← Which is the better buy? lesson New set →

Better Buy Worksheet

Money maths lesson 16: Which is the better buy? · Set 308 · 40 sums
TalentJR

The method (Same-size compare): Price of one = total ÷ number (or price of 1 kg = total ÷ kg). The smaller price of one is the better buy. Saving per item = bigger price of one − smaller price of one.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.Shop A sells 6 pens for ₹60. Shop B sells 4 pens for ₹60. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop A (b) Shop B
  2. 2.A 2 kg bag of dal costs ₹258. A 5 kg bag costs ₹485. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  3. 3.A 10 kg bag of sugar costs ₹490. A 5 kg bag costs ₹205. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 5 kg bag
  4. 4.A 1 kg bag of tomatoes costs ₹31. A 5 kg bag costs ₹275. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 1 kg bag
  5. 5.Shop A sells 4 colour pencil sets for ₹340. Shop B sells 2 colour pencil sets for ₹120. Which shop is cheaper for one colour pencil set? (a) Shop A (b) Shop B
  6. 6.A 2 kg bag of rice costs ₹96. A 10 kg bag costs ₹740. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 2 kg bag
  7. 7.A 10 kg bag of sugar costs ₹400. A 2 kg bag costs ₹88. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 10 kg bag
  8. 8.Shop A sells 3 notebooks for ₹90. Shop B sells 5 notebooks for ₹175. What does one notebook cost at the cheaper shop (in ₹)?
  9. 9.Shop A sells 5 geometry boxes for ₹525. Shop B sells 3 geometry boxes for ₹330. What does one geometry box cost at the cheaper shop (in ₹)?
  10. 10.Shop A sells 5 colour pencil sets for ₹375. Shop B sells 4 colour pencil sets for ₹420. What does one colour pencil set cost at the cheaper shop (in ₹)?
  11. 11.A 1 kg bag of sugar costs ₹46. A 10 kg bag costs ₹400. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 1 kg bag
  12. 12.A 5 kg bag of rice costs ₹375. A 1 kg bag costs ₹54. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  13. 13.A 5 kg bag of sugar costs ₹250. A 10 kg bag costs ₹420. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  14. 14.A 1 kg bag of potatoes costs ₹20. A 5 kg bag costs ₹195. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  15. 15.A 1 kg bag of wheat flour costs ₹39. A 10 kg bag costs ₹320. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 1 kg bag
  16. 16.A 1 kg bag of rice costs ₹65. A 5 kg bag costs ₹355. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  17. 17.A 1 kg bag of wheat flour costs ₹37. A 10 kg bag costs ₹310. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 1 kg bag
  18. 18.A 5 kg bag of wheat flour costs ₹155. A 1 kg bag costs ₹45. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 1 kg bag
  19. 19.Shop A sells 5 geometry boxes for ₹700. Shop B sells 2 geometry boxes for ₹220. Which shop is cheaper for one geometry box? (a) Shop A (b) Shop B
  20. 20.A 5 kg bag of sugar costs ₹210. A 2 kg bag costs ₹82. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 5 kg bag
  21. 21.A 5 kg bag of dal costs ₹500. A 1 kg bag costs ₹108. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 1 kg bag
  22. 22.Shop A sells 3 pens for ₹72. Shop B sells 5 pens for ₹60. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop A (b) Shop B
  23. 23.A 5 kg bag of tomatoes costs ₹215. A 10 kg bag costs ₹230. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 10 kg bag
  24. 24.Shop A sells 6 cricket balls for ₹750. Shop B sells 5 cricket balls for ₹700. What does one cricket ball cost at the cheaper shop (in ₹)?
  25. 25.Shop A sells 5 plates of idli for ₹225. Shop B sells 2 plates of idli for ₹80. Which shop is cheaper for one plate of idli? (a) Shop B (b) Shop A
  26. 26.Shop A sells 2 colour pencil sets for ₹240. Shop B sells 4 colour pencil sets for ₹280. What does one colour pencil set cost at the cheaper shop (in ₹)?
  27. 27.Shop A sells 6 geometry boxes for ₹660. Shop B sells 4 geometry boxes for ₹480. What does one geometry box cost at the cheaper shop (in ₹)?
  28. 28.Shop A sells 5 cricket balls for ₹525. Shop B sells 4 cricket balls for ₹440. What does one cricket ball cost at the cheaper shop (in ₹)?
  29. 29.A 5 kg bag of sugar costs ₹215. A 2 kg bag costs ₹100. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 5 kg bag
  30. 30.A 5 kg bag of rice costs ₹225. A 1 kg bag costs ₹78. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 5 kg bag
  31. 31.A 5 kg bag of rice costs ₹365. A 1 kg bag costs ₹45. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  32. 32.Shop A sells 6 pens for ₹72. Shop B sells 2 pens for ₹20. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop B (b) Shop A
  33. 33.A 2 kg bag of sugar costs ₹96. A 1 kg bag costs ₹44. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 1 kg bag
  34. 34.Shop A sells 5 pens for ₹125. Shop B sells 4 pens for ₹40. What does one pen cost at the cheaper shop (in ₹)?
  35. 35.Shop A sells 5 geometry boxes for ₹500. Shop B sells 2 geometry boxes for ₹300. Which shop is cheaper for one geometry box? (a) Shop B (b) Shop A
  36. 36.A 5 kg bag of rice costs ₹230. A 2 kg bag costs ₹130. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 5 kg bag
  37. 37.A 2 kg bag of sugar costs ₹84. A 5 kg bag costs ₹235. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 2 kg bag
  38. 38.Shop A sells 6 pens for ₹78. Shop B sells 2 pens for ₹44. What does one pen cost at the cheaper shop (in ₹)?
  39. 39.A 2 kg bag of tomatoes costs ₹60. A 10 kg bag costs ₹570. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  40. 40.Shop A sells 5 geometry boxes for ₹675. Shop B sells 6 geometry boxes for ₹720. Which shop is cheaper for one geometry box? (a) Shop A (b) Shop B

Answer key

  1. Shop A
  2. 32
  3. 5 kg bag
  4. 1 kg bag
  5. Shop B
  6. 2 kg bag
  7. 10 kg bag
  8. 30
  9. 105
  10. 75
  11. 10 kg bag
  12. 21
  13. 8
  14. 19
  15. 10 kg bag
  16. 6
  17. 10 kg bag
  18. 5 kg bag
  19. Shop B
  20. 2 kg bag
  21. 5 kg bag
  22. Shop B
  23. 10 kg bag
  24. 125
  25. Shop B
  26. 70
  27. 110
  28. 105
  29. 5 kg bag
  30. 5 kg bag
  31. 28
  32. Shop B
  33. 1 kg bag
  34. 10
  35. Shop A
  36. 5 kg bag
  37. 2 kg bag
  38. 13
  39. 27
  40. Shop B

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids