← Which is the better buy? lesson New set →

Better Buy Worksheet

Money maths lesson 16: Which is the better buy? · Set 305 · 40 sums
TalentJR

The method (Same-size compare): Price of one = total ÷ number (or price of 1 kg = total ÷ kg). The smaller price of one is the better buy. Saving per item = bigger price of one − smaller price of one.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.A 1 kg bag of tomatoes costs ₹54. A 10 kg bag costs ₹280. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  2. 2.A 10 kg bag of onions costs ₹240. A 5 kg bag costs ₹225. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 10 kg bag
  3. 3.Shop A sells 4 pens for ₹40. Shop B sells 6 pens for ₹120. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop B (b) Shop A
  4. 4.A 2 kg bag of rice costs ₹160. A 10 kg bag costs ₹710. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  5. 5.Shop A sells 5 cricket balls for ₹525. Shop B sells 2 cricket balls for ₹220. What does one cricket ball cost at the cheaper shop (in ₹)?
  6. 6.Shop A sells 4 pens for ₹100. Shop B sells 2 pens for ₹38. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop B (b) Shop A
  7. 7.A 5 kg bag of tomatoes costs ₹225. A 1 kg bag costs ₹31. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  8. 8.Shop A sells 3 plates of idli for ₹90. Shop B sells 2 plates of idli for ₹70. Which shop is cheaper for one plate of idli? (a) Shop A (b) Shop B
  9. 9.A 5 kg bag of dal costs ₹455. A 2 kg bag costs ₹266. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 2 kg bag
  10. 10.A 10 kg bag of potatoes costs ₹260. A 1 kg bag costs ₹32. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 1 kg bag
  11. 11.Shop A sells 3 pairs of socks for ₹195. Shop B sells 4 pairs of socks for ₹300. Which shop is cheaper for one pair of socks? (a) Shop B (b) Shop A
  12. 12.A 5 kg bag of potatoes costs ₹170. A 1 kg bag costs ₹24. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 1 kg bag
  13. 13.Shop A sells 2 cricket balls for ₹200. Shop B sells 6 cricket balls for ₹780. Which shop is cheaper for one cricket ball? (a) Shop B (b) Shop A
  14. 14.A 10 kg bag of wheat flour costs ₹300. A 1 kg bag costs ₹39. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  15. 15.Shop A sells 3 samosas for ₹39. Shop B sells 5 samosas for ₹70. What does one samosa cost at the cheaper shop (in ₹)?
  16. 16.A 1 kg bag of potatoes costs ₹21. A 2 kg bag costs ₹50. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  17. 17.Shop A sells 3 cricket balls for ₹315. Shop B sells 5 cricket balls for ₹550. Which shop is cheaper for one cricket ball? (a) Shop B (b) Shop A
  18. 18.Shop A sells 2 colour pencil sets for ₹190. Shop B sells 3 colour pencil sets for ₹225. What does one colour pencil set cost at the cheaper shop (in ₹)?
  19. 19.A 1 kg bag of potatoes costs ₹29. A 2 kg bag costs ₹48. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  20. 20.A 1 kg bag of wheat flour costs ₹41. A 2 kg bag costs ₹66. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 2 kg bag
  21. 21.Shop A sells 5 geometry boxes for ₹625. Shop B sells 2 geometry boxes for ₹170. Which shop is cheaper for one geometry box? (a) Shop B (b) Shop A
  22. 22.Shop A sells 5 pens for ₹125. Shop B sells 3 pens for ₹42. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop B (b) Shop A
  23. 23.A 10 kg bag of sugar costs ₹470. A 1 kg bag costs ₹40. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 1 kg bag
  24. 24.A 5 kg bag of sugar costs ₹215. A 10 kg bag costs ₹460. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  25. 25.Shop A sells 5 geometry boxes for ₹425. Shop B sells 4 geometry boxes for ₹400. What does one geometry box cost at the cheaper shop (in ₹)?
  26. 26.A 10 kg bag of wheat flour costs ₹480. A 1 kg bag costs ₹49. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 1 kg bag
  27. 27.Shop A sells 6 notebooks for ₹270. Shop B sells 3 notebooks for ₹105. What does one notebook cost at the cheaper shop (in ₹)?
  28. 28.Shop A sells 4 mangoes for ₹80. Shop B sells 2 mangoes for ₹50. What does one mango cost at the cheaper shop (in ₹)?
  29. 29.Shop A sells 6 notebooks for ₹300. Shop B sells 4 notebooks for ₹160. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop A (b) Shop B
  30. 30.Shop A sells 5 mangoes for ₹200. Shop B sells 3 mangoes for ₹90. Which shop is cheaper for one mango? (a) Shop A (b) Shop B
  31. 31.Shop A sells 5 samosas for ₹80. Shop B sells 2 samosas for ₹26. What does one samosa cost at the cheaper shop (in ₹)?
  32. 32.A 2 kg bag of sugar costs ₹100. A 10 kg bag costs ₹490. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  33. 33.Shop A sells 4 pairs of socks for ₹340. Shop B sells 6 pairs of socks for ₹390. What does one pair of socks cost at the cheaper shop (in ₹)?
  34. 34.Shop A sells 2 samosas for ₹26. Shop B sells 5 samosas for ₹80. Which shop is cheaper for one samosa? (a) Shop B (b) Shop A
  35. 35.Shop A sells 4 pens for ₹48. Shop B sells 2 pens for ₹20. What does one pen cost at the cheaper shop (in ₹)?
  36. 36.A 10 kg bag of dal costs ₹1240. A 2 kg bag costs ₹252. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  37. 37.A 5 kg bag of dal costs ₹475. A 10 kg bag costs ₹1390. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  38. 38.Shop A sells 6 pens for ₹72. Shop B sells 2 pens for ₹46. What does one pen cost at the cheaper shop (in ₹)?
  39. 39.A 1 kg bag of wheat flour costs ₹46. A 2 kg bag costs ₹94. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 2 kg bag
  40. 40.Shop A sells 4 colour pencil sets for ₹260. Shop B sells 2 colour pencil sets for ₹120. What does one colour pencil set cost at the cheaper shop (in ₹)?

Answer key

  1. 26
  2. 10 kg bag
  3. Shop A
  4. 9
  5. 105
  6. Shop B
  7. 14
  8. Shop A
  9. 5 kg bag
  10. 10 kg bag
  11. Shop A
  12. 1 kg bag
  13. Shop A
  14. 9
  15. 13
  16. 4
  17. Shop A
  18. 75
  19. 5
  20. 2 kg bag
  21. Shop B
  22. Shop B
  23. 1 kg bag
  24. 3
  25. 85
  26. 10 kg bag
  27. 35
  28. 20
  29. Shop B
  30. Shop B
  31. 13
  32. 1
  33. 65
  34. Shop A
  35. 10
  36. 2
  37. 44
  38. 12
  39. 1 kg bag
  40. 60

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids