← Which is the better buy? lesson New set →

Better Buy Worksheet

Money maths lesson 16: Which is the better buy? · Set 380 · 40 sums
TalentJR

The method (Same-size compare): Price of one = total ÷ number (or price of 1 kg = total ÷ kg). The smaller price of one is the better buy. Saving per item = bigger price of one − smaller price of one.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.A 1 kg bag of rice costs ₹41. A 2 kg bag costs ₹128. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 2 kg bag
  2. 2.A 1 kg bag of rice costs ₹67. A 5 kg bag costs ₹360. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 1 kg bag
  3. 3.A 2 kg bag of wheat flour costs ₹64. A 10 kg bag costs ₹460. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  4. 4.Shop A sells 4 colour pencil sets for ₹320. Shop B sells 3 colour pencil sets for ₹270. Which shop is cheaper for one colour pencil set? (a) Shop B (b) Shop A
  5. 5.A 5 kg bag of dal costs ₹570. A 1 kg bag costs ₹109. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 5 kg bag
  6. 6.Shop A sells 6 pairs of socks for ₹360. Shop B sells 2 pairs of socks for ₹140. Which shop is cheaper for one pair of socks? (a) Shop B (b) Shop A
  7. 7.Shop A sells 4 geometry boxes for ₹520. Shop B sells 3 geometry boxes for ₹420. Which shop is cheaper for one geometry box? (a) Shop B (b) Shop A
  8. 8.Shop A sells 5 pairs of socks for ₹400. Shop B sells 3 pairs of socks for ₹180. What does one pair of socks cost at the cheaper shop (in ₹)?
  9. 9.A 5 kg bag of rice costs ₹260. A 1 kg bag costs ₹67. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  10. 10.A 10 kg bag of onions costs ₹200. A 2 kg bag costs ₹42. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 10 kg bag
  11. 11.A 1 kg bag of onions costs ₹42. A 10 kg bag costs ₹500. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 1 kg bag
  12. 12.Shop A sells 5 notebooks for ₹225. Shop B sells 4 notebooks for ₹140. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop A (b) Shop B
  13. 13.Shop A sells 6 pens for ₹96. Shop B sells 2 pens for ₹46. What does one pen cost at the cheaper shop (in ₹)?
  14. 14.Shop A sells 5 notebooks for ₹150. Shop B sells 2 notebooks for ₹110. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop A (b) Shop B
  15. 15.A 5 kg bag of wheat flour costs ₹225. A 1 kg bag costs ₹31. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 5 kg bag
  16. 16.A 10 kg bag of onions costs ₹570. A 2 kg bag costs ₹78. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 10 kg bag
  17. 17.Shop A sells 4 mangoes for ₹120. Shop B sells 2 mangoes for ₹50. Which shop is cheaper for one mango? (a) Shop B (b) Shop A
  18. 18.Shop A sells 5 colour pencil sets for ₹475. Shop B sells 3 colour pencil sets for ₹210. Which shop is cheaper for one colour pencil set? (a) Shop A (b) Shop B
  19. 19.Shop A sells 2 notebooks for ₹70. Shop B sells 4 notebooks for ₹120. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop B (b) Shop A
  20. 20.A 1 kg bag of rice costs ₹40. A 10 kg bag costs ₹470. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  21. 21.A 2 kg bag of rice costs ₹88. A 10 kg bag costs ₹620. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 10 kg bag
  22. 22.A 1 kg bag of onions costs ₹22. A 5 kg bag costs ₹200. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 5 kg bag
  23. 23.Shop A sells 2 samosas for ₹28. Shop B sells 5 samosas for ₹65. What does one samosa cost at the cheaper shop (in ₹)?
  24. 24.Shop A sells 5 cricket balls for ₹700. Shop B sells 4 cricket balls for ₹420. Which shop is cheaper for one cricket ball? (a) Shop B (b) Shop A
  25. 25.A 10 kg bag of wheat flour costs ₹440. A 2 kg bag costs ₹94. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  26. 26.A 5 kg bag of rice costs ₹335. A 1 kg bag costs ₹45. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 5 kg bag
  27. 27.A 2 kg bag of potatoes costs ₹60. A 1 kg bag costs ₹40. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  28. 28.Shop A sells 2 geometry boxes for ₹290. Shop B sells 5 geometry boxes for ₹450. What does one geometry box cost at the cheaper shop (in ₹)?
  29. 29.Shop A sells 4 geometry boxes for ₹440. Shop B sells 6 geometry boxes for ₹570. Which shop is cheaper for one geometry box? (a) Shop A (b) Shop B
  30. 30.A 2 kg bag of tomatoes costs ₹106. A 10 kg bag costs ₹210. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 2 kg bag
  31. 31.Shop A sells 3 mangoes for ₹105. Shop B sells 6 mangoes for ₹240. What does one mango cost at the cheaper shop (in ₹)?
  32. 32.Shop A sells 4 pens for ₹56. Shop B sells 2 pens for ₹22. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop A (b) Shop B
  33. 33.A 10 kg bag of sugar costs ₹500. A 2 kg bag costs ₹98. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 10 kg bag
  34. 34.Shop A sells 3 cricket balls for ₹420. Shop B sells 5 cricket balls for ₹575. Which shop is cheaper for one cricket ball? (a) Shop B (b) Shop A
  35. 35.A 1 kg bag of potatoes costs ₹38. A 5 kg bag costs ₹145. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  36. 36.A 5 kg bag of onions costs ₹100. A 1 kg bag costs ₹44. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 1 kg bag
  37. 37.A 1 kg bag of tomatoes costs ₹47. A 5 kg bag costs ₹220. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 1 kg bag
  38. 38.Shop A sells 4 pairs of socks for ₹340. Shop B sells 3 pairs of socks for ₹195. What does one pair of socks cost at the cheaper shop (in ₹)?
  39. 39.A 1 kg bag of tomatoes costs ₹41. A 10 kg bag costs ₹200. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 10 kg bag
  40. 40.Shop A sells 4 samosas for ₹56. Shop B sells 3 samosas for ₹51. What does one samosa cost at the cheaper shop (in ₹)?

Answer key

  1. 1 kg bag
  2. 1 kg bag
  3. 14
  4. Shop A
  5. 1 kg bag
  6. Shop A
  7. Shop A
  8. 60
  9. 15
  10. 10 kg bag
  11. 1 kg bag
  12. Shop B
  13. 16
  14. Shop A
  15. 1 kg bag
  16. 2 kg bag
  17. Shop B
  18. Shop B
  19. Shop B
  20. 7
  21. 2 kg bag
  22. 1 kg bag
  23. 13
  24. Shop B
  25. 3
  26. 1 kg bag
  27. 10
  28. 90
  29. Shop B
  30. 10 kg bag
  31. 35
  32. Shop B
  33. 2 kg bag
  34. Shop B
  35. 9
  36. 5 kg bag
  37. 5 kg bag
  38. 65
  39. 10 kg bag
  40. 14

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids