← Which is the better buy? lesson New set →

Better Buy Worksheet

Money maths lesson 16: Which is the better buy? · Set 315 · 40 sums
TalentJR

The method (Same-size compare): Price of one = total ÷ number (or price of 1 kg = total ÷ kg). The smaller price of one is the better buy. Saving per item = bigger price of one − smaller price of one.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.A 10 kg bag of potatoes costs ₹390. A 5 kg bag costs ₹150. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 5 kg bag
  2. 2.Shop A sells 5 notebooks for ₹175. Shop B sells 2 notebooks for ₹120. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop A (b) Shop B
  3. 3.A 2 kg bag of dal costs ₹216. A 5 kg bag costs ₹660. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  4. 4.Shop A sells 2 pairs of socks for ₹120. Shop B sells 4 pairs of socks for ₹300. Which shop is cheaper for one pair of socks? (a) Shop A (b) Shop B
  5. 5.Shop A sells 3 colour pencil sets for ₹210. Shop B sells 4 colour pencil sets for ₹480. What does one colour pencil set cost at the cheaper shop (in ₹)?
  6. 6.Shop A sells 4 plates of idli for ₹160. Shop B sells 2 plates of idli for ₹70. Which shop is cheaper for one plate of idli? (a) Shop A (b) Shop B
  7. 7.A 10 kg bag of rice costs ₹800. A 1 kg bag costs ₹55. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 1 kg bag
  8. 8.Shop A sells 2 pairs of socks for ₹150. Shop B sells 6 pairs of socks for ₹420. Which shop is cheaper for one pair of socks? (a) Shop A (b) Shop B
  9. 9.Shop A sells 2 pens for ₹22. Shop B sells 3 pens for ₹45. What does one pen cost at the cheaper shop (in ₹)?
  10. 10.A 10 kg bag of rice costs ₹690. A 2 kg bag costs ₹118. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 10 kg bag
  11. 11.Shop A sells 5 colour pencil sets for ₹400. Shop B sells 2 colour pencil sets for ₹220. Which shop is cheaper for one colour pencil set? (a) Shop B (b) Shop A
  12. 12.A 1 kg bag of onions costs ₹35. A 5 kg bag costs ₹205. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 1 kg bag
  13. 13.Shop A sells 5 mangoes for ₹125. Shop B sells 6 mangoes for ₹180. Which shop is cheaper for one mango? (a) Shop A (b) Shop B
  14. 14.Shop A sells 3 pairs of socks for ₹165. Shop B sells 5 pairs of socks for ₹425. Which shop is cheaper for one pair of socks? (a) Shop B (b) Shop A
  15. 15.Shop A sells 3 notebooks for ₹120. Shop B sells 5 notebooks for ₹275. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop A (b) Shop B
  16. 16.Shop A sells 6 cricket balls for ₹720. Shop B sells 5 cricket balls for ₹750. Which shop is cheaper for one cricket ball? (a) Shop A (b) Shop B
  17. 17.A 5 kg bag of potatoes costs ₹140. A 10 kg bag costs ₹220. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 10 kg bag
  18. 18.Shop A sells 5 mangoes for ₹200. Shop B sells 3 mangoes for ₹105. Which shop is cheaper for one mango? (a) Shop B (b) Shop A
  19. 19.Shop A sells 4 cricket balls for ₹400. Shop B sells 6 cricket balls for ₹720. What does one cricket ball cost at the cheaper shop (in ₹)?
  20. 20.Shop A sells 3 plates of idli for ₹180. Shop B sells 4 plates of idli for ₹140. What does one plate of idli cost at the cheaper shop (in ₹)?
  21. 21.A 2 kg bag of potatoes costs ₹74. A 5 kg bag costs ₹160. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 5 kg bag
  22. 22.A 1 kg bag of wheat flour costs ₹31. A 10 kg bag costs ₹370. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  23. 23.Shop A sells 5 samosas for ₹80. Shop B sells 4 samosas for ₹72. What does one samosa cost at the cheaper shop (in ₹)?
  24. 24.A 2 kg bag of wheat flour costs ₹68. A 10 kg bag costs ₹410. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  25. 25.Shop A sells 2 mangoes for ₹60. Shop B sells 4 mangoes for ₹160. What does one mango cost at the cheaper shop (in ₹)?
  26. 26.A 2 kg bag of onions costs ₹114. A 5 kg bag costs ₹140. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  27. 27.Shop A sells 4 pens for ₹52. Shop B sells 2 pens for ₹28. What does one pen cost at the cheaper shop (in ₹)?
  28. 28.A 1 kg bag of onions costs ₹54. A 10 kg bag costs ₹210. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 10 kg bag
  29. 29.A 2 kg bag of rice costs ₹160. A 1 kg bag costs ₹55. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  30. 30.Shop A sells 4 notebooks for ₹140. Shop B sells 2 notebooks for ₹60. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop A (b) Shop B
  31. 31.A 5 kg bag of wheat flour costs ₹160. A 10 kg bag costs ₹370. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  32. 32.Shop A sells 6 plates of idli for ₹270. Shop B sells 5 plates of idli for ₹250. Which shop is cheaper for one plate of idli? (a) Shop A (b) Shop B
  33. 33.A 1 kg bag of rice costs ₹46. A 2 kg bag costs ₹94. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  34. 34.A 5 kg bag of tomatoes costs ₹165. A 10 kg bag costs ₹590. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 10 kg bag
  35. 35.A 2 kg bag of sugar costs ₹84. A 5 kg bag costs ₹205. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 5 kg bag
  36. 36.Shop A sells 6 notebooks for ₹300. Shop B sells 5 notebooks for ₹150. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop A (b) Shop B
  37. 37.Shop A sells 3 mangoes for ₹60. Shop B sells 6 mangoes for ₹240. What does one mango cost at the cheaper shop (in ₹)?
  38. 38.Shop A sells 5 plates of idli for ₹200. Shop B sells 4 plates of idli for ₹180. What does one plate of idli cost at the cheaper shop (in ₹)?
  39. 39.Shop A sells 4 colour pencil sets for ₹260. Shop B sells 5 colour pencil sets for ₹500. Which shop is cheaper for one colour pencil set? (a) Shop A (b) Shop B
  40. 40.A 2 kg bag of rice costs ₹90. A 5 kg bag costs ₹250. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 2 kg bag

Answer key

  1. 5 kg bag
  2. Shop A
  3. 24
  4. Shop A
  5. 70
  6. Shop B
  7. 1 kg bag
  8. Shop B
  9. 11
  10. 2 kg bag
  11. Shop A
  12. 1 kg bag
  13. Shop A
  14. Shop A
  15. Shop A
  16. Shop A
  17. 10 kg bag
  18. Shop B
  19. 100
  20. 35
  21. 5 kg bag
  22. 6
  23. 16
  24. 7
  25. 30
  26. 29
  27. 13
  28. 10 kg bag
  29. 25
  30. Shop B
  31. 5
  32. Shop A
  33. 1
  34. 5 kg bag
  35. 5 kg bag
  36. Shop B
  37. 20
  38. 40
  39. Shop A
  40. 2 kg bag

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids