Better Buy Worksheet
The method (Same-size compare): Price of one = total ÷ number (or price of 1 kg = total ÷ kg). The smaller price of one is the better buy. Saving per item = bigger price of one − smaller price of one.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.Shop A sells 3 plates of idli for ₹90. Shop B sells 4 plates of idli for ₹160. Which shop is cheaper for one plate of idli? (a) Shop A (b) Shop B
- 2.A 1 kg bag of dal costs ₹143. A 10 kg bag costs ₹1010. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 1 kg bag
- 3.A 10 kg bag of tomatoes costs ₹290. A 5 kg bag costs ₹290. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 4.Shop A sells 4 notebooks for ₹140. Shop B sells 3 notebooks for ₹165. What does one notebook cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 5.Shop A sells 3 pens for ₹39. Shop B sells 6 pens for ₹66. What does one pen cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 6.Shop A sells 4 pairs of socks for ₹340. Shop B sells 2 pairs of socks for ₹150. What does one pair of socks cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 7.Shop A sells 3 plates of idli for ₹150. Shop B sells 4 plates of idli for ₹220. Which shop is cheaper for one plate of idli? (a) Shop A (b) Shop B
- 8.A 2 kg bag of wheat flour costs ₹90. A 1 kg bag costs ₹32. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 9.A 10 kg bag of dal costs ₹1470. A 1 kg bag costs ₹142. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 10 kg bag
- 10.Shop A sells 3 samosas for ₹36. Shop B sells 4 samosas for ₹60. Which shop is cheaper for one samosa? (a) Shop A (b) Shop B
- 11.Shop A sells 6 mangoes for ₹180. Shop B sells 2 mangoes for ₹80. Which shop is cheaper for one mango? (a) Shop A (b) Shop B
- 12.A 1 kg bag of dal costs ₹101. A 10 kg bag costs ₹1440. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 1 kg bag
- 13.Shop A sells 6 geometry boxes for ₹690. Shop B sells 2 geometry boxes for ₹210. What does one geometry box cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 14.A 2 kg bag of tomatoes costs ₹74. A 1 kg bag costs ₹58. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 1 kg bag
- 15.A 1 kg bag of rice costs ₹47. A 2 kg bag costs ₹88. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 2 kg bag
- 16.A 10 kg bag of onions costs ₹260. A 5 kg bag costs ₹265. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 5 kg bag
- 17.Shop A sells 2 samosas for ₹34. Shop B sells 5 samosas for ₹80. Which shop is cheaper for one samosa? (a) Shop B (b) Shop A
- 18.Shop A sells 3 samosas for ₹48. Shop B sells 2 samosas for ₹38. Which shop is cheaper for one samosa? (a) Shop A (b) Shop B
- 19.Shop A sells 3 mangoes for ₹105. Shop B sells 5 mangoes for ₹150. Which shop is cheaper for one mango? (a) Shop B (b) Shop A
- 20.Shop A sells 6 colour pencil sets for ₹600. Shop B sells 5 colour pencil sets for ₹375. Which shop is cheaper for one colour pencil set? (a) Shop B (b) Shop A
- 21.Shop A sells 3 cricket balls for ₹375. Shop B sells 5 cricket balls for ₹500. Which shop is cheaper for one cricket ball? (a) Shop A (b) Shop B
- 22.A 2 kg bag of dal costs ₹226. A 1 kg bag costs ₹147. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 23.Shop A sells 2 pairs of socks for ₹110. Shop B sells 5 pairs of socks for ₹400. Which shop is cheaper for one pair of socks? (a) Shop B (b) Shop A
- 24.Shop A sells 5 colour pencil sets for ₹350. Shop B sells 4 colour pencil sets for ₹320. Which shop is cheaper for one colour pencil set? (a) Shop B (b) Shop A
- 25.A 10 kg bag of wheat flour costs ₹500. A 1 kg bag costs ₹47. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 10 kg bag
- 26.A 2 kg bag of rice costs ₹156. A 5 kg bag costs ₹370. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 5 kg bag
- 27.A 5 kg bag of rice costs ₹225. A 2 kg bag costs ₹130. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 2 kg bag
- 28.Shop A sells 3 samosas for ₹45. Shop B sells 4 samosas for ₹64. What does one samosa cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 29.Shop A sells 3 geometry boxes for ₹345. Shop B sells 2 geometry boxes for ₹190. Which shop is cheaper for one geometry box? (a) Shop A (b) Shop B
- 30.A 10 kg bag of tomatoes costs ₹440. A 5 kg bag costs ₹160. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 31.Shop A sells 6 cricket balls for ₹870. Shop B sells 3 cricket balls for ₹300. Which shop is cheaper for one cricket ball? (a) Shop B (b) Shop A
- 32.A 1 kg bag of onions costs ₹41. A 2 kg bag costs ₹58. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 33.A 10 kg bag of potatoes costs ₹380. A 1 kg bag costs ₹29. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 1 kg bag
- 34.Shop A sells 2 pens for ₹38. Shop B sells 6 pens for ₹126. What does one pen cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 35.Shop A sells 6 colour pencil sets for ₹450. Shop B sells 5 colour pencil sets for ₹425. Which shop is cheaper for one colour pencil set? (a) Shop A (b) Shop B
- 36.Shop A sells 4 notebooks for ₹180. Shop B sells 5 notebooks for ₹275. What does one notebook cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 37.Shop A sells 6 mangoes for ₹180. Shop B sells 4 mangoes for ₹80. Which shop is cheaper for one mango? (a) Shop A (b) Shop B
- 38.A 5 kg bag of wheat flour costs ₹160. A 2 kg bag costs ₹90. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 5 kg bag
- 39.A 10 kg bag of rice costs ₹680. A 5 kg bag costs ₹265. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 5 kg bag
- 40.Shop A sells 5 pairs of socks for ₹400. Shop B sells 2 pairs of socks for ₹100. What does one pair of socks cost at the cheaper shop (in ₹)?
Answer key
- Shop A
- 10 kg bag
- 29
- 35
- 11
- 75
- Shop A
- 13
- 1 kg bag
- Shop A
- Shop A
- 1 kg bag
- 105
- 2 kg bag
- 2 kg bag
- 10 kg bag
- Shop B
- Shop A
- Shop B
- Shop B
- Shop B
- 34
- Shop A
- Shop A
- 1 kg bag
- 5 kg bag
- 5 kg bag
- 15
- Shop B
- 12
- Shop B
- 12
- 1 kg bag
- 19
- Shop A
- 45
- Shop B
- 5 kg bag
- 5 kg bag
- 50
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids