (b) Shop B
- 10.A 5 kg bag of rice costs ₹325. A 10 kg bag costs ₹730. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 10 kg bag
- 11.A 1 kg bag of tomatoes costs ₹43. A 5 kg bag costs ₹245. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 12.Shop A sells 5 geometry boxes for ₹650. Shop B sells 3 geometry boxes for ₹315. Which shop is cheaper for one geometry box? (a) Shop A (b) Shop B
- 13.Shop A sells 3 colour pencil sets for ₹345. Shop B sells 2 colour pencil sets for ₹190. Which shop is cheaper for one colour pencil set? (a) Shop A (b) Shop B
- 14.A 5 kg bag of potatoes costs ₹190. A 10 kg bag costs ₹350. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 15.Shop A sells 3 colour pencil sets for ₹210. Shop B sells 2 colour pencil sets for ₹210. What does one colour pencil set cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 16.Shop A sells 2 geometry boxes for ₹160. Shop B sells 4 geometry boxes for ₹420. What does one geometry box cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 17.A 10 kg bag of dal costs ₹1250. A 1 kg bag costs ₹138. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 10 kg bag
- 18.Shop A sells 4 cricket balls for ₹560. Shop B sells 6 cricket balls for ₹660. Which shop is cheaper for one cricket ball? (a) Shop B (b) Shop A
- 19.Shop A sells 2 cricket balls for ₹290. Shop B sells 4 cricket balls for ₹560. What does one cricket ball cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 20.A 5 kg bag of onions costs ₹280. A 10 kg bag costs ₹390. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 10 kg bag
- 21.A 2 kg bag of onions costs ₹46. A 10 kg bag costs ₹360. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 2 kg bag
- 22.Shop A sells 3 colour pencil sets for ₹195. Shop B sells 6 colour pencil sets for ₹480. Which shop is cheaper for one colour pencil set? (a) Shop A (b) Shop B
- 23.A 5 kg bag of potatoes costs ₹135. A 1 kg bag costs ₹36. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 24.Shop A sells 6 mangoes for ₹240. Shop B sells 4 mangoes for ₹80. What does one mango cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 25.Shop A sells 4 pens for ₹84. Shop B sells 3 pens for ₹39. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop B (b) Shop A
- 26.A 2 kg bag of onions costs ₹66. A 10 kg bag costs ₹410. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 27.Shop A sells 6 cricket balls for ₹840. Shop B sells 5 cricket balls for ₹650. What does one cricket ball cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 28.A 1 kg bag of wheat flour costs ₹31. A 5 kg bag costs ₹170. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 1 kg bag
- 29.A 1 kg bag of onions costs ₹33. A 2 kg bag costs ₹50. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 30.A 10 kg bag of tomatoes costs ₹370. A 5 kg bag costs ₹240. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 5 kg bag
- 31.A 1 kg bag of dal costs ₹146. A 5 kg bag costs ₹595. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 32.A 1 kg bag of wheat flour costs ₹43. A 5 kg bag costs ₹250. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 33.Shop A sells 6 colour pencil sets for ₹720. Shop B sells 5 colour pencil sets for ₹325. What does one colour pencil set cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 34.A 10 kg bag of wheat flour costs ₹320. A 5 kg bag costs ₹230. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 35.Shop A sells 3 samosas for ₹45. Shop B sells 6 samosas for ₹72. Which shop is cheaper for one samosa? (a) Shop A (b) Shop B
- 36.A 5 kg bag of sugar costs ₹230. A 1 kg bag costs ₹44. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 37.Shop A sells 3 geometry boxes for ₹285. Shop B sells 6 geometry boxes for ₹510. What does one geometry box cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 38.Shop A sells 5 notebooks for ₹150. Shop B sells 4 notebooks for ₹140. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop B (b) Shop A
- 39.Shop A sells 5 mangoes for ₹125. Shop B sells 4 mangoes for ₹120. What does one mango cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 40.A 5 kg bag of wheat flour costs ₹185. A 2 kg bag costs ₹60. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 5 kg bag
Answer key
- 7
- 60
- Shop A
- 1 kg bag
- Shop B
- Shop A
- 100
- 95
- Shop B
- 5 kg bag
- 6
- Shop B
- Shop B
- 3
- 70
- 80
- 10 kg bag
- Shop B
- 140
- 10 kg bag
- 2 kg bag
- Shop A
- 9
- 20
- Shop B
- 8
- 130
- 1 kg bag
- 8
- 10 kg bag
- 27
- 7
- 65
- 14
- Shop B
- 2
- 85
- Shop A
- 25
- 2 kg bag
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids