Better Buy Worksheet
The method (Same-size compare): Price of one = total ÷ number (or price of 1 kg = total ÷ kg). The smaller price of one is the better buy. Saving per item = bigger price of one − smaller price of one.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.A 2 kg bag of wheat flour costs ₹70. A 5 kg bag costs ₹195. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 2.Shop A sells 3 samosas for ₹54. Shop B sells 4 samosas for ₹64. Which shop is cheaper for one samosa? (a) Shop B (b) Shop A
- 3.Shop A sells 3 pens for ₹57. Shop B sells 6 pens for ₹78. What does one pen cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 4.A 2 kg bag of onions costs ₹100. A 1 kg bag costs ₹28. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 1 kg bag
- 5.A 2 kg bag of tomatoes costs ₹76. A 5 kg bag costs ₹300. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 2 kg bag
- 6.A 2 kg bag of rice costs ₹96. A 1 kg bag costs ₹73. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 7.A 2 kg bag of tomatoes costs ₹70. A 10 kg bag costs ₹580. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 8.Shop A sells 6 mangoes for ₹240. Shop B sells 5 mangoes for ₹100. What does one mango cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 9.A 2 kg bag of dal costs ₹232. A 10 kg bag costs ₹1100. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 10.Shop A sells 6 colour pencil sets for ₹690. Shop B sells 2 colour pencil sets for ₹200. Which shop is cheaper for one colour pencil set? (a) Shop B (b) Shop A
- 11.Shop A sells 3 plates of idli for ₹135. Shop B sells 4 plates of idli for ₹240. Which shop is cheaper for one plate of idli? (a) Shop B (b) Shop A
- 12.Shop A sells 4 colour pencil sets for ₹320. Shop B sells 2 colour pencil sets for ₹240. What does one colour pencil set cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 13.A 1 kg bag of tomatoes costs ₹36. A 5 kg bag costs ₹275. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 5 kg bag
- 14.Shop A sells 5 pairs of socks for ₹400. Shop B sells 6 pairs of socks for ₹450. Which shop is cheaper for one pair of socks? (a) Shop A (b) Shop B
- 15.A 10 kg bag of sugar costs ₹440. A 1 kg bag costs ₹48. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 1 kg bag
- 16.Shop A sells 6 pairs of socks for ₹540. Shop B sells 4 pairs of socks for ₹340. Which shop is cheaper for one pair of socks? (a) Shop A (b) Shop B
- 17.A 10 kg bag of tomatoes costs ₹370. A 1 kg bag costs ₹22. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 18.Shop A sells 2 samosas for ₹30. Shop B sells 3 samosas for ₹57. Which shop is cheaper for one samosa? (a) Shop B (b) Shop A
- 19.Shop A sells 4 pairs of socks for ₹240. Shop B sells 3 pairs of socks for ₹165. Which shop is cheaper for one pair of socks? (a) Shop B (b) Shop A
- 20.A 1 kg bag of dal costs ₹134. A 10 kg bag costs ₹940. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 1 kg bag
- 21.Shop A sells 3 geometry boxes for ₹240. Shop B sells 6 geometry boxes for ₹870. What does one geometry box cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 22.Shop A sells 5 notebooks for ₹175. Shop B sells 6 notebooks for ₹300. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop A (b) Shop B
- 23.A 2 kg bag of onions costs ₹116. A 1 kg bag costs ₹22. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 24.Shop A sells 2 cricket balls for ₹200. Shop B sells 6 cricket balls for ₹630. What does one cricket ball cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 25.Shop A sells 5 samosas for ₹80. Shop B sells 4 samosas for ₹76. Which shop is cheaper for one samosa? (a) Shop B (b) Shop A
- 26.Shop A sells 4 mangoes for ₹160. Shop B sells 6 mangoes for ₹180. Which shop is cheaper for one mango? (a) Shop A (b) Shop B
- 27.A 2 kg bag of tomatoes costs ₹66. A 5 kg bag costs ₹100. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 28.Shop A sells 6 colour pencil sets for ₹630. Shop B sells 5 colour pencil sets for ₹500. Which shop is cheaper for one colour pencil set? (a) Shop B (b) Shop A
- 29.Shop A sells 2 pairs of socks for ₹180. Shop B sells 5 pairs of socks for ₹250. What does one pair of socks cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 30.A 10 kg bag of potatoes costs ₹330. A 2 kg bag costs ₹50. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 31.A 5 kg bag of sugar costs ₹220. A 2 kg bag costs ₹98. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 5 kg bag
- 32.Shop A sells 4 cricket balls for ₹600. Shop B sells 6 cricket balls for ₹600. What does one cricket ball cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 33.A 1 kg bag of potatoes costs ₹39. A 10 kg bag costs ₹340. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 1 kg bag
- 34.A 10 kg bag of rice costs ₹520. A 2 kg bag costs ₹118. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 35.Shop A sells 2 colour pencil sets for ₹160. Shop B sells 4 colour pencil sets for ₹280. Which shop is cheaper for one colour pencil set? (a) Shop A (b) Shop B
- 36.Shop A sells 2 plates of idli for ₹60. Shop B sells 5 plates of idli for ₹225. Which shop is cheaper for one plate of idli? (a) Shop B (b) Shop A
- 37.A 10 kg bag of onions costs ₹400. A 2 kg bag costs ₹118. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 10 kg bag
- 38.A 5 kg bag of dal costs ₹565. A 1 kg bag costs ₹120. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 1 kg bag
- 39.A 2 kg bag of sugar costs ₹100. A 10 kg bag costs ₹400. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 10 kg bag
- 40.A 5 kg bag of wheat flour costs ₹235. A 2 kg bag costs ₹76. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
Answer key
- 4
- Shop B
- 13
- 1 kg bag
- 2 kg bag
- 25
- 23
- 20
- 6
- Shop B
- Shop A
- 80
- 1 kg bag
- Shop B
- 10 kg bag
- Shop B
- 15
- Shop A
- Shop B
- 10 kg bag
- 80
- Shop A
- 36
- 100
- Shop A
- Shop B
- 13
- Shop B
- 50
- 8
- 5 kg bag
- 100
- 10 kg bag
- 7
- Shop B
- Shop A
- 10 kg bag
- 5 kg bag
- 10 kg bag
- 9
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids