← Which is the better buy? lesson New set →

Better Buy Worksheet

Money maths lesson 16: Which is the better buy? · Set 322 · 40 sums
TalentJR

The method (Same-size compare): Price of one = total ÷ number (or price of 1 kg = total ÷ kg). The smaller price of one is the better buy. Saving per item = bigger price of one − smaller price of one.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.A 10 kg bag of wheat flour costs ₹400. A 2 kg bag costs ₹84. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  2. 2.A 10 kg bag of onions costs ₹460. A 2 kg bag costs ₹98. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 2 kg bag
  3. 3.Shop A sells 3 mangoes for ₹105. Shop B sells 2 mangoes for ₹60. Which shop is cheaper for one mango? (a) Shop B (b) Shop A
  4. 4.A 1 kg bag of onions costs ₹39. A 2 kg bag costs ₹56. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 1 kg bag
  5. 5.A 2 kg bag of sugar costs ₹96. A 1 kg bag costs ₹44. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  6. 6.A 10 kg bag of wheat flour costs ₹360. A 1 kg bag costs ₹30. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  7. 7.Shop A sells 3 cricket balls for ₹390. Shop B sells 5 cricket balls for ₹550. Which shop is cheaper for one cricket ball? (a) Shop B (b) Shop A
  8. 8.A 1 kg bag of dal costs ₹97. A 5 kg bag costs ₹585. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 5 kg bag
  9. 9.A 1 kg bag of onions costs ₹52. A 2 kg bag costs ₹44. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 2 kg bag
  10. 10.A 5 kg bag of wheat flour costs ₹220. A 1 kg bag costs ₹48. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  11. 11.A 5 kg bag of sugar costs ₹250. A 2 kg bag costs ₹94. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 5 kg bag
  12. 12.Shop A sells 3 notebooks for ₹105. Shop B sells 4 notebooks for ₹240. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop B (b) Shop A
  13. 13.A 2 kg bag of dal costs ₹272. A 5 kg bag costs ₹740. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 5 kg bag
  14. 14.Shop A sells 2 plates of idli for ₹80. Shop B sells 5 plates of idli for ₹225. Which shop is cheaper for one plate of idli? (a) Shop A (b) Shop B
  15. 15.Shop A sells 6 geometry boxes for ₹690. Shop B sells 2 geometry boxes for ₹160. Which shop is cheaper for one geometry box? (a) Shop B (b) Shop A
  16. 16.Shop A sells 5 colour pencil sets for ₹550. Shop B sells 2 colour pencil sets for ₹170. What does one colour pencil set cost at the cheaper shop (in ₹)?
  17. 17.A 10 kg bag of potatoes costs ₹250. A 2 kg bag costs ₹48. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 2 kg bag
  18. 18.Shop A sells 5 plates of idli for ₹275. Shop B sells 3 plates of idli for ₹150. Which shop is cheaper for one plate of idli? (a) Shop A (b) Shop B
  19. 19.Shop A sells 6 cricket balls for ₹600. Shop B sells 5 cricket balls for ₹575. Which shop is cheaper for one cricket ball? (a) Shop A (b) Shop B
  20. 20.A 10 kg bag of wheat flour costs ₹350. A 1 kg bag costs ₹49. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 10 kg bag
  21. 21.A 10 kg bag of sugar costs ₹420. A 5 kg bag costs ₹205. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  22. 22.A 5 kg bag of potatoes costs ₹150. A 10 kg bag costs ₹200. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 5 kg bag
  23. 23.A 2 kg bag of sugar costs ₹92. A 1 kg bag costs ₹40. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  24. 24.Shop A sells 2 pens for ₹36. Shop B sells 4 pens for ₹40. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop A (b) Shop B
  25. 25.A 5 kg bag of onions costs ₹300. A 1 kg bag costs ₹39. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  26. 26.A 2 kg bag of onions costs ₹72. A 5 kg bag costs ₹270. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 5 kg bag
  27. 27.Shop A sells 3 pairs of socks for ₹165. Shop B sells 6 pairs of socks for ₹300. What does one pair of socks cost at the cheaper shop (in ₹)?
  28. 28.A 5 kg bag of potatoes costs ₹195. A 1 kg bag costs ₹33. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  29. 29.Shop A sells 2 cricket balls for ₹210. Shop B sells 4 cricket balls for ₹580. Which shop is cheaper for one cricket ball? (a) Shop A (b) Shop B
  30. 30.Shop A sells 5 geometry boxes for ₹425. Shop B sells 4 geometry boxes for ₹500. What does one geometry box cost at the cheaper shop (in ₹)?
  31. 31.A 1 kg bag of rice costs ₹48. A 10 kg bag costs ₹740. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 1 kg bag
  32. 32.Shop A sells 3 mangoes for ₹60. Shop B sells 6 mangoes for ₹240. What does one mango cost at the cheaper shop (in ₹)?
  33. 33.Shop A sells 6 plates of idli for ₹300. Shop B sells 2 plates of idli for ₹60. What does one plate of idli cost at the cheaper shop (in ₹)?
  34. 34.Shop A sells 6 mangoes for ₹240. Shop B sells 3 mangoes for ₹105. What does one mango cost at the cheaper shop (in ₹)?
  35. 35.Shop A sells 6 pens for ₹132. Shop B sells 2 pens for ₹22. What does one pen cost at the cheaper shop (in ₹)?
  36. 36.A 10 kg bag of tomatoes costs ₹530. A 1 kg bag costs ₹21. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  37. 37.A 5 kg bag of rice costs ₹235. A 1 kg bag costs ₹55. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  38. 38.A 2 kg bag of onions costs ₹44. A 5 kg bag costs ₹265. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  39. 39.Shop A sells 2 colour pencil sets for ₹230. Shop B sells 5 colour pencil sets for ₹600. Which shop is cheaper for one colour pencil set? (a) Shop A (b) Shop B
  40. 40.A 10 kg bag of tomatoes costs ₹480. A 2 kg bag costs ₹118. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?

Answer key

  1. 2
  2. 10 kg bag
  3. Shop B
  4. 2 kg bag
  5. 4
  6. 6
  7. Shop B
  8. 1 kg bag
  9. 2 kg bag
  10. 4
  11. 2 kg bag
  12. Shop A
  13. 2 kg bag
  14. Shop A
  15. Shop B
  16. 85
  17. 2 kg bag
  18. Shop B
  19. Shop A
  20. 10 kg bag
  21. 1
  22. 10 kg bag
  23. 6
  24. Shop B
  25. 21
  26. 2 kg bag
  27. 50
  28. 6
  29. Shop A
  30. 85
  31. 1 kg bag
  32. 20
  33. 30
  34. 35
  35. 11
  36. 32
  37. 8
  38. 31
  39. Shop A
  40. 11

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids