Better Buy Worksheet
The method (Same-size compare): Price of one = total ÷ number (or price of 1 kg = total ÷ kg). The smaller price of one is the better buy. Saving per item = bigger price of one − smaller price of one.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.A 1 kg bag of wheat flour costs ₹42. A 2 kg bag costs ₹60. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 2 kg bag
- 2.Shop A sells 2 colour pencil sets for ₹170. Shop B sells 5 colour pencil sets for ₹375. Which shop is cheaper for one colour pencil set? (a) Shop B (b) Shop A
- 3.Shop A sells 4 pens for ₹76. Shop B sells 3 pens for ₹45. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop B (b) Shop A
- 4.A 2 kg bag of rice costs ₹92. A 1 kg bag costs ₹48. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 5.A 1 kg bag of onions costs ₹24. A 2 kg bag costs ₹70. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 6.Shop A sells 5 plates of idli for ₹175. Shop B sells 3 plates of idli for ₹90. Which shop is cheaper for one plate of idli? (a) Shop B (b) Shop A
- 7.A 10 kg bag of potatoes costs ₹380. A 1 kg bag costs ₹20. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 1 kg bag
- 8.Shop A sells 2 notebooks for ₹90. Shop B sells 5 notebooks for ₹275. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop A (b) Shop B
- 9.A 1 kg bag of dal costs ₹144. A 5 kg bag costs ₹515. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 10.Shop A sells 6 cricket balls for ₹600. Shop B sells 2 cricket balls for ₹210. Which shop is cheaper for one cricket ball? (a) Shop B (b) Shop A
- 11.A 10 kg bag of tomatoes costs ₹250. A 2 kg bag costs ₹48. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 10 kg bag
- 12.Shop A sells 5 notebooks for ₹150. Shop B sells 3 notebooks for ₹105. What does one notebook cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 13.A 2 kg bag of wheat flour costs ₹98. A 1 kg bag costs ₹43. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 1 kg bag
- 14.Shop A sells 2 cricket balls for ₹290. Shop B sells 3 cricket balls for ₹390. Which shop is cheaper for one cricket ball? (a) Shop B (b) Shop A
- 15.Shop A sells 2 samosas for ₹28. Shop B sells 6 samosas for ₹120. What does one samosa cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 16.A 1 kg bag of potatoes costs ₹24. A 10 kg bag costs ₹390. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 10 kg bag
- 17.Shop A sells 5 pens for ₹115. Shop B sells 6 pens for ₹126. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop A (b) Shop B
- 18.A 1 kg bag of tomatoes costs ₹36. A 10 kg bag costs ₹590. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 1 kg bag
- 19.Shop A sells 5 geometry boxes for ₹575. Shop B sells 6 geometry boxes for ₹720. What does one geometry box cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 20.A 2 kg bag of tomatoes costs ₹64. A 5 kg bag costs ₹145. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 21.Shop A sells 3 pairs of socks for ₹210. Shop B sells 4 pairs of socks for ₹260. Which shop is cheaper for one pair of socks? (a) Shop A (b) Shop B
- 22.A 5 kg bag of potatoes costs ₹120. A 10 kg bag costs ₹320. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 10 kg bag
- 23.A 1 kg bag of wheat flour costs ₹33. A 5 kg bag costs ₹195. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 5 kg bag
- 24.Shop A sells 2 pairs of socks for ₹100. Shop B sells 5 pairs of socks for ₹400. Which shop is cheaper for one pair of socks? (a) Shop A (b) Shop B
- 25.A 10 kg bag of onions costs ₹320. A 2 kg bag costs ₹120. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 26.Shop A sells 6 plates of idli for ₹180. Shop B sells 4 plates of idli for ₹240. What does one plate of idli cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 27.Shop A sells 3 plates of idli for ₹150. Shop B sells 4 plates of idli for ₹140. What does one plate of idli cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 28.A 2 kg bag of rice costs ₹132. A 5 kg bag costs ₹400. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 29.Shop A sells 6 pairs of socks for ₹300. Shop B sells 2 pairs of socks for ₹150. What does one pair of socks cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 30.Shop A sells 6 mangoes for ₹180. Shop B sells 4 mangoes for ₹80. What does one mango cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 31.Shop A sells 3 samosas for ₹57. Shop B sells 6 samosas for ₹120. Which shop is cheaper for one samosa? (a) Shop A (b) Shop B
- 32.A 2 kg bag of wheat flour costs ₹78. A 1 kg bag costs ₹30. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 33.A 5 kg bag of wheat flour costs ₹210. A 1 kg bag costs ₹35. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 5 kg bag
- 34.A 5 kg bag of wheat flour costs ₹170. A 10 kg bag costs ₹440. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 10 kg bag
- 35.A 10 kg bag of potatoes costs ₹270. A 1 kg bag costs ₹37. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 36.Shop A sells 3 mangoes for ₹90. Shop B sells 6 mangoes for ₹240. What does one mango cost at the cheaper shop (in ₹)?
- 37.A 10 kg bag of onions costs ₹450. A 5 kg bag costs ₹145. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 38.A 1 kg bag of wheat flour costs ₹37. A 2 kg bag costs ₹82. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
- 39.Shop A sells 4 notebooks for ₹120. Shop B sells 2 notebooks for ₹110. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop B (b) Shop A
- 40.Shop A sells 6 cricket balls for ₹690. Shop B sells 4 cricket balls for ₹480. What does one cricket ball cost at the cheaper shop (in ₹)?
Answer key
- 2 kg bag
- Shop B
- Shop B
- 2
- 11
- Shop B
- 1 kg bag
- Shop A
- 41
- Shop A
- 2 kg bag
- 30
- 1 kg bag
- Shop B
- 14
- 1 kg bag
- Shop B
- 1 kg bag
- 115
- 3
- Shop B
- 5 kg bag
- 1 kg bag
- Shop A
- 28
- 30
- 35
- 14
- 50
- 20
- Shop A
- 9
- 1 kg bag
- 5 kg bag
- 10
- 30
- 16
- 4
- Shop A
- 115
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids