Better Buy Worksheet
The method (Same-size compare): Price of one = total ÷ number (or price of 1 kg = total ÷ kg). The smaller price of one is the better buy. Saving per item = bigger price of one − smaller price of one.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.A 10 kg bag of potatoes costs ₹390. A 5 kg bag costs ₹150. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 5 kg bag
- 2.Shop A sells 5 notebooks for ₹175. Shop B sells 2 notebooks for ₹120. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop A (b) Shop B
- 3.A 2 kg bag of dal costs ₹216. A 5 kg bag costs ₹660. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 4.Shop A sells 2 pairs of socks for ₹120. Shop B sells 4 pairs of socks for ₹300. Which shop is cheaper for one pair of socks? (a) Shop A (b) Shop B
- 5.Shop A sells 3 colour pencil sets for ₹210. Shop B sells 4 colour pencil sets for ₹480. What does one colour pencil set cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 6.Shop A sells 4 plates of idli for ₹160. Shop B sells 2 plates of idli for ₹70. Which shop is cheaper for one plate of idli? (a) Shop A (b) Shop B
- 7.A 10 kg bag of rice costs ₹800. A 1 kg bag costs ₹55. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 1 kg bag
- 8.Shop A sells 2 pairs of socks for ₹150. Shop B sells 6 pairs of socks for ₹420. Which shop is cheaper for one pair of socks? (a) Shop A (b) Shop B
- 9.Shop A sells 2 pens for ₹22. Shop B sells 3 pens for ₹45. What does one pen cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 10.A 10 kg bag of rice costs ₹690. A 2 kg bag costs ₹118. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 10 kg bag
- 11.Shop A sells 5 colour pencil sets for ₹400. Shop B sells 2 colour pencil sets for ₹220. Which shop is cheaper for one colour pencil set? (a) Shop B (b) Shop A
- 12.A 1 kg bag of onions costs ₹35. A 5 kg bag costs ₹205. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 1 kg bag
- 13.Shop A sells 5 mangoes for ₹125. Shop B sells 6 mangoes for ₹180. Which shop is cheaper for one mango? (a) Shop A (b) Shop B
- 14.Shop A sells 3 pairs of socks for ₹165. Shop B sells 5 pairs of socks for ₹425. Which shop is cheaper for one pair of socks? (a) Shop B (b) Shop A
- 15.Shop A sells 3 notebooks for ₹120. Shop B sells 5 notebooks for ₹275. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop A (b) Shop B
- 16.Shop A sells 6 cricket balls for ₹720. Shop B sells 5 cricket balls for ₹750. Which shop is cheaper for one cricket ball? (a) Shop A (b) Shop B
- 17.A 5 kg bag of potatoes costs ₹140. A 10 kg bag costs ₹220. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 10 kg bag
- 18.Shop A sells 5 mangoes for ₹200. Shop B sells 3 mangoes for ₹105. Which shop is cheaper for one mango? (a) Shop B (b) Shop A
- 19.Shop A sells 4 cricket balls for ₹400. Shop B sells 6 cricket balls for ₹720. What does one cricket ball cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 20.Shop A sells 3 plates of idli for ₹180. Shop B sells 4 plates of idli for ₹140. What does one plate of idli cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 21.A 2 kg bag of potatoes costs ₹74. A 5 kg bag costs ₹160. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 5 kg bag
- 22.A 1 kg bag of wheat flour costs ₹31. A 10 kg bag costs ₹370. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 23.Shop A sells 5 samosas for ₹80. Shop B sells 4 samosas for ₹72. What does one samosa cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 24.A 2 kg bag of wheat flour costs ₹68. A 10 kg bag costs ₹410. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 25.Shop A sells 2 mangoes for ₹60. Shop B sells 4 mangoes for ₹160. What does one mango cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 26.A 2 kg bag of onions costs ₹114. A 5 kg bag costs ₹140. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 27.Shop A sells 4 pens for ₹52. Shop B sells 2 pens for ₹28. What does one pen cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 28.A 1 kg bag of onions costs ₹54. A 10 kg bag costs ₹210. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 10 kg bag
- 29.A 2 kg bag of rice costs ₹160. A 1 kg bag costs ₹55. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 30.Shop A sells 4 notebooks for ₹140. Shop B sells 2 notebooks for ₹60. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop A (b) Shop B
- 31.A 5 kg bag of wheat flour costs ₹160. A 10 kg bag costs ₹370. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 32.Shop A sells 6 plates of idli for ₹270. Shop B sells 5 plates of idli for ₹250. Which shop is cheaper for one plate of idli? (a) Shop A (b) Shop B
- 33.A 1 kg bag of rice costs ₹46. A 2 kg bag costs ₹94. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 34.A 5 kg bag of tomatoes costs ₹165. A 10 kg bag costs ₹590. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 10 kg bag
- 35.A 2 kg bag of sugar costs ₹84. A 5 kg bag costs ₹205. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 5 kg bag
- 36.Shop A sells 6 notebooks for ₹300. Shop B sells 5 notebooks for ₹150. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop A (b) Shop B
- 37.Shop A sells 3 mangoes for ₹60. Shop B sells 6 mangoes for ₹240. What does one mango cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 38.Shop A sells 5 plates of idli for ₹200. Shop B sells 4 plates of idli for ₹180. What does one plate of idli cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 39.Shop A sells 4 colour pencil sets for ₹260. Shop B sells 5 colour pencil sets for ₹500. Which shop is cheaper for one colour pencil set? (a) Shop A (b) Shop B
- 40.A 2 kg bag of rice costs ₹90. A 5 kg bag costs ₹250. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 2 kg bag
Answer key
- 5 kg bag
- Shop A
- 24
- Shop A
- 70
- Shop B
- 1 kg bag
- Shop B
- 11
- 2 kg bag
- Shop A
- 1 kg bag
- Shop A
- Shop A
- Shop A
- Shop A
- 10 kg bag
- Shop B
- 100
- 35
- 5 kg bag
- 6
- 16
- 7
- 30
- 29
- 13
- 10 kg bag
- 25
- Shop B
- 5
- Shop A
- 1
- 5 kg bag
- 5 kg bag
- Shop B
- 20
- 40
- Shop A
- 2 kg bag
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids