← Which is the better buy? lesson New set →

Better Buy Worksheet

Money maths lesson 16: Which is the better buy? · Set 340 · 40 sums
TalentJR

The method (Same-size compare): Price of one = total ÷ number (or price of 1 kg = total ÷ kg). The smaller price of one is the better buy. Saving per item = bigger price of one − smaller price of one.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.Shop A sells 6 samosas for ₹84. Shop B sells 5 samosas for ₹65. Which shop is cheaper for one samosa? (a) Shop A (b) Shop B
  2. 2.Shop A sells 3 pens for ₹30. Shop B sells 5 pens for ₹95. What does one pen cost at the cheaper shop (in ₹)?
  3. 3.A 1 kg bag of rice costs ₹66. A 2 kg bag costs ₹114. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 2 kg bag
  4. 4.A 2 kg bag of dal costs ₹220. A 1 kg bag costs ₹138. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  5. 5.A 1 kg bag of potatoes costs ₹22. A 10 kg bag costs ₹390. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  6. 6.Shop A sells 4 pens for ₹60. Shop B sells 5 pens for ₹90. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop A (b) Shop B
  7. 7.Shop A sells 2 pairs of socks for ₹180. Shop B sells 5 pairs of socks for ₹250. Which shop is cheaper for one pair of socks? (a) Shop A (b) Shop B
  8. 8.Shop A sells 2 colour pencil sets for ₹150. Shop B sells 5 colour pencil sets for ₹350. Which shop is cheaper for one colour pencil set? (a) Shop B (b) Shop A
  9. 9.A 2 kg bag of sugar costs ₹86. A 1 kg bag costs ₹42. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 1 kg bag
  10. 10.A 5 kg bag of rice costs ₹200. A 2 kg bag costs ₹130. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  11. 11.A 1 kg bag of sugar costs ₹45. A 2 kg bag costs ₹98. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 1 kg bag
  12. 12.Shop A sells 2 mangoes for ₹80. Shop B sells 3 mangoes for ₹75. What does one mango cost at the cheaper shop (in ₹)?
  13. 13.Shop A sells 6 pens for ₹138. Shop B sells 5 pens for ₹60. What does one pen cost at the cheaper shop (in ₹)?
  14. 14.Shop A sells 3 cricket balls for ₹345. Shop B sells 2 cricket balls for ₹240. Which shop is cheaper for one cricket ball? (a) Shop A (b) Shop B
  15. 15.Shop A sells 5 geometry boxes for ₹425. Shop B sells 4 geometry boxes for ₹380. Which shop is cheaper for one geometry box? (a) Shop A (b) Shop B
  16. 16.A 5 kg bag of sugar costs ₹245. A 1 kg bag costs ₹41. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  17. 17.A 5 kg bag of tomatoes costs ₹210. A 2 kg bag costs ₹94. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 5 kg bag
  18. 18.A 10 kg bag of wheat flour costs ₹310. A 2 kg bag costs ₹66. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  19. 19.A 5 kg bag of dal costs ₹655. A 1 kg bag costs ₹140. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  20. 20.Shop A sells 4 plates of idli for ₹240. Shop B sells 2 plates of idli for ₹70. Which shop is cheaper for one plate of idli? (a) Shop A (b) Shop B
  21. 21.A 2 kg bag of potatoes costs ₹70. A 10 kg bag costs ₹300. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  22. 22.A 5 kg bag of onions costs ₹135. A 10 kg bag costs ₹290. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 10 kg bag
  23. 23.Shop A sells 3 pens for ₹45. Shop B sells 2 pens for ₹26. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop B (b) Shop A
  24. 24.Shop A sells 5 cricket balls for ₹600. Shop B sells 4 cricket balls for ₹400. What does one cricket ball cost at the cheaper shop (in ₹)?
  25. 25.A 10 kg bag of dal costs ₹1030. A 2 kg bag costs ₹218. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  26. 26.A 10 kg bag of dal costs ₹1120. A 5 kg bag costs ₹480. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 10 kg bag
  27. 27.A 2 kg bag of dal costs ₹200. A 10 kg bag costs ₹1280. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 2 kg bag
  28. 28.Shop A sells 5 cricket balls for ₹675. Shop B sells 4 cricket balls for ₹460. Which shop is cheaper for one cricket ball? (a) Shop B (b) Shop A
  29. 29.A 2 kg bag of onions costs ₹102. A 5 kg bag costs ₹285. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 2 kg bag
  30. 30.Shop A sells 3 colour pencil sets for ₹225. Shop B sells 2 colour pencil sets for ₹120. Which shop is cheaper for one colour pencil set? (a) Shop B (b) Shop A
  31. 31.A 2 kg bag of wheat flour costs ₹94. A 1 kg bag costs ₹50. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 1 kg bag
  32. 32.Shop A sells 2 cricket balls for ₹290. Shop B sells 3 cricket balls for ₹405. What does one cricket ball cost at the cheaper shop (in ₹)?
  33. 33.A 1 kg bag of dal costs ₹140. A 5 kg bag costs ₹485. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  34. 34.Shop A sells 4 notebooks for ₹120. Shop B sells 5 notebooks for ₹300. What does one notebook cost at the cheaper shop (in ₹)?
  35. 35.A 2 kg bag of tomatoes costs ₹50. A 5 kg bag costs ₹300. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 5 kg bag
  36. 36.Shop A sells 5 colour pencil sets for ₹550. Shop B sells 6 colour pencil sets for ₹630. What does one colour pencil set cost at the cheaper shop (in ₹)?
  37. 37.A 2 kg bag of wheat flour costs ₹84. A 10 kg bag costs ₹310. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  38. 38.A 10 kg bag of sugar costs ₹500. A 2 kg bag costs ₹90. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 10 kg bag
  39. 39.A 1 kg bag of sugar costs ₹45. A 10 kg bag costs ₹400. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  40. 40.Shop A sells 4 cricket balls for ₹440. Shop B sells 6 cricket balls for ₹750. What does one cricket ball cost at the cheaper shop (in ₹)?

Answer key

  1. Shop B
  2. 10
  3. 2 kg bag
  4. 28
  5. 17
  6. Shop A
  7. Shop B
  8. Shop B
  9. 1 kg bag
  10. 25
  11. 1 kg bag
  12. 25
  13. 12
  14. Shop A
  15. Shop A
  16. 8
  17. 5 kg bag
  18. 2
  19. 9
  20. Shop B
  21. 5
  22. 5 kg bag
  23. Shop B
  24. 100
  25. 6
  26. 5 kg bag
  27. 2 kg bag
  28. Shop B
  29. 2 kg bag
  30. Shop B
  31. 2 kg bag
  32. 135
  33. 43
  34. 30
  35. 2 kg bag
  36. 105
  37. 11
  38. 2 kg bag
  39. 5
  40. 110

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids