Better Buy Worksheet
The method (Same-size compare): Price of one = total ÷ number (or price of 1 kg = total ÷ kg). The smaller price of one is the better buy. Saving per item = bigger price of one − smaller price of one.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.Shop A sells 2 geometry boxes for ₹300. Shop B sells 3 geometry boxes for ₹255. Which shop is cheaper for one geometry box? (a) Shop A (b) Shop B
- 2.A 5 kg bag of wheat flour costs ₹180. A 10 kg bag costs ₹310. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 3.Shop A sells 2 colour pencil sets for ₹120. Shop B sells 4 colour pencil sets for ₹400. Which shop is cheaper for one colour pencil set? (a) Shop A (b) Shop B
- 4.A 1 kg bag of tomatoes costs ₹39. A 10 kg bag costs ₹410. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 10 kg bag
- 5.Shop A sells 4 pairs of socks for ₹360. Shop B sells 6 pairs of socks for ₹330. Which shop is cheaper for one pair of socks? (a) Shop A (b) Shop B
- 6.Shop A sells 5 pens for ₹60. Shop B sells 2 pens for ₹20. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop B (b) Shop A
- 7.Shop A sells 6 colour pencil sets for ₹450. Shop B sells 2 colour pencil sets for ₹190. What does one colour pencil set cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 8.Shop A sells 6 pairs of socks for ₹360. Shop B sells 5 pairs of socks for ₹350. Which shop is cheaper for one pair of socks? (a) Shop B (b) Shop A
- 9.Shop A sells 5 notebooks for ₹300. Shop B sells 3 notebooks for ₹90. What does one notebook cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 10.A 10 kg bag of wheat flour costs ₹470. A 1 kg bag costs ₹39. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 11.Shop A sells 3 notebooks for ₹180. Shop B sells 6 notebooks for ₹210. What does one notebook cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 12.Shop A sells 4 pens for ₹40. Shop B sells 2 pens for ₹28. What does one pen cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 13.Shop A sells 5 pens for ₹95. Shop B sells 4 pens for ₹48. What does one pen cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 14.Shop A sells 3 geometry boxes for ₹435. Shop B sells 2 geometry boxes for ₹220. What does one geometry box cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 15.A 1 kg bag of onions costs ₹48. A 2 kg bag costs ₹58. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 1 kg bag
- 16.A 1 kg bag of tomatoes costs ₹30. A 2 kg bag costs ₹66. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 17.A 1 kg bag of tomatoes costs ₹23. A 2 kg bag costs ₹84. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 2 kg bag
- 18.A 10 kg bag of potatoes costs ₹230. A 2 kg bag costs ₹62. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 19.A 5 kg bag of tomatoes costs ₹165. A 1 kg bag costs ₹58. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 20.A 5 kg bag of rice costs ₹300. A 1 kg bag costs ₹68. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 1 kg bag
- 21.Shop A sells 6 samosas for ₹120. Shop B sells 3 samosas for ₹48. Which shop is cheaper for one samosa? (a) Shop A (b) Shop B
- 22.A 2 kg bag of tomatoes costs ₹52. A 1 kg bag costs ₹24. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 23.A 2 kg bag of sugar costs ₹98. A 1 kg bag costs ₹40. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 24.Shop A sells 2 notebooks for ₹70. Shop B sells 4 notebooks for ₹180. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop B (b) Shop A
- 25.Shop A sells 4 plates of idli for ₹200. Shop B sells 2 plates of idli for ₹120. Which shop is cheaper for one plate of idli? (a) Shop A (b) Shop B
- 26.A 2 kg bag of onions costs ₹56. A 1 kg bag costs ₹60. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 1 kg bag
- 27.Shop A sells 4 pairs of socks for ₹220. Shop B sells 6 pairs of socks for ₹450. Which shop is cheaper for one pair of socks? (a) Shop B (b) Shop A
- 28.A 10 kg bag of tomatoes costs ₹240. A 1 kg bag costs ₹42. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 1 kg bag
- 29.Shop A sells 4 pairs of socks for ₹360. Shop B sells 6 pairs of socks for ₹510. Which shop is cheaper for one pair of socks? (a) Shop B (b) Shop A
- 30.A 2 kg bag of rice costs ₹110. A 10 kg bag costs ₹460. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 31.A 2 kg bag of tomatoes costs ₹96. A 10 kg bag costs ₹490. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 10 kg bag
- 32.Shop A sells 4 geometry boxes for ₹560. Shop B sells 2 geometry boxes for ₹300. What does one geometry box cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 33.Shop A sells 3 pens for ₹33. Shop B sells 2 pens for ₹30. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop B (b) Shop A
- 34.Shop A sells 6 mangoes for ₹180. Shop B sells 2 mangoes for ₹40. What does one mango cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 35.Shop A sells 4 geometry boxes for ₹360. Shop B sells 2 geometry boxes for ₹210. Which shop is cheaper for one geometry box? (a) Shop B (b) Shop A
- 36.Shop A sells 4 cricket balls for ₹520. Shop B sells 2 cricket balls for ₹300. Which shop is cheaper for one cricket ball? (a) Shop A (b) Shop B
- 37.Shop A sells 6 colour pencil sets for ₹660. Shop B sells 4 colour pencil sets for ₹400. What does one colour pencil set cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 38.A 10 kg bag of dal costs ₹1050. A 5 kg bag costs ₹520. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 10 kg bag
- 39.Shop A sells 2 geometry boxes for ₹170. Shop B sells 6 geometry boxes for ₹810. Which shop is cheaper for one geometry box? (a) Shop B (b) Shop A
- 40.Shop A sells 3 colour pencil sets for ₹255. Shop B sells 2 colour pencil sets for ₹230. Which shop is cheaper for one colour pencil set? (a) Shop B (b) Shop A
Answer key
- Shop B
- 5
- Shop A
- 1 kg bag
- Shop B
- Shop B
- 75
- Shop A
- 30
- 8
- 35
- 10
- 12
- 110
- 2 kg bag
- 3
- 1 kg bag
- 8
- 25
- 5 kg bag
- Shop B
- 2
- 9
- Shop A
- Shop A
- 2 kg bag
- Shop A
- 10 kg bag
- Shop B
- 9
- 2 kg bag
- 140
- Shop A
- 20
- Shop A
- Shop A
- 100
- 5 kg bag
- Shop A
- Shop A
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids