Better Buy Worksheet
The method (Same-size compare): Price of one = total ÷ number (or price of 1 kg = total ÷ kg). The smaller price of one is the better buy. Saving per item = bigger price of one − smaller price of one.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.Shop A sells 6 samosas for ₹84. Shop B sells 5 samosas for ₹65. Which shop is cheaper for one samosa? (a) Shop A (b) Shop B
- 2.Shop A sells 3 pens for ₹30. Shop B sells 5 pens for ₹95. What does one pen cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 3.A 1 kg bag of rice costs ₹66. A 2 kg bag costs ₹114. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 2 kg bag
- 4.A 2 kg bag of dal costs ₹220. A 1 kg bag costs ₹138. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 5.A 1 kg bag of potatoes costs ₹22. A 10 kg bag costs ₹390. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 6.Shop A sells 4 pens for ₹60. Shop B sells 5 pens for ₹90. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop A (b) Shop B
- 7.Shop A sells 2 pairs of socks for ₹180. Shop B sells 5 pairs of socks for ₹250. Which shop is cheaper for one pair of socks? (a) Shop A (b) Shop B
- 8.Shop A sells 2 colour pencil sets for ₹150. Shop B sells 5 colour pencil sets for ₹350. Which shop is cheaper for one colour pencil set? (a) Shop B (b) Shop A
- 9.A 2 kg bag of sugar costs ₹86. A 1 kg bag costs ₹42. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 1 kg bag
- 10.A 5 kg bag of rice costs ₹200. A 2 kg bag costs ₹130. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 11.A 1 kg bag of sugar costs ₹45. A 2 kg bag costs ₹98. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 1 kg bag
- 12.Shop A sells 2 mangoes for ₹80. Shop B sells 3 mangoes for ₹75. What does one mango cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 13.Shop A sells 6 pens for ₹138. Shop B sells 5 pens for ₹60. What does one pen cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 14.Shop A sells 3 cricket balls for ₹345. Shop B sells 2 cricket balls for ₹240. Which shop is cheaper for one cricket ball? (a) Shop A (b) Shop B
- 15.Shop A sells 5 geometry boxes for ₹425. Shop B sells 4 geometry boxes for ₹380. Which shop is cheaper for one geometry box? (a) Shop A (b) Shop B
- 16.A 5 kg bag of sugar costs ₹245. A 1 kg bag costs ₹41. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 17.A 5 kg bag of tomatoes costs ₹210. A 2 kg bag costs ₹94. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 5 kg bag
- 18.A 10 kg bag of wheat flour costs ₹310. A 2 kg bag costs ₹66. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 19.A 5 kg bag of dal costs ₹655. A 1 kg bag costs ₹140. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 20.Shop A sells 4 plates of idli for ₹240. Shop B sells 2 plates of idli for ₹70. Which shop is cheaper for one plate of idli? (a) Shop A (b) Shop B
- 21.A 2 kg bag of potatoes costs ₹70. A 10 kg bag costs ₹300. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 22.A 5 kg bag of onions costs ₹135. A 10 kg bag costs ₹290. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 10 kg bag
- 23.Shop A sells 3 pens for ₹45. Shop B sells 2 pens for ₹26. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop B (b) Shop A
- 24.Shop A sells 5 cricket balls for ₹600. Shop B sells 4 cricket balls for ₹400. What does one cricket ball cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 25.A 10 kg bag of dal costs ₹1030. A 2 kg bag costs ₹218. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 26.A 10 kg bag of dal costs ₹1120. A 5 kg bag costs ₹480. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 10 kg bag
- 27.A 2 kg bag of dal costs ₹200. A 10 kg bag costs ₹1280. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 2 kg bag
- 28.Shop A sells 5 cricket balls for ₹675. Shop B sells 4 cricket balls for ₹460. Which shop is cheaper for one cricket ball? (a) Shop B (b) Shop A
- 29.A 2 kg bag of onions costs ₹102. A 5 kg bag costs ₹285. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 2 kg bag
- 30.Shop A sells 3 colour pencil sets for ₹225. Shop B sells 2 colour pencil sets for ₹120. Which shop is cheaper for one colour pencil set? (a) Shop B (b) Shop A
- 31.A 2 kg bag of wheat flour costs ₹94. A 1 kg bag costs ₹50. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 1 kg bag
- 32.Shop A sells 2 cricket balls for ₹290. Shop B sells 3 cricket balls for ₹405. What does one cricket ball cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 33.A 1 kg bag of dal costs ₹140. A 5 kg bag costs ₹485. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 34.Shop A sells 4 notebooks for ₹120. Shop B sells 5 notebooks for ₹300. What does one notebook cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 35.A 2 kg bag of tomatoes costs ₹50. A 5 kg bag costs ₹300. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 5 kg bag
- 36.Shop A sells 5 colour pencil sets for ₹550. Shop B sells 6 colour pencil sets for ₹630. What does one colour pencil set cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 37.A 2 kg bag of wheat flour costs ₹84. A 10 kg bag costs ₹310. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 38.A 10 kg bag of sugar costs ₹500. A 2 kg bag costs ₹90. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 10 kg bag
- 39.A 1 kg bag of sugar costs ₹45. A 10 kg bag costs ₹400. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 40.Shop A sells 4 cricket balls for ₹440. Shop B sells 6 cricket balls for ₹750. What does one cricket ball cost at the cheaper shop (in ₹)?
Answer key
- Shop B
- 10
- 2 kg bag
- 28
- 17
- Shop A
- Shop B
- Shop B
- 1 kg bag
- 25
- 1 kg bag
- 25
- 12
- Shop A
- Shop A
- 8
- 5 kg bag
- 2
- 9
- Shop B
- 5
- 5 kg bag
- Shop B
- 100
- 6
- 5 kg bag
- 2 kg bag
- Shop B
- 2 kg bag
- Shop B
- 2 kg bag
- 135
- 43
- 30
- 2 kg bag
- 105
- 11
- 2 kg bag
- 5
- 110
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids