Better Buy Worksheet
The method (Same-size compare): Price of one = total ÷ number (or price of 1 kg = total ÷ kg). The smaller price of one is the better buy. Saving per item = bigger price of one − smaller price of one.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.A 1 kg bag of tomatoes costs ₹54. A 10 kg bag costs ₹280. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 2.A 10 kg bag of onions costs ₹240. A 5 kg bag costs ₹225. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 10 kg bag
- 3.Shop A sells 4 pens for ₹40. Shop B sells 6 pens for ₹120. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop B (b) Shop A
- 4.A 2 kg bag of rice costs ₹160. A 10 kg bag costs ₹710. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 5.Shop A sells 5 cricket balls for ₹525. Shop B sells 2 cricket balls for ₹220. What does one cricket ball cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 6.Shop A sells 4 pens for ₹100. Shop B sells 2 pens for ₹38. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop B (b) Shop A
- 7.A 5 kg bag of tomatoes costs ₹225. A 1 kg bag costs ₹31. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 8.Shop A sells 3 plates of idli for ₹90. Shop B sells 2 plates of idli for ₹70. Which shop is cheaper for one plate of idli? (a) Shop A (b) Shop B
- 9.A 5 kg bag of dal costs ₹455. A 2 kg bag costs ₹266. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 2 kg bag
- 10.A 10 kg bag of potatoes costs ₹260. A 1 kg bag costs ₹32. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 1 kg bag
- 11.Shop A sells 3 pairs of socks for ₹195. Shop B sells 4 pairs of socks for ₹300. Which shop is cheaper for one pair of socks? (a) Shop B (b) Shop A
- 12.A 5 kg bag of potatoes costs ₹170. A 1 kg bag costs ₹24. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 1 kg bag
- 13.Shop A sells 2 cricket balls for ₹200. Shop B sells 6 cricket balls for ₹780. Which shop is cheaper for one cricket ball? (a) Shop B (b) Shop A
- 14.A 10 kg bag of wheat flour costs ₹300. A 1 kg bag costs ₹39. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 15.Shop A sells 3 samosas for ₹39. Shop B sells 5 samosas for ₹70. What does one samosa cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 16.A 1 kg bag of potatoes costs ₹21. A 2 kg bag costs ₹50. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 17.Shop A sells 3 cricket balls for ₹315. Shop B sells 5 cricket balls for ₹550. Which shop is cheaper for one cricket ball? (a) Shop B (b) Shop A
- 18.Shop A sells 2 colour pencil sets for ₹190. Shop B sells 3 colour pencil sets for ₹225. What does one colour pencil set cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 19.A 1 kg bag of potatoes costs ₹29. A 2 kg bag costs ₹48. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 20.A 1 kg bag of wheat flour costs ₹41. A 2 kg bag costs ₹66. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 2 kg bag
- 21.Shop A sells 5 geometry boxes for ₹625. Shop B sells 2 geometry boxes for ₹170. Which shop is cheaper for one geometry box? (a) Shop B (b) Shop A
- 22.Shop A sells 5 pens for ₹125. Shop B sells 3 pens for ₹42. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop B (b) Shop A
- 23.A 10 kg bag of sugar costs ₹470. A 1 kg bag costs ₹40. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 1 kg bag
- 24.A 5 kg bag of sugar costs ₹215. A 10 kg bag costs ₹460. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 25.Shop A sells 5 geometry boxes for ₹425. Shop B sells 4 geometry boxes for ₹400. What does one geometry box cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 26.A 10 kg bag of wheat flour costs ₹480. A 1 kg bag costs ₹49. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 1 kg bag
- 27.Shop A sells 6 notebooks for ₹270. Shop B sells 3 notebooks for ₹105. What does one notebook cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 28.Shop A sells 4 mangoes for ₹80. Shop B sells 2 mangoes for ₹50. What does one mango cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 29.Shop A sells 6 notebooks for ₹300. Shop B sells 4 notebooks for ₹160. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop A (b) Shop B
- 30.Shop A sells 5 mangoes for ₹200. Shop B sells 3 mangoes for ₹90. Which shop is cheaper for one mango? (a) Shop A (b) Shop B
- 31.Shop A sells 5 samosas for ₹80. Shop B sells 2 samosas for ₹26. What does one samosa cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 32.A 2 kg bag of sugar costs ₹100. A 10 kg bag costs ₹490. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 33.Shop A sells 4 pairs of socks for ₹340. Shop B sells 6 pairs of socks for ₹390. What does one pair of socks cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 34.Shop A sells 2 samosas for ₹26. Shop B sells 5 samosas for ₹80. Which shop is cheaper for one samosa? (a) Shop B (b) Shop A
- 35.Shop A sells 4 pens for ₹48. Shop B sells 2 pens for ₹20. What does one pen cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 36.A 10 kg bag of dal costs ₹1240. A 2 kg bag costs ₹252. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 37.A 5 kg bag of dal costs ₹475. A 10 kg bag costs ₹1390. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 38.Shop A sells 6 pens for ₹72. Shop B sells 2 pens for ₹46. What does one pen cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 39.A 1 kg bag of wheat flour costs ₹46. A 2 kg bag costs ₹94. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 2 kg bag
- 40.Shop A sells 4 colour pencil sets for ₹260. Shop B sells 2 colour pencil sets for ₹120. What does one colour pencil set cost at the cheaper shop (in ₹)?
Answer key
- 26
- 10 kg bag
- Shop A
- 9
- 105
- Shop B
- 14
- Shop A
- 5 kg bag
- 10 kg bag
- Shop A
- 1 kg bag
- Shop A
- 9
- 13
- 4
- Shop A
- 75
- 5
- 2 kg bag
- Shop B
- Shop B
- 1 kg bag
- 3
- 85
- 10 kg bag
- 35
- 20
- Shop B
- Shop B
- 13
- 1
- 65
- Shop A
- 10
- 2
- 44
- 12
- 1 kg bag
- 60
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids