← Which is the better buy? lesson New set →

Better Buy Worksheet

Money maths lesson 16: Which is the better buy? · Set 348 · 40 sums
TalentJR

The method (Same-size compare): Price of one = total ÷ number (or price of 1 kg = total ÷ kg). The smaller price of one is the better buy. Saving per item = bigger price of one − smaller price of one.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.Shop A sells 3 pens for ₹72. Shop B sells 6 pens for ₹90. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop B (b) Shop A
  2. 2.A 5 kg bag of onions costs ₹150. A 1 kg bag costs ₹51. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 5 kg bag
  3. 3.A 1 kg bag of dal costs ₹112. A 2 kg bag costs ₹190. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 1 kg bag
  4. 4.A 1 kg bag of wheat flour costs ₹32. A 2 kg bag costs ₹84. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 1 kg bag
  5. 5.Shop A sells 2 plates of idli for ₹110. Shop B sells 3 plates of idli for ₹90. Which shop is cheaper for one plate of idli? (a) Shop B (b) Shop A
  6. 6.A 10 kg bag of rice costs ₹760. A 1 kg bag costs ₹72. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 10 kg bag
  7. 7.Shop A sells 2 pens for ₹48. Shop B sells 6 pens for ₹120. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop A (b) Shop B
  8. 8.Shop A sells 4 geometry boxes for ₹540. Shop B sells 2 geometry boxes for ₹260. What does one geometry box cost at the cheaper shop (in ₹)?
  9. 9.A 1 kg bag of wheat flour costs ₹31. A 2 kg bag costs ₹86. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  10. 10.Shop A sells 6 notebooks for ₹180. Shop B sells 2 notebooks for ₹120. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop B (b) Shop A
  11. 11.A 10 kg bag of tomatoes costs ₹250. A 1 kg bag costs ₹24. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 10 kg bag
  12. 12.Shop A sells 3 plates of idli for ₹90. Shop B sells 6 plates of idli for ₹300. Which shop is cheaper for one plate of idli? (a) Shop A (b) Shop B
  13. 13.A 10 kg bag of potatoes costs ₹220. A 2 kg bag costs ₹56. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  14. 14.A 1 kg bag of rice costs ₹49. A 2 kg bag costs ₹130. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  15. 15.A 1 kg bag of tomatoes costs ₹39. A 10 kg bag costs ₹470. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 1 kg bag
  16. 16.Shop A sells 4 mangoes for ₹100. Shop B sells 5 mangoes for ₹100. Which shop is cheaper for one mango? (a) Shop A (b) Shop B
  17. 17.Shop A sells 6 pens for ₹102. Shop B sells 3 pens for ₹72. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop A (b) Shop B
  18. 18.Shop A sells 4 colour pencil sets for ₹460. Shop B sells 5 colour pencil sets for ₹375. What does one colour pencil set cost at the cheaper shop (in ₹)?
  19. 19.A 10 kg bag of dal costs ₹1400. A 5 kg bag costs ₹460. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 5 kg bag
  20. 20.Shop A sells 5 cricket balls for ₹525. Shop B sells 4 cricket balls for ₹400. Which shop is cheaper for one cricket ball? (a) Shop B (b) Shop A
  21. 21.A 10 kg bag of tomatoes costs ₹310. A 2 kg bag costs ₹104. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  22. 22.A 1 kg bag of tomatoes costs ₹58. A 10 kg bag costs ₹310. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  23. 23.A 10 kg bag of wheat flour costs ₹480. A 5 kg bag costs ₹225. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  24. 24.A 1 kg bag of rice costs ₹73. A 2 kg bag costs ₹126. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 1 kg bag
  25. 25.A 5 kg bag of tomatoes costs ₹295. A 1 kg bag costs ₹41. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 5 kg bag
  26. 26.A 10 kg bag of sugar costs ₹480. A 5 kg bag costs ₹205. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 10 kg bag
  27. 27.A 10 kg bag of onions costs ₹510. A 5 kg bag costs ₹105. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  28. 28.Shop A sells 3 plates of idli for ₹180. Shop B sells 5 plates of idli for ₹150. Which shop is cheaper for one plate of idli? (a) Shop A (b) Shop B
  29. 29.Shop A sells 6 plates of idli for ₹240. Shop B sells 2 plates of idli for ₹120. Which shop is cheaper for one plate of idli? (a) Shop B (b) Shop A
  30. 30.Shop A sells 6 geometry boxes for ₹570. Shop B sells 2 geometry boxes for ₹280. Which shop is cheaper for one geometry box? (a) Shop A (b) Shop B
  31. 31.A 2 kg bag of sugar costs ₹94. A 10 kg bag costs ₹480. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 10 kg bag
  32. 32.A 2 kg bag of rice costs ₹100. A 5 kg bag costs ₹305. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 2 kg bag
  33. 33.Shop A sells 4 colour pencil sets for ₹360. Shop B sells 6 colour pencil sets for ₹450. Which shop is cheaper for one colour pencil set? (a) Shop B (b) Shop A
  34. 34.A 2 kg bag of dal costs ₹212. A 1 kg bag costs ₹110. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 2 kg bag
  35. 35.A 10 kg bag of rice costs ₹410. A 2 kg bag costs ₹108. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  36. 36.A 2 kg bag of sugar costs ₹96. A 5 kg bag costs ₹245. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 5 kg bag
  37. 37.A 10 kg bag of rice costs ₹460. A 5 kg bag costs ₹205. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 5 kg bag
  38. 38.A 10 kg bag of tomatoes costs ₹220. A 5 kg bag costs ₹145. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 10 kg bag
  39. 39.Shop A sells 5 pens for ₹120. Shop B sells 4 pens for ₹64. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop B (b) Shop A
  40. 40.Shop A sells 2 geometry boxes for ₹270. Shop B sells 6 geometry boxes for ₹900. What does one geometry box cost at the cheaper shop (in ₹)?

Answer key

  1. Shop B
  2. 5 kg bag
  3. 2 kg bag
  4. 1 kg bag
  5. Shop B
  6. 1 kg bag
  7. Shop B
  8. 130
  9. 12
  10. Shop A
  11. 1 kg bag
  12. Shop A
  13. 6
  14. 16
  15. 1 kg bag
  16. Shop B
  17. Shop A
  18. 75
  19. 5 kg bag
  20. Shop B
  21. 21
  22. 27
  23. 3
  24. 2 kg bag
  25. 1 kg bag
  26. 5 kg bag
  27. 30
  28. Shop B
  29. Shop A
  30. Shop A
  31. 2 kg bag
  32. 2 kg bag
  33. Shop B
  34. 2 kg bag
  35. 13
  36. 2 kg bag
  37. 5 kg bag
  38. 10 kg bag
  39. Shop B
  40. 135

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids