← Which is the better buy? lesson New set →

Better Buy Worksheet

Money maths lesson 16: Which is the better buy? · Set 386 · 40 sums
TalentJR

The method (Same-size compare): Price of one = total ÷ number (or price of 1 kg = total ÷ kg). The smaller price of one is the better buy. Saving per item = bigger price of one − smaller price of one.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.A 1 kg bag of wheat flour costs ₹42. A 2 kg bag costs ₹60. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 2 kg bag
  2. 2.Shop A sells 2 colour pencil sets for ₹170. Shop B sells 5 colour pencil sets for ₹375. Which shop is cheaper for one colour pencil set? (a) Shop B (b) Shop A
  3. 3.Shop A sells 4 pens for ₹76. Shop B sells 3 pens for ₹45. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop B (b) Shop A
  4. 4.A 2 kg bag of rice costs ₹92. A 1 kg bag costs ₹48. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  5. 5.A 1 kg bag of onions costs ₹24. A 2 kg bag costs ₹70. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  6. 6.Shop A sells 5 plates of idli for ₹175. Shop B sells 3 plates of idli for ₹90. Which shop is cheaper for one plate of idli? (a) Shop B (b) Shop A
  7. 7.A 10 kg bag of potatoes costs ₹380. A 1 kg bag costs ₹20. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 1 kg bag
  8. 8.Shop A sells 2 notebooks for ₹90. Shop B sells 5 notebooks for ₹275. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop A (b) Shop B
  9. 9.A 1 kg bag of dal costs ₹144. A 5 kg bag costs ₹515. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  10. 10.Shop A sells 6 cricket balls for ₹600. Shop B sells 2 cricket balls for ₹210. Which shop is cheaper for one cricket ball? (a) Shop B (b) Shop A
  11. 11.A 10 kg bag of tomatoes costs ₹250. A 2 kg bag costs ₹48. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 10 kg bag
  12. 12.Shop A sells 5 notebooks for ₹150. Shop B sells 3 notebooks for ₹105. What does one notebook cost at the cheaper shop (in ₹)?
  13. 13.A 2 kg bag of wheat flour costs ₹98. A 1 kg bag costs ₹43. Which bag is cheaper per kg? (a) 2 kg bag (b) 1 kg bag
  14. 14.Shop A sells 2 cricket balls for ₹290. Shop B sells 3 cricket balls for ₹390. Which shop is cheaper for one cricket ball? (a) Shop B (b) Shop A
  15. 15.Shop A sells 2 samosas for ₹28. Shop B sells 6 samosas for ₹120. What does one samosa cost at the cheaper shop (in ₹)?
  16. 16.A 1 kg bag of potatoes costs ₹24. A 10 kg bag costs ₹390. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 10 kg bag
  17. 17.Shop A sells 5 pens for ₹115. Shop B sells 6 pens for ₹126. Which shop is cheaper for one pen? (a) Shop A (b) Shop B
  18. 18.A 1 kg bag of tomatoes costs ₹36. A 10 kg bag costs ₹590. Which bag is cheaper per kg? (a) 10 kg bag (b) 1 kg bag
  19. 19.Shop A sells 5 geometry boxes for ₹575. Shop B sells 6 geometry boxes for ₹720. What does one geometry box cost at the cheaper shop (in ₹)?
  20. 20.A 2 kg bag of tomatoes costs ₹64. A 5 kg bag costs ₹145. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  21. 21.Shop A sells 3 pairs of socks for ₹210. Shop B sells 4 pairs of socks for ₹260. Which shop is cheaper for one pair of socks? (a) Shop A (b) Shop B
  22. 22.A 5 kg bag of potatoes costs ₹120. A 10 kg bag costs ₹320. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 10 kg bag
  23. 23.A 1 kg bag of wheat flour costs ₹33. A 5 kg bag costs ₹195. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 5 kg bag
  24. 24.Shop A sells 2 pairs of socks for ₹100. Shop B sells 5 pairs of socks for ₹400. Which shop is cheaper for one pair of socks? (a) Shop A (b) Shop B
  25. 25.A 10 kg bag of onions costs ₹320. A 2 kg bag costs ₹120. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  26. 26.Shop A sells 6 plates of idli for ₹180. Shop B sells 4 plates of idli for ₹240. What does one plate of idli cost at the cheaper shop (in ₹)?
  27. 27.Shop A sells 3 plates of idli for ₹150. Shop B sells 4 plates of idli for ₹140. What does one plate of idli cost at the cheaper shop (in ₹)?
  28. 28.A 2 kg bag of rice costs ₹132. A 5 kg bag costs ₹400. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  29. 29.Shop A sells 6 pairs of socks for ₹300. Shop B sells 2 pairs of socks for ₹150. What does one pair of socks cost at the cheaper shop (in ₹)?
  30. 30.Shop A sells 6 mangoes for ₹180. Shop B sells 4 mangoes for ₹80. What does one mango cost at the cheaper shop (in ₹)?
  31. 31.Shop A sells 3 samosas for ₹57. Shop B sells 6 samosas for ₹120. Which shop is cheaper for one samosa? (a) Shop A (b) Shop B
  32. 32.A 2 kg bag of wheat flour costs ₹78. A 1 kg bag costs ₹30. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  33. 33.A 5 kg bag of wheat flour costs ₹210. A 1 kg bag costs ₹35. Which bag is cheaper per kg? (a) 1 kg bag (b) 5 kg bag
  34. 34.A 5 kg bag of wheat flour costs ₹170. A 10 kg bag costs ₹440. Which bag is cheaper per kg? (a) 5 kg bag (b) 10 kg bag
  35. 35.A 10 kg bag of potatoes costs ₹270. A 1 kg bag costs ₹37. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  36. 36.Shop A sells 3 mangoes for ₹90. Shop B sells 6 mangoes for ₹240. What does one mango cost at the cheaper shop (in ₹)?
  37. 37.A 10 kg bag of onions costs ₹450. A 5 kg bag costs ₹145. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  38. 38.A 1 kg bag of wheat flour costs ₹37. A 2 kg bag costs ₹82. How many rupees per kg do you save with the cheaper bag?
  39. 39.Shop A sells 4 notebooks for ₹120. Shop B sells 2 notebooks for ₹110. Which shop is cheaper for one notebook? (a) Shop B (b) Shop A
  40. 40.Shop A sells 6 cricket balls for ₹690. Shop B sells 4 cricket balls for ₹480. What does one cricket ball cost at the cheaper shop (in ₹)?

Answer key

  1. 2 kg bag
  2. Shop B
  3. Shop B
  4. 2
  5. 11
  6. Shop B
  7. 1 kg bag
  8. Shop A
  9. 41
  10. Shop A
  11. 2 kg bag
  12. 30
  13. 1 kg bag
  14. Shop B
  15. 14
  16. 1 kg bag
  17. Shop B
  18. 1 kg bag
  19. 115
  20. 3
  21. Shop B
  22. 5 kg bag
  23. 1 kg bag
  24. Shop A
  25. 28
  26. 30
  27. 35
  28. 14
  29. 50
  30. 20
  31. Shop A
  32. 9
  33. 1 kg bag
  34. 5 kg bag
  35. 10
  36. 30
  37. 16
  38. 4
  39. Shop A
  40. 115

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids