← Which is the better buy? lesson New set →

Better Buy Worksheet

Money maths lesson 16: Which is the better buy? · Set 319 · 40 sums
TalentJR

The method (Same-size compare): Price of one = total ÷ number (or price of 1 kg = total ÷ kg). The smaller price of one is the better buy. Saving per item = bigger price of one − smaller price of one.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.A 5 kg bag of rice costs ₹250. A 1 kg bag costs ₹55. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  2. 2.Shop A sells 4 pens for ₹80. Shop B sells 5 pens for ₹95. What does one pen cost at the cheaper shop (in ₹)?
  3. 3.Shop A sells 5 notebooks for ₹150. Shop B sells 4 notebooks for ₹240. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop A (b) Shop B
  4. 4.Shop A sells 5 pens for ₹125. Shop B sells 6 pens for ₹126. What does one pen cost at the cheaper shop (in ₹)?
  5. 5.Shop A sells 2 colour pencil sets for ₹210. Shop B sells 3 colour pencil sets for ₹345. Which shop is cheaper for one colour pencil set? (a) Shop B (b) Shop A
  6. 6.A 2 kg bag of rice costs ₹82. A 1 kg bag costs ₹60. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  7. 7.A 5 kg bag of rice costs ₹345. A 10 kg bag costs ₹530. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 5 kg bag
  8. 8.A 5 kg bag of tomatoes costs ₹155. A 1 kg bag costs ₹55. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  9. 9.Shop A sells 3 colour pencil sets for ₹195. Shop B sells 2 colour pencil sets for ₹120. Which shop is cheaper for one colour pencil set? (a) Shop B (b) Shop A
  10. 10.A 10 kg bag of wheat flour costs ₹450. A 2 kg bag costs ₹72. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  11. 11.A 5 kg bag of rice costs ₹355. A 10 kg bag costs ₹630. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  12. 12.Shop A sells 5 mangoes for ₹150. Shop B sells 2 mangoes for ₹40. Which shop is cheaper for one mango? (a) Shop A (b) Shop B
  13. 13.Shop A sells 6 notebooks for ₹360. Shop B sells 2 notebooks for ₹90. What does one notebook cost at the cheaper shop (in ₹)?
  14. 14.Shop A sells 3 mangoes for ₹105. Shop B sells 5 mangoes for ₹200. What does one mango cost at the cheaper shop (in ₹)?
  15. 15.Shop A sells 6 geometry boxes for ₹750. Shop B sells 2 geometry boxes for ₹210. Which shop is cheaper for one geometry box? (a) Shop A (b) Shop B
  16. 16.Shop A sells 4 pairs of socks for ₹260. Shop B sells 3 pairs of socks for ₹270. Which shop is cheaper for one pair of socks? (a) Shop B (b) Shop A
  17. 17.Shop A sells 6 cricket balls for ₹750. Shop B sells 4 cricket balls for ₹440. What does one cricket ball cost at the cheaper shop (in ₹)?
  18. 18.A 1 kg bag of dal costs ₹100. A 2 kg bag costs ₹296. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 2 kg bag
  19. 19.A 10 kg bag of dal costs ₹1480. A 1 kg bag costs ₹143. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  20. 20.Shop A sells 3 mangoes for ₹90. Shop B sells 4 mangoes for ₹140. What does one mango cost at the cheaper shop (in ₹)?
  21. 21.Shop A sells 4 cricket balls for ₹420. Shop B sells 5 cricket balls for ₹750. Which shop is cheaper for one cricket ball? (a) Shop A (b) Shop B
  22. 22.Shop A sells 5 pairs of socks for ₹425. Shop B sells 4 pairs of socks for ₹280. What does one pair of socks cost at the cheaper shop (in ₹)?
  23. 23.A 2 kg bag of rice costs ₹88. A 10 kg bag costs ₹400. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  24. 24.A 1 kg bag of onions costs ₹58. A 10 kg bag costs ₹450. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 1 kg bag
  25. 25.Shop A sells 4 mangoes for ₹80. Shop B sells 6 mangoes for ₹180. What does one mango cost at the cheaper shop (in ₹)?
  26. 26.A 2 kg bag of tomatoes costs ₹68. A 10 kg bag costs ₹490. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  27. 27.Shop A sells 3 samosas for ₹45. Shop B sells 5 samosas for ₹100. What does one samosa cost at the cheaper shop (in ₹)?
  28. 28.Shop A sells 6 colour pencil sets for ₹420. Shop B sells 3 colour pencil sets for ₹315. Which shop is cheaper for one colour pencil set? (a) Shop B (b) Shop A
  29. 29.Shop A sells 4 samosas for ₹48. Shop B sells 2 samosas for ₹38. What does one samosa cost at the cheaper shop (in ₹)?
  30. 30.A 1 kg bag of dal costs ₹141. A 5 kg bag costs ₹470. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 1 kg bag
  31. 31.A 1 kg bag of rice costs ₹45. A 10 kg bag costs ₹510. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 1 kg bag
  32. 32.A 2 kg bag of wheat flour costs ₹86. A 1 kg bag costs ₹50. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 2 kg bag
  33. 33.Shop A sells 6 plates of idli for ₹270. Shop B sells 2 plates of idli for ₹120. Which shop is cheaper for one plate of idli? (a) Shop B (b) Shop A
  34. 34.Shop A sells 4 plates of idli for ₹220. Shop B sells 6 plates of idli for ₹240. Which shop is cheaper for one plate of idli? (a) Shop B (b) Shop A
  35. 35.Shop A sells 6 pairs of socks for ₹300. Shop B sells 5 pairs of socks for ₹450. What does one pair of socks cost at the cheaper shop (in ₹)?
  36. 36.A 2 kg bag of potatoes costs ₹54. A 10 kg bag costs ₹350. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 2 kg bag
  37. 37.Shop A sells 5 mangoes for ₹125. Shop B sells 2 mangoes for ₹60. Which shop is cheaper for one mango? (a) Shop B (b) Shop A
  38. 38.Shop A sells 4 samosas for ₹64. Shop B sells 2 samosas for ₹36. What does one samosa cost at the cheaper shop (in ₹)?
  39. 39.Shop A sells 5 cricket balls for ₹500. Shop B sells 2 cricket balls for ₹240. Which shop is cheaper for one cricket ball? (a) Shop B (b) Shop A
  40. 40.A 5 kg bag of dal costs ₹455. A 1 kg bag costs ₹96. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?

Answer key

  1. 5
  2. 19
  3. Shop A
  4. 21
  5. Shop A
  6. 19
  7. 10 kg bag
  8. 24
  9. Shop B
  10. 9
  11. 8
  12. Shop B
  13. 45
  14. 35
  15. Shop B
  16. Shop A
  17. 110
  18. 1 kg bag
  19. 5
  20. 30
  21. Shop A
  22. 70
  23. 4
  24. 10 kg bag
  25. 20
  26. 15
  27. 15
  28. Shop A
  29. 12
  30. 5 kg bag
  31. 1 kg bag
  32. 2 kg bag
  33. Shop A
  34. Shop B
  35. 50
  36. 2 kg bag
  37. Shop A
  38. 16
  39. Shop A
  40. 5

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids