Better Buy Worksheet
The method (Same-size compare): Price of one = total ÷ number (or price of 1 kg = total ÷ kg). The smaller price of one is the better buy. Saving per item = bigger price of one − smaller price of one.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.A 1 kg bag of rice costs ₹41. A 2 kg bag costs ₹128. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 2 kg bag
- 2.A 1 kg bag of rice costs ₹67. A 5 kg bag costs ₹360. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 1 kg bag
- 3.A 2 kg bag of wheat flour costs ₹64. A 10 kg bag costs ₹460. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 4.Shop A sells 4 colour pencil sets for ₹320. Shop B sells 3 colour pencil sets for ₹270. Which shop is cheaper for one colour pencil set? (a) Shop B (b) Shop A
- 5.A 5 kg bag of dal costs ₹570. A 1 kg bag costs ₹109. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 5 kg bag
- 6.Shop A sells 6 pairs of socks for ₹360. Shop B sells 2 pairs of socks for ₹140. Which shop is cheaper for one pair of socks? (a) Shop B (b) Shop A
- 7.Shop A sells 4 geometry boxes for ₹520. Shop B sells 3 geometry boxes for ₹420. Which shop is cheaper for one geometry box? (a) Shop B (b) Shop A
- 8.Shop A sells 5 pairs of socks for ₹400. Shop B sells 3 pairs of socks for ₹180. What does one pair of socks cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 9.A 5 kg bag of rice costs ₹260. A 1 kg bag costs ₹67. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 10.A 10 kg bag of onions costs ₹200. A 2 kg bag costs ₹42. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 10 kg bag
- 11.A 1 kg bag of onions costs ₹42. A 10 kg bag costs ₹500. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 1 kg bag
- 12.Shop A sells 5 notebooks for ₹225. Shop B sells 4 notebooks for ₹140. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop A (b) Shop B
- 13.Shop A sells 6 pens for ₹96. Shop B sells 2 pens for ₹46. What does one pen cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 14.Shop A sells 5 notebooks for ₹150. Shop B sells 2 notebooks for ₹110. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop A (b) Shop B
- 15.A 5 kg bag of wheat flour costs ₹225. A 1 kg bag costs ₹31. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 5 kg bag
- 16.A 10 kg bag of onions costs ₹570. A 2 kg bag costs ₹78. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 10 kg bag
- 17.Shop A sells 4 mangoes for ₹120. Shop B sells 2 mangoes for ₹50. Which shop is cheaper for one mango? (a) Shop B (b) Shop A
- 18.Shop A sells 5 colour pencil sets for ₹475. Shop B sells 3 colour pencil sets for ₹210. Which shop is cheaper for one colour pencil set? (a) Shop A (b) Shop B
- 19.Shop A sells 2 notebooks for ₹70. Shop B sells 4 notebooks for ₹120. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop B (b) Shop A
- 20.A 1 kg bag of rice costs ₹40. A 10 kg bag costs ₹470. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 21.A 2 kg bag of rice costs ₹88. A 10 kg bag costs ₹620. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 10 kg bag
- 22.A 1 kg bag of onions costs ₹22. A 5 kg bag costs ₹200. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 5 kg bag
- 23.Shop A sells 2 samosas for ₹28. Shop B sells 5 samosas for ₹65. What does one samosa cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 24.Shop A sells 5 cricket balls for ₹700. Shop B sells 4 cricket balls for ₹420. Which shop is cheaper for one cricket ball? (a) Shop B (b) Shop A
- 25.A 10 kg bag of wheat flour costs ₹440. A 2 kg bag costs ₹94. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 26.A 5 kg bag of rice costs ₹335. A 1 kg bag costs ₹45. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 5 kg bag
- 27.A 2 kg bag of potatoes costs ₹60. A 1 kg bag costs ₹40. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 28.Shop A sells 2 geometry boxes for ₹290. Shop B sells 5 geometry boxes for ₹450. What does one geometry box cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 29.Shop A sells 4 geometry boxes for ₹440. Shop B sells 6 geometry boxes for ₹570. Which shop is cheaper for one geometry box? (a) Shop A (b) Shop B
- 30.A 2 kg bag of tomatoes costs ₹106. A 10 kg bag costs ₹210. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 2 kg bag
- 31.Shop A sells 3 mangoes for ₹105. Shop B sells 6 mangoes for ₹240. What does one mango cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 32.Shop A sells 4 pens for ₹56. Shop B sells 2 pens for ₹22. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop A (b) Shop B
- 33.A 10 kg bag of sugar costs ₹500. A 2 kg bag costs ₹98. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 10 kg bag
- 34.Shop A sells 3 cricket balls for ₹420. Shop B sells 5 cricket balls for ₹575. Which shop is cheaper for one cricket ball? (a) Shop B (b) Shop A
- 35.A 1 kg bag of potatoes costs ₹38. A 5 kg bag costs ₹145. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 36.A 5 kg bag of onions costs ₹100. A 1 kg bag costs ₹44. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 1 kg bag
- 37.A 1 kg bag of tomatoes costs ₹47. A 5 kg bag costs ₹220. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 1 kg bag
- 38.Shop A sells 4 pairs of socks for ₹340. Shop B sells 3 pairs of socks for ₹195. What does one pair of socks cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 39.A 1 kg bag of tomatoes costs ₹41. A 10 kg bag costs ₹200. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 10 kg bag
- 40.Shop A sells 4 samosas for ₹56. Shop B sells 3 samosas for ₹51. What does one samosa cost at the cheaper shop (in ₹)?
Answer key
- 1 kg bag
- 1 kg bag
- 14
- Shop A
- 1 kg bag
- Shop A
- Shop A
- 60
- 15
- 10 kg bag
- 1 kg bag
- Shop B
- 16
- Shop A
- 1 kg bag
- 2 kg bag
- Shop B
- Shop B
- Shop B
- 7
- 2 kg bag
- 1 kg bag
- 13
- Shop B
- 3
- 1 kg bag
- 10
- 90
- Shop B
- 10 kg bag
- 35
- Shop B
- 2 kg bag
- Shop B
- 9
- 5 kg bag
- 5 kg bag
- 65
- 10 kg bag
- 14
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids