Better Buy Worksheet
The method (Same-size compare): Price of one = total ÷ number (or price of 1 kg = total ÷ kg). The smaller price of one is the better buy. Saving per item = bigger price of one − smaller price of one.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.Shop A sells 3 pens for ₹72. Shop B sells 6 pens for ₹90. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop B (b) Shop A
- 2.A 5 kg bag of onions costs ₹150. A 1 kg bag costs ₹51. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 5 kg bag
- 3.A 1 kg bag of dal costs ₹112. A 2 kg bag costs ₹190. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 1 kg bag
- 4.A 1 kg bag of wheat flour costs ₹32. A 2 kg bag costs ₹84. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 1 kg bag
- 5.Shop A sells 2 plates of idli for ₹110. Shop B sells 3 plates of idli for ₹90. Which shop is cheaper for one plate of idli? (a) Shop B (b) Shop A
- 6.A 10 kg bag of rice costs ₹760. A 1 kg bag costs ₹72. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 10 kg bag
- 7.Shop A sells 2 pens for ₹48. Shop B sells 6 pens for ₹120. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop A (b) Shop B
- 8.Shop A sells 4 geometry boxes for ₹540. Shop B sells 2 geometry boxes for ₹260. What does one geometry box cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 9.A 1 kg bag of wheat flour costs ₹31. A 2 kg bag costs ₹86. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 10.Shop A sells 6 notebooks for ₹180. Shop B sells 2 notebooks for ₹120. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop B (b) Shop A
- 11.A 10 kg bag of tomatoes costs ₹250. A 1 kg bag costs ₹24. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 10 kg bag
- 12.Shop A sells 3 plates of idli for ₹90. Shop B sells 6 plates of idli for ₹300. Which shop is cheaper for one plate of idli? (a) Shop A (b) Shop B
- 13.A 10 kg bag of potatoes costs ₹220. A 2 kg bag costs ₹56. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 14.A 1 kg bag of rice costs ₹49. A 2 kg bag costs ₹130. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 15.A 1 kg bag of tomatoes costs ₹39. A 10 kg bag costs ₹470. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 1 kg bag
- 16.Shop A sells 4 mangoes for ₹100. Shop B sells 5 mangoes for ₹100. Which shop is cheaper for one mango? (a) Shop A (b) Shop B
- 17.Shop A sells 6 pens for ₹102. Shop B sells 3 pens for ₹72. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop A (b) Shop B
- 18.Shop A sells 4 colour pencil sets for ₹460. Shop B sells 5 colour pencil sets for ₹375. What does one colour pencil set cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 19.A 10 kg bag of dal costs ₹1400. A 5 kg bag costs ₹460. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 5 kg bag
- 20.Shop A sells 5 cricket balls for ₹525. Shop B sells 4 cricket balls for ₹400. Which shop is cheaper for one cricket ball? (a) Shop B (b) Shop A
- 21.A 10 kg bag of tomatoes costs ₹310. A 2 kg bag costs ₹104. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 22.A 1 kg bag of tomatoes costs ₹58. A 10 kg bag costs ₹310. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 23.A 10 kg bag of wheat flour costs ₹480. A 5 kg bag costs ₹225. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 24.A 1 kg bag of rice costs ₹73. A 2 kg bag costs ₹126. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 1 kg bag
- 25.A 5 kg bag of tomatoes costs ₹295. A 1 kg bag costs ₹41. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 5 kg bag
- 26.A 10 kg bag of sugar costs ₹480. A 5 kg bag costs ₹205. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 10 kg bag
- 27.A 10 kg bag of onions costs ₹510. A 5 kg bag costs ₹105. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 28.Shop A sells 3 plates of idli for ₹180. Shop B sells 5 plates of idli for ₹150. Which shop is cheaper for one plate of idli? (a) Shop A (b) Shop B
- 29.Shop A sells 6 plates of idli for ₹240. Shop B sells 2 plates of idli for ₹120. Which shop is cheaper for one plate of idli? (a) Shop B (b) Shop A
- 30.Shop A sells 6 geometry boxes for ₹570. Shop B sells 2 geometry boxes for ₹280. Which shop is cheaper for one geometry box? (a) Shop A (b) Shop B
- 31.A 2 kg bag of sugar costs ₹94. A 10 kg bag costs ₹480. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 10 kg bag
- 32.A 2 kg bag of rice costs ₹100. A 5 kg bag costs ₹305. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 2 kg bag
- 33.Shop A sells 4 colour pencil sets for ₹360. Shop B sells 6 colour pencil sets for ₹450. Which shop is cheaper for one colour pencil set? (a) Shop B (b) Shop A
- 34.A 2 kg bag of dal costs ₹212. A 1 kg bag costs ₹110. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 2 kg bag
- 35.A 10 kg bag of rice costs ₹410. A 2 kg bag costs ₹108. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 36.A 2 kg bag of sugar costs ₹96. A 5 kg bag costs ₹245. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 5 kg bag
- 37.A 10 kg bag of rice costs ₹460. A 5 kg bag costs ₹205. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 5 kg bag
- 38.A 10 kg bag of tomatoes costs ₹220. A 5 kg bag costs ₹145. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 10 kg bag
- 39.Shop A sells 5 pens for ₹120. Shop B sells 4 pens for ₹64. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop B (b) Shop A
- 40.Shop A sells 2 geometry boxes for ₹270. Shop B sells 6 geometry boxes for ₹900. What does one geometry box cost at the cheaper shop (in ₹)?
Answer key
- Shop B
- 5 kg bag
- 2 kg bag
- 1 kg bag
- Shop B
- 1 kg bag
- Shop B
- 130
- 12
- Shop A
- 1 kg bag
- Shop A
- 6
- 16
- 1 kg bag
- Shop B
- Shop A
- 75
- 5 kg bag
- Shop B
- 21
- 27
- 3
- 2 kg bag
- 1 kg bag
- 5 kg bag
- 30
- Shop B
- Shop A
- Shop A
- 2 kg bag
- 2 kg bag
- Shop B
- 2 kg bag
- 13
- 2 kg bag
- 5 kg bag
- 10 kg bag
- Shop B
- 135
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids