← Which is the better buy? lesson New set →

Better Buy Worksheet

Money maths lesson 16: Which is the better buy? · Set 342 · 40 sums
TalentJR

The method (Same-size compare): Price of one = total ÷ number (or price of 1 kg = total ÷ kg). The smaller price of one is the better buy. Saving per item = bigger price of one − smaller price of one.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.Shop A sells 2 geometry boxes for ₹300. Shop B sells 3 geometry boxes for ₹255. Which shop is cheaper for one geometry box? (a) Shop A (b) Shop B
  2. 2.A 5 kg bag of wheat flour costs ₹180. A 10 kg bag costs ₹310. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  3. 3.Shop A sells 2 colour pencil sets for ₹120. Shop B sells 4 colour pencil sets for ₹400. Which shop is cheaper for one colour pencil set? (a) Shop A (b) Shop B
  4. 4.A 1 kg bag of tomatoes costs ₹39. A 10 kg bag costs ₹410. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 10 kg bag
  5. 5.Shop A sells 4 pairs of socks for ₹360. Shop B sells 6 pairs of socks for ₹330. Which shop is cheaper for one pair of socks? (a) Shop A (b) Shop B
  6. 6.Shop A sells 5 pens for ₹60. Shop B sells 2 pens for ₹20. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop B (b) Shop A
  7. 7.Shop A sells 6 colour pencil sets for ₹450. Shop B sells 2 colour pencil sets for ₹190. What does one colour pencil set cost at the cheaper shop (in ₹)?
  8. 8.Shop A sells 6 pairs of socks for ₹360. Shop B sells 5 pairs of socks for ₹350. Which shop is cheaper for one pair of socks? (a) Shop B (b) Shop A
  9. 9.Shop A sells 5 notebooks for ₹300. Shop B sells 3 notebooks for ₹90. What does one notebook cost at the cheaper shop (in ₹)?
  10. 10.A 10 kg bag of wheat flour costs ₹470. A 1 kg bag costs ₹39. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  11. 11.Shop A sells 3 notebooks for ₹180. Shop B sells 6 notebooks for ₹210. What does one notebook cost at the cheaper shop (in ₹)?
  12. 12.Shop A sells 4 pens for ₹40. Shop B sells 2 pens for ₹28. What does one pen cost at the cheaper shop (in ₹)?
  13. 13.Shop A sells 5 pens for ₹95. Shop B sells 4 pens for ₹48. What does one pen cost at the cheaper shop (in ₹)?
  14. 14.Shop A sells 3 geometry boxes for ₹435. Shop B sells 2 geometry boxes for ₹220. What does one geometry box cost at the cheaper shop (in ₹)?
  15. 15.A 1 kg bag of onions costs ₹48. A 2 kg bag costs ₹58. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 1 kg bag
  16. 16.A 1 kg bag of tomatoes costs ₹30. A 2 kg bag costs ₹66. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  17. 17.A 1 kg bag of tomatoes costs ₹23. A 2 kg bag costs ₹84. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 2 kg bag
  18. 18.A 10 kg bag of potatoes costs ₹230. A 2 kg bag costs ₹62. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  19. 19.A 5 kg bag of tomatoes costs ₹165. A 1 kg bag costs ₹58. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  20. 20.A 5 kg bag of rice costs ₹300. A 1 kg bag costs ₹68. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 1 kg bag
  21. 21.Shop A sells 6 samosas for ₹120. Shop B sells 3 samosas for ₹48. Which shop is cheaper for one samosa? (a) Shop A (b) Shop B
  22. 22.A 2 kg bag of tomatoes costs ₹52. A 1 kg bag costs ₹24. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  23. 23.A 2 kg bag of sugar costs ₹98. A 1 kg bag costs ₹40. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  24. 24.Shop A sells 2 notebooks for ₹70. Shop B sells 4 notebooks for ₹180. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop B (b) Shop A
  25. 25.Shop A sells 4 plates of idli for ₹200. Shop B sells 2 plates of idli for ₹120. Which shop is cheaper for one plate of idli? (a) Shop A (b) Shop B
  26. 26.A 2 kg bag of onions costs ₹56. A 1 kg bag costs ₹60. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 1 kg bag
  27. 27.Shop A sells 4 pairs of socks for ₹220. Shop B sells 6 pairs of socks for ₹450. Which shop is cheaper for one pair of socks? (a) Shop B (b) Shop A
  28. 28.A 10 kg bag of tomatoes costs ₹240. A 1 kg bag costs ₹42. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 1 kg bag
  29. 29.Shop A sells 4 pairs of socks for ₹360. Shop B sells 6 pairs of socks for ₹510. Which shop is cheaper for one pair of socks? (a) Shop B (b) Shop A
  30. 30.A 2 kg bag of rice costs ₹110. A 10 kg bag costs ₹460. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  31. 31.A 2 kg bag of tomatoes costs ₹96. A 10 kg bag costs ₹490. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 10 kg bag
  32. 32.Shop A sells 4 geometry boxes for ₹560. Shop B sells 2 geometry boxes for ₹300. What does one geometry box cost at the cheaper shop (in ₹)?
  33. 33.Shop A sells 3 pens for ₹33. Shop B sells 2 pens for ₹30. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop B (b) Shop A
  34. 34.Shop A sells 6 mangoes for ₹180. Shop B sells 2 mangoes for ₹40. What does one mango cost at the cheaper shop (in ₹)?
  35. 35.Shop A sells 4 geometry boxes for ₹360. Shop B sells 2 geometry boxes for ₹210. Which shop is cheaper for one geometry box? (a) Shop B (b) Shop A
  36. 36.Shop A sells 4 cricket balls for ₹520. Shop B sells 2 cricket balls for ₹300. Which shop is cheaper for one cricket ball? (a) Shop A (b) Shop B
  37. 37.Shop A sells 6 colour pencil sets for ₹660. Shop B sells 4 colour pencil sets for ₹400. What does one colour pencil set cost at the cheaper shop (in ₹)?
  38. 38.A 10 kg bag of dal costs ₹1050. A 5 kg bag costs ₹520. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 10 kg bag
  39. 39.Shop A sells 2 geometry boxes for ₹170. Shop B sells 6 geometry boxes for ₹810. Which shop is cheaper for one geometry box? (a) Shop B (b) Shop A
  40. 40.Shop A sells 3 colour pencil sets for ₹255. Shop B sells 2 colour pencil sets for ₹230. Which shop is cheaper for one colour pencil set? (a) Shop B (b) Shop A

Answer key

  1. Shop B
  2. 5
  3. Shop A
  4. 1 kg bag
  5. Shop B
  6. Shop B
  7. 75
  8. Shop A
  9. 30
  10. 8
  11. 35
  12. 10
  13. 12
  14. 110
  15. 2 kg bag
  16. 3
  17. 1 kg bag
  18. 8
  19. 25
  20. 5 kg bag
  21. Shop B
  22. 2
  23. 9
  24. Shop A
  25. Shop A
  26. 2 kg bag
  27. Shop A
  28. 10 kg bag
  29. Shop B
  30. 9
  31. 2 kg bag
  32. 140
  33. Shop A
  34. 20
  35. Shop A
  36. Shop A
  37. 100
  38. 5 kg bag
  39. Shop A
  40. Shop A

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids