← Which is the better buy? lesson New set →

Better Buy Worksheet

Money maths lesson 16: Which is the better buy? · Set 300 · 40 sums
TalentJR

The method (Same-size compare): Price of one = total ÷ number (or price of 1 kg = total ÷ kg). The smaller price of one is the better buy. Saving per item = bigger price of one − smaller price of one.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.Shop A sells 3 plates of idli for ₹90. Shop B sells 4 plates of idli for ₹160. Which shop is cheaper for one plate of idli? (a) Shop A (b) Shop B
  2. 2.A 1 kg bag of dal costs ₹143. A 10 kg bag costs ₹1010. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 1 kg bag
  3. 3.A 10 kg bag of tomatoes costs ₹290. A 5 kg bag costs ₹290. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  4. 4.Shop A sells 4 notebooks for ₹140. Shop B sells 3 notebooks for ₹165. What does one notebook cost at the cheaper shop (in ₹)?
  5. 5.Shop A sells 3 pens for ₹39. Shop B sells 6 pens for ₹66. What does one pen cost at the cheaper shop (in ₹)?
  6. 6.Shop A sells 4 pairs of socks for ₹340. Shop B sells 2 pairs of socks for ₹150. What does one pair of socks cost at the cheaper shop (in ₹)?
  7. 7.Shop A sells 3 plates of idli for ₹150. Shop B sells 4 plates of idli for ₹220. Which shop is cheaper for one plate of idli? (a) Shop A (b) Shop B
  8. 8.A 2 kg bag of wheat flour costs ₹90. A 1 kg bag costs ₹32. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  9. 9.A 10 kg bag of dal costs ₹1470. A 1 kg bag costs ₹142. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 10 kg bag
  10. 10.Shop A sells 3 samosas for ₹36. Shop B sells 4 samosas for ₹60. Which shop is cheaper for one samosa? (a) Shop A (b) Shop B
  11. 11.Shop A sells 6 mangoes for ₹180. Shop B sells 2 mangoes for ₹80. Which shop is cheaper for one mango? (a) Shop A (b) Shop B
  12. 12.A 1 kg bag of dal costs ₹101. A 10 kg bag costs ₹1440. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 1 kg bag
  13. 13.Shop A sells 6 geometry boxes for ₹690. Shop B sells 2 geometry boxes for ₹210. What does one geometry box cost at the cheaper shop (in ₹)?
  14. 14.A 2 kg bag of tomatoes costs ₹74. A 1 kg bag costs ₹58. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 1 kg bag
  15. 15.A 1 kg bag of rice costs ₹47. A 2 kg bag costs ₹88. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 2 kg bag
  16. 16.A 10 kg bag of onions costs ₹260. A 5 kg bag costs ₹265. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 5 kg bag
  17. 17.Shop A sells 2 samosas for ₹34. Shop B sells 5 samosas for ₹80. Which shop is cheaper for one samosa? (a) Shop B (b) Shop A
  18. 18.Shop A sells 3 samosas for ₹48. Shop B sells 2 samosas for ₹38. Which shop is cheaper for one samosa? (a) Shop A (b) Shop B
  19. 19.Shop A sells 3 mangoes for ₹105. Shop B sells 5 mangoes for ₹150. Which shop is cheaper for one mango? (a) Shop B (b) Shop A
  20. 20.Shop A sells 6 colour pencil sets for ₹600. Shop B sells 5 colour pencil sets for ₹375. Which shop is cheaper for one colour pencil set? (a) Shop B (b) Shop A
  21. 21.Shop A sells 3 cricket balls for ₹375. Shop B sells 5 cricket balls for ₹500. Which shop is cheaper for one cricket ball? (a) Shop A (b) Shop B
  22. 22.A 2 kg bag of dal costs ₹226. A 1 kg bag costs ₹147. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  23. 23.Shop A sells 2 pairs of socks for ₹110. Shop B sells 5 pairs of socks for ₹400. Which shop is cheaper for one pair of socks? (a) Shop B (b) Shop A
  24. 24.Shop A sells 5 colour pencil sets for ₹350. Shop B sells 4 colour pencil sets for ₹320. Which shop is cheaper for one colour pencil set? (a) Shop B (b) Shop A
  25. 25.A 10 kg bag of wheat flour costs ₹500. A 1 kg bag costs ₹47. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 10 kg bag
  26. 26.A 2 kg bag of rice costs ₹156. A 5 kg bag costs ₹370. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 5 kg bag
  27. 27.A 5 kg bag of rice costs ₹225. A 2 kg bag costs ₹130. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 2 kg bag
  28. 28.Shop A sells 3 samosas for ₹45. Shop B sells 4 samosas for ₹64. What does one samosa cost at the cheaper shop (in ₹)?
  29. 29.Shop A sells 3 geometry boxes for ₹345. Shop B sells 2 geometry boxes for ₹190. Which shop is cheaper for one geometry box? (a) Shop A (b) Shop B
  30. 30.A 10 kg bag of tomatoes costs ₹440. A 5 kg bag costs ₹160. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  31. 31.Shop A sells 6 cricket balls for ₹870. Shop B sells 3 cricket balls for ₹300. Which shop is cheaper for one cricket ball? (a) Shop B (b) Shop A
  32. 32.A 1 kg bag of onions costs ₹41. A 2 kg bag costs ₹58. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  33. 33.A 10 kg bag of potatoes costs ₹380. A 1 kg bag costs ₹29. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 1 kg bag
  34. 34.Shop A sells 2 pens for ₹38. Shop B sells 6 pens for ₹126. What does one pen cost at the cheaper shop (in ₹)?
  35. 35.Shop A sells 6 colour pencil sets for ₹450. Shop B sells 5 colour pencil sets for ₹425. Which shop is cheaper for one colour pencil set? (a) Shop A (b) Shop B
  36. 36.Shop A sells 4 notebooks for ₹180. Shop B sells 5 notebooks for ₹275. What does one notebook cost at the cheaper shop (in ₹)?
  37. 37.Shop A sells 6 mangoes for ₹180. Shop B sells 4 mangoes for ₹80. Which shop is cheaper for one mango? (a) Shop A (b) Shop B
  38. 38.A 5 kg bag of wheat flour costs ₹160. A 2 kg bag costs ₹90. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 5 kg bag
  39. 39.A 10 kg bag of rice costs ₹680. A 5 kg bag costs ₹265. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 5 kg bag
  40. 40.Shop A sells 5 pairs of socks for ₹400. Shop B sells 2 pairs of socks for ₹100. What does one pair of socks cost at the cheaper shop (in ₹)?

Answer key

  1. Shop A
  2. 10 kg bag
  3. 29
  4. 35
  5. 11
  6. 75
  7. Shop A
  8. 13
  9. 1 kg bag
  10. Shop A
  11. Shop A
  12. 1 kg bag
  13. 105
  14. 2 kg bag
  15. 2 kg bag
  16. 10 kg bag
  17. Shop B
  18. Shop A
  19. Shop B
  20. Shop B
  21. Shop B
  22. 34
  23. Shop A
  24. Shop A
  25. 1 kg bag
  26. 5 kg bag
  27. 5 kg bag
  28. 15
  29. Shop B
  30. 12
  31. Shop B
  32. 12
  33. 1 kg bag
  34. 19
  35. Shop A
  36. 45
  37. Shop B
  38. 5 kg bag
  39. 5 kg bag
  40. 50

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids