Better Buy Worksheet
The method (Same-size compare): Price of one = total ÷ number (or price of 1 kg = total ÷ kg). The smaller price of one is the better buy. Saving per item = bigger price of one − smaller price of one.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.Shop A sells 4 samosas for ₹68. Shop B sells 6 samosas for ₹90. Which shop is cheaper for one samosa? (a) Shop A (b) Shop B
- 2.A 1 kg bag of wheat flour costs ₹43. A 10 kg bag costs ₹400. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 3.Shop A sells 2 notebooks for ₹120. Shop B sells 4 notebooks for ₹140. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop B (b) Shop A
- 4.Shop A sells 4 cricket balls for ₹440. Shop B sells 6 cricket balls for ₹600. Which shop is cheaper for one cricket ball? (a) Shop B (b) Shop A
- 5.Shop A sells 2 notebooks for ₹100. Shop B sells 3 notebooks for ₹105. What does one notebook cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 6.Shop A sells 4 notebooks for ₹140. Shop B sells 3 notebooks for ₹135. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop B (b) Shop A
- 7.A 1 kg bag of wheat flour costs ₹35. A 5 kg bag costs ₹200. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 5 kg bag
- 8.Shop A sells 2 pairs of socks for ₹170. Shop B sells 4 pairs of socks for ₹300. Which shop is cheaper for one pair of socks? (a) Shop B (b) Shop A
- 9.Shop A sells 4 pairs of socks for ₹260. Shop B sells 5 pairs of socks for ₹425. What does one pair of socks cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 10.A 10 kg bag of onions costs ₹210. A 1 kg bag costs ₹30. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 11.A 5 kg bag of rice costs ₹310. A 1 kg bag costs ₹74. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 1 kg bag
- 12.A 5 kg bag of onions costs ₹105. A 1 kg bag costs ₹39. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 1 kg bag
- 13.Shop A sells 2 pairs of socks for ₹160. Shop B sells 5 pairs of socks for ₹250. What does one pair of socks cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 14.Shop A sells 2 pens for ₹32. Shop B sells 4 pens for ₹80. What does one pen cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 15.A 10 kg bag of wheat flour costs ₹450. A 1 kg bag costs ₹31. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 16.A 5 kg bag of wheat flour costs ₹230. A 10 kg bag costs ₹390. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 10 kg bag
- 17.A 5 kg bag of rice costs ₹245. A 10 kg bag costs ₹740. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 18.A 5 kg bag of potatoes costs ₹160. A 10 kg bag costs ₹260. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 10 kg bag
- 19.Shop A sells 3 pairs of socks for ₹150. Shop B sells 4 pairs of socks for ₹240. What does one pair of socks cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 20.A 5 kg bag of tomatoes costs ₹200. A 2 kg bag costs ₹96. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 21.Shop A sells 3 geometry boxes for ₹405. Shop B sells 6 geometry boxes for ₹720. Which shop is cheaper for one geometry box? (a) Shop A (b) Shop B
- 22.Shop A sells 2 colour pencil sets for ₹230. Shop B sells 4 colour pencil sets for ₹300. Which shop is cheaper for one colour pencil set? (a) Shop B (b) Shop A
- 23.Shop A sells 4 pairs of socks for ₹320. Shop B sells 3 pairs of socks for ₹270. What does one pair of socks cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 24.A 5 kg bag of dal costs ₹585. A 2 kg bag costs ₹186. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 2 kg bag
- 25.Shop A sells 3 pens for ₹66. Shop B sells 5 pens for ₹75. What does one pen cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 26.Shop A sells 3 cricket balls for ₹405. Shop B sells 2 cricket balls for ₹290. Which shop is cheaper for one cricket ball? (a) Shop A (b) Shop B
- 27.A 10 kg bag of tomatoes costs ₹210. A 2 kg bag costs ₹56. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 28.A 1 kg bag of rice costs ₹52. A 10 kg bag costs ₹800. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 29.A 10 kg bag of dal costs ₹1250. A 1 kg bag costs ₹104. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 10 kg bag
- 30.A 2 kg bag of dal costs ₹190. A 5 kg bag costs ₹515. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 2 kg bag
- 31.Shop A sells 6 cricket balls for ₹720. Shop B sells 2 cricket balls for ₹210. What does one cricket ball cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 32.Shop A sells 3 pairs of socks for ₹195. Shop B sells 6 pairs of socks for ₹450. Which shop is cheaper for one pair of socks? (a) Shop B (b) Shop A
- 33.Shop A sells 6 samosas for ₹120. Shop B sells 2 samosas for ₹32. What does one samosa cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 34.A 10 kg bag of wheat flour costs ₹440. A 1 kg bag costs ₹32. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 1 kg bag
- 35.A 1 kg bag of sugar costs ₹48. A 5 kg bag costs ₹205. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 36.A 10 kg bag of sugar costs ₹400. A 1 kg bag costs ₹47. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 1 kg bag
- 37.A 1 kg bag of sugar costs ₹41. A 5 kg bag costs ₹245. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 38.Shop A sells 2 pens for ₹26. Shop B sells 4 pens for ₹68. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop B (b) Shop A
- 39.A 2 kg bag of onions costs ₹86. A 5 kg bag costs ₹170. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 2 kg bag
- 40.Shop A sells 2 colour pencil sets for ₹130. Shop B sells 3 colour pencil sets for ₹300. Which shop is cheaper for one colour pencil set? (a) Shop A (b) Shop B
Answer key
- Shop B
- 3
- Shop B
- Shop B
- 35
- Shop A
- 1 kg bag
- Shop B
- 65
- 9
- 5 kg bag
- 5 kg bag
- 50
- 16
- 14
- 10 kg bag
- 25
- 10 kg bag
- 50
- 8
- Shop B
- Shop B
- 80
- 2 kg bag
- 15
- Shop A
- 7
- 28
- 1 kg bag
- 2 kg bag
- 105
- Shop A
- 16
- 1 kg bag
- 7
- 10 kg bag
- 8
- Shop A
- 5 kg bag
- Shop A
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids