← Which is the better buy? lesson New set →

Better Buy Worksheet

Money maths lesson 16: Which is the better buy? · Set 296 · 40 sums
TalentJR

The method (Same-size compare): Price of one = total ÷ number (or price of 1 kg = total ÷ kg). The smaller price of one is the better buy. Saving per item = bigger price of one − smaller price of one.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.A 1 kg bag of onions costs ₹55. A 2 kg bag costs ₹96. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  2. 2.Shop A sells 2 pairs of socks for ₹120. Shop B sells 4 pairs of socks for ₹340. What does one pair of socks cost at the cheaper shop (in ₹)?
  3. 3.Shop A sells 4 pens for ₹48. Shop B sells 2 pens for ₹32. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop B (b) Shop A
  4. 4.A 1 kg bag of tomatoes costs ₹21. A 2 kg bag costs ₹50. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 1 kg bag
  5. 5.Shop A sells 5 geometry boxes for ₹650. Shop B sells 3 geometry boxes for ₹240. Which shop is cheaper for one geometry box? (a) Shop A (b) Shop B
  6. 6.Shop A sells 5 plates of idli for ₹175. Shop B sells 6 plates of idli for ₹360. Which shop is cheaper for one plate of idli? (a) Shop B (b) Shop A
  7. 7.Shop A sells 6 colour pencil sets for ₹630. Shop B sells 5 colour pencil sets for ₹500. What does one colour pencil set cost at the cheaper shop (in ₹)?
  8. 8.Shop A sells 5 colour pencil sets for ₹600. Shop B sells 3 colour pencil sets for ₹285. What does one colour pencil set cost at the cheaper shop (in ₹)?
  9. 9.Shop A sells 4 cricket balls for ₹600. Shop B sells 5 cricket balls for ₹650. Which shop is cheaper for one cricket ball? (a) Shop A (b) Shop B
  10. 10.A 5 kg bag of rice costs ₹325. A 10 kg bag costs ₹730. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 10 kg bag
  11. 11.A 1 kg bag of tomatoes costs ₹43. A 5 kg bag costs ₹245. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  12. 12.Shop A sells 5 geometry boxes for ₹650. Shop B sells 3 geometry boxes for ₹315. Which shop is cheaper for one geometry box? (a) Shop A (b) Shop B
  13. 13.Shop A sells 3 colour pencil sets for ₹345. Shop B sells 2 colour pencil sets for ₹190. Which shop is cheaper for one colour pencil set? (a) Shop A (b) Shop B
  14. 14.A 5 kg bag of potatoes costs ₹190. A 10 kg bag costs ₹350. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  15. 15.Shop A sells 3 colour pencil sets for ₹210. Shop B sells 2 colour pencil sets for ₹210. What does one colour pencil set cost at the cheaper shop (in ₹)?
  16. 16.Shop A sells 2 geometry boxes for ₹160. Shop B sells 4 geometry boxes for ₹420. What does one geometry box cost at the cheaper shop (in ₹)?
  17. 17.A 10 kg bag of dal costs ₹1250. A 1 kg bag costs ₹138. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 10 kg bag
  18. 18.Shop A sells 4 cricket balls for ₹560. Shop B sells 6 cricket balls for ₹660. Which shop is cheaper for one cricket ball? (a) Shop B (b) Shop A
  19. 19.Shop A sells 2 cricket balls for ₹290. Shop B sells 4 cricket balls for ₹560. What does one cricket ball cost at the cheaper shop (in ₹)?
  20. 20.A 5 kg bag of onions costs ₹280. A 10 kg bag costs ₹390. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 10 kg bag
  21. 21.A 2 kg bag of onions costs ₹46. A 10 kg bag costs ₹360. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 2 kg bag
  22. 22.Shop A sells 3 colour pencil sets for ₹195. Shop B sells 6 colour pencil sets for ₹480. Which shop is cheaper for one colour pencil set? (a) Shop A (b) Shop B
  23. 23.A 5 kg bag of potatoes costs ₹135. A 1 kg bag costs ₹36. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  24. 24.Shop A sells 6 mangoes for ₹240. Shop B sells 4 mangoes for ₹80. What does one mango cost at the cheaper shop (in ₹)?
  25. 25.Shop A sells 4 pens for ₹84. Shop B sells 3 pens for ₹39. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop B (b) Shop A
  26. 26.A 2 kg bag of onions costs ₹66. A 10 kg bag costs ₹410. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  27. 27.Shop A sells 6 cricket balls for ₹840. Shop B sells 5 cricket balls for ₹650. What does one cricket ball cost at the cheaper shop (in ₹)?
  28. 28.A 1 kg bag of wheat flour costs ₹31. A 5 kg bag costs ₹170. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 1 kg bag
  29. 29.A 1 kg bag of onions costs ₹33. A 2 kg bag costs ₹50. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  30. 30.A 10 kg bag of tomatoes costs ₹370. A 5 kg bag costs ₹240. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 5 kg bag
  31. 31.A 1 kg bag of dal costs ₹146. A 5 kg bag costs ₹595. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  32. 32.A 1 kg bag of wheat flour costs ₹43. A 5 kg bag costs ₹250. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  33. 33.Shop A sells 6 colour pencil sets for ₹720. Shop B sells 5 colour pencil sets for ₹325. What does one colour pencil set cost at the cheaper shop (in ₹)?
  34. 34.A 10 kg bag of wheat flour costs ₹320. A 5 kg bag costs ₹230. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  35. 35.Shop A sells 3 samosas for ₹45. Shop B sells 6 samosas for ₹72. Which shop is cheaper for one samosa? (a) Shop A (b) Shop B
  36. 36.A 5 kg bag of sugar costs ₹230. A 1 kg bag costs ₹44. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  37. 37.Shop A sells 3 geometry boxes for ₹285. Shop B sells 6 geometry boxes for ₹510. What does one geometry box cost at the cheaper shop (in ₹)?
  38. 38.Shop A sells 5 notebooks for ₹150. Shop B sells 4 notebooks for ₹140. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop B (b) Shop A
  39. 39.Shop A sells 5 mangoes for ₹125. Shop B sells 4 mangoes for ₹120. What does one mango cost at the cheaper shop (in ₹)?
  40. 40.A 5 kg bag of wheat flour costs ₹185. A 2 kg bag costs ₹60. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 5 kg bag

Answer key

  1. 7
  2. 60
  3. Shop A
  4. 1 kg bag
  5. Shop B
  6. Shop A
  7. 100
  8. 95
  9. Shop B
  10. 5 kg bag
  11. 6
  12. Shop B
  13. Shop B
  14. 3
  15. 70
  16. 80
  17. 10 kg bag
  18. Shop B
  19. 140
  20. 10 kg bag
  21. 2 kg bag
  22. Shop A
  23. 9
  24. 20
  25. Shop B
  26. 8
  27. 130
  28. 1 kg bag
  29. 8
  30. 10 kg bag
  31. 27
  32. 7
  33. 65
  34. 14
  35. Shop B
  36. 2
  37. 85
  38. Shop A
  39. 25
  40. 2 kg bag

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids